Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Sukces drużyny z Aleksandrowa na Turnieju PTTK

Dodał: red Data: 2012-06-22 10:32:00 (czytane: 3004)

Zwycięstwo drużyny z Aleksandrowa w finale centralnym Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego. W dniach 31. 05 - 3. 06. 2012 w Świeradowie Zdroju w Górach Izerskich na obiektach uzdrowiska odbył się finał centralny XL Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego (XL OMTTK).

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgorajptkk_bilgoraj.jpgOrganizatorem głównym Turnieju był Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego we współpracy z Oddziałem PTTK Ziemi Lwóweckiej w Lwówku Śląskim. Jest to największa i najważniejsza w kraju impreza krajoznawcza dla młodzieży, ma już czterdziestoletnią tradycję, stanowi formę rywalizacji o miano najlepszego młodzieżowego trzyosobowego zespołu turystyczno krajoznawczego w danej kategorii szkół.

Pierwsza edycja tej pięknej imprezy odbyła się w 1973 roku, a finał zorganizowano w Zegrzynku (woj. warszawskie). W roku 1975 finał centralny OMTTK odbył się w Zamościu, a w latach 2002 i 2009 w Biłgoraju. W bieżącym roku rywalizowały ze sobą drużyny reprezentujące wszystkie województwa, które wcześniej zwyciężyły w eliminacjach wojewódzkich w swoich regionach - łącznie 50 drużyn.

W tym doborowym towarzystwie, znalazły się w tym roku dwie drużyny z naszego powiatu (biłgorajskiego) w kategorii szkół gimnazjalnych – z Powiatowego Gimnazjum przy LO im ONZ w Biłgoraju w składzie: Katarzyna Sadowy, Jakub Gąsiorowski i Wojciech Kopacz z opiekunem Wiesławem Świerczyńskim i z Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie w składzie: Magdalena Harasiuk, Jakub Ksiądz i  Błażej Maciocha z opiekunem Tadeuszem Maciochą.

pttk_aleksandrow.jpg

Drużyna z Aleksandrowa /foto: Góry Izerskie/


Sukces odniosła biorąca udział po raz pierwszy w finale centralnym drużyna z Aleksandrowa. Jak informują nauczyciele, na ten sukces pracowano w szkole 10 lat, w kilku ostatnich latach aleksandrowskie drużyny stanowiły ścisłą czołówkę w województwie lubelskim, ale dopiero w tym roku praca ta została ukoronowana najwyższym trofeum – zwycięstwem w finale centralnym. Drużyna z Powiatowego Gimnazjum przy LO im ONZ w Biłgoraju również zajęła wysokie IV miejsce w tym turnieju. Nagrody i puchary laureatom wręczał prezes Zarządu Głównego PTTK oraz przedstawiciele władz samorządowych woj. dolnośląskiego.

Reklama.

Oddział biłgorajski PTTK jest każdego roku reprezentowany na finałach centralnych tego turnieju, w tej kategorii od dwudziestu lat należy do najmocniejszych w kraju, w ubiegłym roku biłgorajskie drużyny zajęły I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych, II w kategorii szkół podstawowych i III w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku po raz pierwszy w historii oddziału w finale centralnym reprezentantem oddziału była drużyna ze szkoły spoza Biłgoraja (z Aleksandrowa).

Celem Turnieju jest poznanie przez młodzież piękna Ziemi Ojczystej, jej przeszłości i teraźniejszości, popularyzowanie krajoznawstwa i turystyki jako formy aktywnego wypoczynku po nauce, propagowanie kultury wycieczkowania, rozwijanie sprawności fizycznej oraz sprawdzenie wiedzy i umiejętności turystycznych.

Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą  krajoznawczą o całej Polsce, znać historię turystyki, regulaminy odznak turystycznych, przepisy ruchu drogowego i zasady udzielania pierwszej pomocy oraz umieć rozwiązywać zadania topograficzne. Były też liczne konkurencje praktyczne jak turystyczny marsz na orientację, rowerowy tor przeszkód, rozstawianie namiotu na czas, rozpoznawanie roślin i zwierząt, rozpoznawanie zabytków, pakowanie plecaka, pokonanie linowego toru przeszkód, praktyczne udzielanie pierwszej pomocy czy wykonanie karty do kroniki.

Poza konkursem drużyny prezentowały na scenie swój region. Mnogość i różnorodność konkurencji sprawia, że turniej ten uznawany jest za najtrudniejszy w Polsce a całoroczna praca wielu kół turystycznych podporządkowana jest przygotowaniom uczniów do niego.

/tm/

Zobacz także

Nowa fala oszustw „na ZUS” w internecie

Dodane: 2019-10-15 12:55 - Komentarze  (4)  czytane (511)

TAGI: zus biłgoraj, zus otrzeżenie, fałszywe emaile, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.227.233.78

padree (2012-06-23 02:16:16)

brawo Tadziu brawo młodzieży!!!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

80. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

80. rocznica bombardowania Frampola

Premier i wicepremier w Biłgoraju

Koncert Jarząbek - Jurkiewicz

Powiatowa inauguracja roku szkolnego

Wiceminister w Biłgoraju zainicjował kampanię wyborczą

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Pomóż swojej firmie, reklamuj się w bilgoraj.com.pl

Reklama w najpopularniejszym portalu w regionie pozwoli zwiększyć sprzedaż produktów, usług świadczonych przez Państwa firmę. Sprawdź...