Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Strażacki odpust w cieniu koronawirusa (FOTO)

Dodał: red Data: 2020-08-12 14:45:36 (czytane: 1295)

W Osuchach w gminie Łukowa, odbył się w minioną niedzielę odpust strażacki ku czci św. Maksymiliana Kolbego, w poświęconej mu w Osuchach kaplicy. Ze względu na stan epidemii wydarzenie miało ograniczony przebieg. Nie było m. in. tradycyjnego przemarszu jednostek OSP.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajWszyscy uczestnicy od razu zgromadzili się oni pod kaplicą w Osuchach, gdzie celebrowana była Msza święta. Odprawiali ją ks. Grzegorz Szlązak i ks. Waldemar Kostrubiec. Obsługę liturgiczną ołtarza przygotowali, przy pomocy ks. Tomasza Kąkola - łukowscy ministranci. Za liturgię słowa i dary odpowiadali z kolei druhowie strażacy.

odpust_strazacki.JPG

Święty Maksymilian Kolbe był pomysłodawca i współzałożycielem Straży Pożarnej w Niepokalanowie. W latach 30. ubiegłego wieku powstawały tu coraz to nowe drewniane budynki, kryte papą. Na terenie klasztoru znajdowały się również najnowocześniejsze i kosztowne maszyny drukarskie. Święty Maksymilian jako pomysłodawca i gospodarz Niepokalanowa, przewidywał, że może dojść do niekontrolowanego pożaru, którego zakonnicy nie będą w stanie ugasić. Intuicja okazała się słuszna. Franciszkańscy strażacy nie raz walczyli z zagrażającym klasztorowi ogniem.

/red./
Foto: Gok Łukowa

Reklama.

Zdjęć w galerii: 34

Tagi: odpust strażacki   osuchy   gmina łukowa   strażacy osp

Zobacz także

Jubileusz 100-lecia parafii w Lipinach Górnych (FOTO)

Dodane: 2020-09-20 21:00 - Komentarze  (0)  czytane (559)

TAGI: parafia lipyny górne, 100-lecie parafii, uroczystości kościelne, gmina potok górnyKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.207.106.142

J67 (2020-08-13 21:13:29)

Na łamach tygodnika „Do rzeczy" ukazał się wywiad z Pawłem Klimczewskim, socjologiem, współautorem książki "Fałszywa pandemia. Krytyka naukowców i lekarzy". W wywiadzie tym ekspert stwierdził, "że nie ma żadnych wiarygodnych informacji na temat koronawirusa".

Brak wiarygodnych informacji na temat Covid-19 wynika, zdaniem eksperta, z braku "badań przesiewowych całego społeczeństwa". Ekspert uważa, że "właściwie jedyną miarodajną liczbą" jest liczba zgonów.

- Zgonów osób chorych na układ oddechowy. Dziennie tych jest ponad 200. Okazuje się, że w szczycie tych zgonów z SARS-CO-V 2, pod koniec kwietnia, było dwadzieścia kilka. Więc nie mamy żadnego alarmującego symptomu. Gdyby nie było tego testu, to nawet nikt by nie wiedział o istnieniu tego wirusa. Co więcej – badania wskazują, że śmiertelność sezonowa w Europie w tym roku na wiosnę była niższa, niż w latach ubiegłych w okresie grypowym. Owszem, była anomalia, bo dzięki lekkiej zimie nie było podwyższonej fali zgonów w okolicach Nowego Roku, a cała zimowa pula skumulowała się wiosną - mówi Klimczewski.

Zdaniem eksperta, "z danych, którymi dysponujemy, wynika, że zachorowania i szczyt śmiertelności był pod koniec kwietnia".

- I wtedy większość ludzi była już zarażona. Najszybsze rozchodzenie się patogenu miało miejsce w okresie blokady i przed nią. Bo wszystko wskazuje na to, że ten wirus jest bardzo zaraźliwy i mało zjadliwy, a okres jego inkubacji jest długi. Tyle mówi epiedmiologiczny model SEIR odtworzony na podstawie zgonów. Model przewidział też dokładnie rozwój zakażeń w kolejnych miesiącach - wyjaśnia.

Zwraca także uwagę, że Covid-19 to "choroba, jak każda inna – dotyka ludzi chorych, słabszych, a przede wszystkim w podeszłym wieku". Ekspert uważa, że struktura osób, które zmarły na Covid jest "identyczna ze strukturą zgonów w Polsce za cały poprzedni rok".

- Zawsze dwa promile zgonów stanowią nastolatkowie i właśnie w grupie 950. zmarłych z tym wirusem, jakich opisałem w maju, było dokładnie 2 nastolatków. Robienie z tego sensacji w mediach jest po prostu głupawe i odbiera godność ludziom, którzy odeszli wcześniej, bez tego wirusa. Średnia wieku wszystkich zmarłych na koronawirusa wynosi 78 lat. Zmarli z tym wirusem mieli średnio 75,4 roku, czyli gdyby nie odkryto testu na tego koronawirusa, ta struktura śmiertelności byłaby taka sama. Wiarygodność samego testu to oddzielna sprawa - podkreśla.

Ekspert uważa, że do lockdownu polskiej gospodarki "nie było żadnych przesłanek". - Okazało się szybko, że ponad 200 osób dziennie umiera na choroby układu oddechowego. To są wszystkie astmy, grypy, zapalenia płuc, gruźlice itd. Wirus działa w ten sposób, że gdy organizm jest słaby, uruchamia kostkę domina. Gdy jest silny, to nie dzieje się nic. Stąd wniosek, że jeśli dojdziemy do stu zgonów dziennie, możemy się zacząć niepokoić, że ten patogen jest groźny ponad to, co znamy. Doszliśmy do maksymalnie trzydziestu na dobę - zaznacza.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowe święto plonów

I Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Przygotowanie szkół powiatowych do nowego roku szkolnego w stanie epidemii

Pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego

Koncert Pauliny Mazepy, zakończył tegoroczny piknik ekologiczny w Biłgoraju

Ruszył "Festiwal kultur"

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Kolejny przypadke Covi-19 na Ziemi biłgorajskiej

Władze nadal przypominają, że stan epidemii Covid-19 nadal obowiązuje. Każdego dnia odnotowywane są przypadki zarażeń i niestety...