Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Stonka ziemniaczana - jak sobie z nią radzić?

Dodał: red Data: 2018-07-09 00:03:55 (czytane: 980)

Stonka ziemniaczana to szkodnik ciepłolubny, dlatego zauważyć go można przede wszystkim wtedy, gdy pojawiają się temperatury najbardziej dla niego korzystne, a więc rzędu 20-26 stopni Celsjusza.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolJuż w momencie, gdy temperatura gleby przekroczy 15 stopni Celsjusza, na powierzchni pojawiają się dorosłe stonki, które żerują i kopulują na ziemniakach, a następnie składają na nich jaja.

Reklama.

Stonka atakuje masowo
Od kilku lat coraz częściej można zaobserwować pojawianie się co najmniej dwóch pokoleń chrząszczy stonki w ciągu jednego sezonu. Larwy pojawiają się już po około 10-15 dniach od momentu złożenia jaj. W czasie swojego rozwoju, który trwa od 11 do 30 dni przechodzą aż 3 linienia. Aż 80% strat wyrządzanych przez stonkę ziemniaczaną powodowana jest właśnie przez żerujące larwy. Eksperci są zdania, że w odmianach wczesnych ubytki plonów mogą wynosić do 30%, a w warunkach gołożerów nawet 70%.

Stonka ziemniaczana i jej charakterystyka
Tempo rozwoju stonki i jej szkodliwość są w dużej mierze uzależnione od temperatury. Uszkodzenia roślin powodują zarówno chrząszcze, jak i larwy stonki ziemniaczanej. Okazuje się, że pomocna  w określaniu zagrożenia i terminu wylęgu pierwszych larw stonki jest fenologia roślin wskaźnikowych. Na ogół wyląg pierwszych larw zbiega się z okresem kwitnienia czarnego bzu czy chabra bławatka. Z kolei masowy wyląg przypada na czas kwitnienia lipy drobnolistnej.

Jeśli pogoda jest sprzyjająca i chrząszcze stonki masowo pojawiają się w krótkim czasie na ziemniakach, zwalczanie szkodnika jest łatwiejsze. Czasem skuteczny okazuje się już jeden oprysk. Inaczej jest w sytuacji, gdy po krótkim ociepleniu następuje ochłodzenie. Wówczas chrząszcze pojawiają się w różnym czasie. Rozwój stonki rozciąga się w czasie, a więc zabiegi chemiczne wymagają powtórzenia. Poza tym może pojawić się wtedy więcej pokoleń stonki, tak jak ma to często miejsce w ostatnich latach.

stonka.jpg

Jak pokonać stonkę ziemniaczaną?
Zabiegi na stonkę ziemniaczaną to już w zasadzie konieczność. Maksymalna ilość zabiegów zależy od rodzaju ziemniaków i pogody. W przypadku, gdy nasilenie szkodników jest duże zabieg należy wykonać przy masowym pojawieniu się chrząszczy. Kolejny zabieg wykonuje się już z kolei na larwy. Trzeci oprysk, o ile jest konieczny, wykonywany jest najczęściej na przełomie lipca i sierpnia, gdy pojawia się letnie pokolenie chrząszczy.

Zabiegi z wykorzystaniem Karate Zeon® 050 CS  marki Target mają na celu przede wszystkim ograniczenie strat. Eksperci zalecają wykonywanie ich na larwy, które powoduję największe zniszczenia części asymilacyjnej ziemniaków. Stonka ziemniaczana jest bardzo szkodliwa z uwagi na dużą żarłoczność i wysoki współczynnik rozmnażania. To szkodnik odporny na stres i odporny na insektycydy.

Dla rolników w tym momencie ważną kwestią jest również długość okresu karencji, zwłaszcza w przypadku wczesnych odmian ziemniaków. Trzeba bowiem ściśle przestrzegać zaleceń producenta w zakresie dawek, terminów czy sposobów stosowania preparatów na stonkę ziemniaczaną.

* Artykuł sponsorowany

Tagi: stonka ziemniaczana   rolnictwo   powiat biłgorajski   środki ochrony roślin

Zobacz także

Dlaczego warto korzystać z usług sprawdzonego serwisu Forda?

Dodane: 2019-02-19 12:51 - Komentarze  (0)  czytane (219)

TAGI: serwis samochodowy, ford, biłgoraj, serwisowanie autaKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 52.91.176.251

hje, hje, hje (2018-07-09 18:52:47)

Tak, tak, a w Ameryce biją murzynów... :)

stary (2018-07-09 12:48:53)

co do stonki to jest prezent od amerykanou

stary (2018-07-09 10:01:41)

tak podzienkowac Amerykanom za ten prezent

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka ZSZiO

77. rocznica powołania Armii Krajowej

Zawody w układaniu kostki Rubika

Bal gimnazjalny u św. Jadwigi

Studniówka KLO im. Papieża Jana Pawła II

O szpitalu, audycie w Starostwie Powiatowym i tzw. "programie chodnikowym"

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Uwaga Wnioskodawcy! Pilotażowy program Aktywny Samorząd na 2018 rok

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju uprzejmie informuje, że osoby niepełnosprawne z terenu Powiatu Biłgorajskiego w 2018...