Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Starosta spotkał się z przedstawicielami mieszkańców osiedli sąsiadujących z Autodromem

Dodał: red Data: 2021-08-18 13:11:50 (czytane: 3899)

Dziś z inicjatywy starosty biłgorajskiego, odbyło się spotkanie z przedstawicielami mieszkańców osiedli sąsiadujących z biłgorajskim Autodromem. Było ono odpowiedzią na pismo jakie zostało skierowane do władz powiatu w związku z planami modernizacji i rozbudowy toru w Biłgoraju.Reklama.

Spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym, obok starosty uczestniczyli w nim kierownik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Ireneusz Bulicz, radny Rady Miasta Biłgoraj i mieszkaniec ulicy Motorowej Wojciech Gleń oraz przedstawiciele mieszkańców Anna Kozdra, Stanisław Adamowicz i Piotr Długosz.

-Bardzo dobrą informacją jest to, iż udało nam się odzyskać prawa do wszystkich działek na których zlokalizowany jest Autodrom, a więc tor i obiekty towarzyszące. Teraz chcemy Autodrom zmodernizować, by przywrócić świetność chlubie Biłgoraja i by miasto znów słynne było ze sportów motorowych - mówił Starosta Andrzej Szarlip. Jak zaznaczył formalnie nie rozpoczęły się jeszcze żadne konsultacje. -Odbyliśmy jedynie spotkania z przedstawicielami klubów i zawodników sportów motorowych z terenu powiatu biłgorajskiego, by ustalić pewne ramy, w których przy modernizacji będziemy się poruszać - dodał starosta.

-Dalecy jesteśmy od tego by kogoś krzywdzić, by robić coś na przekór ludziom. Jesteśmy otwarci na dialog i zawsze dążymy do kompromisu. Chcemy Autodrom zmodernizować, w tym celu złożyliśmy wniosek o dofinansowanie do Polskiego Ładu. Chodzi nam o wsparcie rzędu kilkudziesięciu milionów złotych. Tak chcemy poprowadzić ewentualne inwestycje - oczywiście jeśli otrzymamy wsparcie - by sam tor i jego eksploatacja były jak najmniej uciążliwe. Żyjemy w XXI wieku i zastosujemy najnowsze zdobycze techniki, by m. in. wytłumić tor i odpowiednio go zabezpieczyć - przekonywał Andrzej Szarlip.

Jak podkreślał Ireneusz Bulicz, na chwilę obecną nie są prowadzone konsultacje co do projektu rewitalizacji toru, bo nie ma decyzji co do dofinansowania inwestycji. Takie szerokie konsultacje będą prowadzone po przyznaniu dofinansowania na etapie projektowania prac. -My dopiero złożyliśmy wniosek do Polskiego Ładu, odbyły się jedynie spotkania ze środowiskiem sportów motorowych co do kierunków modernizacji. Głównie chcemy stawiać na Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy oraz krajowe i być może międzynarodowe zawody kartingowe czy motocyklowe i samochodowe. Chcemy więc wrócić o sportów motorowych - poinformował Ireneusz Bulicz.

spotkanie_w_sprawie_autodromu.JPG

Zarówno w piśmie do starosty jak i na spotkaniu przedstawiciele mieszkańców których nieruchomości sąsiadują z Autodromem lub mieszkają na osiedlach sąsiednich podnosili uciążliwość driftingu. -To ma bardzo zły wpływ na zdrowie nasz wszystkich, z jednej strony jest to okropny ryk silników, z drugiej zapach palonych opon i unoszące się w powietrzu cząsteczki asfaltu i gumy. W domu ciężko wytrzymać, już nie mówiąc o wyjściu na zewnątrz. Wiat z Autodromu zwiewa na nasze posesje fragmenty gumy i spaliny - zaznaczał Stanisław Adamowicz. -Mamy ogródki działkowe, w obecnej sytuacji nie da się nic hodować wszystko jest w pyle, tak samo okna i parapety. To jest bardzo uciążliwe i przeciw temu driftingowi protestujemy - przekonywała Anna Kozdra. Kwestie akustyczne podnosił także Piotr Długosz, zaznaczając iż ekrany dźwiękochłonne muszą być podstawą, inaczej nie będzie można obok toru żyć.

-Mamy obawy, że drifting zdominuje działalność obiektu, a jego uciążliwość nie da nam żyć, bo nie będą to tyko zawody ale i całe dni treningów. To będzie jeden wielki ryk kilkuset konnych silników i „palenie gumy” - podkreślał Adamowicz. -Z pewnością całkowicie zawodów driftingowych nie da się wyeliminować z życia Autodromu, bo to bardzo popularny sport motorowy. Musimy jednak pamiętać o ty, że intensywnie zużywa on nie tylko opony zawodników czy silniki ich aut ale także nawierzchnię torów. Jeśli więc otrzymamy dofinansowanie i przystąpimy do modernizacji Autodromu, to na pewno nie pozwolimy, by tego typu zawody zdewastowały warty miliony asfalt w 2 lata. Więc najprawdopodobniej zawody driftingowe będą ale w ograniczonej liczbie w ciągu roku. Na te chwilę nie możemy określić szczegółów, bo tak jak wspomnieliśmy jesteśmy na etapie pozyskiwania środków na inwestycję i nie wiemy czy je otrzymamy i w jakiej wysokości i jak ostatecznie wyglądał będzie projekt inwestycji w tor - zapewniał kierownik Bulicz.

Wojciech Gleń zapewniał, że podczas rozmów z mieszkańcami ulicy Motorowej podnoszony był temat odpowiedniego zabezpieczenia toru i minimalizacji jego oddziaływania na sąsiednie Działki. -Ekrany to będzie podstawa, skoro powiat myśli o zainwestowaniu kilkudziesięciu milionów złotych to na pewno będzie to inwestycja przygotowana i wykonana profesjonalnie. Do tego, w przypadku zrealizowania inwestycji dojdzie zarządca obiektu i odpowiedni regulamin, który regulował będzie „życie toru”. Dziś bardzo dobrą informacją jest, że władze powiatowe myślą poważnie o Autodromie i chcą go remontować. To jest ogromna szansa rozwoju dla całego Biłgoraja. Takiego toru w naszej części Polski nie ma. Na realizacji tej inwestycji wygramy i zyskamy wszyscy - mówił radny Gleń.

-My wszystko rozumiemy ale chcemy by zrozumiano także nas - podnosił Stanisław Adamowicz. -Gdy wraca się po pracy do domu, to człowiek chce odpocząć, a przy zawodach driftingowych jest to niemożliwe. Przykładem są ostatnie weekendy tego roku, przez cały dzień ryk silników - dodał.

spotkanie_w_sprawie_autodromu_1.JPG

-Paradoksalnie, renowacja toru może okazać się dla państwa szansą na poprawę obecnego stanu. Bo remontując tor wprowadzimy konkretne zapisy, które będą regulować jego funkcjonowanie. Na pewno nie pozwolimy na samowolkę czy szaleństwa małych grup miłośników motoryzacji. Zawody będą musiałby być profesjonalnie organizowane, z dbałością o obiekt, bo chcemy na nim prowadzić wydarzenie ranki krajowej i międzynarodowej. Obiekt musi więc być odpowiednio i bezpiecznie eksploatowany. To powinno zminimalizować jego oddziaływania - zaznaczył Andrzej Szarlip. Jak zaznaczył starosta inwestycja ma być realizowana etapami i w tym czasie szukany ma być złoty środek, także podejmujący argumenty dotyczące Autodromu zgłaszane przez osoby prywatne czy grupy osób i przedstawicieli sportów motorowych.

-Jak bym chciał na podsumowanie zapytać państwa jako przedstawicieli mieszkańców osiedli wokół Autodromu, czy jesteście przeciwni modernizacji i rozbudowie toru? Bo chcemy mieć od państwa jasną deklarację - pytał starosta. -Nie sprzeciwiamy się rozwojowi Autodromu, sportom kartingowym, wyścigom motocyklowym czy samochodowym. Najbardziej niepokoją nas - może nieco na wyrost zawody driftingowe, uważamy je za bardzo uciążliwe dla sąsiedztwa toru - mówił Stanisław Adamowicz.

Jak zapewnili przedstawiciele władz powiatu, przy konsultacjach, które odbędą się przy projektowaniu inwestycji w Autodrom, po otrzymaniu dofinansowania pod uwagę brane będą wszystkie opinie. -Przy okazji prac nad planem będziemy prowadzić konsultacje, na które zostaną Państwo zaproszeni - zapewniał Ireneusz Bulicz.

Historia biłgorajskiego autodromu sięga lat 70 ubiegłego wieku. Obiekt powstał na terenach prywatnych właścicieli. Decyzją Naczelnika Miasta Biłgoraj o wywłaszczeniu nieruchomości i odszkodowaniu, wydaną dnia 2 grudnia 1977 roku przejęte zostały nieruchomości położone w Biłgoraju, z przeznaczeniem na budowę toru kartingowego wraz z autodromem dla potrzeb Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Biłgoraju. Od lat jednak tor nie ma homologacji na zawody motorowe, a przez lata toczył się spór o własność działek na których zlokalizowany jest obiekt. Obecnie władze powiatu wyprostowały kwestie prawne. Torem obecnie zarządza Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju (dawne ZSME w Biłgoraju).

/Starostwo Powiatowe/

Tagi: autodrom   drift   zawody motorowe   powiat biłgorajski

Zobacz także

Uderzył w betonowy przepust

Dodane: 2022-01-10 11:06 - Komentarze  (0)  czytane (1790)

TAGI: wypadek drogowy, gmina biłgoraj, uderzył w przepust, policja biłgorajKomentarze (34)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.80.249.22

Zoro (2021-08-22 16:05:36)

Larum grają! Wojna! Nieprzyjaciel w granicach! Coś dla ludzi a My walczmy o swoje! Swoje kosztem niczego! Tak jak domy przy ul.Motorowej. Znaczy 'panika' Hałas! Hałas rano tuż przed i po świcie!!! Tuż przed obiadem i po obiedzie! Tuż przed wieczorem i po zmroku!!! Pytam jak wszystkie piękne domki rosły z fundamentów przez kondygnację po dach nikt z okien nie widział że to tor? Nikt nie myślał? Teraz macie awersje? Proszę Was.
Dopiero ruszył projekt a już 'Larum wołają'. Wszędzie ta sam sytuacja. Ulica Narutowicza od skrzyżowania z Poniatowskiego do łąk zakaz zatrzymywania. Bo na ulicy auta!!!! Ale to że blok powstał na łąkach przed domkami jednorodzinnymi to kint nie wspomni. Nikt nie zadba o miejsca parkingowe tylko na skargę poleci że ciasno! Taki tu z autodromem. Niech Tylko któryś wspomni kto na tym torze kartingi rozbijał? Tak jak coś to duma rozpiera ale jak trzeba komuś dać szansę to nie ma!!!

Jeżeli... (2021-08-20 13:32:18)

Jeżeli na tę inwestycję ma być przeznaczone kilkadziesiąt mln pln. to starosta niech zakupi ziemię 5 klasy w okolicy i zrobi inwestycję od podstaw - oczywiście z daleka od granic Biłgoraja.

Jeżeli... (2021-08-20 13:13:51)

Jeżeli na tę inwestycję ma być przeznaczone kilkadziesiąt mln pln. to starosta niech zakupi ziemię 5 klasy w okolicy i zrobi inwestycję od podstaw - oczywiście z daleka od granic Biłgoraja.

(2021-08-19 16:20:00)

Nie dzielnicy tylko ulicy.

(2021-08-19 15:27:48)

do reasumując - to , że zamieszkali tam nie oznacza, że zgodzą się na reaktywację autodromu. Ich opinia jest najważniejsza, czyli większości tej dzielnicy miasta. Liczy się to co jest teraz, a nie to co było kilkadziesiąt lat temu. Każdy kto kieruje się empatią rozumie niezadowolenie mieszkańców z powodu ew. reaktywacji Autodromu. I

reasumując (2021-08-19 15:09:23)

Autodrom był zbudowany w szczerym polu. Ludzie nie chcieli mieszkać w ciszy i spokoju więc zamieszkali obok.

(2021-08-19 14:05:28)

Wiele od mieszkańców zależy , bo to ich problem.

(2021-08-19 13:59:40)

Autodrom nigdy nie powinien być tam zbudowany, w obecbnje sytuacji należy (tak jak w Lublinie) zlikwidować, ponieważ ten obiekt nie może zatruwać życia tw tamtej dzielnicy i okolicach. Ludzie tam, mieszkają,m taki jest stan faktyczny , a władza po to jest, żeby mądrze społeczeństwu służyć, a nie egoistycznej garstce miiłośników hałaśliwej zabawy. Protest przeciwników reaktywacji autodromu jest słuszny i zgodny z prawem.

drugie dno (2021-08-19 09:37:34)

Kiedyś były tam tylko magazyny, autodrom i tuczarnia świń. Tak powinno pozostać. Najwięcej biadolą osoby które nie mogą sprzedać działek i ci co kupili je za grosze.

do poniżej (2021-08-19 07:50:18)

Ludzie wiedzieliście że budujecie się obok autodromu. Zabrakło wam wyobraźni ?. Raczej górę nad rozsądkiem wzięła zwykła pazerność. Ceny działek były niskie bo nikt przewidujący nie chciał tam inwestować w budownictwo mieszkaniowe ze względu na uciążliwości związane z sąsiedztwem. Jest tam jeszcze kilka działek ale nikt nie chce ich kupić -wiecie dlaczego.

(2021-08-18 22:25:51)

Logan sam jesteś pieniacz , to byli przedstawiciele mieszkańców. Zanim napiszesz coś głupiego to się zapoznaj z tematem

Mieszkaniec (2021-08-18 21:23:14)

I tak im g zrobicie zrobią co zechcą A potem jeszcze zagłosujecie na nich więc szkoda bic piany nawet za komuny tak nie było

(2021-08-18 21:11:49)

Mocnego covida życzymy autorowi antyszczepionkowego gniota.

(2021-08-18 21:09:21)

Pytanie kto pozwolił na budowę autodromu w mieście? Na pewno w ogóle nie powinno go być, czas to zlikwidować. Lublin swój zlikwidował , bo tam myślą o mieszkańcach. Kto lubi rykowisko niech sobie wybuduje z dala od miasta. Przepisy prawa są po stronie mieszkańców przeciwnym rykowisku i smrodom.

szade (2021-08-18 20:54:54)

ten teren powinien byc kilka razy wiekszy,i jak wiatraki pis oddalil o 500 metrow od zabudowan to i tor tyle samo oddalic,do budowy biora sie laicy na czele z szarlipem,

(2021-08-18 19:56:47)


Nim on się przekona, czym ona jest zarażona
To pociąg na dworcu staje
Żandarmi wsiadają, wszystko zabierają
I nic się już nie zostaje

Teraz jest wojna,
kto się zaszczepi umiera.
Zamknęli nas w bańce, przywdziali w kagańce,
A niech weźmie ich jasna cholera!

(2021-08-18 18:57:02)

Starosta Szarlip ma prawo jazdy ?

(2021-08-18 18:45:40)

To nie autodrom zbliżył się do mieszkańców tylko mieszkańcy do autodromu. Teraz wielkie aj waj. Jak powiedział klasyk - wiedziały gały co brały.

logan (2021-08-18 18:31:58)

mieszkam niedaleko autodromu,halas driftu jest uciazliwy ale rozumiem.ze autodrom nie jest miejscem medytacji i modlitwy,tylko sportu i halasu.Najbardziej mnie zastanawiaja te tlumy na spotkaniu ze starosta,czyli paru pieniaczy i nikt....

(2021-08-18 18:03:02)

Jesteśmy przyzwyczajeni do besztania Polski przez tych, którzy udają zatroskanych naszym losem. Zawieramy sojusze, które czy to ze wschodu, czy z zachodu – grożą zniewoleniem. Sojuszników mieć trzeba – ale też, należy mieć o nich pojęcie.

Polska jest stale oskarżana o antysemityzm – nic bardziej mylnego! Powinniśmy być wdzięczni Izraelowi za to, że otwiera nam oczy…

W poniedziałek wieczorem głos w sprawie nowelizacji KPA zabrał szef amerykańskiej dyplomacji. Antony Blinken wydał oświadczenie, w którym wyraził “głęboki żal” w związku z podpisaniem przez Andrzeja Dudę nowelizacji Kpa. Wezwał również polskie władze do stworzenia “jasnej, efektywnej i skutecznej procedury prawnej, by odpowiedzieć na roszczenia w sprawie konfiskaty mienia”. Lapid za pośrednictwem Twittera dziękuje szefowi amerykańskiej dyplomacji za reakcję władzy USA. – wprowadzają nas w temat Media Narodowe. Co takiego powiedział Jair Lapid?

„Dziękuję Antony’emu Blinkenowi i Stanom Zjednoczonym za to, że stoją ramię w ramię z Izraelem przeciwko polskiemu prawu” – napisał na Twitterze.

Czy to wymaga komentarza?

(2021-08-18 17:29:54)

Inne miasta zlikwidowały autodromy na wniosek mieszkańców, którzy mieli dość szkodliwego sąsiedztwa.

(2021-08-18 17:14:20)

widać że już jedna z mieszkanek ze strachu aż posiwiała

Puszcza (2021-08-18 16:58:47)

Teraz ludzie będą się wieszali na motorowej i znów będzie pewna pani działaczka chodziła
po motorowej i na mszę zbierała o opamiętanie. Podobno cyrki na tej motorowej się dzieją

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdy

Ogłoszenia