Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Stanowisko Zarządu Powiatu w Biłgoraju w sprawie aktualnej sytuacji w biłgorajskim szpitalu

Dodał: red Data: 2018-06-20 09:49:09 (czytane: 1412)

W związku z toczącą się dyskusją na temat sytuacji szpitala w Biłgoraju Zarząd Powiatu informuje...

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajReklama.

Trudności ekonomiczne Arion Szpitale spółka z o.o. ujawniły się w IV kwartale 2017 roku. Właściciele spółki zasygnalizowali chęć zbycia swoich udziałów oraz poinformowali o kłopotach finansowych spółki, które uniemożliwiały przedłożenie gwarancji bankowej z tytułu należytego wykonania umowy dzierżawy z dnia 28 czerwca 2010 roku zawartej pomiędzy spółką, a Powiatem Biłgorajskim.

W dniu 29 września 2017 roku na posiedzeniu Zarządu Powiatu udziałowcy spółki poinformowali o zakwalifikowaniu się biłgorajskiego szpitala do tzw: sieci szpitali. Pogłębiające się trudności finansowe oraz powzięcie informacji o złożeniu wniosku o ogłoszenie  upadłości spółki Arion spowodowały podjęcie rozmów o możliwościach rozwiązania umowy dzierżawy. Należy zaznaczyć, iż czynności mające na celu wyjaśnienie sytuacji w związku z planowanym rozwiązaniem umowy dzierżawy podejmowane były znacznie wcześniej, jeszcze przed ogłoszeniem upadłości spółki.

Zarząd Powiatu zapoznał Radnych Rady Powiatu z sytuacją szpitala oraz przedstawił możliwości prowadzenia podmiotu leczniczego przez Powiat Biłgorajski wraz z wszystkimi konsekwencjami ewentualnego rozwiązania umowy dzierżawy. Ustalenia te poprzedzone zostały wielokrotnymi rozmowami prowadzonymi z przedstawicielami Wojewody Lubelskiego, LOW NFZ oraz Zarządem spółki Arion. Ponadto sprawa ta była przedmiotem konsultacji   odbytych w Ministerstwie Zdrowia. W ostateczności Radni Rady Powiatu uznali, że jednostronne rozwiązanie umowy przez Powiat Biłgorajski byłoby bardzo niekorzystne dla pracowników szpitala i mieszkańców powiatu, gdyż skutkowałoby wykreśleniem biłgorajskiego szpitala z sieci szpitali, zmniejszeniem wysokości kontraktu  i koniecznością przeprowadzenia przez LOW NFZ ponownego konkursu na świadczenia zdrowotne z zakresu poradni specjalistycznych.  Rozwiązanie umowy dzierżawy bez zgody obu stron spowodowałoby, iż Powiat Biłgorajski zostałby z tego tytułu narażony na długotrwałe i kosztowne postępowania sądowe. Aby uniknąć tych problemów zdecydowano o prowadzeniu rozmów pomiędzy trzema stronami - tj: Powiatem Biłgorajskim, Arion Spółka z o.o, i LOW NFZ w temacie cesji kontraktu, którego właścicielem jest Arion spółka z o.o. na nowo powstały podmiot – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju. Stanowisko to zostało podtrzymane przez Radnych Rady Powiatu w dniu 9 maja 2018r. na posiedzeniu wspólnym Komisji Stałych Rady Powiatu w Biłgoraju. O tych działaniach  na bieżąco informowano przedstawicieli Zawiązków Zawodowych działających w Arion Szpitale ZOZ w Biłgoraju, jak również byli oni obecni na spotkaniach organizowanych przez Zarząd Powiatu, podczas których omawiane były zagadnienia związane z funkcjonowaniem biłgorajskiego szpitala.

zarzad_powiatu_w_bilgoraju.JPG

W konsekwencji tych ustaleń, mając na uwadze zapewnienie ciągłości realizowanych świadczeń zdrowotnych na rzecz mieszkańców Powiatu Biłgorajskiego Rada Powiatu na wniosek Zarządu Powiatu w Biłgoraju podjęła w dniu 21 grudnia 2017 roku uchwałę w sprawie utworzenia Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju. W chwili obecnej trwają prace związane z dokonaniem rejestracji podmiotu leczniczego w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz rejestrze prowadzonym przez Wojewodę Lubelskiego.

Po ogłoszeniu upadłości spółki Arion Zarząd Powiatu niezwłocznie podjął rozmowy z Syndykiem masy upadłości na temat możliwości przejęcia zadania prowadzenia szpitala. Niestety, w obecnej sytuacji prawnej - brak prawomocnego postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości Arion Szpitale spółka z o.o. - podjęte działania Zarządu Powiatu nie mogą być w pełni skuteczne. Jest to również podstawowa przeszkoda wpływająca na  realizację podjętej uchwały Rady Powiatu w Biłgoraju w sprawie utworzenia SP ZOZ w Biłgoraju i podjęcia zadania prowadzenia przez powiat szpitala.

Trudna sytuacja prawna pogłębiona została w znaczący sposób poprzez absencję chorobową personelu pielęgniarskiego oraz związanego z tym czasowym ograniczeniem dostępności do świadczeń zdrowotnych realizowanych przez biłgorajski szpital. Już po ogłoszeniu upadłości spółki Zarząd Powiatu kilkakrotnie spotykał się z pracownikami szpitala, przedstawicielami Związków Zawodowych działającymi w biłgorajskim szpitalu, Syndykiem masy upadłości Arion Szpitale Sp. z o.o.,  przedstawicielami LOW NFZ i Wojewody Lubelskiego w celu wypracowania stanowiska zmierzającego do rozwiązania problemów, głównie płacowych. Zarząd Powiatu jeszcze przed ogłoszeniem upadłości spółki wielokrotnie zwracał się do Zarządu Arion spółka z o.o. o zajęcie stanowiska i podjęcie działań w kierunku podwyższenia płac pracownikom szpitala.

Pomimo podejmowanych działań Zarząd Powiatu nie posiada żadnej możliwości ani prawnej ani finansowej podwyższenia płac pracownikom szpitala. Zaistniała sytuacja przedłużającej się absencji personelu pielęgniarskiego zmierza do znacznego ograniczenia wykonywanych świadczeń zdrowotnych co pociągnie za sobą zmniejszenie w przyszłości środków finansowych przekazywanych przez LOW NFZ nie tylko na rzecz Arion spółka z o.o. w upadłości ale również na rzecz nowo powstałego SP ZOZ.

Zarząd Powiatu w Biłgoraju zwraca się z apelem do pracowników Arion Szpitale Sp. z o.o. w upadłości o powrót do pracy, gdyż w obecnej sytuacji jest to jedyna droga do zachowania funkcjonowania placówki, utrzymania zatrudnienia na obecnym poziomie oraz prawidłowego zabezpieczenia mieszkańcom Powiatu Biłgorajskiego dostępności do realizowanych świadczeń zdrowotnych.

Zarząd Powiatu
w Biłgoraju

Tagi: szpital biłgoraj   zarząd powiatu w biłgoraju   strajko pielęgniarek   sytuacja szpitala w biłgoraju

Zobacz także

Pierwsze przedszkole dedykowane tylko dla dzieci z autyzmem w Biłgoraju

Dodane: 2019-02-12 14:05 - Komentarze  (2)  czytane (2390)

TAGI: autyzm, zespół aspergera, punkt przedszkolny dla dzieci z autyzmem, biłgorajKomentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.80.38.5

RATOWNIK (2018-06-20 13:28:41)

KTO RZĄDZI POWIATEM OD KILKU LAT ???
JAKA KOALICJA I JACY LUDZIE? Należy podkreslić, że obecnym Przewodniczącym Rady Powiatu jest >>> LEKARZ<<< znający środowisko, działające mechanizmy i pracujących ludzi. Proszę nie przenosić ODPOWIEDZIALNOŚCI NA INNE OSOBY !!!

RATOWNIK M. (2018-06-20 13:27:45)

cały czas piszecie "KTO PODPISAŁ UMOWE..."
Tak to poprzednicy w samorządzie I NIE MA TU WATPLIWOŚCI.
Zostaje tylko takie pytanie KTO RZĄDZI POWIATEM OD KILKU LAT ???
JAKA KOALICJA I JACY LUDZIE? Należy podkreslić, że obecnym Przewodniczącym Rady Powiatu jest >>> LEKARZ<<< znający środowisko, działające mechanizmy i pracujących ludzi. Proszę nie przenosić ODPOWIEDZIALNOŚCI NA INNE OSOBY !!!

Andrzej (2018-06-20 11:51:19)

Nie głosujmy na PO PSL i SLD. Oni rządzą w mieście i powiecie. Do zmiany Paterak, Tokarski, Rosłan który dał honorowy tytuł obywatela miasta Tokarskiemu, Dec z PO, Piskorski z PSL. Ludzie nie dajcie się nabrać. Nie wybierajmy obecnie rządzących. Zmieńmy wreszcie burmistrza i starostę.

jeszcze zdrowy (2018-06-20 11:02:38)

Kto podpisał umowę dzierżawy szpital?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka ZSZiO

77. rocznica powołania Armii Krajowej

Zawody w układaniu kostki Rubika

Bal gimnazjalny u św. Jadwigi

Studniówka KLO im. Papieża Jana Pawła II

O szpitalu, audycie w Starostwie Powiatowym i tzw. "programie chodnikowym"

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

3 najbardziej popularne bukiety imieninowe

Imieniny to wspaniałe święto, podczas którego spotykamy się z bliskimi i przyjaciółmi aby wspólnie obchodzić dzień naszego imienia....