Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Stanowisko w sprawie ostatnich wydarzeń wokół biłgorajskiego szpitala

Dodał: red Data: 2018-03-21 16:02:50 (czytane: 4498)

Publikujemy stanowisko posła na Sejm RP Piotra Olszówki, w sprawie obecnej sytuacji spółki Arion i biłgorajskiego szpitala.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgorajpiotr_olszowka_bilgoraj.jpgObecna sytuacja biłgorajskiego szpitala, jest wypadkową wielu lat zaniedbań, mało konkretnych działań i zagłaskiwanie przez władze powiatu szpitalnej rzeczywistości. Złe zarządzanie szpitalem, brak spójnej polityki leczniczej i planów rozwoju biłgorajskiego szpitala oraz złe gospodarowanie środkami doprowadziły placówkę skraj bankructwa. Działania związane z funkcjonowaniem szpitala podejmowane były  głównie wówczas gdy w placówce było naprawdę źle, lub były wymuszane przez personel. Niestety  było to  okazjonalne gaszenie nowych „ognisk zapalnych”. Brak było trafnej diagnozy i podjęcie planów naprawczych. Sytuacja zaogniła się w latach 2008 - 2010. W 2010 roku szpital został oficjalnie przekazany w dzierżawę lubelskiej spółce Arion - Szpitale, która to spółka miała przez 25 lat dzierżawić grunt, budynki oraz sprzęt i wyposażenie placówki. Władzom powiatowym wydawało się, że pozbyli się problemu, mimo iż Konstytucja RP nakłada na nie obowiązek zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej. Promocja i ochrona zdrowia należy także do zadań powiatu, jasno stanowi o tym art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o samorządzie powiatowym. Powiat więc nie może nie wypełniać ustawowo nałożonych na niego obowiązków.

Przez kolejne 8 lat Zarządy Powiatu i koalicje większościowe w Radzie Powiatu temat szpitala podnosiły okazjonalnie, a działania podejmowały w dużej mierze pod naciskiem radnych związanych z Prawem i Sprawiedliwością. Bagatelizowane i lekceważone były zarzuty o to, że w szpitalu dzieje się coraz gorzej, ograniczano się do wysłuchania dyrekcji szpitala czy przedstawicieli Spółki oraz okazjonalnie przedstawicieli załogi placówki. Jako radny Rady Powiatu w Biłgoraju, a obecnie jako Poseł na Sejm RP, wielokrotnie zabierałem głos w sprawie sytuacji szpitala w Biłgoraju, jego funkcjonowania, zarządzania, jakości świadczonych w nim usług i jego wpływu na zabezpieczenie zdrowotne mieszkańców Powiatu Biłgorajskiego. Nie tylko włączałem się do publicznej dyskusji w tej materii, ale i deklarowałem swą pomoc. Starałem się apelować do władz powiatowych, dopingować je do podjęcia konkretnych działań, w tym do egzekwowania z cała stanowczością zapisów umowy dzierżawy oraz szukania rozwiązań na wypadek jej rozwiązania. W mojej ocenie większość działań Zarządu Powiatu w przedmiocie poprawy jakości funkcjonowania szpitala, podniesienia poziomu lecznictwa, stabilności pracy i płacy personelu to doraźne i  pozorowanie działania, ograniczające się do wysyłania pism, czy wykonania telefonów do władz Spółki, które na jakiś czas miały przykryć bezczynność. Wciąż brakowało konkretnych rozwiązań i długo falowego planu.

Reklama.

W grudniu ubiegłego roku do opinii publicznej trafiła informacja o ogłoszeniu upadłości Spółki Arion i wzajemnych animozjach jej udziałowców. Władze powiatu zostały więc „zmuszone” do podjęcia konkretnych działań.  Rada Powiatu podjęła, przygotowaną przez Zarząd, uchwałę w sprawie powołania SP ZOZ. Mimo, że od tego czasu mija blisko trzy miesiące, Zarząd Powiatu nie zrobił nic więcej. Nie przedstawiono ekspertyz prawnych, harmonogramu działań, a nawet nie podjęto prób rejestracji nowego podmiotu w KRS czy działań zmierzających do wpisania szpitala na listę podmiotów świadczących usługi lecznicze u Wojewody Lubelskiego. Sytuację tą należy ocenić jako markowanie działań obliczonych na przeczekanie i kila miesięcy spokoju. Tymczasem Sąd prowadzi działania związane z ogłoszeniem upadłości przez Spółkę Arion i w marcu br. powołał zarządcę przymusowego. Znów więc, po kilku miesiącach kupionego czasu zapaliło się „czerwone światło”. By je „zgasić” na marcowej sesji Rady Powiatu zorganizowano coś na wzór debaty o sytuacji szpitala. Niestety, oprócz wystąpienia przewodniczącej Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Ze strony Zarządu próżno było w  bezpłodnej dyskusji  szukać konkretnych rozwiązań. Apeluję więc do pana Starosty Biłgorajskiego Kazimierza Paterka, Zarządu Powiatu i koalicji w Radzie Powiatu zakończcie ten „chocholi taniec”. Działalność  biłgorajskiego szpitala jest zbyt ważnym  elementem życia ponad 100 tys. powiatu, by nic w tej sprawie konkretnego nie zrobić.

Panie Starosto, członkowie Zarządu, radni Rady Powiatu, czas na zdecydowane, zgodne z prawem i oczekiwaniami mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej działania. Władze starostwa muszą przystąpić do rejestracji nowego podmiotu w KRS i rozmawiać z Wojewodą o wpisanie go do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Władze powiatu muszą mieć także harmonogram swych działań oraz odpowiednie ekspertyzy prawne.

Ja spotkałem się z zarządcą przymusowym ustanowionym przez Sąd. Rozmawiałem o sytuacji szpitala i działaniach jakie będą podejmowane w najbliższych tygodniach.

Jestem do dyspozycji w ty temacie, zależy mi by biłgorajski szpital, był miejscem z którego wszyscy będziemy dumni.

Poseł na Sejm RP
Piotr OlszówkaZobacz także:

Wymiana zdań o sytuacji szpitala (AUDIO)

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: poseł piotr olszówka   stanowisko w sprawie szpitala   szpital w biłgoraju   spółka arion

Komentarze (26)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.124.77

do Pamiętny dzień dla szpitala w Biłgoraju (2018-03-22 19:43:05) (2018-03-24 07:47:11)

Koalicja rządząca w Radzie Powiatu III kadencji w latach 2006-2010

Różański Janusz - Przewodniczący rady powiatu - KW PiS
Onyszkiewicz Marek - Starosta KW PiS
Schodziński Stanisław - w-ce Starosta KW LPR
Tokarski Marian - etatowy członek zarządu KW PSL
Niespodziewański Stanisław - członek zarządu, KW PiS, Przewodniczący Społecznej Rady SP ZOZ
Pluskwa Józef - członek zarządu KW PiS
Czarny Józef - KWW Biłgorajszczyzna
Doliński Krzysztof - KW PiS
Iskra Antoni - KW PSL
Jabłoński Ryszard - PSL
Kucharczuk Marian - KW LPR
Kurzyna Marian - KW LPR
Lachowicz Marian - KW LPR
Piskorski Jarosław - KW PSL
Popik Zbigniew - KW PSL
Wolanin Dariusz - KW PSL

Zdumiony (2018-03-23 23:14:53)

Przypomnij sobie pośle kto był wtedy starostą.

Grzegorz z Chetyna (2018-03-23 15:01:15)

do poniżej
To bardzo dobre pytanie. Tym bardziej, że odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna i oczywista. Jeżeli przy tym ktoś będzie się powoływał na Konstytucję, to tylko narazi się na wyśmianie... :(

Do Soul (2018-03-23 09:39:20)

Pytanie do twojej blyskotliwej wypowiedzi kto stanowi w Polsce prawo

PiS SPRYWATYZOWAŁ SZPITAL (2018-03-23 09:29:14)

a teraz ma pretensje że prywaciarze chcą zarabiać pieniądze i o nie się pokłócili. Paradne

DO Mandarynka (2018-03-23 09:15:10)

wiesz co jest najgorsze że od korzysta z prawa które sam dla siebie uchwalił i to jest paranoja. A tej hipokryzji to nie mogę znieść najpierw koledzy partyjni posła prywatyzacją szpital a potem poseł wydaje oświadczenie w sprawie do której sami doprowadzili. To jest chore tym ludziom puszczają zupełnie hamulce moralne

Grześ (2018-03-23 07:51:10)

I o co wy się martwicie. Ten szpital głównie załatwiał papiery dla orzeczników Zus. Stanowił miejsce pracy dla ludzi z rodzin radnych prezesów urzędów. Poza porodówką to było dno lekarze konowały . Niektórzy zwykłe chamy bez kultury. Kto miał realny problem że zdrowiem jezdził do Lublina Lezajska lub Rzeszowa. Wielu ludzi mieli problemy bo przechodzili proste operację w Biłgoraju. A sytuacje złej diagnozy i leczenia były tam na porządku dziennym. I co teraz przejmą długi i cała ta PiS SLD PSL chołota znów wkręci znajomy personel beż przyszłości dla zdrowia mieszkanców. Znowu załatwianie papierów za kasę. Przekręty z NFZ i wiele innych przekrętów które są normą od 20 lat w tej placówce.

(2018-03-22 21:06:52)

Ma ktoś mozer listę radnych i jak głosowali w tej sprawie, bo jestem ciekawy

Mandarynka (2018-03-22 20:53:04)

Do Solu: Należy się z urzędu posłowi to sobie lata. Wam należy się 500+ z urzędu to bierzecie. Nie do posła pretensje, że korzysta tylko do tych co ustanowili takie prawo.- pan Olszówka wylatał najwięcej ze wszystkich posłów - pisano tym wiele, to informacje oficjalne. Więc proszę zaprzestać głupich komentarzy, które sztucznie wybielają posła. On nie korzysta z danego prawa ustanowionego przez innych, tylko to prawo na maksa nagina gdzie i jak tylko się da, bo jego celem jest nachapać się, obsadzić żonę na posadce, udawać elokwentnego i wpływowego. A jest marionetką, z niewyjaśnioną sprawą nielegalnych praw jazdy. Niech się wytłumaczy, wstyd za takiego ojca i męża.

Pamiętny dzień dla szpitala w Biłgoraju (2018-03-22 19:43:05)

4 czerwca 2009 roku radni PiS oddają szpital w prywatne ręce a byli to Onyszkiewicz Marek, Niespodziewański Stanisław, Schodziński Stanisław, Kurzyna Marian, Czarny Józef. Tych pamiętam ale było ich więcej. To są Panie Pośle fakty a nie jakieś śmiechu warte oświadczenia. TO PIS ODDAŁ PRYWACIARZOM SZPITAL .

To jak Panie Pośle (2018-03-22 19:27:20)

To z jakiej partii radni glosowali za sprywatyzowaniem biłgorajskiego szpitala ? Tak tylko zapytam.

mieszkaniec (2018-03-22 14:40:38)

Znawca szpitali się odezwał...

CzAd (2018-03-22 12:51:31)

Ryjek, dziwisz sie, ze nie dopuszczaja "naszego" posla do glosu?
A coz On moze madrego powiedziec?
"Jestem do dyspozycji w tym temacie"? 460 poslow przetoczyloby przez sale plenarna jeden gromki, niezwykle jednolity, zgodny, ponad partyjny rechot.

Ryjek (2018-03-22 08:15:58)

Poseł Olszówka to chyba chce być radnym powiatowym bo miesza w powiecie, a w Sejmie to chyba nie dopuszczają go do głosu, a powinien tam zadbać o sprawy , ludzi ,powiatu, województwa i kraju a nie robić lokalnej, rozróby nikomu nie przynoszącej korzyści.

brawo (2018-03-22 07:39:44)

Pan poseł jedyny, który nas broni

... (2018-03-22 07:34:30)

a pani poseł Agata mówiła, że nic złego się nie stało, ale ona rzadko jest w Biłgoraju, częściej w Wawie i stąd taki osąd pewnie...

soul (2018-03-22 07:33:41)

Należy się z urzędu posłowi to sobie lata. Wam należy się 500+ z urzędu to bierzecie. Nie do posła pretensje, że korzysta tylko do tych co ustanowili takie prawo.

Adam (2018-03-22 07:15:26)

Agata Borowiec to siostra Łukasza który podawał prezesa Kaczyńskiego do sądu. Borowiec na sesji powiatu broniła PSL. I taka osoba jest w PiS?

LOK (2018-03-22 07:05:52)

Następnym problemem ważnym dla mieszkańców Biłgoraja jest sytuacja LOK w naszym mieście. Kiedy będzie oświadczenie o działaniach podjętych przez posła. Może znajdzie czas pomiedzy przelotami.

CzAd (2018-03-22 01:27:37)

..."wielokrotnie zabieralem glos..."
Czy doprowadzilo to do pozadanych efektow?
Po owocach ich poznacie, ale chwasty tych owocow nie wydaja....
Pozostaja jedynie nic nie znaczace stanowiska, puste obietnice i jalowe oswiadczenia

leszek (2018-03-21 21:40:44)

dobra wypowiedz Posła, pielęgniarki za Panem

zzzz (2018-03-21 20:20:50)

Panie pseudo pośle szpital oddał PIS w prywatne ręce więc po co te oświadczenia. Proszę coś robić a nie tylko latać samolotem i pisac same oświadczenia.

Mandarynka (2018-03-21 18:53:50)

Popieram stanowisko Zniesmaczonej- jak można wypowiadać się, jeśli się nawet tyłka gdzieś nie ruszyło... Może zabrakło mu pieniędzy podatników, żeby przylecieć z Warszawy do Biłgoraja... A Pan, Pane Olszówka, to zgodnie ze swoimi słowami końcowymi powinien być do dyspozycji, ale w kwestii nie cudzych zaniedbań, ale własnych spraw z prawem jazdy, o których nabrał Pan wody w usta. Żenada.

Anna (2018-03-21 17:24:13)

Panie pośle Olszówka to prawda że radni którzy byli za oddaniem szpitala w dzierżawę Schodzinski, Kurzyna, Różański będą na listach PiS w wyborach? W takim wypadku PiS traci mój głos i wielu ludzi.

Mac (2018-03-21 17:13:27)

Ja to już zgłupiałem. Na sesji poseł Borowiec Agata wychwalała PSL i mówiła o współpracy, z jej wypowiedzi wywnioskowałem że nic nie stało się ze szpitalem. Tu poseł Olszówka też z PiS krytykuje starostę z PSL i władze powiatu z PSL SLD i PO. To są dwa różne PiSy w Biłgoraju? Inne mają zdanie?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Dożynki w Gminie Tarnogród. Rolnicy świętowali w Luchowie Górnym (FOTO)

Tradycyjne święto plonów, dziękczynienie za Boże błogosławieństwo,...

Sanepid ostrzega, "nowe narkotyki" to śmiertelne niebezpieczeństwo (AUDIO)

W ostatnim czasie został wydany Raport Głównego Inspektora Sanitarnego...

Areszt dla 42-latka z Gminy Potok Górny za atak na policjantów (AUDIO)

Przesłuchanie, przedstawienie zarzutów i tymczasowy areszt. Dziś...

Budżet obywatelski. Wpłynęło 12 wniosków na ponad 1,9 mln zł

Zakończył się właśnie nabór wniosków do przyszłorocznego budżetu...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Ogłoszenia