Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Stanowisko Rady Pedagogicznej Gimnazjum Nr 2 im. Stefana Batorego w Biłgoraju w sprawie planowanych zmian sieci szkół podlegających Gminie Miasto Biłgoraj

Dodał: red Data: 2017-01-22 18:20:39 (czytane: 3662)

Rada Pedagogiczna Gimnazjum Nr 2 im. Stefana Batorego w Biłgoraju wyraża zdecydowany protest przeciwko wdrażaniu przez organ prowadzący szkołę reformy oświaty w sposób faworyzujący szkoły podstawowe, a dyskryminujący gimnazja, ale przede wszystkim krzywdzący dwa roczniki uczniów, którzy aktualnie uczęszczają do Gimnazjum Nr 2.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, BiłgorajReklama.

Gimnazjum Nr 2 i Szkoła Podstawowa Nr 5 mieszczą się w jednym budynku. Szkoły funkcjonowały dotychczas niezależnie od siebie, ale współpraca między szkołami układała się dobrze: stosownie do potrzeb nauczyciele obu szkół uzupełniają etaty w drugiej szkole, wspólnie przygotowujemy dekoracje i wyposażenie sali gimnastycznej przed uroczystościami szkolnymi, dzielimy salę gimnastyczną w czasie zajęć, a w chwili obecnej uczniowie szkoły podstawowej korzystają z kilku sal należących do gimnazjum. Jesteśmy bardzo zdziwieni, że nie bierze się pod uwagę najbardziej oczywistego wariantu, czyli połączenia dwóch szkół funkcjonujących w jednym budynku, tylko szuka się jakichś nieracjonalnych i karkołomnych rozwiązań.

Oczywistym i chyba naturalnym jest, że zależy nam na pracy, ale trudnym do zrozumienia jest fakt, że we wszystkich projektach zmian mówi się tylko o etatach nauczycieli, a przecież szkoła nie istnieje bez uczniów! Organ prowadzący szkołę usiłuje przemilczeć to, co powinno być podstawowym celem podejmowanych działań, czyli dobro ucznia. Nikt z proponujących wygaszanie gimnazjów nie zastanowił się nad tym, jak w takim przypadku będzie wyglądała praca dydaktyczna i wychowawcza szkoły. Kto będzie prowadził zajęcia, kto i dla kogo zorganizuje wycieczkę, akademię, zabawę choinkową czy Białą Szkołę? Kto z nauczycieli poprowadzi zajęcia pozalekcyjne, przygotuje uczniów do konkursów przedmiotowych? Jak przeprowadzić egzaminy gimnazjalne, jeśli nauczyciele zatrudnieni w innych szkołach, będą tam powołani do udziału w komisjach egzaminacyjnych?

Jeżeli zostanie uchwalona przedstawiona Komisji Oświaty i Kultury Rady Miasta Biłgoraj w dniu 17 stycznia propozycja wygaszenia gimnazjów, w roku szkolnym 2017/2018 w naszej szkole pozostaną 4 oddziały (ok. 80 uczniów), a w roku szkolnym 2018/2019 tylko 2 (ok. 40 uczniów). Zgodnie z przepisami prawa szkołą będzie zarządzał dyrektor, ale zasadnicze pytanie brzmi: kim dyrektor będzie zarządzał?! Proste przeliczenie godzin dydaktycznych pokazuje, że w przyszłym roku szkolnym w gimnazjum ma szansę pracować 2 nauczycieli na pełnych etatach, 5 na niepełnych, a pozostałych 10 w maju otrzyma wypowiedzenia i zostanie (lub nie) zatrudnionych w innych szkołach. Do gimnazjum będą przychodzili raz czy dwa razy w tygodniu i uczyli swoje 2 - 3 godziny biologii, geografii czy fizyki. W kolejnym roku gimnazjum będzie tworem kuriozalnym - bez etatowych nauczycieli! Polonista i nauczyciel w-f mogą liczyć na zatrudnienie na połowie etatu, matematyk może liczyć na 8 godzin, a nauczyciele pozostałych przedmiotów będą uczyli od 1 do 6 godzin tygodniowo. Na pewno nie będą to obecni nauczyciele, bo część z nich zostanie przecież zatrudniona w innych szkołach. Kto będzie wychowawcami klas, skoro obecni wychowawcy nie mają szans na pozostanie na etatach gimnazjum? I co to za wychowawca, który jest w szkole przez 3-4 godziny tygodniowo? Zgodnie z zasadą - kto pierwszy ten lepszy, wszyscy nauczyciele gimnazjum w najbliższym roku będą próbowali zatrudnić się w szkołach podstawowych. Komu się nie uda - zostanie w gimnazjum i będzie próbował w kolejnym roku.

oswiata.JPG


Inna ważna sprawa, o której się nie mówi - mianowicie jak będzie wyglądało wspólne funkcjonowanie obu szkół w okresie przejściowym. Szkoła podstawowa nie ma własnych pracowni przedmiotowych, więc 6 klas szkoły podstawowej (4 klasy ósme i dwie siódme) będzie korzystało z sal gimnazjalnych, które przez lata to my wyposażyliśmy w niezbędne sprzęty i pomoce dydaktyczne oraz tablice interaktywne. Pozostałe w szkole dwie klasy gimnazjalistów i tak będą przebywały na korytarzach wspólnie z uczniami szkoły podstawowej. Niechciani przez szkołę podstawową i tak będziemy funkcjonowali razem, ale jako odrębna szkoła(?!). Kto będzie w stanie ułożyć plan lekcji dla dwóch klas gimnazjum, mając do dyspozycji nauczycieli zatrudnionych w różnych szkołach i przychodzących do gimnazjum na kilka godzin w tygodniu oraz sale lekcyjne wolne wtedy, kiedy nie korzysta z nich szkoła podstawowa. Kto będzie pełnił dyżury na korytarzach, kto będzie rozwiązywał problemy wychowawcze uczniów, kto wypożyczy uczniom książki?

Oczywiście zobowiązany do tego będzie jednoosobowo pełnoetatowy dyrektor, bo mamy powody sądzić, że w szkole liczącej dwie klasy i żadnego „etatowego” nauczyciela nie będzie też etatów sekretarki, pedagoga i bibliotekarza! A przecież w połączonych szkołach klas gimnazjalnych oraz siódmych i ósmych będzie o jeden oddział więcej niż liczy w tej chwili nasze gimnazjum. Prosty rachunek wskazuje, że przez najbliższe dwa lata nie będzie większych problemów z pracą dla nauczycieli obu szkół. Nauczyciele będą mogli kontynuować pracę w klasach gimnazjalnych, a gimnazjaliści staną się integralną częścią normalnie funkcjonującej szkoły. Z analizy etatów przeprowadzonej wspólnie z panią dyrektor SP5 wynika, że problem może pojawić się po dwóch latach i może dotyczyć kilku nauczycieli. Biorąc jednak pod uwagę, że w SP4 również powstaną klasy 7 i 8, uważamy, że zagrożenie zwolnieniami z powodu połączenia szkół jest niewielkie. Należy również uwzględnić, że nie tylko u nas, ale we wszystkich szkołach są nauczyciele, którzy już posiadają lub nabędą w najbliższych latach prawa do emerytury lub świadczenia kompensacyjnego i będą zwalniali miejsca dla młodych nauczycieli.

Pani Dyrektor SP5 nie wyraża zgody na połączenie szkół, mając na uwadze jedynie zatrudnienie „swoich” nauczycieli, a przecież część z nas również była nauczycielami SP5. My nie domagamy się etatów kosztem nauczycieli SP5. Jesteśmy świadomi i godzimy się z tym, że możemy pracować na niepełnych etatach, możemy nawet za dwa lata stracić pracę, ale wierzymy, że możemy wspólnie przetrwać trudny okres zmian i pracować razem dla dobra wszystkich uczniów. Chcieliśmy wypracować takie rozwiązania, które byłyby jak najmniej dotkliwe dla nauczycieli, bo wiadomą sprawą jest, że zmniejszy się w naszych placówkach ilość oddziałów, a co za tym idzie nie unikniemy zwolnień nauczycieli – to słowa Pana Burmistrza Janusza Rosłana jakie padły na spotkaniu Komisji Oświaty w dniu 17 stycznia 2017 r. Ale chyba Pan Burmistrz zapomniał dodać słowo WYBRANYCH nauczycieli. Nie godzimy się z tym, aby traktowano nas jak gorszy gatunek, tylko dlatego, że jesteśmy nauczycielami gimnazjum.

Rada Pedagogiczna
Gimnazjum Nr 2

im. Stefana Batorego w Biłgoraju

Tagi: gimnazjum nr 2 w biłgoraju   reforma oświaty   gimnazjum batorego   stanowisko rady pedagogicznej gimnazjum nr 2

Zobacz także

Spotkanie z dziedzictwem i święto czytelników w Aleksandrowie

Dodane: 2018-06-20 09:31 - Komentarze  (0)  czytane (31)

TAGI: gmina aleksandrów, biblioteka w aleksandrowie, podsumowanie czytelnictwa, czyetlnictwo aleksandrówKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.224.255.17

L.k (2017-01-24 12:00:55)

Ale przecież to widać jak na dłoni że w tym konflikcie chodzi tylko i wyłącznie o posadę dla dyrektorki gimnazjum o nic więcej.

Shrek (2017-01-24 10:14:05)

no tak jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze ot i sprawa jasna

(2017-01-24 00:26:01)

To nie burmistrz Rosłan tu winien, jak bredzi "Dominika", przecież to z polecienai władzy PiS mają być wygaszone gimnazja, zlikwidowane posadki dyrekcji tychże itd.
Utrzymywanie w jednym budynku do tej pory oddzielnie Gimnazjum nr 2 w Biłgoraju ( gdzie od lat tam coraz mniej uczniów) i Szkoły Podstawowej nr 5, świadczy o niegospodarności. Po co było utrzymywać dwie dyrekcje i administracje w jednym budynku? Kiedy próbowano to zmienić, pamiętamy co się działo, jakie awantury, pikiety przed UM, żeby ten status utrzymać, czyli posady dwóch dyrekcji itd.
Radnym zabrakło rozwagi i odwagi aby to zmienić w zespół szkół już kilka lat temu. Niezłym pomysłem było też ew. przesunięcie uczniów z Gimnazjum nr 2 do gimnazjum i Królowej Jadwigi ale to też nie udało się.
A teraz reforma PiS wszystko załatwi na cacy.

gienek (2017-01-23 23:49:17)

HE HE HE , nie tak dawno ????? szczęśliwcami byli CI którzy załapali się do gimnazjum ale historia zatoczyła koło i ..........

n (2017-01-23 13:27:15)

Co za intryganci siedzą w UM i klepią rozwiązania korzystne tylko dla jednej szkoły? Jak pójdziemy tą drogą, to znowu nas czeka wojenka w biłgorajskiej oświacie. Jeśli dyrektorka SP5 nie potrafi sobie wyobrazić dyrektorowania szkołą po połączeniu, to niech się poda do dymisji.

ET (2017-01-23 13:02:04)

Popieram Gośkę! Nie łączyć! Ja swoich dzieci z też bym do Batorego nie wysyłała po skończeniu 5 - a tak będą niejako zmuszone tam chodzić.

(2017-01-23 11:21:24)

A sio.Kto się boi kto się boi.A oczywiście dyrektorka gimnazjum?!Ona dba o siebie a nie o nauczycieli.

Rodzic (2017-01-23 09:56:46)

Zmienić burmistrza, zmienić Florkiewicz, dyrektorów i będzie lepiej w oświacie. Tu chodzi o dobro naszych dzieci a nie stołki.

(2017-01-23 09:36:13)

Goska brawo madrze napisane!

Goska (2017-01-23 09:06:35)

Pani Dyrektor SP5 dba o dzieci i swoich nauczycieli co jest naturalne bo niby dlaczego ma zwalniać swoich nauczycieli żeby pozatrudniać nauczycieli gimnazjum?????to jakieś szaleństwo i jeszcze pada w tekście hasło ze oni przecież byli kiedyś nauczycielami w podstawówce- prace w gimnazjum wybrali dobrowolnie. Przypomnę ze podstawówka istniała w tym budynku na wiele lat wcześniej niż powstały gimnazja i krzywdzące jest chyba stwierdzenie ze to gimnazjum wyposażyło sale gimnastyczna i sale lekcyjne- oj nieładnie . Mam dzieci w PS5 i jestem zadowolona z pracy szkoły i zaangażowania nauczycieli i jeszcze raz powiem ze to naprawdę szalone oczekiwać ze dyrekcja pozwalnia swoich pracowników żeby przyjąć obcych!!!!!

(2017-01-23 08:27:29)

Mnie interesują dzieci a nie nauczyciele , szkoła i nauczyciele są dla dzieci a jak nie paśi to do BRW albo pod latarnie

z (2017-01-22 23:03:16)

panie burmistrzu ,radni z komisji oswiaty prosze zaprosic poslow pis na sesje badz komisje niech sie wypowiedza jakie dzialania podejmuja w tej sprawie.

(2017-01-22 21:38:52)

A co ma samorzad do tego ze Panstwo likwiduje gimnazja? Wiec o co ten caly protest nauczyciele Gimnazjum, co chcecie uzyskac? Co daje utworzenie Zespolu?

Silk (2017-01-22 21:08:52)

Spokojnie, bez nerwów! Nastanie nowy rząd, to gimnazja przywróci :(I)

do poslow pis (2017-01-22 20:40:26)

POSLOWIE PIS -prosze wydac oficjalne stanowisko w tej sprawie ludzie glosowali na pis a maja byc zwolnieni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!???????????

felo (2017-01-22 20:32:56)

Przecież w Aleksandrowie gimnazjum będzie wolne możecie uczniów dowozić nawet aleksandrowskim gimbusem

mieszkaniec (2017-01-22 19:20:23)

Pani minister Zalewska mówiła nikt nie straci pracy, to na Wiejskiej łatwo powiedzieć, chyba nie tylko Biłgoraj będzie miał taki problem. A może zapyta naszych wspaniałych Posłów, czy zastanawiali się jak to będzie wygląda na dole gdy podnosili ręce. To nie wina Burmistrza, lecz tych co podjęli decyzje, a rozwiązanie problemu scedowali na samorząd.

dwa (2017-01-22 19:14:39)

czego czepiacie sie burmistrza reforme w oswiacie zafundowała nam ;dobra zmiana z prezesem K. na czele

M. (2017-01-22 18:58:01)

Stara śpiewka radni. Od lat Rosłan ma większość w radzie i to jego ludzie. Popieram zmianę burmistrza i referendum.

Fana (2017-01-22 18:47:06)

Ale Burmistrz nie podjął jeszcze decyzji, trwają rozmowy. Ostateczną decyzję podejmą Radni. Całe to zamieszanie wynika z propozycji które wypłynęły z referatu oświaty, którym jakoś zarządza p. Florkiewicz. A te propozycje są jednostronne i bynajmniej nie chodzi tu o dobro dziecka tylko o dobro nauczycieli z podstawówek. Pozostawienie gimnazjów samych i wygasających jest złe dla roczników które jeszcze muszą do nich chodzić. Moja córka jest właśnie w pierwszej gimnazjum i musi przez to wszystko przechodzić. My rodzice też powinniśmy mieć coś do powiedzenia.

Ewa (2017-01-22 18:46:36)

No właśnie miasto od czasów Rosłana nie myśli tak jak inne miasta o dzieciach i rodzinach. Inne samorządy robią więcej. Co z pracą i rozwojem i dziećmi? Słyszy się o referendum i dobrze żeby zmienili Rosłana.

Dominika (2017-01-22 18:31:36)

Po co wybieracie Rosłana a potem narzekacie? Popatrzcie inne miasta rozwiązują problemy lepiej. Nie ma kłótni nauczycieli. Rosłan najpierw w przedszkolach narobił a teraz w szkolach. Wy dalej naiwnie głosujcie na niego.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Ośrodek Szkolenia Kierowców LUIS

ul. Lubelska 7 IIp, 23-400 Biłgoraj

'Wiosna młodych artystów', czyli jubileusz w MDK (FOTO)

Pracownia plastyczna prowadzona przez Irenę Oręziak - Kupczak obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia swej działalności. Z tej okazji 11 marca br. w MDK odbyły się jubileuszowe uroczystości. W programie znalazła się prezentacja prac plastycznych, występy artystyczne oraz aukcje obrazów. więcej»

Studniówka ZSBiO 2018 (FOTO, VIDEO)

Uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju bawili się w Janowie Lubelskim na balu studniówkowym. Był polonez, przemówienia i podziękowania oraz zabawa przy przy przebojach muzyki rozrywkowej. -Dziś odrzućcie troski i bawcie się, za sto dni matura - mówił Starosta Biłgorajski. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia