Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Stanowisko Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego

Dodał: red Data: 2018-04-17 11:18:54 (czytane: 4413)

Ad vocem artykułu do artykułu zamieszczonego w Nowej gazecie biłgorajskiej z 10 kwietnia 2018 roku pt. „Piwo z Biłgoraja”.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajCzłonkowie Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego wyrażają niniejszym głębokie zaniepokojenie z powodu zamieszczenia w tygodniku Nowa gazeta biłgorajska, z dnia 10 kwietnia bieżącego roku, wiadomości o rzekomym odnalezieniu receptury na XVII-wieczne zielone piwo biłgorajskie.

Powyższy fakt nie jest bowiem znany wspomnianym działaczom powyższego stowarzyszenia, które począwszy od 1968 roku pielęgnuje historię i tradycje naszego regionu, starając się przekazać je w sposób rzetelny kolejnym pokoleniom.

Wiadomość ta nie jest więc zgodna z rzeczywistością, gdyż niemożliwe było odnalezienie takowej receptury przez ks. proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny, wskazanego przypadkiem przez autora artykułu, co najmniej z kilku powodów.

Po pierwsze poszukiwano jej bezskutecznie już od wielu stuleci, ponieważ produkcja owego trunku ustała jeszcze w II poł. XVII w., tak że przy prezentowaniu jego walorów przez Jakuba Teodora Trembeckiego w „Wirydarzu poetyckim” z 1675 roku, w wierszu „Na tabakę wiersz od Polaka Polakom tylko ofiarowany”, mieliśmy już niestety do czynienia z rodzącą się legendą o nim.

Po drugie, zakonnicy którzy przybyli na skraj Biłgoraja nieco wcześniej, bo w 1644 roku, nie posiadali wówczas żadnych możliwości produkcji interesującego nas trunku, ponieważ dokładnie rok po napisaniu wyżej wymienionego dzieła, otrzymali oni akt nadania ziemi na własność na wieczne czasy, dzięki czemu udało im się dopiero pod koniec XVII w. wznieść swoje obiekty przemysłu gorzelnianego (młyn, browar, karczma), razem z całym folwarkiem.

Nie podjęli jednak trudu odtworzenia dawnej receptury, jedynie zajęli się wytwarzaniem piwa prostego (słabego) i dubeltowego (mocnego) oraz szumówki, okowity zaś, zgodnie z „fasją wyszynku” wcale nie produkowali.
Wśród ich licznych dokumentów, znajdujących się zarówno tu na miejscu, jak również w archiwach na terenie całej Polski, nigdzie nie znaleziono dotąd choćby drobnej wzmianki o produkcji zielonego piwa przez podbiłgorajskich mnichów. (Polecamy lekturę dziejów klasztoru Braci Mniejszych Konwentualnych, opublikowane w naszych regionalnych periodykach przez znawcę tej tematyki).

Po trzecie, ordynacja właściciela miasta – Zbigniewa Gorajskiego, wspominająca zobowiązania mieszkańców Biłgoraja względem produkcji słynnego miejscowego napitku, pochodzi jeszcze z 1634 roku, kiedy to oficjalnie franciszkanów pod tym grodem nawet nie było.

Dlatego wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec fałszowania pięknej historii naszego kilkusetletniego miasteczka i jego wspaniałych dawnych tradycji.

Za Zarząd
Prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego
Piotr Flor

Biłgoraj, dnia 17 kwietnia 2018 roku

Reklama.

Tagi: piotr flor   piwo biłgorajskie   biłgorajskie towarzystwo regionalne   btr biłgoraj

Zobacz także

Godne życie na całe życie (FOTO)

Dodane: 2019-03-24 18:41 - Komentarze  (1)  czytane (740)

TAGI: godne życie przez całe życie, stowarzyszenie pomocy dzieciom niepełnosprawnym, biłgoraj, niepełnosprawniKomentarze (12)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.82.99.169

Mrph (2018-04-18 13:37:41)

Czy to jest stanowisko BTR? czy Flora? Bo ludzie z BTR mówią coś innego.

KENYS (2018-04-17 22:30:12)

Nie za przyczyną dawnej receptury to zielone staje się tak znane, lecz z jego dużej wartości nie smakowej lecz finansowej. Ktoś pragnie zrobić smakoszy piwa na zielono. I za to że węszą interes należą się Im brawa.

Boguś m3 (2018-04-17 20:34:55)

Drogi i wcale nie takie dobre :/ Każdy się jara bo Biłgorajskie w nazwie

Silk (2018-04-17 19:27:47)

To z czego niby mamy się cieszyć? Że ktoś usiłuje promować Biłgoraj jakąś nieudolną podróbką, sławnego ongiś "zielonego piwa biłgorajskiego"? No nie, nie róbta tak dalej... :(I)

"Zawiść, zazdrość, zamiast starać się mieć więcej, tylko myślisz, żeby inni mieli mniej" 52dębiec (2018-04-17 17:05:52)

Czy pan Flor ma żal, że mu nic z tego tortu nie skapnęło??

Gość 😀 (2018-04-17 16:34:48)

Dokładnie, browaru fizycznie tam nie ma tylko siedziba co zaznaczają producenci no ale nie każdy wie jaka jest różnica 😉 a szkoda.....

Dany (2018-04-17 15:57:14)

Zamiast się cieszyć z tego że sławi nasze miasteczko to tylko kłótnia

Grzegorz z Chetyna (2018-04-17 15:14:33)

Brawo! Wreszcie ktoś zajął się tymi, którzy warzą "piwo" podszywające się pod zielone piwo biłgorajskie. Najbardziej śmieszy mnie ten sztuczny barwnik dla uzyskania tak intensywnego koloru (zielonego). Każdy zdrowy na umyśle wie, że takiego intensywnego koloru nie można uzyskać używając naturalnych składników!!!

Warzelnia Zakładowa (2018-04-17 13:43:28)

Brawo! W punkt!

(2018-04-17 13:22:50)

Słusznie BTR broni prawdy, gdyż ktoś w celach reklamowych wykorzystuje legendę o zielonym piwie biłgorajskim.
A przecież "Gdzieś przepadła receptur zielonego piwa.Nikt nie wie jak je warzono i dlaczego zwano zielonym" - fragment z wiersza.

Piwo a sprawa ... biłgorajska (2018-04-17 12:07:15)

Komuś tu z tego towarzystwa"w głowie zaszumiało.

tom (2018-04-17 12:03:34)

W Woli Małej nie ma żadnego browaru ani produkcji piwa biłgorajskiego. Są to piwa z Browaru Witnica, które mają jedynie podmienione etykiety - zamiast Lubuskie na Biłgorajskie. Ja również się na to nabrałem. Obecne piwa nie mają nic wspólnego z piwem XVII wiecznym ani pod względem receptury ani smaku.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Godne życie na całe życie (FOTO)

Na ulicach Biłgoraja i na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji...

Rowerowe powitanie wiosny (FOTO)

Rowerowe Roztocze i i Grupa Rowerowa PTTK Biłgoraj zorganizowali...

Granty od Tesco i "Rowerowa Edukacja 2.0"

Dziś w biłgorajskim markecie sieci Tesco, wręczono granty finansowe...

Andrzej Szarlip pełnomocnikiem PiS w Powiecie Biłgorajskim (AUDIO)

Beata Mazurek, Wicemarszałek Sejmu, poseł i pełnomocnik okręgu...

Kongres Mediacji

W Biłgoraju trwa Kongres Mediacji Szkolnych, organizowany pod patronatem...

Pszczelarz Kozacki wyróżniony tytułem „Marka Lubelskie”

Prowadzący działalność na terenie Gminy Łukowa Pszczelarz Kozacki...

Ogłoszenia