Bo POLSKA była najważniejsza… "/>

Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Stanęli na wysokości zadania

Dodał: TF Data: 2008-11-12 11:03:21 (czytane: 1986)

Niepodleglos__.jpg
Bo POLSKA była najważniejsza…Rok 1914 stał się dla Polaków rokiem, na który romantycy pokroju Mickiewicza, Słowackiego, Krasiński czy Norwid czekali z utęsknieniem. Nieśmiało zaczęła świtać dla Polski jutrzenka wolności.

Wielka Wojna, rozpoczęta w 1914 r. wywróciła Europę do góry nogami. Stało się to, co przez 123 lata wydawało się niemożliwe: zaborcy Polski rzucili się w samobójczym szale na siebie. Polacy nie czekali z założonymi rękami, w czyn wprowadzali słowa Marii Konopnickiej:

Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,
Nie damy pogrześć mowy!
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep Piastowy,
Nie damy, by nas zgnębił wróg...
- Tak nam dopomóż Bóg!!


Dzień 11 listopada 1918 r. przyjęty został jako dzień zakończenia działań wojennych, konfliktu nazwanego I wojną światową. Tego też dnia Rada Regencyjna przekazuje Marszałkowi Piłsudskiemu - który zwolniony z więzienia w Magdeburgu 10 listopada wraca do Warszawy, naczelne dowództwo na Wojskiem Polskim. Był to początek tworzenia zrębów niepodległego państwa. Pomiędzy 1918 a 1921 rokiem z niczego powstało nowoczesne państwo. Nie sposób opisać zasług, jakie wnieśli: Piłsudski, Paderewski, Daszyński, Witos, Narutowicz.

Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg...
- Tak nam dopomóż Bóg!


Polacy usłyszeli dźwięk rogu wolności. Porwani brzmieniem serca wyrywającego się ku niepodległości z siłą tytanów budowali to, co przez lata niewoli chcieli zniszczyć zaborcy. Mimo iż kraj był dotąd gospodarczo zacofany, tamtemu pokoleniu udało się zbudować nowoczesny port w Gdyni i Centralny Okręg Przemysłowy, wielka myśl pokolenia 20-lecia między wojennego wprowadziła powszechne prawo wyborcze, obejmujące także kobiety, co na miarę ówczesnej Europy było absolutną nowością. Nasi pradziadowie, którym przyszło żyć w  II RP, wytrwale budowali nowoczesne państwo.

Od 1937 r. 11 listopada stał się Świętem Narodowym do II wojny światowej obchodzone było dwukrotnie, po ’45 roku Świętem Narodowym stał się dzień 22 lipca (manifest PKWN). Dopiero w 1989 r. Sejm IX kadencji przywrócił 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości.

W tym roku przypada 90. Rocznicą Odzyskania Niepodległości.

W Biłgoraju uroczystości zaczęły się o godz. 9.15 zbiórką pocztów sztandarowych, delegacji i uczestników uroczystości przed Kościołem Wniebowzięcia NMP. Kwadrans później odprawiona została Msza Święta w Intencji Ojczyzny, a o godz. 11-tej nastąpił przemarsz na Plac Wolności pod Pomnik Jubileuszowy, gdzie uczestnicy odśpiewali hymn, wysłuchali wystąpienie prof. dr. hab. Jana Lewandowskiego – Kierownika Zakładu Historii XIX wieku UMCS w Lublinie oraz uczestniczyli w złożeniu wieńca kwiatów.

Niepodleglos___1.jpg

Niepodleglos___2.jpg

Niepodleglos___3.jpg

Dopełnieniem obchodów był Koncert Listopadowy w wykonaniu Anny Faber (harfa), Piotra Antoniego Sawickiego (skrzypce, fortepian), Stefana Szmidta ( słowo) oraz uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Biłgoraju, laureatów Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Legionowej oraz Big Bandu BCK, który odbył się w Biłgorajskim Centrum Kultury. Uroczyste obchody 90. Rocznicy Odzyskania Niepodległości zakończy recital Jarosława Chojnackiego (sala widowiskowa BCK).


W Gminie Łukowa obchody okrągłej rocznicy odbyły się w Osuchach i zostały połączone z odsłonięciem i poświęceniem odrestaurowanego Pomnika Niepodległości z 1833 roku ufundowanego przez Związek Strzelecki w Osuchach.


Niepodleglos___6.jpg


Program uroczystości patriotyczno – religijnych Święta Niepodległości rozpoczął się w południe Mszą św. w intencji Ojczyzny w kaplicy w Osuchach, następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości przy SP w Osuchach, gdzie nastąpiła część artystyczna, składająca się z referatów okolicznościowych, oraz odsłonięcie i poświęcenie odrestaurowanego Pomnika Niepodległości z 1933 roku przy Szkole Podstawowej w Osuchach.


Niepodleglos___7.jpg

Inicjatorem i fundatorem pomnika ku czci Niepodległości był Związek Strzelecki. Pomnik odsłonięto 12 listopada 1933 roku, 15 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W czasie II wojny światowej Niemcy zniszczyli pomnik. Stało się to, gdy kwaterowali w budynku szkoły w Osuchach. Utrącona została duża część monumentu z orłem i górną połową kobiecej postaci - ocalał tylko cokół i nogi. Restauracja pomnika stała się możliwa na podstawie zdjęcia będącego w posiadaniu Teresy Augustyn, mieszkająca w Elblągu wnuczka nauczyciela - założyciela Związku Strzeleckiego i inicjatora ufundowania pomnika.


Niepodleglos___5.jpg

Monument został odrestaurowany, dzięki zaangażowaniu Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami w Gminie Łukowa. Pomnik wykonał Jan Pastek - rzeźbiarz z Józefowa. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 11 listopada 2008 roku, w 90 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.


red.

Zobacz także

Monitorują las, by chronić go przed zaśmiecaniem

Dodane: 2020-01-19 08:56 - Komentarze  (3)  czytane (485)

TAGI: fotopułapki, eko challenge, zaśmiecanie lasów, sprzątanie lasówKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.214.184.250

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Poszukiwania stajenki z Jackiem Kaczmarskim

XXII Koncert Kolęd we Frampolu

Koncert Laureatów Festiwalu "Gaudium"

Studniówka ZSL - 2020

Kolędy w wykonaniu scholi Kanaan

Opłatek władz Powiatu Biłgorajskiego

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...