Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Środa popielcowa. Nawróć się

Dodał: red Data: 2020-02-25 22:37:56 (czytane: 1100)

Przesłanie Środy Popielcowej od której rozpoczynamy czas Wielkiego Postu - czas pokuty i nawrócenia - możemy podsumować jednym zdaniem: „Nawróć się, człowieku, dopóki masz jeszcze czas”.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajReklama.

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 6, 1 - 6. 16 - 18):
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.
Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś gdy pościsz namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie”.

sroda_popielcowa.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Przesłanie Środy Popielcowej od której rozpoczynamy czas Wielkiego Postu - czas pokuty i nawrócenia - możemy podsumować jednym zdaniem: „Nawróć się, człowieku, dopóki masz jeszcze czas”.

Wezwanie do pokuty, które tak często spotykamy w Biblii, staje się szczególnie naglące w Środę Popielcową. To właśnie w tym dniu przypominamy sobie, że czas nie jest dany nam na zawsze. Nasze ziemskie życie jest ograniczone, że niektórzy zwracają uwagę - „popatrz, jak szybko mija czas”. Stąd potrzeba, abyśmy go dobrze wykorzystali na czynienie dobra a porzucanie zła oraz żyć tak, abyśmy mogli być szczęśliwi przed Bogiem. W związku z tym Środa Popielcowa to poważny dzień - dzień szczególnego napomnienia i zrozumiemy, dlaczego wraz z Wielkim Piątkiem jest to w Kościele dzień postu.

Z drugiej strony, właśnie usłyszeliśmy w Ewangelii, że nie mamy powodu, aby przybierać wygląd ponury. Przesłanie pokuty i nawrócenia jest tak naprawdę dobrą wiadomością, zawierającą w sobie ogromną pociechę. Dziś słyszymy - każdy, bez względu na to, w jakim momencie życia się znajduje, może zacząć od nowa. To jest odpowiednia chwila, aby znów próbować poważnie podchodzić do wiary, idąc za Jezusem.

Bóg czeka na wszystkich i jest gotowy przyjąć każdego, kto zwraca się do Niego i czyni krok w Jego kierunku. Bóg jest gotowy na pojednanie, jest - jak słyszeliśmy w czytaniu - „On bowiem jest łaskawy, miłosierny, nieskory do gniewu i wielki w łaskawości, a lituje się na widok niedoli”.

Słyszeliśmy to już wiele razy, ale powinniśmy to usłyszeć nowymi uszami i zdać sobie sprawę, że w żadnym wypadku nie jest to oczywiste. Środa Popielcowa - Wielki Post - zaprasza nas: skorzystaj z okazji, aby pojednać się z Bogiem i nadać swojemu życiu nowy kierunek.

Wielki Post jest cennym czasem na zwalczanie pokus i pozwolenie, aby nasze serca biły ponownie zgodnie z rytmem serca Jezusa. Cała liturgia jest nasycona tym sposobem myślenia i można powiedzieć, że rozbrzmiewa trzema słowami, które chcą „ogrzać wierzące serce”: przystań, popatrz i powróć.

Zatrzymaj się na chwilę, odejdź od tego gorączkowego tempa, które wypełnia duszę gorzkim uczuciem, że nigdy nie dotrzesz do celu. Przestań, puść ten przymus życia w pośpiechu, który rozprasza, dzieli i ostatecznie niszczy czas dla rodziny, czas na przyjaźń, czas na dzieci, czas na dziadków, czas na bezinteresowność... czas na Boga.

Zatrzymaj się trochę w obliczu potrzeby pojawienia się i bycia widzianym przez wszystkich, ciągłego obnoszenia się z sobą i zapominania o wartości tego, co znane. Zatrzymaj się nieco nad wyniosłym spojrzeniem, na ulotnej i uwłaczającej uwadze, która wynika z faktu, że zapomniano o czułości, litości i szacunku w kontaktach z innymi, szczególnie w przypadku osób wrażliwych, poranionych, a także grzeszników.

Ten czas może stać się splotem wielu pomocnych i uzdrawiających chwil, które umożliwią, aby spotkania z drugim człowiekiem pomogły nam lepiej poznać siebie. Jednocześnie będziemy umieli docenić fakt, że zostaliśmy uzdrowieni i odczuwamy delikatną bliskość naszego Boga. W tym sensie: „Pomyśl, człowieku, że jesteś prochem - niech więc Bóg patrzy na Ciebie swoimi kochającymi oczami”.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: środa popielcowa   wielki post   posypanie głów popiołem   popielec

Zobacz także

Wielkopostne rekolekcje internetowe - część I (VIDEO)

Dodane: 2020-03-30 18:00 - Komentarze  (0)  czytane (1307)

TAGI: koronawirus, wielkopostne rekolekcje internetowe, ks. jerzy frankiewicz, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.51.69

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Przemysław Czarnek o wyborach prezydenckie zaplanowanych na 10 maja 2020 roku

Gorzkie żale - część I

Wiceminister finansów Leszek Skiba o tarczy antykryzysowej

Wiceminister sprawiedliwości o ograniczeniach w związku ze stanem epidemii

Zdalne nauczanie, czyli e-lekcje. Czym są?

ZUS. Porady dla klientów związane w związku z koronawirusem

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Złóż życzenia świąteczne za pośrednictwem bilgoraj.com.pl

2020-03-31 - 2020-04-13

Wiosenna PROMOCJA w bilgoraj.com.pl: BANERY 30% taniej!

2020-04-01 - 2020-05-31

Przeczytaj kolejną wiadomość:

XVII sesja VI kadencji Rady Powiatu w Biłgoraju. Po transmisji NA ŻYWO na bilgoraj.com.pl do obejżenia zapis VIDEO

XVII sesja VI kadencji Rady Powiatu w Biłgoraju odbyła się w dniu 27 lutego 2020 roku o godzinie 16:00 w sali konferencyjnej Starostwa...