Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Sprzątanie Biłgoraja. Mieszkańcy woluntarystycznie wzięli się do działania (FOTO)

Dodał: red Data: 2020-02-08 15:17:01 (czytane: 2946)

W trzech miejscach Miasta, przy cmentarzu w Osiedlu Puszcza Solska, na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Czerwonego Krzyża oraz u zbiegu ulic Poniatowskiego i Zamojskiej, spotkali się mieszkańcy Biłgoraja. Celem było sprzątanie terenów zielonych.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgorajeko_challenge_bilgoraj.jpg

Kilkadziesiąt osób wzięło dziś udział w sprzątaniu Biłgoraja, w ramach społecznej inicjatywy Eko - Challenge. Posprzątany został m. in. teren koryta rzeki Biała Łada, teren starego młyna i starorzecza oraz skweru zieleni u zbiegu ulic Poniatowskiego i Zamojskiej. Organizatorzy przygotowali rękawice oraz trzy rodzaje worków - na plastiki i metal, szkło białe i kolorowe oraz na papier. Dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta Biłgoraj i Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej zebrane śmieci zostały odebrane i zagospodarowane.

-Naszym celem jest wysprzątanie tzw. dzikich wysypisk, które znajdują się w Mieście. Jest kilka takich miejsc, te zostały zgłoszone przez samych mieszkańców. Śmieci zostają po imprezach, czy też ludzie przywożą je w workach z gospodarstw domowych i pozostawiają, mimo, że miejskie przedsiębiorstwo odbiera je w wyznaczonych terminach, a do wysypiska jest kilka kilometrów od granic miasta - mówi Piotr Swacha. Uczestnicy akcji sprzątali tereny, które nazwać można "zielonymi płucami Biłgoraja", to te części miasta, gdzie nie ma zabudowy, a rosną drzewa i krzewy. -To miejsca, gdzie ludzie spacerują z dziećmi, chodzą z psami, miejsca gdzie można odpocząć nad rzeką, gdzie są ścieżki. Jakiś czas temu wśród moich kolegów i znajomych zrodził się pomysł by te miejsca posprzątać i szybko w akcję zaangażowali się mieszkańcy, postanowiliśmy więc posprzątać kilka miejsc jednocześnie. Wszystko po to, by Miasto było czyste - dodaje Swacha.

sprzatanie_bilgoraja.JPG

Akcja ma też wymiar edukacyjny. -Chcemy zmienić nastawienie mieszkańców i uwrażliwić społeczeństwo na problem jakim jest śmiecenie. Chcemy pokazać, że wstydem nie jest sprzątanie, ale wstydem jest śmiecenie, zostawianie po sobie nieporządku i tym samym degradowanie przyrody - podkreśla Piotr Rapa. Były Przewodniczący Rady Osiedla Bojary, przypomina, że nim rozpoczęła działalność inicjatywa Eko Challenge, osiedlowi radni z Bojar organizowali sprzątanie terenu przy Zalewie Bojary, tzw. Lasu Poczekaj. -Ważne, by każdy z nas czuł się odpowiedzialny, by reagował i dbał o dobro wspólne - przekonuje.

-Nam zależy na tym, by środowisko przyrodnicze, to co nas otacza było czyste i zadbane. Wystarczy trochę chęci, wysiłku i czasu. Raz dajemy przykład, że podniesienie śmiecia nie jest ciężkie, dwa stajemy się wyrzutem dla osób śmiecących, trzy integrujemy wokół wspólnej idei mieszkańców Biłgoraja. Im więcej osób wie o akcji im więcej osób się angażuje, tym większa presja społeczna, by dzikie wysypiska znikły z Miasta i okolic - zaznacza Przewodnicząca Osiedla Nadstawna, Dorota Bernaś. Obok mieszkańców Biłgoraja i członków Rad Osiedli, w akcji udział wzięli członkowie OSP Biłgoraj, operatorzy dronów i spacerowicze.

Reklama.

Organizatorzy już zapewniają, że zamierzają w najbliższych miesiącach kolejne akcje sprzątania Miasta przeprowadzić w porozumienia z Radami Osiedla. Po Biłgoraju zaś przyjdzie czas na okoliczne wioski Gminy Biłgoraj. Już teraz prowadzone są rozmowy z sołtysami.

sprzatanie_bilgoraja_1.JPG

-Może dzięki takim działaniom Biłgoraj i okolice będą wolne od dzikich wysypisk i miejsc gdzie jest więcej pustych butelek niż drzew. Ponadto, w sprzątanych miejscach pojawią się tabliczki informacyjne i prewencyjnie będą pojawiać się fotopułapki - informuje Swacha.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 64

Tagi: eko - challenge   sprzątanie biłgoraja   dzikie wysypiska   biłgoraj

Zobacz także

Żarciowozy nadciągają do Biłgoraja

Dodane: 2020-07-10 22:03 - Komentarze  (0)  czytane (3)

TAGI:Komentarze (13)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.226.97.214

wróbelek elemelek (2020-02-11 09:06:28)

Jak rozumiem akcja jest do bani bo organizatorzy chcieli pokazać jaki jest problem z mieście? Czy to że ktoś wyrzuca, a potem ktoś innych spacerując je zbiera jest normalne? Albo te fotopulapki- one nie celują w normalnych ludzi tylko śmieciarzy. W mieście jest pełno kamer które rejestrują chodniki, są kamery samochodowe. Z tym tez macie problem? Samorządy sobie nie radzą z takimi miejscami, nawet w centrum miasta. Dobrze że ktoś tym się zainteresował i ten temat poruszył!

(2020-02-10 10:05:16)

będąc wczoraj na spacerze w lesie za "betoniarnią" idąc też zbierałem śmieci i nie latał nade mną żaden dron ani żaden dziennikarz mnie nie fotografował bo sprzątałem dla siebie i innych tam spacerujących ! a tym co przyjeżdżają na tamtejsze parkingi na seks i rzucają zużyte prezerwatywy życzę by wam następnym razem pękły podczas bzykania !!!

Bravo Wiktor (2020-02-10 08:47:55)

Jedyny rozsądny komentarz..

(2020-02-09 17:32:35)

Od łapania tych co śmiecą i od sprzątania są odpowiednie służby.

(2020-02-09 14:08:02)

To przykre i okropne zarazem, że niektórzy ludzie zaśmiecają miasto i okolice. Nie zawsze da się ustalić takich śmieciarzy, ale warto namierzyć takich i dotkliwie karać. Ich zdjęcia powinno się publikować. Dla osób, które są na bakier z prawem, RODO nie powinno być zasłoną.

Biłgoraj (2020-02-08 23:40:17)

Wystarczy nie śmiecić i na bieżąco pilnować w mieście czystości.

Wiktor (2020-02-08 23:32:50)

Od sprzątania miejsc publicznych są służby miejskie a nie mieszkańcy. Nauczmy się żyć jak na zachodzie. Płacimy podatki i wymagajmy czystości. Nie uczmy sprzątania za kogoś kto powinien to robić. Tak samo służby są od pilnowania i karania tych co śmiecą a nie jakieś prywatne fotopułapki. Nie każdy chodzi do lasu śmiecić i nie każdy życzy sobie kamer prywatnych w lesie. Więcej rozsądku i edukacji a nie chwilowe akcje na pokaz?

mieszkaniec (2020-02-08 20:35:07)

Brawo i wielkie dzięki dla inicjatorów i uczestników akcji. Jesteście wielcy i godni naśladowania. Tyle tylko że wyręczacie służby który są od tego aby do takich sytuacji nie dopuszczać. Wielki wstyd że są wśród nas tacy, którzy nie potrafią sprzątać po sobie. Ta akcja edukuje ale jeszcze wiele wody upłynie zanim właściwe zachowanie wejdzie w nawyk. Nic tak nie przemawia do rozsądku i tworzenia dobrych nawyków jak dotkliwa i nieuchronna kara ze skutkiem natychmiastowym. Dlatego służby miasta niech więcej uwagi zwrócą na odnalezienie sprawców i właścicieli zanieczyszczonych terenów.

mieszkaniec (2020-02-08 20:34:36)

Brawo i wielkie dzięki dla inicjatorów i uczestników akcji. Jesteście wielcy i godni naśladowania. Tyle tylko że wyręczacie służby który są od tego aby do takich sytuacji nie dopuszczać. Wielki wstyd że są wśród nas tacy, którzy nie potrafią sprzątać po sobie. Ta akcja edukuje ale jeszcze wiele wody upłynie zanim właściwe zachowanie wejdzie w nawyk. Nic tak nie przemawia do rozsądku i tworzenia dobrych nawyków jak dotkliwa i nieuchronna kara ze skutkiem natychmiastowym. Dlatego służby miasta niech więcej uwagi zwrócą na odnalezienie sprawców i właścicieli zanieczyszczonych terenów.

super MediaExpert (2020-02-08 19:02:45)

OSA Biłgoraj

Obywatele RP (2020-02-08 19:01:58)

Super szkoda ze Agata Borowiec i Piotr Olszówka nigdy nam nie pomagali

#BilgorajEKOchallenge (2020-02-08 18:46:05)

SZANOWNI PAŃSTWO, KOCHANI WOLONTARIUSZE

Udało się zebrać śmieci liczone w TONACH. Zabrakło worków, z kontenera od PGK aż się wylewa, a Koledzy i Koleżanki z Osiedla Sitarska - Kepy przywieźli całego busa ze skweru przy Poniatowskiego i musieliśmy śmieci złożyć obok. Przy starym młynie nawet ich nie zabieraliśmy- tyle tego było. Poprosimy PGK by to zabrali w poniedziałek. Nie wiemy jak Wam dziękować‼

Apelujemy do mieszkańców Biłgoraja- nasze miasto jest piękne, ma mnóstwo terenów zielonych. Spacerujemy tam, spędzamy wolny czas. Czy te miejsca muszą być zaśmiecone⁉ Czy tak wielkim problemem jest wyrzucenie butelki do pobliskiego kosza⁉ W dzisiejszej akcji brało mnóstwo dzieci, młodzieży, osób starszych. Przyszli, pomogli bo chcieli. Nawet 5 latki widzą że śmiecenie to GŁUPOTA! Jeszce raz powtarzam GŁUPOTA , a po ilości śmieci widać że głupich ludzi nie brakuje! Problem jest ogólnopolski - wiadomo, Biłgoraj się na tym tle nie wyróżnia, ale drodzy mieszkańcy- walczmy z głupotą, wylewaniem szamb na pola, paleniem odpadów, bezmyślnym wyrzucaniem nawet drobnych śmieci. Nasz eko system sam się nie obroni. Zastanówmy się też co zostawiamy naszym dzieciom i wnukom... Przykre to jest.

Nie udało się zebrać wszystkiego, np. okolice mostu na Lubelskiej czy ul. Granicznej ale obiecujemy że te tereny również będą czyste i monitorowane, a bezmózgie istoty zwyczajnie karane.

Dziękujemy licznie zgromadzonym. Byli to mieszkańcy miasta, strażacy z OSP, radni osiedlowi, wędkarze, zawodnicy LKS Znicz, małe dzieci i ich świadomi problemu rodzice, młodzież, nawet chłopak z Soli przyjechał i nosił worki do końca ;)

Dziękujemy chłopakom z dronami - obiecali zrobić świetny materiał który zrobi robotę. Panowie spędzili mnóstwo czasu kręcąc ujęcia przed i po sprzątaniu, i tym samym pokazać skalę problemu. I zrobili to tak jak My dziś- oddolnie, społecznie. Wielkie BRAWA!

Dziękujemy lokalnym mediom za zainteresowanie, i prosimy o jak największy zasięg naszego apelu. Może w końcu kiedyś dotrze do każdego, że śmiecenie to głupota i grzech zostawiony następnym pokoleniom.

Na koniec najserdeczniejsze podziękowania dla Władz Miasta i PGK. Dzięki Waszemu wsparciu doprowadzimy do tego że nasze piękne miasto będzie wolne od śmieci w miejscach tak urokliwych, jak te które dziś posprzątaliśmy.

Miłej soboty Wam życzymy.

(2020-02-08 16:23:09)

gratulujemy pomysłu! Prosimy o dużą akcję zaplanowaną, oplakatowaną wcześniej. Może będzie więcej chętnych. My przyjdziemy i zachęcimy innych.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

#ChalengePomagam biłgorajskich krwiodawców

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Sprawozdania z pracy Komisji Stałych Rady Powiatu za rok 2019

Na styczniowej sesji rady Powiatu w Biłgoraju, przyjęte zostały sprawozdania Komisji Stałych Rady Powiatu za rok 2019. Łącznie działa...