Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata z Rejonu Biłgorajskiego

Dodał: red Data: 2017-04-21 19:33:40 (czytane: 2381)

Osoby Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z Rejonu Biłgorajskiego, historię tego odznaczenia i działania Polaków w ratowaniu Żydów podczas niemieckiej okupacji przedstawiła związana z Centrum Badań nad Zagładą Żydów Alicja Skibińska.

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, BiłgorajWykład Alicji Skibińskiej odbył się 21 kwietnia br. na Miasteczku Kresowym w domu I. B. Singera. Termin Sprawiedliwy wśród Narodów Świata oznaczał pierwotnie, w żydowskiej tradycji, osoby pochodzenia nieżydowskiego, które były dobrymi, bogobojnymi ludźmi. -Medal i dyplom zostały powołane dekretem Knesetu w 1963 roku, a na medalu widnieje pochodzący z Talmudu zwrot „Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat". Odznaczenie nadaje kapituła instytutu pamięci Jad Waszem osobom i rodzinom, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów z Holocaustu podczas II wojny światowej - mówiła podczas wykładu Alicja Skibińska z Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy PAN. Jak wyjaśniała Skibińska, przyznaniu odznaczenia towarzyszy spełnienie ważnych kryteriów, w tym uratowany musi być Żydem, a osoba, która ocaliła mu życie, nie może być narodowości żydowskiej, z uratowaniem życia nie mogła się wiązać jakakolwiek rekompensata dla wybawcy, a pospieszenie na ratunek musiało wiązać się z faktem, że ratujący wiedział, iż pomaga Żydowi/Żydówce i ryzykuje życia swe i/lub swych bliskich. -W Polsce odznaczenie Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata dotyczy ponad 6 500 przypadków - poinformowała Skibińska.

alicja_skibinska.JPG


Wykład poświęcony był działaniom ratującym Żydów na terenie Powiatu Biłgorajskiego z granic z lat 30. i 40. XX wieku. -Moja praca dotyczy terenu Powiatu Biłgorajskiego z okresu okupacji, obszar ten był większy niż jest to dziś, należały do niego takie miasteczka jak Szczebrzeszyn i Zwierzyniec, gdzie były duże skupiska Żydów. Podczas okupacji w tych granicach Powiatu liczbę Żydów szacuje się na ok. 16 tys. osób, z szacunkowych danych wynika, że przeżyło niespełna 2% - mówiła Skibińska.

sprawiedliwi_wsrod_narodow_swiata.JPG


Z kolie dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl podkreśla, że w okresie II wojny światowej ludność polska Powiatu Biłgorajskiego, wyznania rzymsko - katolickiego i prawosławnego starała się w sposób jaki mogła pomagać Żydom. Oczywiście te możliwości były ograniczone z racji okupacji niemieckiej Polski. W samym Biłgoraju 70% budynków było zniszczone już w roku 1939. Stąd warunki lokalowe i żywnościowe były mocno ograniczone, do tego dochodził nieprawdopodobny terror i nieustanne zagrożenie życia. -By podjąć się ratowania Żydów, trzeba było wykazać się heroizmem. Takim heroizmem wykazała się rodzina Pawła i Wiktorii Trzcińskich z Biłgoraja, za pomoc dwóm rodzinom żydowskim. O ile Żydzi zostali zastrzeleni na miejscu, o tyle rodzina Trzcińskich została zamordowana po dwutygodniowym "śledztwo" i torturach. Przeżyła tylko córka, dlatego, że nie było jej wtedy w domu, zresztą była przez Niemców poszukiwana - zaznacza Dorota Skakuj.

Reklama.

Jak wynika z danych przedstawionych przez w Powiecie Biłgorajskim 27 osób z 14 rodzin otrzymało medale Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, uratowali 37 istnień ludzkich. Są to:
- Aniela i Janina Chmiel z Czarnegostoku;
- Rodzina Dudziak z Kajetanówki;
- Rodzina Frelas ze Starej Wsi k/Frampola;
- Jan i Katarzyna Grum z Potoku Górnego;
- Franciszek Łyda z Krzeszowa;
- Rodzina Małek z Łady k/Goraja;
- Felicja mazurek z Bagna k/Zamościa;
- Jan Mikulski  z rodziną z Woli Dużej k/Biłgoraja;
- Paweł i Edward Saj z Kolonii Kąty k/Frampola;
- Rodzina Siek z Lipin Dolnych;
- Jan i Stefan Sosnowy z Komodzianki;
- Stanisław i Wiktoria Stańczykowie z Frampola;
- Stanisław Zaśko i Maria Zaśko z domu Nieśpiał z Józefowa.Zobacz także:

Yom HaShoah. Dzień Zagłady

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: sprawiedliwi wśród narodów świata   alicja skibińska   dom singera biłgoraj   dorota skakuj

Zobacz także

90-lecie OSP Hosznia Ordynacka (FOTO)

Dodane: 2018-06-18 14:35 - Komentarze  (0)  czytane (370)

TAGI: 90-lecie osp hosznia ordynacka, ochotnicza straż pożarna w hoszni ordynackiej, gmina goraj, jubileusz osp hosznia ordynackaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.166.141.12

(2017-04-24 09:48:37)

sorry, z pośpiechu niesłuszne posądzenie "p", o nieludzkie poglądy, co cofam po uważnym przeczytaniu komentarzy.
Moja krytyka dotyczy ludzi z antysemickimi poglądami.

(2017-04-24 09:39:42)

Taki "p" (sądząc po wpisie) , pewnie w życiu kieruje kieruje się chciwością, takie osoby jak on, nie rozumieją bezinteresownego poczucia przyzwoitości, potrzeby ratowania kogoś przed zagładą. Wiem, że polskie rodziny z okolic Tarnogrodu ( np. w Bukowinie) ukrywały Żydów, dzięki temu niektórym udało się uratować życie. Ludzie, którzy podjęli ryzyko chronienia Żydów, z katolickiego obowiązku pomocy bliźniemu, często woleli nawet po wojnie o tym nie mówić, żeby uniknąć napastliwej krytyki ze strony antysemitów. Prawdę zwykle opowiadali swoim bliskim z kolejnych pokoleń.

us (2017-04-23 13:16:56)

PS. Polakom przekonanie,że jedynie w Polsce karano śmiercia za pomoc Żydom pomaga usprawiedliwic potworną, porażająca obojętność znacznej większości społeczeństwa wobec współobywateli Żydowskiego pochodzenia.

us (2017-04-23 13:11:08)

Bzdur nie piszę bo staram sie dotrzeć do tekstów zródłowych. W Berlinie 20.01.1942 roku w willi przy Grosser Wanesse odbyła sie konferencja nt. "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej w Europie". Proponuje wnikliwie przeczytać jakie były jej konsekwencje w postaci przepisów prawnych dla okupowanej Europy. Proponuję też przejrzeć historię prawodawstwa III rzeszy na terenach okupowanych. Z całym szacunkiem dla szewacha Weissa eksopertem od historii prawa nie jest i powtarza utarty w Polsce schemat. zresztą gdzie jak gdzie ale na Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim niejaki Marek Edelman przez dziesięciolecia powtarzał ,że oprócz bojówców ŻOB w Getcie nikt nie walczył...Proponuję nie traktować słów nawet bardzo porządnych i zasłużonych osób jako prawdy objawionej. Oni też potrafią się mylić i to z przeróżnych powodów.

do poniżej (2017-04-23 11:26:04)

Bzdury piszesz! Przypomniał o tym fakcie sam Szewach Weiss w TV, przy okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak nie znasz faktów, to głupot nie wypisuj.

us (2017-04-23 09:22:06)

Do "ciekawego". nie wiem kto forsuje propagandę,że w jedynie w Polsce obowiązywała kara śmierci za ukrywanie Żydów. Otóż od pewnego momentu obowiązywała wszędzie. Niekiedy zsyłano ukrywających Żydów do obozów koncentracyjnych(w Polsce też) ale potem zaniechano tego procederu i wykonywano karę smierci czy też mordowano na miejscu. Jak Ty to sobie wyobrażasz,że w np. Rosji, Holandii czy innym kraju za ukrywanie Żydów karano gezywną czy aresztem? Wiele mitów narosło w tej materii, a to jeden z nich. Nie wiedzieć komu potrzebny.

ciekawy (2017-04-23 07:48:42)

Mam takie pytanie retoryczne.
W którym kraju po za Polską, groziła kara śmierci za pomoc Żydom?

p (2017-04-23 06:17:26)

Statystyki są nieubłagane i rzeczywiście obywateli polskich na liście Yad Vashem jest najwięcej. Jednak w Polsce przebywało najwięcej Żydów i Polska była dośc ludnym krajem.Tu już statystyki wyglądają gorzej mierząc proporcje liczby ludności polskiej i Żydów. W obliczu powszechnego antysemityzmu i częstego braku empatii pomoc Żydów była wielkim bohaterstwem. Brakuje na liście rodziny Sobczaków z Frampola, brakuje też innych.Upływ czasu często zniekształca relacje. Trudno tu zestawic np. bezinteresowność p. Mikulskiego z pewnymi innymi osobami, którymi nie kirowały jakieś wyższe uczucia i cele ,a po prostu chęc zdobycia dóbr materialnych. Ale może nie należy wkładac kija w mrowisko.

(2017-04-22 17:34:11)

wydaje mi się, że brakuje ś.p. państwa Sobczaków z Frampola. Proszę sprawdzić.

Silk (2017-04-22 17:24:28)

Tylko co z tego, że Polacy to najliczniejsza nacja która otrzymała najwięcej odznaczeń instytutu Yad Vashem w Jerozolimie? Dla niemal całego świata Polacy postrzegani są jako antysemici. Stereotypów niestety na siłę nikt nie zmieni :(

(2017-04-22 16:46:11)

Pomagało wiele więcej polskich rodzin z naszego terenu, ale wielu nie nagłośniło swych zasług w tym względzie, z różnych przyczyn, niektórzy m.in. dlatego , żeby nie dokuczali im antysemici.

... (2017-04-22 07:02:52)

A może tak zająć by się beneficjentami holocaustu, których znacznie więcej. zaczynając od takich co w niewiadomy sposób nagle po wojnie i w czasie jej stali się właścicielami żydowsich parceli czy drobnych zakładów przemysłowych, a kończąc na takich co w najlepszym wypadku głodującego Żyda pobili czy kamieniami obrzucili ale też często zakłuli widłami czy doprowadzili do oprawców oczywiście wcześniej rabując ze wszystkiego. Po wojnie zaś całymi rodzinami wstępowali do ppr, stając się funkcjonariuszami mo, ormo i ub. A w 1968 roku wraz ze swym esbeckim guru moczarem krzyczeli "syjiniści do syjamu" czy z opaską ormo na reku rozganiali studenckie manifestacje.

(2017-04-21 22:59:02)

Czy jest jakiś Żyd co poświęcił się dla Polaka poza Jezusem?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY

ul Dąbrowskiego 6B, 23-400 Biłgoraj

Restauracja Prestiż - wesela, komunie, bankiety, przyjęcia okolicznościowe

ul. Janowska 43, 23-450 Goraj

więcej

Placówki artystyczne

Zakończyły się Dni Biłgoraja (FOTO, VIDEO)

W Biłgoraju zakończyły się trzydniowe obchody dni Miasta, połączone z 440. rocznicą jego lokacji. W tym roku imprezę z obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji do centrum Biłgoraja, wyłączając z ruchu część ulicy Kościuszki, ulicę Wacek Wasilewskiej oraz część ulicy Ogrodowej. więcej»

Studniówka ZSBiO 2018 (FOTO, VIDEO)

Uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju bawili się w Janowie Lubelskim na balu studniówkowym. Był polonez, przemówienia i podziękowania oraz zabawa przy przy przebojach muzyki rozrywkowej. -Dziś odrzućcie troski i bawcie się, za sto dni matura - mówił Starosta Biłgorajski. więcej»

Konkursy

BIŁGORAJ: Kabaret JURKI w Biłgoraju

Polecamy

Tymczasowy areszt dla sprawcy śmiertelnego wypadku

Dzisiaj Sąd Rejonowy w Biłgoraju zastosował środek zapobiegawczy...

Zabytkowe auta i motocykle na zlocie w Biłgoraju (FOTO)

W 8. Biłgorajski Zlotu Pojazdów Zabytkowych i Kolekcjonerskich,...

Kosiniak - Kamysz w Biłgoraju (FOTO, AUDIO)

Ponad 100 osób spotkało się z liderem Polskiego Stronnictwa Ludowego,...

Ewangelia zaufania i spokoju

-Musimy być przekonani, że nie robimy nic, tylko pomagamy, w dziele,...

Powołano 74 nowych lektorów (FOTO)

O byciu lektorem świadczy nie tylko ten strój, ale świadczy sposób...

Biłgoraj Business Class. Pilotażowy program podsumowany (FOTO)

Sukcesem okazała się realizacja programu promującego wśród młodzieży...

Ogłoszenia