Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Spotkanie z pracodawcami branży modowej w ZSZiO

Dodał: red Data: 2018-03-14 15:59:45 (czytane: 2326)

Szkoła zawodowa ma przygotowywać swojego absolwenta do mobilności i elastycznego funkcjonowania na stale zmieniającym się rynku pracy. Kształcenie zawodowe w szkole powinno być więc spójne z tym, czego oczekuje się od absolwentów w rzeczywistych miejscach pracy.Na podstawie Barometru zawodów 2018 krawcy i pracownicy produkcji odzieży znajdują się wśród zawodów deficytowych w powiecie biłgorajskim. Młodzież podejmująca kształcenie w zawodach odzieżowych ma gwarancję zatrudnienia i rozwoju zawodowego. Taką możliwość stwarza podjęcie przez gimnazjalistów kształcenia w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju w Technikum Przemysłu Mody (na poziomie technikum) lub w Branżowej Szkole I stopnia (np. w klasie wielozawodowej).  Uczniowie w trakcie nauki poznają zasady projektowania i modelowania odzieży oraz stylizacji i wizażu. W nowocześnie wyposażonych pracowniach  realizują projekty i nabywają umiejętności obsługi programów komputerowych z zakresu projektowania, wizualizacji i wspomagania procesów produkcyjnych. Natomiast w Szkole Branżowej I stopnia w klasie wielozawodowej praktyczną naukę zawodu uczniowie odbywają u pracodawców, jako pracownicy młodociani (2 lub 3 dni w tygodniu), a przedmioty teoretyczne realizowane są w szkole. Po ukończeniu szkoły mają możliwość podjęcia pracy lub kontynuowania nauki w Szkole Branżowej II stopnia i zdobycia średniego wykształcenia.

spotkanie_z_pracodawcami.JPG

Jednakże efektywne przygotowanie zawodowe nie może obyć się bez udziału pracodawców, z tego powodu, z inicjatywy Adama Balickiego w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju odbyło się spotkanie nauczycieli z pracodawcami naszego regionu z branży odzieżowej. W spotkaniu uczestniczyli między innymi Florian Kapica właściciel firmy Kapica Market, Wiesław Gąsiorowski właściciel Zakładu Usługowo - Produkcyjnego branży odzieżowej, Paweł Kuraś prezes Spółdzielni Socjalnej Gracja, Agnieszka Leńczuk właścicielka Zakładu Usługowo - Krawieckiego czy Witold Kozłowski właściciel Firmy Handlowo - Usługowej. Spotkanie zaszczyciły także swoją obecnością przedstawicielki PUP w Biłgoraju, w tym Halina Bazan Kierownik Referatu Usług Rynku Pracy. Miało na celu pogłębienie współpracy między Zespołem Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, a pracodawcami, stanowiło doskonałą okazję do wymiany doświadczeń oraz podjęcia wspólnego dialogu.

Tematem przewodnim była partnerska współpraca między szkołą, a pracodawcami w zakresie kształcenia praktycznego, oparta na wzajemnym wsparciu na etapie kształcenia i tworzenia miejsc pracy. Celem było określenie wzajemnych potrzeb, kierunków rozwoju, oczekiwań, sposobów realizacji programów nauczania.

Reklama.

Podczas ożywionej dyskusji zgłaszano problemy, propozycje. Prezentowano własne opinie, przywoływano przykłady dobrych praktyk, dotychczasowe osiągnięcia oraz prognozy na przyszłość. Dyskutowano o przyszłości zawodów odzieżowych, skoordynowaniu kształcenia z praktyką, promocji zawodów, takich jak: technik przemysłu mody i krawiec. Pracodawcy akcentowali potencjał i nowoczesną bazę szkoły oraz chęć współdziałania w najbliższej przyszłości. Zwrócili również uwagę na fakt, że obecnie potrzebne są nie tylko osoby umiejące obsługiwać maszyny szwalnicze i krawcowe, ale brakuje również między innymi managerów, kierowników i konstruktorów odzieży. Nauczycielki przedmiotów zawodowych miały okazję porozmawiać z przedstawicielami Firm o możliwościach wspólnej realizacji różnych przedsięwzięć. Omawiane były również kompetencje i umiejętności zawodowe,wymagane przez pracodawców od absolwentów szkoły zawodowej.

Spotkanie zaowocowało deklaracją wzajemnej współpracy pomiędzy pracodawcami branży odzieżowej a Zespołem Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Efektem wspomnianej współpracy ma być możliwość odbywania praktyk zawodowych przez uczniów szkoły, wzajemną wymianą doświadczeń, włączeniu pracodawców w proces kształcenia, jak również promocji zawodów odzieżowych. Na spotkaniu dyskutowano też o praktykach zawodowych odbywanych obecnie przez nasze uczennice technikum przemysłu mody, o ich dobrym praktycznym przygotowaniu do wykonywania zawodu.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: zszio biłgoraj   spotkanie z pracodawcami   branża odzieżowa   oświata biłgoraj

Zobacz także

Jak powstał taksometr?

Dodane: 2019-02-13 10:55 - Komentarze  (0)  czytane (547)

TAGI: taksometr, taksówka, biłgoraj, płatne przejazdyKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.226.23.160

xxx (2018-03-14 23:26:27)

Juz ja widze te praktyki ,szkoda tych dzieci .A dlaczego nie zaproszono Mistrzow Krawieckich, moze oni mogli by czegos nauczyc.


Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Black Red White S.A. na sprzedaż?

W przestrzeni publicznej pojawiają się informacje i spekulacje związane z ewentualnymi rozmowami prowadzonymi z chińskimi inwestorami, zmierzającymi do sprzedaży firmy Black Red White S.A. oraz wycofania się z biznesu założyciela firmy i największego udziałowca, Tadeusza Chmiela. Postanowiliśmy te informacje zweryfikować. więcej»

Black Red White S.A. na sprzedaż?

W przestrzeni publicznej pojawiają się informacje i spekulacje związane z ewentualnymi rozmowami prowadzonymi z chińskimi inwestorami, zmierzającymi do sprzedaży firmy Black Red White S.A. oraz wycofania się z biznesu założyciela firmy i największego udziałowca, Tadeusza Chmiela. Postanowiliśmy te informacje zweryfikować. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Zmiana Statutu Powiatowemu Urzędowi Pracy w Biłgoraju. Ze stanowiskiem pożegnał się zastępca dyrektora placówki

Rada Powiatu Biłgorajskiego podjęła uchwałę zmieniająca uchwałę...

Grypa. W Powiecie Biłgorajskim mniej zachorowań niż w latach ubiegłych

Z przedstawionych przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną...

Zdzisław Żołopa I wiceprezesem PZPC

Pierwsze w 2019 roku posiedzenie Prezydium Zarządu Polskiego...

IV Biłgorajska Senioriada Sportowa (FOTO)

Na hali sportowo - widowiskowej OSiR w Biłgoraju odbyła się IV Biłgorajska...

Pogrzeb Ryszarda Łuczyna

W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju...

Radni uchwalili budżet Powiatu Biłgorajskiego na 2019 rok

Podczas styczniowej sesji Rady Powiatu, radni przyjęli budżet...

Ogłoszenia