Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Spotkanie z historią 'Powstanie styczniowe na Ziemi Biłgorajskiej' (FOTO)

Dodał: red Data: 2017-12-01 11:38:48 (czytane: 3691)

Powstanie 1863 - 1864 było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w epoce porozbiorowej. Do walki wciągnęło wszystkie warstwy społeczeństwa, odcisnęło się silnie na ówczesnych stosunkach międzynarodowych, a wreszcie spowodowało ogromny przełom społeczny i ideowy w dziejach narodowych. Wywarło to decydujący wpływ na rozwój współczesnego społeczeństwa.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajW środę 29 listopada w Szkole Podstawowej w Gromadzie odbyło się spotkanie „Powstanie styczniowe na Ziemi Biłgorajskiej”. Było to ostatnie z cyklu Spotkań z historią w Gminie Biłgoraj. Realizatorem projektu jest Ochotnicza Straż Pożarna w Brodziakach, a organizatorem byli: Szkoła Podstawowa w Gromadzie, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, Biłgorajskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Działanie dofinansowano ze środków budżetowych Gminy Biłgoraj. Dla zgromadzonej na sali gimnastycznej młodzieży odbyła się "żywa" lekcja historii, edukacja historyczna poprzez poznawanie najbliższej sercu historii, bo historii regionu, w którym się mieszka, swojej małej ojczyzny.

spotkanie_z_historia_gromada_2017__2_.jpg

Oprawa plastyczna i scenograficzna tego wydarzenia przeniosła uczestników spotkania w leśne ostępy do obozu powstańców. Ich stroje, wyposażenie i ekwipunek oraz uzbrojenie powstańcze dopełniły wrażenia, że stajemy się świadkami historii. A wszystko to za sprawą ciekawej dekoracji, wykreowanej na kształt leśnej polanki, przygotowanej przez nauczycieli i uczniów szkoły w Gromadzie i wpisującej się w epokę scenki z życia obozowego powstańców styczniowych, przygotowanej przez Biłgorajskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i muzealników w osobach Tomasza Bordzania, Tomasza Brytana i Jana Palucha. Na spotkanie z historią w Gromadzie złożyły się prelekcja historyczna i prezentacja multimedialna oraz konkursy z nagrodami dla uczniów szkół gminnych: Konkurs Plastyczny, Konkurs Wiedzy Historycznej i Konkurs Piosenki Powstańczej/Niepodległościowej.

Reklama.

Uczestników spotkania ciepło powitał Mariusz Łęcki dyrektor szkoły w Gromadzie. O idei spotkań z historią opowiedział Dominik Róg, a o celach i realizacji projektu „Spotkania z historią w Gminie Biłgoraj” przypomniał Piotr Brodziak, sołtys Brodziaków i członek zarządu OSP w Brodziakach. W  spotkaniu uczestniczył również Jerzy Skubis Sołtys Gromady i Jerzy Blicharz regionalista. Prelekcję o przebiegu powstania styczniowego na Ziemi Biłgorajskiej” wygłosił Tomasz Brytan, a prezentację multimedialną o obozowym życiu powstańców przygotował Dominik Róg. W trzech przeprowadzonych konkursach wzięli udział uczniowie szkół z Dąbrowicy, Dereźni, Korczowa, Korytkowa Dużego i Gromady.

spotkanie_z_historia_gromada_2017__1_.jpg

Na konkurs plastyczny zgłoszono 26 prac z 4 szkół. Komisja w składzie Celina Skromak, Jerzy Odrzywolski i Dominik Róg postanowiła przyznać następujące nagrody, dwie I nagrody ex aequo otrzymali: Anna Sędłak, Oddział Przedszkolny w Dąbrowicy i Norbert Żołnierczyk, Szkoła Podstawowa w Korytkowie Dużym, pięć II nagród ex aequo otrzymali: Nela Rapa, kl. O, Szkoła Podstawowa w Dereźni, Hubert Sobaszek, Gromada, Anita Obszańska, kl. VI, Szkoła Podstawowa w Dąbrowicy, Aleksandra Kurp, kl. IV, Szkoła Podstawowa w Dąbrowicy, Szymon Obszański, Oddział Przedszkolny w Dąbrowicy, trzy III nagrody ex aequo: Laura Rapa, kl. III, Szkoła Podstawowa w Dereźni, Magdalena Król, kl. VII, Szkoła Podstawowa w Gromadzie, Dominika Małysz, kl. VII, Szkoła Podstawowa w Gromadzie. Dwa wyróżnienia: Hubert Marczak, kl. VI, Szkoła Podstawowa w Gromadzie i Maciej Cis, kl. V, Szkoła Podstawowa w Gromadzie. W konkursie wiedzy historycznej „Powstanie styczniowe na Ziemi Biłgorajskiej” wystartowało 24 uczniów ze szkoły w Gromadzie. Dwie laureatki uzyskały maksymalną ilość punktów - Weronika Wróbel i Amelia Wojda. Drugą nagrodę zdobyła Martyna Kniaź, a dwie trzecie nagrody ex aequo przypadły w udziale Zuzannie Rapa i Magdalenie Procner.

spotkanie_z_historia_gromada_2017__3_.jpg

W konkursie piosenki zaprezentowały się 3 zespoły i 8 solistów z czterech szkół. W kategorii zespoły wygrali uczniowie z Dereźni w składzie: Laura Rapa, Nela Rapa i Samuel Bartosiński, przygotowani przez panią Alicję Chołyst, drugą nagrodę zdobył duet z Gromady, w składzie Amelia Wojda i Magdalena Król, prowadzony przez Roberta Sareckiego, a trzecią czteroosobowy zespół z Gromady w składzie Weronika Mielnik, Julia Strzelczyk, Maria Cybulska i Nikola Mielech, również przygotowany przez pana Roberta. W kategorii solistów zwyciężyli ex aequo Otylia Kobiela, ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy, przygotowana pod kierunkiem pana Zbigniewa Bilińskiego i Kacper Waliwander ze Szkoły Podstawowej w Gromadzie, prowadzony przez pana Roberta Sareckiego. Drugą nagrodę wyśpiewała Martyna Cios uczennica Szkoły Podstawowej w Korczowie, opiekun Robert Sarecki, a trzecia nagroda powędrowała do Oliwii Małek, uczennicy szkoły w Dąbrowicy, nauczyciel prowadzący pan Zbigniew Biliński.

Wyróżnienia w konkursie piosenki otrzymali - Krystian Skubis, szkoła w Gromadzie (op. R. Sarecki), Adam Stawarski, szkoła w Korytkowie Dużym (op. Paweł Kołodziej), Julia Surma i Kornelia Waliwander, szkoła w Gromadzie (op. R. Sarecki).

/GOK Biłgoraj/

Zdjęć w galerii: 36

Tagi: spotkanie z historią   szkoła podtswowa w gromadzie   gmina biłgoraj   dominik róg

Zobacz także

ZUS skończył 85 lat

Dodane: 2019-11-19 11:39 - Komentarze  (4)  czytane (326)

TAGI: zus biłgoraj, zakład ubezpieczeń społecznych, 85-lecie zus, jubileusz zusKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.173.234.140

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia