Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Spotkanie z Adamem Bieleckim

Dodał: red Data: 2022-06-23 09:31:17 (czytane: 963)

21 czerwca br. w gminie Tereszpol gościł Adam Bielecki - himalaista, alpinista, taternik i podróżnik. Lider kilkudziesięciu wypraw w góry na 5 kontynentach. Zdobył wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, najmłodszego, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri, 7 010 m.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajReklama.

Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata, Makalu, 8463 m. 9 marca 2012 roku wraz z Januszem Gołąbem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I, 8 068 m, co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostało za największe osiągnięcie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy portal amerykański explorersweb. Zdobywca K2 (31 lipca 2012 r.) i Broad Peaka – pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013 roku). Na wiosnę 2014 roku wziął udział w zakończonej sukcesem wyprawie na północną ścianę Kanczendzongi kierowanej przez Denisa Urubko. Zimą 2016 roku razem z Jackiem Czechem podjął próbę pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat, 8125 m. W ramach ekspedycji "Annapurna Polsped Expedition 2017" wraz z Felixem Bergiem i Rickiem Allenem zdobył w lekkim stylu siedmiotysięcznik Tilicho Peak, a także podjął zaawansowaną próbę wyznaczenia nowej drogi na dziewiczej, północnej ścianie Annapurny, 8 091 m.

bielecki_w_tereszpolu.jpg

Uczestniczył w zimowej wyprawie narodowej na K2. Był bohaterem głośnej akcji ratunkowej na Nanga Parbat, dzięki której udało się uratować życie francuskiej himalaistce Elizabeth Revol. 16 lipca 2018 r. razem z Felixem Bergiem wytyczył nowy wariant drogi na zachodniej ścianie Gasherbruma II, 8 035 m. Został odznaczony m. in. Orderem Odrodzenia Polski oraz Orderem Narodowym Legii Honorowej. Honorowy Obywatel Miasta Tychy. Nigdy nie używał dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek. W 2017 roku ukazała się jego pierwsza książka pt. „Spod zamarzniętych powiek”.

bielecki_w_tereszpolu_1.jpg

Podczas ponad dwugodzinnego spotkania opowiedział nie tylko o wyprawach na ośmiotysięczniki, ale też o wspinaniu technicznym i alpinizmie. Sporo czasu poświęcił opowieściom o zdobywaniu dziewiczych szczytów jak również wyznaczaniu nowych dróg wspinaczkowych. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Mieszkańców nie tylko gminy Tereszpol, ale również Józefowa, Biłgoraja, Zamościa czy Lublina. Adam Bielecki chętnie odpowiadał na pytania oraz podpisywał książki.

bielecki_w_tereszpolu_2.jpg

Spotkanie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol w ramach realizowanego projektu "Łączy nas książka - literackie spotkania z historią w tle" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji.

/UG Tereszpol/

Tagi: adam bieliecki   himalaista   biblioteka w tereszpolu   gmina tereszpol

Zobacz także

Półkolonie dla dzieci z Ukrainy

Dodane: 2022-07-05 12:53 - Komentarze  (4)  czytane (676)

TAGI: półkolonie, dzieci z ukrainy, wakacje, oświata biłgorajKomentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.78.122

(2022-06-23 14:45:06)

Himijalisci chorzy ludzie igraja ze smiercia z czego sie to cieszyc gorki sa w Tereszpolu

Logan (2022-06-23 13:50:08)

Szanuje i podziwiam, zadałem kiedyś pytanie Wandzie Rutkiewicz, po co zdobywać górę, która już wiele razy ktoś zdobył? Odpowiedziała, góry to jest moje szczęście i pasja. Tak jak żyła, tak umarła, w czasie wspinaczki himalajskiej i tam jest Jej grób w szczelinie himalajskiego ośmiotysięcznika.

Ika (2022-06-23 13:30:42)

Ten Tereszpol, to jakiś aktywny jest. Widać, że niektórym chce się pracować., innym przyjść na spotkanie. Brawo! Żeby nie było, że sami się chwalą - jestem z Biłgoraja.

(2022-06-23 12:47:08)

Pasja bardzo niebezpieczna miłośników mega adrenaliny, wielu z nich straciło życie. Bez sensu te wspinaczki.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Tour de Lubelskie

Eleni z koncertem w Biłgoraju

Ostatnie wakacje z bonem turystycznym

Boże Ciało. Bóg w postaci chleba

Od chodzonego do poloneza

Zawody sportowo - pożarnicze w Chłopkowie

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wakacje z WOT

Już za niespełna miesiąc na Lubelszczyźnie rozpocznie się kolejna edycja projektu „Wakacje z WOT”. To propozycja szkolenia...