Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Spotkanie w sprawie edukacji i rynku pracy dla uchodźców z Ukrainy

Dodał: red Data: 2022-03-22 14:31:57 (czytane: 1887)

W Starostwie Powiatowym w Biłgoraju rozmawiano dziś o kwestii edukacji uchodźców z Ukrainy oraz kwestiach związanych z zatrudnieniem osób, które z Ukrainy uciekły. Wśród tematów znalazł się także aklimatyzacja uchodźców oraz ich przystosowanie do polskiej kultury i życia w Polsce.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgorajspotkanie_oswiata_ukraincy.JPG

W spotkaniu uczestniczyli wicestarosta biłgorajski Tomasz Rogala, etatowy członek Zarządu Powiatu Maria Gałka, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna i kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki spotkali się dziś z dyrektorami szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat biłgorajski, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy, oraz dyrektorami jednostek podległych związanych z pomocą społeczną i oświatą. Tematem były kwestie edukacji uchodźców z Ukrainy oraz kwestie związane z zatrudnieniem osób, które z Ukrainy uciekły. Wśród tematów znalazł się także aklimatyzacja uchodźców oraz ich przystosowanie do polskiej kultury i życia w Polsce.

-W obecnej nie łatwej sytuacji, pewne sprawy muszą być przedyskutowane, ustalone w szerszym gronie, by była pełna korelacja naszych działań. Dziś chcieliśmy wypracować wspólny mianownik w kontekście przyjmowania uczniów do szkół ponadpodstawowych dla których organem prowadzącym jest powiat biłgorajski, przedyskutowanie kwestii związanych z brakiem kompatybilności systemów oświaty polskiego i ukraińskiego oraz szukania takich rozwiązań, by ci uczniowie mogli być w naszych szkołach przyjęci i mogli pobierać naukę - mówi Tomasz Rogala wicestarosta biłgorajski.

Szacuje się, że od czasu wybuchu wojny na Ukrainie, nasza wschodnią granicę przekroczyło około 825 tys. dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Do tej pory naukę w polskich placówkach podjęło nieco ponad 10% z nich. Najwięcej w szkołach podstawowych. Jak wynika z informacji przedstawionych przez dyrektorów szkół średnich, dla których organem prowadzącym jest powiat biłgorajski, w I LO im. ONZ nauki nie podjął żaden uczeń z Ukrainy, który po 24 lutego uciekł przed wojną, dwie osoby pytały o możliwość przyjęcia do placówki. Do Zespołu Szkół Specjalnych wpłynęło jedno podanie o przyjecie, jednak rodzice/opiekunowie nie przedstawili odpowiedniej opinii. Do RCEZ uczęszcza jeden uczeń. Do Budowlanki nie chodzi żaden uczeń z Ukrainy, który przybył do Polski po 24 lutego, a do ZSZiO w Biłgoraju przyjęto dwie osoby, znają one w podstawach język polski, uczęszczają do klas branżowych.

spotkanie_z_dyrektorami.JPG

Podczas spotkania rozmawiano także o konieczności integracji uczniów i zapewnienia im pomocy, w tym dodatkowych lekcji języka polskiego. Rozmawiano także o kwestii wydawania orzeczeń dla dzieci i ew. kwestii tzw. zespołów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy. Ustalono także, iż powstanie międzyszkolny zespół, który przygotuje instrukcje i formularze przyjęć uczniów do szkół średnich prowadzonych przez powiat biłgorajskim.

Podczas spotkania poruszano także kwestie związane z pomocą socjalną dla uchodźców, kwestie pieczy zastępczej, kwestie pomocy związanej z zapewnieniem noclegu czy kwestie związane z zatrudnieniem. W kwestiach związanych z rynkiem pracy wypowiedziała się dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. Jak poinformowała Danuta Łagożna, PUP przeznaczył jedno z pomieszczeń tylko i wyłącznie na rzecz obsługi uchodźców z Ukrainy, jest tam znający język ukraiński pracownik. Tworzona jest także baza pracodawców chcących zatrudnić u siebie osoby z Ukrainy. Urząd ma już konkretne oferty, dotyczące branż gastronomicznej, usługowej czy związanej z krawiectwem.

Wicestarosta ma dziś także uczestniczyć w wideokonferencjach z udziałem Ministra Edukacji i Nauki, Wojewody Lubelskiego i Lubelskiego Kuratora Oświaty.

/Powiat biłgorajski/

Zobacz także: Chcemy stworzyć im namiastkę rodzinnego domu (AUDIO)

Tagi: spotkanie z dyrektorami szkół   uchodźcy z ukrainy   oświata biłgoraj   uczniowie z ukrainy

Zobacz także

Półkolonie dla dzieci z Ukrainy

Dodane: 2022-07-05 12:53 - Komentarze  (4)  czytane (674)

TAGI: półkolonie, dzieci z ukrainy, wakacje, oświata biłgorajKomentarze (12)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.78.122

Do wpisu poniżej (2022-03-24 08:00:32)

To że dzieci tyją to twoja wina. Mniej żreć w domu, aktywność fizyczna i będzie git.

(2022-03-23 09:39:21)

Kompromitujące hejterskie wpisy o autorach świadczą jak najgorzej. To źli ludzie, bardzo źli.

(2022-03-23 09:39:21)

Kompromitujące hejterskie wpisy o autorach świadczą jak najgorzej. To źli ludzie, bardzo źli.

(2022-03-23 09:34:29)

Starostwo i szkoły powinny w trybie pilnym zająć się naszymi dziećmi. To MY im płacimy i nie chcemy być obywatelami 2 kategorii. Wszelkie statystyki dotyczące stanu zdrowotnego - fizycznego (pseudo wychowanie fizyczne - dzieci tyją nam na potęgę) i psychicznego (tutaj "róbta co chceta" robi swoje).

(2022-03-23 08:12:09)

Panie starosto zgodnie z prawem powinien Pan ogłosić konkurs na dyrektora mdk. Kiedy będzie? Jestem zainteresowany.

stary (2022-03-23 02:49:06)

im Polacy niepotrzebni

Wy się zajmijcie Polakami (2022-03-22 22:33:41)

Do (2022-03-22 22:27:58)

Ty wice.. sam nie wiesz co tam robisz wcstarostwie A co mówić o uchodźcach , oddaj pensję do końca kadencji i idź do domu

. (2022-03-22 18:41:30)

"Tworzona jest także baza pracodawców chcących zatrudnić u siebie osoby z Ukrainy. Urząd ma już konkretne oferty, dotyczące branż gastronomicznej, usługowej czy związanej z krawiectwem.
.
Jak to się ma do zapisów Kodeksu Pracy?
.
Art. 11.3 Zakaz dyskryminacji
"Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy - jest niedopuszczalna."
.
Czyli pracodawca będzie sobie mógł skierować daną ofertę pracy do osoby konkretnej narodowości?

. (2022-03-22 18:38:33)

Dlaczego redakcja usuwa komentarze, które nikogo nie obrażają i nie łamią w żaden sposób obowiązującego w Polsce prawa?

Tylko po linii "partii" można wyrażać swoje zdanie?

bolek hrobry (2022-03-22 15:44:14)

Z

(2022-03-22 15:07:12)

Polacy we własnym kraju chodzą na palcach, żeby nie budzić wojennej traumy u gości, szczególnie tych z okolic Lwowa, którzy bombardowani nie byli, ale przecież mogli być. Pytanie jak długo uda się utrzymać sztuczną atmosferę, póki co przykrywającą wszystkie podwyżki cen paliw, energii, czynszów, żywności i rat hipotecznych zarówno we frankach, jak i w złotówkach

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Burmistrz Biłgoraja ogłosił konkursu na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju

Burmistrz Janusz Rosłan, ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju. Do konkursu na stanowisko dyrektora może przystąpić osoba, która spełnia wymagania określone w rozporządzeniu w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia