Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Spacerowali, zmieniali, upiększali okolicę

Dodał: red Data: 2020-11-19 19:13:06 (czytane: 611)

Piękna i ciepła jesień tego roku sprzyjała spacerom, wycieczkom, wyjściu w teren młodzieży z Soli, uczestników projektu "Obywatelsi!". I chociaż pandemia ograniczyła liczebność grup, to jednak nie przeszkodziła w obserwacji terenów zielonych, w przyglądaniu się temu, co można byłoby we wspólnej przestrzeni poprawić, ulepszyć, upiększyć.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajReklama.

Podczas projektu odbyły się tzw. spacery badawcze, podczas których młodzież zdiagnozowała miejsca wymagające poprawy, tak, aby służyły całej społeczności szkolnej. Zaletą spacerów badawczych, w których młodzież wzięła udział jest to, iż metoda daje możliwość diagnozy funkcji przestrzeni i zebrania pomysłów na jej ulepszenie bezpośrednio od uczestników i w oparciu o bezpośrednie doświadczenie przestrzeni.

Po etapie diagnozy w społeczności szkolnej podjęto decyzję, aby zrobić ogród, w którym mieściłyby się elementy ogrodu sensorycznego. Ogłoszono konkursy dotyczące roślinności, dyskutowano o miejscu, kolorach, rodzajach kwiatów. W październiku na terenie szkoły posadzono pierwsze rośliny, kolejne pojawią się na wiosnę. Efekty pracy będą cieszyły wiele następnych pokoleń osób kształconych w przyszłości w szkole w Soli.

obywatelsi_dzialaja.jpg

Koncepcja ogrodu sensorycznego bazuje na tym, że odpowiednio dobrane rośliny i inne elementy wyposażenia ogrodu mogą oddziaływać na wszystkie pięć zmysłów (wzrok, węch, smak, słuch i dotyk), zaspokajając potrzeby różnych użytkowników. Dlatego też ogród sensoryczny stanowi pewien rodzaj ogrodu terapeutycznego o charakterze użytkowym, który w szczególności dedykowany jest dzieciom, osobom chorującym, zmęczonym. Najważniejszą cechą roślin wykorzystywanych w ogrodach sensorycznych jest ich możliwość wpływania na stymulację zmysłów, np. roślinach, które mają ciekawą fakturę, kształt, wielkość liści czy pędów, interesujący kolor, strukturę, rośliny szeleszczące czy szumiące pod wpływem wiatru lub poruszenia dłonią.

Inicjatywa zagospodarowania ogrodu zakończyła się sukcesem: osiągnięto zamierzone cele, zorganizowano zaplanowane działania. Młodzież nauczyła się czym jest metoda partycypacji - spacer badawczy, doświadczyła jej i potrafiła zaangażować w nią swoich rówieśników i innych mieszkańców społeczności. Dzięki temu otoczenie szkoły zmieni się wiosną w pachnący i kolorowy ogród.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Obywatelsi!” współfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 - 2020.

/red./

Tagi: obywatelsi   fundacja bliżej pasji   fundusz inicjatyw obywatelskich   gmina biłgoraj

Zobacz także

Warsztaty florystyczne w Ciosmach

Dodane: 2020-11-23 11:25 - Komentarze  (2)  czytane (449)

TAGI: warsztaty florystyczne, stowarzyszenie dąb w ciosmach, gmina biłgoraj, obywatelski duetKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.216.79.60

TAK (2020-11-19 22:50:29)

Ten tytuł i artykuł, ktoś to ku..wa redaguje!!!(bełkot)

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia