Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Służba Miłości

Dodał: red Data: 2020-01-05 20:17:43 (czytane: 1356)

-W uroczystość Objawienia Pańskiego tajemnica Narodzin Syna Bożego w Betlejem wyłania się z ukrycia cichej nocy. Do tej pory zaangażowanych było tylko kilka osób: Maryja, Józef oraz pasterze... - pisze w komentarzu do Ewangelii na Uroczystość Objawienia Pańskiego, ks. Sławomir Korona

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajReklama.

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza (Mt 2, 1 - 12):
Gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon».
Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz.
Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak zostało napisane przez Proroka: A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela».
Wtedy Herod przywołał potajemnie mędrców i wywiedział się od nich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytajcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę.
A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, postępowała przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon.
A otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się z powrotem do swojego kraju.

objawienie_panskie.JPG

Komentarz do Ewangelii:
W uroczystość Objawienia Pańskiego tajemnica Narodzin Syna Bożego w Betlejem wyłania się z ukrycia cichej nocy. Do tej pory zaangażowanych było tylko kilka osób: Maryja, Józef oraz pasterze. Wielka Rzecz, Która wydarzyła się na ziemi, pozostawała jeszcze nieznana większości. Jedynie Aniołowie w niebie znali pełnię Tajemnicy i nie tylko Ją wielbili, ale i Boga za Jego miłość i łaskę wobec ludzi.

Pomoc potrzebującym na całym świecie wiąże się z głoszeniem Dobrej Nowiny o Bożej Miłości. Bóg stał się człowiekiem. Urodził się jako Dziecko w stajni w Betlejem. Mędrcy ze Wschodu – zwani także jako „Trzej Mędrcy” - mogli znaleźć Dziecko, ponieważ gwiazda wskazała im drogę. U proroka Micheasza można było już przeczytać o miejscu zwanym Betlejem, w którym miał się narodzić Mesjasz, a Którego szukali Mędrcy. Znaleźli więc Dziecko i oddali Mu hołd złotem, kadzidłem i mirrą.

Możemy założyć, że spotkanie z Dzieciątkiem Jezus dla tych mądrych i bogatych ludzi - tłumaczy gwiazd - ukształtowało ich przyszłe życie. Ponieważ byli uczeni i doświadczeni w obserwowaniu nieba, byli w stanie poprawnie zinterpretować znak - Dziecko zrodziło się na świecie, aby uzdrowić upadłą ludzkość, a to musiało się stać w krainie Żydów. Nie mogli już zapomnieć o wielkim i wzniosłym spotkaniu. Znaleźli Boga, Który przyszedł jako zwykłe ludzkie Dziecko. Chcieli wszędzie głosić przesłanie o Jego zbawczej miłości. Stali się pierwszymi misjonarzami Dobrej Nowiny, czyli Ewangelii.

Sprawili, że stało się widoczne to, co wcześniej było niewidzialne i ukryte, ujawniając, co Bóg chciał nam pokazać – swoją miłość. Nawet jeszcze bardziej – sam Bóg objawia się w ludzkim ciele. Stał się widzialnym człowiekiem i „zrozumiały” w stajni Betlejem jako Małe Dziecko, i tak pojawił się dla całego świata. To nie jest jakiś ziemski władca, który wstąpił na świat w sposób jak wcześniej nieznana gwiazda, ale sam wieczny Bóg stał się Mały i przyszedł do nas jako istota ludzka pośród nas. Boskie Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas.

To wielkie i wyjątkowe wydarzenie Narodzin Syna Bożego z Dziewicy Maryi wydarzyło się potajemnie, a jednak miało druzgocące znaczenie. Na znak wielkości Dziecka urodzonego w ubóstwie i tajemnicy na niebie błyszczał znak – gwiazda, która nawet poprowadziła ludzi z dalekiego kraju. Ona torowała drogę Mądrym Królom do Dziecka w żłóbku, a tym samym wskazała na wyjątkową godność królewską Dziecka w stajni w Betlejem.

Jeśli teraz czytamy w Piśmie Świętym, że Mędrcy ze Wschodu uświadomili sobie specjalny znak poprzez swoją eksplorację gwiazd, wówczas zrozumiemy ich czyn. Byli otwarci na prawdę Stwórcy, która została im objawiona poprzez wgląd w świat sklepienia niebieskiego. I gwiazda, którą widzieli, otworzyła drogę do Nowonarodzonego Odkupiciela.

Kiedy w końcu znaleźli Dziecko w łóżeczku po długiej podróży i żmudnych poszukiwaniach, uklękli przed Wiecznym Królem i złożyli Mu hołd złotem, kadzidłem i mirrą. Ich wiara była tak wielka, że ufali Wielkiemu, Nieskończonemu Bogu, że chciał „wydać się” bardzo mały - jak nowo narodzone Dziecko - wśród nas ludzi. Nie jest to kwestia zewnętrznej mocy i blasku: bo wtedy Syn Boży zostałby znaleziony w pałacu Heroda.

Mędrcy ze Wschodu – choć zdezorientowani i niepewni - pełnili służbę wobec Miłości i Prawdy, że stali się beneficjentami wiary służba miłości i prawdy. Jednocześnie stają się znakiem, że Dzieciątko Jezus akceptuje wszystkich, jeśli mają odwagę i pewność siebie, aby polecić Mu swoje życie.

Mamy również możliwość podążania za przykładem Trzech Mędrców. Znalazłszy Jezusa i my także możemy tę prawdę przekazać ludziom, głosząc przesłanie miłości Bożej poprzez słowo i czyn.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: uroczystośc objawienia pańskiego   biłgoraj   święto trzech króli   boże narodzenie

Zobacz także

Droga ku Ojcu

Dodane: 2020-09-26 20:24 - Komentarze  (0)  czytane (331)

TAGI: bóg ojciec, komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, diecezja zamojsko - lubaczowskaKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.216.28.250

MG (2020-01-06 10:24:46)

wszystkim czytającym artykuł zadam pytanie; Dlaczego Jezus przyszedł na świat ok. 2 tys. lat temu? Odpowiedź: ewangelia Jana 3;16. Bez Chrystusa nikt z nas nie może odnaleźć sensu życia. A kiedy życie nie ma sensu? Kiedy kończy się śmiercią. Nie ma innego pośrednika między Bogiem a ludżmi , tylko JESUS CHRYSTUS. Co mamy zrobić aby być zbawionym. Jak mówi Biblia wystarczy uwierzyć w Jezusa Chrystusa jako zbawiciela. Bowiem «Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar; nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.» Efezjan 2,8-9.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Biłgoraj uczcił ofiary sowieckiej agresji na Polskę

Powiatowe święto plonów

I Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Przygotowanie szkół powiatowych do nowego roku szkolnego w stanie epidemii

Pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego

Koncert Pauliny Mazepy, zakończył tegoroczny piknik ekologiczny w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ferie 2020. Wiemy jakie są propozycje dla dzieci i młodzieży w Powiecie Biłgorajskim

Twoje dziecko nie wyjeżdża na zimowisko i martwisz się, że będzie się nudzić w mieście? Ferie w mieście wcale nie muszą być monotonne!...