Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Śladami wojowników o wolność Polski w II Rajdzie Osuchowskim (FOTO)

Dodał: red Data: 2021-09-25 12:01:41 (czytane: 1237)

Rozpoczął się w lasach Puszczy Solskiej II Rajd Osuchowski. To wydarzenie o charakterze patriotyczno - kulturalnym organizowane przez rodziny żołnierzy spod Osuch skupione w Stowarzyszeniu "Osuchy 44" i Grupę Rekonstrukcji Historycznej "Wir" z Biłgoraja. Piesza trasa rajdu prowadzi szlakiem walk partyzanckich.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajDwa lata temu odbyła się pierwsza edycja rajdu, który jest inicjatywą potomków bohaterów spod Osuch. W zeszłym roku - z racji obostrzeń pandemicznych - rajd się nie odbył. W tym roku na jego starcie obecnych było kilkadziesiąt osób, w tym rodziny uczestników Bitwy pod Osuchami, miłośnicy historii i harcerze.

rajd_osuchowski_2021__6_.JPG

-My będąc dziećmi i wnukami partyzantów, znamy historię naszych bliskich, jeszcze z ich osobistych relacji. Niestety o ogólnej sytuacji tego co się wydarzyło na Ziemi Biłgorajskiej, w tym w tej największej bitwie partyzanckiej wiemy już mniej, a mamy głębokie poczucie potrzeby poznania historii, dowiedzenia się jak najwięcej o tych walkach, o tym co wydarzyło się w okolicach Biłgoraj i przebywania choć trochę w tych miejscach, które związane były z walkami naszych przodków o wolną Polskę. Niestety nasi rodzice, dziadkowie niechętnie chcieli wciągać dzieci w te dramatyczne przeżycia wojenne. Do tego dochodziło jeszcze prześladowanie AK-owców przez reżim komunistyczny. Postanowiliśmy poznawać tę historię, przekazywać ją rzetelnie dalej, zachęcać innych do zapoznania się z tymi dziejami. Stąd pomysł na Rajd Osuchowski, na integrację rodzin uczestników bitwy, na ubogacanie się i poznawanie historii - mówi Anna Stańczyk - Przyłuska, córka Romana Kicińśkiego ps. "Orkan", członka oddziału "Corda".

rajd_osuchowski_2021__5_.JPG

Trasa prowadzi będzie śladami walk partyzanckich w Puszczy Solskiej. Uczestnicy spotkali się w Osuchach, a następnie udali się w okolice Biłgoraja do ziemianki "Wira". -Tutaj rozpoczyna się nasz tegoroczny Rajd. Wychodzimy z ziemianki "Wira", która została odbudowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej noszącą imię porucznika Bartoszewskiego ps. „Wir” i przemierzać będziemy trasę w kierunku "Szpitala 665". Dalej pójdziemy w kierunku Dwugajówki za Oknem, w której partyzanci często przebywali. Ona została później zbombardowana przez Niemców w czerwcu 1944 roku. A mieszkający w niej gajowy, który współpracował z AK wraz z synem walczył pod Osuchami, gdzie obaj zginęli. Z Dwugajówki przemaszerujemy do Obozu Wojny nad Stuczkiem, gdzie w dobie akcji Sturmwind II przebywał dowódca partyzantów, mjr Edward Markiewicz „Kalina” a stamtąd ruszymy na dalszy partyzancki szlak - wyjaśnia Dominik Róg, przewodnik Rajdu, regionalista i członek GRH „Wir”.


-Dla mnie osobiście jest to w pierwszym odczuciu, udział w Rajdzie to gest miłości do taty, gest podziwu i szacunku, dziś go już nie ma wśród nas. Dla mnie był on absolutnym wzorcem. W drugim geście to szacunek dla tych wszystkich którzy tutaj walczyli. Wiemy jaką cenę przyszło wielu z nich za tą walkę zapłacić, wiemy jakie było zaangażowanie ludności cywilnej. Ojciec kiedyś powiedziała mi, że nie ma na Ziemi Biłgorajskiej rodziny, która w jakiś sposób nie byłaby zaangażowana w walkę o wolną Ojczyznę, czy to bezpośrednio w walkę zbrojną z okupantami czy to przez pomoc i wsparcie. Wiemy jakimi się kierowali ideałami. To było poświęcenie wszystkiego, to była niezłomna postawa, które nie był w stanie złamać niemiecki terror ani groźba śmierci. Oni wszystko postawili na jedną kartę na Polskę - dodaje Anna Stańczyk - Przyłuska.

rajd_osuchowski_2021__4_.JPG

Jak podkreśla prezes Stowarzyszenia "Osuchy 44" Waldemar Błaszczak, syn dowódcy AK na Zamojszczyźnie Edwarda Błaszczaka ps. „Grom”, to hołd tym wszystkim, którzy ofiarowali to co bezcenne - swe życie by Polska była wolna. -Nikt z nich nie myślał o własnych korzyściach, nikt nie oglądał się na innych. Oni mieli przekonanie i przeświadczenie, że tak postąpić trzeba, że tego wymaga od nich Ojczyzna, że nie wolno zdezerterować, uciec, stać biernie. Musimy także pamiętać o ludności cywilnej, która przeżyła gehennę, ale która się nie załamała. Nie współpracowała dobrowolnie z okupantem ale wspierała partyzantów. Dziś w ten sposób poznając tę historię, przekazując ją dalej, oddajemy hołd i wdzięczność naszym przodkom i w części przynajmniej spłacamy zaciągnięty wobec nich dług - zauważa Waldemar Błaszczak.

rajd_osuchowski_2021__2_.JPG

Dziś dokładnie przypada 77 rocznica śmierci jednego z dowódców oddziałów partyzanckich  podporucznik Wojska Polskiego i Armii Krajowej Józefa Steglińskiego ps. „Cord”. Pochodzący z Łodzi żołnierz jest jednym z bohaterów walk nad Sopotem. Aresztowany przez Gestapo w połowie 1940 roku, zdołał zbiec z więzienia i ukrywał się do końca 1940 roku. Używał fałszywej tożsamości - Zygfryd Koman. Przy pomocy AK przerzucony do Generalnego Gubernatorstwa do Biłgoraja. Tutaj działał w strukturach wojskowych. Zginął 25 września 1944 roku. -Pradziadek mojego męża był człowiekiem wielkiego honoru i danego słowa. Obiecał swym podkomendnym, walczącym i rannym w Bitwie pod Osuchami, że gdy z resztą oddziału przełamie niemiecki pierścień okrążenia wróci po nich i pomoże wydostać się z bitewnego kotła. Słowa dotrzymał przebił się z odziałem i wrócił po rannych. Wówczas został śmiertelnie ranny. My dziś chcemy oddać mu hołd, być w miejscach gdzie przebywał, gdzie stacjonował, gdzie walczył i zginął. Chcemy odwiedzić jego grób. Chcemy też w ideałach, którym wierny był nasz pradziadek wychowywać nasze dzieci. Wiemy, że nasz pradziadek szanowany jest na Ziemi Biłgorajskiej, za to wszystko składamy mu hołd - podkreśla Marta Steglińska, żona prawnuka Józefa Steglińskiego.

rajd_osuchowski_2021__1_.JPG

"Cord" na rajd sprowadził także harcerzy spod Łodzi. W Rajdzie Osuchowskim uczestniczą członkowie hufca w Głownie w województwie łódzkim. Podporucznik Stegliński łączy swą osoba naszą rodzinną ziemię i Ziemię Biłgorajską. -Do Głowna Józef Stagliński przybył w 1933 roku wraz z rodziną. Był instruktorem harcerskim, w 1935 roku został harcmistrzem. W Głownie prowadził drużynę Zawiszy Czarnego. Był uczestnikiem Kampanii Wrześniowej. Aresztowany został przez Gestapo, musiał się ukrywać, został przerzucony przez AK do Biłgoraja. W Biłgoraju objął funkcję komendanta rejonu. W 1941 objął funkcję komendanta hufca Szarych Szeregów i przyjął pseudonim „Czarny Żbik”. Powołał do życia i zorganizował oddział partyzancki, stacjonujący w lasach Puszczy Solskiej. Jego wojenna historia jest znana mieszkańcom tej Ziemi. Wiemy w jakich okolicznościach zginął. Chcemy tę osobę przypomnieć naszym harcerzom i mieszkańcom Głowna, chcemy by jedna z drużyn nosiła jego imię. Poznając życiorys "Corda" jesteśmy pewnie, iż jest to wzór do naśladowania, my dziś szukamy takich wzorców, któe pociągną za sobą młodzież i któe swym życiem dały świadectwo wierności głoszonym przez siebie ideom - przyznaje harcmistrz Iwona Waśkiewicz.

rajd_osuchowski_2021__3_.JPG

Uczestnicy Rajdu zapalili także znicze na cmentarzu Osuchowskim.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 45

Tagi: rajd osuchowski   osuchy 44   bitwa pod osuchami   szlakiem walk partyzanckich

Zobacz także

Spotkanie z historią bidaczowskie opowieści oraz warsztaty obywatelskie w Nadrzeczu

Dodane: 2021-10-14 14:33 - Komentarze  (0)  czytane (925)

TAGI: spotkanie z historią, bidaczowskie opowieści, gmina biłgoraj, oświata biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.239.91

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Wykopki

W Biłgoraju uczczono ofiary sowieckiej agresji na Polskę

II Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Pokaz laserów

Szlakami Roztocza Zachodniego

Kapsułą czasu upamiętni rewitalizację Śródmieścia Biłgoraja

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Biłgoraj. Ruszyły 33. Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską (FOTO)

W Biłgorajskim Centrum Kultury rozpoczęły się dziś 33. Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską. W tym roku na Spotkaniach...