Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Skarby Tarnogrodu - grodu u bram Roztocza (FOTO)

Dodał: red Data: 2021-11-21 14:19:57 (czytane: 1475)

W Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury otwarto dziś wystawę artefaktów, które odkryła grupa "eksploratorów". Chodzi o zabytkowe rzeczy znalezione przy okazji remontu drogi wojewódzkiej nr 835, na odcinku przebiegającym przez miasto Tarnogród.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajZnaleziska pokazują, jak bogatą historię ma Tarnogród. Jako miasto królewskie lokowany został w 1567 roku, od 1588 roku był prywatnym miastem szlacheckim. W XIX wieku Tarnogród był jednym z największych miast Królestwa Polskiego o znaczącej wymianie handlowej. Również w II Rzeczypospolitej rynek tarnogrodzki był miejscem handlu dla okolicznych mieszkańców. Społeczne prace eksploratorów pozwoli odbyć bezcenne artefakty.

artefakty_tarnogrod__1_.JPG

-Wśród najcenniejszych znalezisk, jest order za stłumienie powstania styczniowego, militaria, monety od począwszy od roku 1700 do okresu II wojny światowej i czasów PRL. Są to polskie złotówki ale i austriackie krajcary jak i rosyjskie ruble oraz kopiejki. Odkryliśmy fragmenty ceramiki oraz elementy palisady czy drogi "dylówki" - informuje mówi Piotr Magoch.

artefakty_tarnogrod__3_.JPG 

-Jest także wiele ciekawych i niecodziennych eksponatów, jak "raczki" do butów, by się na lodzie nie ślizgały czy podkowy końskie, w tym te które dziś nazwalibyśmy "ortopedycznymi", których celem było korygowanie wad kopyt końskich - dodaje Janusz Szabat. Jak przyznaje najwięcej odkrytych artefaktów znajdowało się w okolicy kościoła Przemienienia Pańskiego, co świadczy o tm, że w tym miejscu koncentrowało się życie.

artefakty_tarnogrod__2_.JPG

By eksponować zabytkowe przedmioty Grupa nieformalna „Eksploatorzy” działająca z patronem - Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego złożyła na konkurs organizowany przez Euroregion Roztocze, wniosek pod nazwą "Skarby Tarnogrodu - grodu u bram Roztocza". Komisja konkursowa przyznała dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł. Za te środki zakupione zostały m. in. specjalne gabloty.

Reklama.

-Ta ekspozycja stała, znajdowała się będzie w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury. Członkowie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury zamierzają bowiem tu otworzyć taki punkt informacji, gdzie będzie można przyjść, poczytać i zapoznać się z nasza lokalną historią, zamówić przewodnika, zakupić kartkę pocztową czy lokalne wydawnictwa. Jest potrzeba otwarcia takiego punktu. Będzie można w nim także nabyć pamiątki związane z Tarnogrodem - mówi Renata Ćwik, dyrektor TOK w Tarnogrodzie. Taki punkt miałby rozpocząć działalność od wiosny 2022 roku.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021 - 2030”. Operatorem zadania jest Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 55

Tagi: artefakty   skarby tarnogrodu - grudu u bram roztocza   gmina tarnogród   eksploratorzy

Zobacz także

Kurs stewardesy i stewarda linii lotniczych w ZSZiO

Dodane: 2022-01-22 11:00 - Komentarze  (0)  czytane (975)

TAGI: kurs stewardes, kurs stewarda, zszio biłgoraj, oświata biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.224.117.125

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia