Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Serce w Bogu

Dodał: red Data: 2020-02-15 22:47:38 (czytane: 842)

W Kazaniu na Górze Jezus przypomina słuchaczom Prawo, Które Bóg dał ludowi Izraela przez Mojżesza. Mesjasz nie przyszedł, aby uchylić Prawo i proroków, ale je wypełnić. Bóg wskazuje nam drogę do życia wiecznego w swoim Synu Jezusie Chrystusie.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajReklama.

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 5, 20 - 22a. 27 - 28. 33 - 34a. 37):
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Słyszeliście, że powiedziano przodkom: «Nie zabijaj», a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi.
Słyszeliście, że powiedziano: «Nie cudzołóż». A Ja wam powiadam : Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już w swoim sercu dopuścił się z nią cudzołóstwa.
Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: «Nie będziesz fałszywie przysięgał», «lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi». A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie.
Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi”.

chrystus.JPG

Komentarz do Ewangelii:
W Kazaniu na Górze Jezus przypomina słuchaczom Prawo, Które Bóg dał ludowi Izraela przez Mojżesza. Mesjasz nie przyszedł, aby uchylić Prawo i proroków, ale je wypełnić. Bóg wskazuje nam drogę do życia wiecznego w swoim Synu Jezusie Chrystusie. Albowiem Syn Boży przyszedł, aby zabrać ciemność błędu i grzechu i oświecić nas swoim światłem. Jego Prawda i Miłość są z nami.

Chrystus, dzięki darowi Ducha Świętego, ofiaruje każdemu z nas dar miłości, który czyni nas doskonałymi i pozwala nam wypełniać przykazania Boże. Tak więc sprawiedliwość serca pochodząca od Boga będzie większa niż sprawiedliwość uczonych w Piśmie i Faryzeuszy, którzy byli tylko poprzez uczynki widoczne na zewnątrz byli blisko Boga.

Do czego Jezus wzywa swoich uczniów? Zwraca uwagę na sprawiedliwość większą niż sprawiedliwość faryzeuszy. Ustanowili oni mnóstwo przepisów, ale są zadowoleni z przestrzegania litery przykazań Bożych. Jezus nie chce obalić żadnego z nich, raczej wskazuje drogę do ich pełnego wypełnienia. Jest to możliwe, ponieważ Bóg daje nam dar swojej miłości przez Ducha Świętego. W tej miłości wszystkie indywidualne przykazania mają swoją wartość, dzięki niej uczniowie uczą się standardu i centrum Prawa.

W ten sposób Jezus chce doprowadzić nas do pogłębionego - bardziej wewnętrznego - zrozumienia przykazań Bożych. Nie tylko należy unikać zewnętrznych wykroczeń, ale serce powinno całkowicie i radykalnie odwrócić się od zła i zwrócić się do Boga. Patrząc w ten sposób nie ma kompromisu ze złem. Według słów Jezusa nie należy mówić: „unikam bardzo złych rzeczy, ale wobec reszty nie widzę problemu”. Czy wielu ludzi dzisiaj tak nie myśli? Są usatysfakcjonowani, ponieważ nie popełniają przestępstw i uważają się za praktycznie bezgrzesznych tylko z tego powodu - „Jestem dobrym człowiekiem, nie czynię zła”.

Zatem Jezus mówi, że morderstwo nie jest tylko grzechem, ale że w sercu są już złe myśli, które przygotowują to, co ostatecznie wybucha gwałtownie. Musimy walczyć od samego początku. Oznacza to, że nie powinniśmy dać się ponieść gniewowi wobec bliźniego, ale raczej rozbudzić myśli i postawy życzliwości wobec nich w naszych sercach. Lub odnośnie do cudzołóstwa, które Jezus absolutnie odrzuca, mówi, że cudzołożne myśli i pragnienia są już złem. Powinniśmy mieć czyste serce i prosić Boga o cnotę czystości, aby prawdziwa miłość mogła się rozwijać i stawać się widoczna.

Jezus nauczył ludzi znacznie więcej i czuli, że jest to Ktoś, Kto postępuje inaczej niż uczeni w Piśmie. Często tworzyli oni reguły i uczyli ich przestrzegać, których ani oni, ani inni nie mogli przestrzegać. Częściowo unieważnili Boże przykazanie i zastąpili je ludzkimi ustawami. Ale Jezus ponownie przypomina ludziom o pierwotnym znaczeniu przykazań Bożych, które ostatecznie mają na celu wskazać na to jedno jedyne przykazanie - miłości Boga i bliźniego.

W końcu Jezus troszczy się o prawdomówność. Tutaj ma na myśli, że nasze słowo powinno obowiązywać przed Bogiem i ludźmi. Nasze „tak” powinno być „tak”, a nasze „nie” powinno być „nie”. Jeśli „tak”, to nie ma potrzeby składania przysięgi i wzywania Boga, aby był świadkiem prawdziwości oświadczenia. Jako chrześcijanie powinniśmy być szczerzy: nie dwuznaczni. W ten sposób dajemy sygnał innym, że mogą na nas polegać.

Poprzez swoje dzieło zbawienia Jezus daje nam także łaskę, która pozwala nam czynić dobro i unikać zła. Duch Święty jest Duchem Miłości. Odnawia nasze serce, abyśmy mogli cieszyć się dobrem i wewnętrznym przekonaniem i wytrwale kierować serce ku Bogu.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   kościół katolicki   biłgoraj

Zobacz także

Nadzieja

Dodane: 2020-03-25 09:05 - Komentarze  (0)  czytane (272)

TAGI: zwiastowanie pańskie, nadzieja, komentarz do ewaneglii, ks. sławomir koronaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.24.23

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Wiceminister sprawiedliwości o ograniczeniach w związku ze stanem epidemii

Zdalne nauczanie, czyli e-lekcje. Czym są?

ZUS. Porady dla klientów związane w związku z koronawirusem

Biłgoraj w czasie epidemii. Jak wygląda miasto?

Koncert na podsumowanie warsztatów

Święto Pań w Józefowie

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Szkoła Podstawowa Nr 5 w Biłgoraju zaprasza na Dzień Otwarty

Serdecznie zapraszamy przyszłych uczniów klas pierwszych oraz oddziałów przedszkolnych wraz z rodzicami na Dzień Otwarty Szkoły,...