Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Seniorzy na start... w Biłgoraju i gminie Tereszpol otwarto kluby seniora

Dodał: red Data: 2022-01-26 09:25:07 (czytane: 1567)

Dziś swą pracę rozpoczęły Kluby Seniora realizowane przez powiat biłgorajski przy współpracy z gminą Tereszpol. Wsparcie dla osób po 60. roku życia realizowane jest w ramach projektu „Seniorzy na Start - Powiat Biłgorajski”, który współfinansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 - 2020.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajKluby substytuowane zostały w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju (zajęcia prowadzone są niezależnie od działalności DPS-u) oraz w remizie w Szozdach (gmina Tereszpol). Seniorzy ze wsparcia i przygotowanych zajęć korzystać mogą od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00.

klub_seniora_powiat_bilgorajski__5_.JPG

-Projekt „Seniorzy na Start - Powiat Biłgorajski” jest realizowany w oparciu o nawiązane partnerstwo powiatu biłgorajskiego, będącego liderem projektu, a gminą Tereszpol będącą partnerem projektu. Realizacja projektu została zaplanowana na okres do 30 czerwca 2023 roku. Wartość projektu to ponad 1,7 mln zł, w tym niespełna 274 tys. zł stanowi wkład własny niefinansowy, a uzyskane dofinansowanie wynosi około 1,5 mln zł. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 - 2020, Oś Priorytetowa 11 - Włączenie społeczne, Działanie 11.2 – Usługi społeczne i zdrowotne, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014 - 2020 - informuje Jarosław Bury, kierownik Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Informatyki w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju.

klub_seniora_powiat_bilgorajski__1_.JPG

-Za pozyskane środki wyremontowane zostały pomieszczenia klubów seniora oraz zakupione wyposażenie. W tym sprzęt RTV, AGD, sprzęt komputerowy i elektroniczny, instrumenty muzyczne, meble oraz urządzenia służące relaksowi i aktywności fizycznej. Zatrudnieni zostali animatorzy, koordynator oraz osoby, które będą pełnić funkcję opiekuńcze. Chcemy by seniorzy, którzy dołączyli do naszych klubów mieli szeroką ofertę zajęć i bardzo dobrze zagospodarowany czas - dodaje Jarosław Bury.

klub_seniora_powiat_bilgorajski__2_.JPG

Zakres tematyczny realizowanych zajęć obejmuje zajęcia artystyczne, komputerowe, kulinarne, muzyko/filmoterapii czy terapii manualnej. -Klub seniora zapewnia więc, wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków, przerwę kawową z przekąskami, elastyczny harmonogram zajęć dostosowany do czasu i możliwości seniorów, aktywne i twórcze spędzanie wolnego czasu w gronie osób w podobnym wieku, możliwość pogłębiania obecnych i rozwoju nowych zainteresowań, nowoczesne sale i wyposażenie dostosowane dla potrzeb klubu seniora, wspólne wyjazdy celem budowania grup wsparcia miedzy senioralnych, organizację wyjść do kina/teatru, imprezy okolicznościowe, zajęcia rozwijające pasje oraz pozwalające nabyć nowych umiejętności. Dodatkowo 2 osoby będą miały możliwość skorzystania z usług asystenckich wspierających osoby z niepełnosprawnościami w ich codziennym funkcjonowaniu świadczone w miejscu zamieszkania - wyjaśnia opiekun Klubu Seniora w Biłgoraju, Tomasz Bryła.

Reklama.

-Chcemy także by nasi podopieczni mieli zapewnioną pomoc codzienną. Stąd będę pomagać im w czynnościach domowych, takich jak sprzątanie, gotowanie, pomoc w zakupach czy zadbaniu o czystość. Jeśli będzie taka potrzeba umówię i zawiozę do lekarza, zakupie leki. Osoby starsze, niepełnosprawne potrzebują wsparcia ale także tego by ktoś z nimi porozmawiał, był i pomógł - mówi Anna Sajewska asystent osoby niepełnosprawnej. -Wszystkie zajęcia zarówno kulinarne, artystyczne jak i komputerowe prowadzone będą od podstaw. Nie trzeba mieć wiedzy czy umiejętności specjalnych by w nich uczestniczyć. Chcemy by każdy uczestnik mógł się odnaleźć i zajmować się tym co lubi, co sprawia mu przyjemność. Nasi uczestnicy nie muszą się martwić o materiały czy sprzęt. Wszystko bezpłatnie jest zapewniane w ramach projektu - dodaje Monika Myszak, odpowiedzialna za zajęcia manualne.

klub_seniora_powiat_bilgorajski__3_.JPG

Jak podkreśla starosta Andrzej Szarlip, realizując kolejne przedsięwzięcia, powiat chce swym wsparciem objąć wszystkie grupy mieszkańców. -Wspieramy oświatę inwestując w osoby młode i ich przyszłość. Inwestujemy w drogi zapewniając lepszy dostęp poszczególnych miejscowości naszego powiatu i w ten sposób wspierając przedsiębiorców. Inwestujemy w basen czy Autodrom. Nie zapominamy także o seniorach. Stąd realizacja projektu "Senior na Start - Powiat Biłgorajski". Chcemy by osoby w wieku emerytalnym, po latach swej pracy na rzecz społeczności lokalnej mogły korzystać z zajęć dla nich dedykowanych. By czuły się zagospodarowane, by mogły aktywnie i twórczo spędzić czas rozwijając się. Wiadomo, że w czasie aktywności zawodowej na wiele rzeczy nie ma czasu. Stąd czas emerytury jest czasem odpoczynku i oddawania się pasjom - podkreśla Andrzej Szarlip.

klub_seniora_powiat_bilgorajski__4_.JPG

-Trzeba być aktywnym i wychodzić do ludzi, wtedy człowiek nie skupia się tylko i wyłącznie dolegliwościach i nudzie. To powoduje że czujemy się młodsi, mamy siły do nowych aktywności, siły do życia. Ja lubię prace ręczne, szydełkowanie, szycie, wiem że w tym klubie się odnajdę na zajęciach i będę miała zapełniony czas w ciągu dnia - podkreśla uczestniczka zajęć w klubie Anna Czerw. -Ja zawsze byłam osobą aktywną, te aktywność chcę podtrzymywać. Już rozmawiała z organizatorami o książkach i dyskusjach nad nimi, zajęciami sportowymi. Ruch i aktywność fizyczna ciała i aktywność umysłu podtrzymuje młodość i ducha w człowieku. Zawsze spotkać się człowiek z rówieśnikami, zaczerpnie czegoś innego. Dzieci dawno wychowane, wnuki mam już na studiach. Mąż mi już niestety zmarł. Czas wolny chce zagospodarować mądrze i pożytecznie - przyznaje Grażyna Swatowska.

klub_seniora_powiat_bilgorajski__6_.JPG

Organizatorzy działalności Klubu Seniora w Biłgoraju i Szozdach, zapraszają osoby po 60. roku życia w każdy dzień powszedni w godzinach od 8:00 do 16:00. Klubu w Biłgoraju mieście się przy ulicy ul. Generała Bora Komorowskiego 20 celem poznania dokładnej oferty i zajęć dodatkowych oraz możliwości przystąpienia. Więcej informacji uzyskać można także pod numerem telefonu 84 688 20 70.

/Starostwo Powiatowe/

Tagi: seniorzy na start   powiat biłgorajski   klub seniora   powiat biłgorajski

Zobacz także

Pokazy ratownictwa medycznego w Budowlance

Dodane: 2022-05-23 08:20 - Komentarze  (0)  czytane (595)

TAGI: zsbio biłgoraj, pierwsza pomoc przedmedyczna, oświata biłgoraj, zdrowie i urodaKomentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.170.82.159

(2022-01-26 13:00:11)

Do zorganizowanych grup seniorów należą osoby aktywne i rozważne, którym zależy na życiu ( dlatego są zaszczepione) i interesującym spędzaniu czasu. Na uznanie zasługuje wspieranie ich , pomoc dla nich .

(2022-01-26 12:46:09)

Troska o seniorów godna pochwały, większość z nich zaszczepionych, c

(2022-01-26 12:46:09)

Troska o seniorów godna pochwały, większość z nich zaszczepionych, c

(2022-01-26 10:50:36)

Czy może Pan panie starosto wpłynąć na pracowników szkoły specjalnej którzy beż maseczek chodzą pocałym budynku i roznoszą koronawirusa. Wirus roznosi się po szkole, mdku, i trafią też do Teodorówki poprzez uczniów. Tam nie ma żadnego reżimu sanitarnego. Obie dyrektorki też nie świecą przykładem. Ludzie to jest straszne. Ten wirus zabija.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Koncert Marcina Stycznia "Ta droga"

Rzepka Juliana Tuwima wg. rodziców z Goraja

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk na jubileuszu 80-lecia Biłgorajczyka

Przewodniczący Rady Powiatu uhonorowany Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości

Zajęcia kondycyjne dla żołnierzy WP i US Army

Promesy na 130 tys. zł na naszych jednostek OSP

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zadatek na mieszkanie – czym różni się od zaliczki?

Zadatek na mieszkanie to nie zaliczka. Zadatek na mieszkanie to coś innego niż zwyczajna zaliczka! Jakie są różnice? Nim podejmiesz...