Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Senior aktywny i potrzebny

Dodał: red Data: 2018-09-11 18:44:33 (czytane: 1707)

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak istotne jest z punktu widzenia społeczeństwa jest zagospodarowanie doświadczenia, wiedzy i mądrości życiowej seniorów. Głównym zadaniem jest więc stworzenie możliwości, by osoby, które zakończyły aktywność zawodową nadal angażowały się w życie społeczne.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajZ jednej strony chodzi o motywowanie seniorów do aktywności, z drugiej o skorzystanie z ich nieocenionego bagażu doświadczeń, kompetencji i mądrości życiowej. Należy więc ze wszech stron czynić starania by osoby po zakończeniu aktywności zawodowej nadal angażowały się z w życie społeczne i publiczne. To także działania profilaktyczne, badania bowiem pokazują że ludzie aktywni, zaangażowani i realizujący swe pasje mniej odczuwają - spowodowane wiekiem - deficyty zdrowia i zachowują większą sprawność psychofizyczną. To także utrwalanie w osobach starszych przeświadczenia, że są potrzebne i ich doświadczenie jest bezcenne. Jest to jednocześnie by seniorzy mogli realizować swoje hobby i zainteresowań, na które z racji pracy i obowiązków rodzinnych wcześniej nie było czasu. Stąd konieczność zapewnia seniorom udziału w szkoleniach, warsztatach, kursach, kołach zainteresowań, konsultacjach i debatach publicznych.

Aktywność to jedna z podstawowych i najważniejszych form rehabilitacji. Regularna aktywność osób starszych przyczynia się do opóźnienia demencji, choroby Alzheimera i wielu innych chorób mających charakter przewlekły. Ponadto aktywni seniorzy wnoszące istotny wkład w rozwój społeczeństwa i obniżają koszty związane z opieką zdrowotną. Poza tym biorą na siebie obowiązki aktywizowania swych rówieśników i akcentują swe potrzeby. Z pewnością dobrymi formami podtrzymywania aktywności seniorów są koła zainteresowań i kluby ich skupiające, które przy okazji oferują konkretne zajęcia dostosowane do uzdolnień, pasji i zainteresowań. -Działające przy Biłgorajskim Centrum Kultury Kluby Seniora, nie tylko są odbiorcami oferty kulturalnej BCK-u, ale sami inicjują wydarzenia, przedsięwzięcia czy imprezy, w których nie tylko prezentują swój dorobek, ale także uzupełniają ofertę kulturalną Miasta Biłgoraj. Osoby uczestniczące w zajęciach wychodzą z domu, maja co robić, nie odcinają się od świata. Znajdują przyjemność w tym by być razem i robić to co lubią. To im przynosi radość życia. Do tej pory aktywni i potrzebni mogą odnaleźć się w nowej rzeczywistości, którą jest zakończenie aktywności zawodowej - zauważa kierownik artystyczny BCK, Maryla Olejko.

asos_2014_2020.jpg

Nie oceniona dla osób starszych jest także możliwość podnoszenia swych umiejętności czy kwalifikacji i nabywanie nowej wiedzy. Z taką oferta przychodzą Uniwersytety Trzeciego Wieku. Zajęcia merytoryczne, z udziałem słuchaczy mają formę wykładów, prelekcji i pogadanek. Do prowadzenia tych zajęć zapraszani są specjaliści z różnych dziedzin wiedzy, jak np. medycyny, promocji zdrowia i racjonalnego żywienia, metod zachowania sprawności fizycznej i intelektualnej, historii, kultury, spraw społecznych, polityki, a także znawcy czy pasjonaci ciekawych wydarzeń, miejsc, regionalni twórcy i inni ciekawi ludzie. -Z inicjatywy samych studentów powstały i efektywnie działają zespoły zainteresowań. Gromadzą one od kilku do kilkunastu członków, którzy pod kierunkiem wybranego przez siebie kierownika grupy organizują spotkania i prowadzą zajęcia zgodnie ze swoimi zainteresowaniami - przyznaje kierownik UTW w Biłgoraju, Halina Wlaź.

Seniorzy proszeni są także o udział w konsultacjach dotyczących życia społeczności Miasta, szczególnie w aspekcie dotyczącym osób starszych i ich problemów. -Ostatnio prowadziliśmy konsultacje odnośnie wprowadzenia w Biłgoraju opasek ratujących życie, które miałby trafić do osób starszych, chorych, niepełnosprawnych czy żyjących samotnie. Te urządzenia mierzą tętno, ciśnienie krwi i reagują na upadek noszącej ją osoby. W przypadku wylewu, udaru czy problemów z układem krążenia takie informacje przekazane służbom mogą uratować życie. Zbieraliśmy w tym temacie opinie i uwagi seniorów - informuje Małgorzata Gromadzka z UM Biłgoraj.

Reklama.

We współczesnym starzejącym się społeczeństwie niezbędna jest aktywizowanie seniorów. Musi jednak być ona kompleksowa, tak by korzystali na tym wszyscy zarówno seniorzy jak i reszta społeczeństwa. Musi więc obejmować zarówno rozpowszechnianie edukacji wśród seniorów, co pozwoli im odnaleźć się we współczesnym cyfrowym świecie, jak i promowanie inicjatyw senatorskich, wolontariackich oraz promocja zdrowego stylu życia i ruchu fizycznego, prowadząca do przynajmniej częściowej zmiany złych nawyków.

/bilgoraj.com.pl/
Zrealizowano w ramach Projektu „Senior ważny codziennie!”
Projekt „Senior ważny codziennie!” jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Tagi: aktywny senior   aktywność seniorów   seniorzy biłgoraj   aktywność społeczna osób starszych

Zobacz także

Zachwyciły ciastami i potrawami z jabłkami

Dodane: 2020-07-14 14:58 - Komentarze  (0)  czytane (2013)

TAGI: koła gospodyń wiejskich, ciasta z jabłkiem, potrway z jabłkiem, powiat bilgorajskiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.25.253

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Nabożeństwo fatimskie w intencji ustania koronawirusa

W kościele św. Jerzego w Biłgoraju celebrowane było dziś nabożeństwo...

Tak głosowali w II turze wyborów prezydenckich mieszkańcy powiatu biłgorajskiego (DANE)

Są dane Państwowej Komisji Wyborczej odnośnie głosowania w II turze...

Akcja poboru krwi w Łukowej. Zgłosiło się 90 dawców, krwią podzieliło się 72

Dziś w Łukowej odbyła się - organizowana przez regionalne Centrum...

Samorządy gminne powiatu biłgorajskiego ze wsparciem na gospodarkę wodno - ściekową

Zarząd Województwa Lubelskiego, na początku lipca br., zaakceptował...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia