Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Sasin i Skiba w Obszy. Zapowiedzieli powstanie Podmiotu Pośredniczącego Handlu Tytoniem będący spółką skarbu państwa

Dodał: red Data: 2019-10-04 22:43:53 (czytane: 3644)

Dziś w Gminie Obsza z plantatorami tytoniu spotkali się wicepremier Jacek Sasin i wiceminister finansów Leszek Skiba. Wśród obecnych - obok rolników - byli także poseł Piotr Olszówka, Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip oraz wójtowie gmin Powiatu Biłgorajskiego.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajObowiązki gospodarzy pełnili Wójt Gminy Obsza Andrzej Placek i radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Grzegorz Wróbel. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób. -Przyjechałem by spotkać się z rolnikami, którzy uprawiają tytoń, to jest specyfika tej części Lubelszczyzny, Powiatu Biłgorajskiego. Ja osobiście uważam, że należy wspierać takie regionalne gałęzie przemysłu, rolnictwa. Województwo Lubelskie, jest tym Regionem, gdzie tego typu regionalne uprawy sa w większym wymiarze niż w innych zakątkach naszego Kraju. To z jednej strony tytoń ale także chmiel. Chce wysłuchać rolników, temat znany mi jest, mamy także pewne rozwiązania, które są realne do spełnienia przy dobrej woli ze strony rządu oraz chęci wspierania polskiej rodzimej produkcji - mówił jeszcze przed spotkanie, w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl wicepremier Sasin.

tyton__2_.JPG

Na pozytywne rozstrzygnięcia liczyli zresztą sami plantatorzy zrzeszeni w Łukowsko - Obszańskim Okręgowym Związku Plantatorów Tytoniu. -Na chwilę obecną udało się poprzez działania rządu załatwić jedną z największych naszych bolączek - przyznaje Grzegorz Wróbel i dodaje: -Chodzi o zaległości względem rolników, które sięgały kilkunastu milionów złotych, a zalegały z nimi dwie firmy skupujące tytoń. Ta kwestia jest załatwiona, rząd polski stanął na wysokości zadania. Rolnicy otrzymają te pieniądze w ramach wsparcia de minimis. Jest to 80% kwoty, ale to odzyskanie większej części pieniędzy. Cały czas liczymy na dopłaty dla tytoniarzy. Oczywiście to zależy od władz Brukseli, ale liczymy na to, ze jak państwa starej Unii takie wsparcie otrzymają to i trafi ono do nas.

tyton__3_.JPG

Działający w Łukowsko - Obszańskim Okręgowym Stowarzyszeniu Plantatorów Tytoniu, Grzegorz Wróbel, zwraca także uwagę na konieczność powołania spółki skarbu państwa zajmującej się kwestią skupu i pośredniczenia w handlu tytoniem. -W tej chwili rolnik czy nawet stowarzyszenie przegrywa w zderzeniu z zachodnimi koncernami czy korporacjami. Często nas bardzo dobrej jakości tytoń kupowany jest za bezcen, trafia na zachód Europy i stamtąd po marką Włoch, Niemiec czy Francji sprzedawany jest dalej za krocie jako niby ich. Z tym trzeba skończyć - mówią rolnicy.

tyton__4_.JPG

-Wydaje się to całkiem sensowne rozwiązania. Miałem już spotkania z rolnikami w tym temacie, wysłuchałem ich racji, uwag i podpowiedzi. Wstępna analiza pokazuje, że byłoby to dobre rozwiązanie, które pozwoliłby na lepsze wyrażenie interesów tej grupy. Dzisiaj pojedynczy rolnik stoi w obliczu wielkich koncernów tytoniowych, które mogą narzucać mu ceny i zasady. To nie jest komfortowa sytuacja, która powoduje, że bardzo wielu rolników odchodzi od upraw tytoniu. Nam zależy na tym by lokalne gałęzie rolnictwa wspierać i utrzymywać. Ten pomysł powołania spółki polski tytoń czy lubelski tytoń jest rozwiązanie, które bierzemy poważnie pod uwagę - przyznaje Jacek Sasin.

Reklama.

Wicepremierowi Jackowi Sasinowi towarzyszył wicemister finansów, Leszek Skiba on także brał wspólnie z wiceszefem rządu w dyskusji z rolnikami. Wicepremier zwrócił uwagę na to, że dobrze współpracowało mu się w sejmie w Komisji Finansów z wiceministrem Skibą. -Leszek jest osobą bardzo merytoryczną i pracowitą. Zawsze wspólnie wypracowywaliśmy sprawne, dobre rozwiązania. Dlatego tutaj stworzymy razem tandem i będziemy we dwóch dbali o państwa sprawy - podkreślał Sasin.

tyton_sasin__2_.JPG

-Kluczowym rozwiązaniem jest powołanie z udziałem skarbu państwa podmiotu, który powinien współuczestniczyć w obrocie tytoniem i silnie wpływać na rynek. Konkret polega na tym, że rozpoczynamy parce by taki podmiot powołać. Na pewno korzystać będziemy z doświadczeń "Polskiego Cukru". To nie powstanie w ciągu kilku dni, ale jest pełna deklaracja premiera Sasina, wiec do tego należy podjeść bardzo poważnie. Tak jak minister Ardanowski zadeklarował kilka miesięcy temu powstanie holdingu spożywczego i już w oparciu o "Polski Cukier" już zaczęło działać. Będą analizy, by dość szybko rozpocząć prace nad powołaniem takiego podmiotu - podkreśla wiceminister Skiba.

tyton.JPG

Żeby podmiot mógł funkcjonować musi być kapitał, ten - w przypadku Podmiotu Pośredniczącego Handlu Tytoniem będący spółką skarbu państwa - wstępnie szacowany jest na kilkaset milionami złotych. Wiceminister Skiba informuje, że środki nie muszą pochodzić z budżetu państwa. -Jest wiele innych mechanizmów, które państwo ma poza budżetem, żeby taki podmiot został utworzony i działał bardzo efektywnie. Ustawa o zarządzaniu mieniem skarbu państwa reguluje, że takim standardowym mechanizmem, który stosowany jest do utworzenia podmiotów gospodarczych, spółek skarbu państwa jest fundusz reprywatyzacji. Ten fundusz jest miejscem, gdzie państwo może objąć nowe udziały albo je kupić albo stworzyć nowe podmioty. Od 1 stycznia ma wejść w życie także nowa ustawa, która da premierowi w imieniu skarbu państwa stworzyć podmiot i wpłacić kapitał zakładowy. Także są mechanizmy do sfinansowania takich przedsięwzięć - przekonuje Skiba.

tyton_sasin__1_.JPG

Na koniec spotkania Józef Pluskwa przewodniczący Łukowsko - Obszańskiego Okręgowego Związku Plantatorów Tytoniu, zwracając się do rolników, powiedział: -Drodzy Państwo mamy tutaj dwóch wspaniałych kandydatów, a głos jeden. Pana premiera Sasina i pana ministra Skibę. Na pewno na nich zagłosujemy. Ja będę miał wiele nieprzespanych nocy na którego z nich zagłosować. Liczymy na pozytywne rozstrzygniecie naszych postulatów i pamiętajmy, by nigdy nie zgodzić się na prywatyzację podmiotów odpowiedzialnych za kwestie rolnictwa i żywności.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: plantatorzy tytoniu   jacek sasin   leszek skiba   gmina obsza

Zobacz także

Izolatorium funkcjonuje w Biłgoraju. Czym jest i do czego służy? (VIDEO)

Dodane: 2020-03-31 10:00 - Komentarze  (0)  czytane (1550)

TAGI: wojedowa lubelski, koronawirus, izolatoria, biłgorajKomentarze (36)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.234.244.18

do pseudo Rolnik (2019-10-09 00:11:35)

Brak ci odwagi cywilnej, żeby wybrać dla siebie inny nick (wiesz co to znaczy), i dlatego podszywasz się pod inną osobę.

Rolnik z Obszy (2019-10-08 08:01:35)

Tylko PiS ! Wszyscy idziemy głosować na PiS !

Rolnik (2019-10-08 07:34:53)

Jak Ci tak dobrze Rolniku to do sejmu startuj bo właśnie tacy fachowcy kończą polską wieś A może już masz stołek to gratuluje tylko pamiętaj że za świnie w unijni płacą za kg 4.60 zł A za słonina w sklepie 10 zł brawo Ty

Rolnik (2019-10-08 05:05:02)

A my głosujemy na PiS i powiem wam jedno tak dobrze na wsi nigdy nie było. PiS niech dalej dobrze rządzi.

do Rolnik (2019-10-08 00:26:30)

chyba pisiorów zatkało po tym komentarzu. Brawooo!!!

Rolnik (2019-10-07 23:33:43)

K jego mać kolejna władza obiecuje A pszenica po 500 za tonę bułka chleba już 10 razy zdrowia i jest po 5,50 kukurydza po 440 za tonę A z Ukrainy wagony z mokrą przywódcą miliony ton i w Polsce susza , świnie wykończył już u nas w powiecie za to z Belgii Holandii i Niemiec paroletnie są zajebiscie smaczne brawo Rządzący poprzedników oskarżaliscie A wy jeszcze gorsi wykonczyliscie rynek , kiedyś pegeery i skr likwidować bo komuna A teraz z powrotem minister i prezez Kaczyński jednoczyć się w paru bo siła już nie wiecie czym oglupic rolnika . Powiem jedno wieś umiera bo następców nie ma bo na darmoche plus liczą A kto to odda kiedys, Rolnicy tylko jacy

Do basi (2019-10-07 07:33:07)

A co może zrobić ta Beata Strzałka - chyba tylko poprosić takiego Sasina lub Skibę żeby ją wysłuchał.
Wybierzmy ludzi którzy mają osobisty wpływ na decyzje.

basia (2019-10-07 06:52:02)

I co ten Sasin może zrobić zbierze głosy i tyle go zobaczymy do następnych wyborów głosujmy na ludzi od nas Beata Strzałka poz 13

Do poprzednika (2019-10-06 19:22:08)

Pani Mazurek to żaden spadochroniarz. Mieszka w Chełmie więc kandydowała we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania okręgu wyborczym. To że nie otworzyła u nas biura poselskiego to nawet rozumiem. Przecież mieliśmy z PiS dwoje posłów miejscowych. Poczytałem o tym Skibie i coraz bardziej przekonuję się do tego, aby faktycznie zagłosować na tego człowieka z dużym dorobkiem i doświadczeniem w pracy publicznej.

Do Marii (2019-10-06 15:07:19)

Obyś się nie zawiodła poprzednio z jedynki z pisu kandydowała poseł Mazurek i wiecie ile razy odwiedziła Biłgoraj nie licząc kampanii wyborczych. Tak dokładnie ani razu. Tak właśnie spadochroniarze traktują nas wyborców. Jak tak zwane mięso armatnie.

Maria (2019-10-06 10:17:45)

Ja głosuję na Pana Skibę. To kandydat który ma spore doświadczenie w pracy w rządzie. Jest przecież wiceministrem finansów i to odpowiedzialnym za bardzo istotny pion zagadnień w tym ministerstwie. Napewno cieszy się dużym zaufaniem u Premiera Morawieckiego. Od lat nie mieliśmy szansy w naszym regionie mieć posła z tak wysoką pozycją w partii rządzącej. Pani Strzałka jest miejscowa, ale na tym jej atuty się kończą. Można chcieć - ale czy to znaczy móc ?

Dyr.W (2019-10-06 10:04:49)

OLSZÓWKA po co łazi jak nikt go nie chce. Rozwalił pis i ukrywał co ma za plecami ...

marek Obsza (2019-10-06 10:04:04)

super Skiba. Już nie wiem czy głosować na Strzałkę Beatę czy na Skibę? Podpowiedzcie. Bo Romanowski ma za plecami Borowców więc na niego nie głosuję na pewno.

do Jana (2019-10-06 09:48:11)

Kiedy jakikolwiek wariat zrobił cokolwiek dobrego. Czy Ty Janie jesteś wyznawcą religii smoleńskiej i tego sprzedawcy dymu. Wierzysz mu? Chyba jesteś na tyle inteligentny i potrafisz odróżnić prawdę od kłamstwa???

Mariusz z Tarnogrodu (2019-10-06 09:19:46)

Trzeba głosować na ludzi mądrych którzy będą u władzy. Oczywiście wygra PiS i będzie rządził. Dlatego warto wspierać premiera Sasina i ministra Skibę. Oni u nas dostaną dużo głosów i na pewno dużo dobrego zrobią dla naszego powiatu.

Jan (2019-10-05 23:36:22)

Macierewicz dobrze zrobił porządki w armii. Precz z komuną !

nigel (2019-10-05 23:04:42)

Ja też głosuję na pana Bogdana Kiełbasę. Przeczytałem materiały na nowej i niebieskiej. To gość któremu warto zaufać. Mój głos jest dla pana pułkownika.

victoria (2019-10-05 23:00:09)

Popatrzcie na ludzi z biłgorajskich struktur PiS. Jeden, który po pijaku jeździł z pracy pracując jako ważny urzędnik w podbiłgorajskiej gminie. Kolejny, który "z roztargnienia" zabrał płyty CD ze sklepu nie płacąc za nie. Następny za nieswoje opłacał fotografa na weselu i jest po wyroku. Poseł, który oskarżany jest o zakup Prawa Jazdy. Posłanka, której brat ma przedstawionych co najmniej 9 zarzutów. Aha nie zapominajmy o super kandydatce na posła Pani Strzałce, która tylko dzięki kolegom radnym powiatowym została na swoim miejscu pracy, ponieważ pracodawca chciał obniżyć jej stanowisko z koordynatora na kasjera i przenieść z Biłgoraja do Zamościa. Naprawdę kadry w są słabe w PiSie, świadczy o tym choćby "desant" kandydatów z Warszawy na listach kandydatów do sejmu. PiS jest do ogrania. "Ciemny lud" tego już nie kupuje.
Głosujemy na PUŁKOWNIKA Kiełbasę, gościa który coś w życiu osiągnął i będzie prawym reprezentantem powiatu biłgorajskiego.

idi (2019-10-05 20:42:09)

szarlip tylko za tą co słowa nie umie sklecić , czyli strałka a jak się pojawił sasin to za nim też a jak romanowski to też za nim jest,a jak skiba to za nim też jest a jak sie pojawił sawicki to za nim jest itak dalej i dalej ,dur.. noty nie ma końca,a zadania powiatu leżą,tylko pijar i jeżdzenie samochodami służbowymi,w szpitalu rynny przeciekają i ludzie u,.........ją, ,,a co się robi - nic się nie robi ,, tak gadają w powiecie o tej ekipie co wszystko ma a nic nie zbudowała by mieć,

Witek (2019-10-05 20:20:11)

Ja na targu rozmawiałem z ministrem Skiba. Ma mój głos i mojej rodziny. Otworzy u nas biuro poselskie.

Obatel (2019-10-05 20:03:11)

Skiba ? To jemu na targu w Biłgoraju były poseł Piotr Sz. pomagał w rozdawaniu ulotek.

Dobra zmiana (2019-10-05 19:43:31)

O i jest również radny Mulawa który nieźle wychodzi na dobrej zmianie - właściciel nieruchomości na ponad 1.5 mln zł oraz drobne 250 ty. zł zarobione w zeszłym roku umwl.bip.lubelskie.pl/index.php?id=osoba&p1=25908

Biłgoraj (2019-10-05 16:01:03)

Głosujemy na 10 z PiS !

OJ (2019-10-05 15:04:30)

Czy te pisoministry są w Biłgraju czy pracują w Warszawie to jak widać nie ma najmniejszego znaczenia. Udowadniają, że ich osoby na stanowiskach są absolutnie zbędne.

Rolnik (2019-10-05 14:01:20)

Tytoniarze nie mają dopłat.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Sąd utrzymał wyrok w sprawie Michała F.

Dziś przed Sądem Okręgowym w Zamościu zapadł wyrok w sprawie Michała F. byłego dyrektora OSiR w Biłgoraju oraz radnego Rady Powiatu. Był on oskarżony art. 231 par. 2 KK w powiązaniu z art. 12 KK. -Sąd Okręgowy utrzymał wyrok Sądu Rejonowego w Biłgoraju i co do zasady wyrok z dniem dzisiejszym jest prawomocny - informuje wiceprezes Sądu Okręgowego w Zamościu, sędzia Tadeusz Bizior. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

BRW planuje zwolnienia grupowe. W dwóch firmach 1 900 osób

Odpowiednie pisma wpłynęły już do Powiatowego Urzędu Pracy w Biłgoraju,...

Czy pracownicy Black Red White mają się czego obawiać?

Z prezesem BRW Dariuszem Formelą rozmawiamy o tarczy antykryzysowej,...

Biskup naszej Diecezji przełożył Pierwszą Komunię Świętą na jesień

Biorąc pod uwagę trwający stan epidemii oraz brak pewności, co do dalszego...

Rewitalizacja Placu Wolności i termomodernizacja Urzędu Miasta (VIDEO)

O postępach w pracach inwestycyjnych związanych z rewitalizacją...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia