Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Samorządowcy Województwa Lubelskiego w Biłgoraju zaprotestowali przeciw zmniejszeniu środków przez rząd na drogi lokalne

Dodał: red Data: 2018-01-08 14:25:34 (czytane: 2400)

W sali konferencyjnej Urzędu Miasta Biłgoraj, 8 stycznia br. odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli samorządów powiatowych i gminnych Województwa Lubelskiego, odnośnie rządowego "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019", edycja 2018.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolW spotkaniu uczestniczyło około 40 osób, w tym przedstawiciele władz samorządowych m. in. z Włodawy, Krasnegostawu, Lubartowa, Puław, Zamościa, Modliborzyc, Szczebrzeszyna, czy Biłgoraja, w tym starostowie, burmistrzowie i wójtowie oraz przedstawiciele jednostek zajmujących się drogami. Obecni byli także poseł Genowefa Tokarska i Stanisław Żmijan -Zaproszenie otrzymali wszyscy posłowie z okręgu Zamojskiego i naszego Zamojsko - Chełmskiego. cieszę się, że przynajmniej dwoje posłów jest z nami - mówił wiceburmistrz Michał Dec, który z racji choroby Burmistrza Janusza Rosłana, był gospodarzem spotkania. Samorząd Miasta Biłgoraj reprezentowali także Przewodniczący Rady Miasta Marian Klecha, miejscy radni oraz Sekretarz Miasta Biłgoraj, Skarbnik Miasta Biłgoraj i kierownik Referatu Planowania i Realizacji Inwestycji.

stanowisko_schetynowki_bilgoraj__1_.JPG

-Gdy zobaczyliśmy ostateczna listę wniosków o dofinansowanie z rządowego "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019, edycja 2018, okazało się, że jest mniej środków na drogi powiatowe i gminne, niż było to w deklaracji Wojewody Lubelskiego z dnia 4 sierpnia 2017 roku. Wraz z koleżankami i kolegami samorządowcami uznaliśmy, że nie możemy stać biernie, gdy w każdym roku są zdejmowane pieniądze z programu, najpierw 200 mln, teraz 300 mln zł w skali kraju. Nie wiadomo co będzie dalej. Postanowiliśmy więc spotkać się i wspólnie przyjąć stanowisko, które wyraża nasze obawy opinie na temat realizacji programu w Województwie Lubelskim - mówił we wstępie do spotkania wiceburmistrz Michał Dec.

dec_michal.JPG

Przypomnijmy, Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej został przyjęty Uchwałą Nr 154/2015 Rady Ministrów z dnia 8 września 2015 roku i jest kontynuacją dwóch edycji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych ustanowionych przez rade Ministrów 28 października 2008 roku oraz 6 września 2011 roku. Pod koniec 2016 roku zmniejszono środki na rok 2017 o 200 mln zł, a na sfinansowanie całego programu przeznaczono kwotę 3,8 mld zł. Uchwała z dnia 1 sierpnia 2017 roku, zmieniająca Uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. "Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019, weszła w życie na 3 dni przed ogłoszeniem przez Wojewodę Lubelskiego naboru wniosku w ramach tego Programu na rok 2018. -W Uchwale dokonano pewnych zmian, które dotyczyły m. in. procedury naboru i oceny wniosków, zasad funkcjonowania, pozostawiając nadal kwotę 3,8 mln zł. Odniesiono się w niej do strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 - przyp. Red.) przyjętej przez Radę Ministrów 14 lutego 2017 roku. Zapisano, że "wśród obszarów wpływających na osiągnięcie warunków świadczenia usług związanych z przewozem towarów i pasażerów, przy czym rozwój infrastruktury transportu traktuje się, jako czynnik determinujący zarówno jakość życia obywateli jak i konkurencyjność gospodarki" - przypominał Michał Dec.

Reklama.

-Wojewoda Lubelski 4 sierpnia 2017 roku ogłosił nabór wniosków do realizacji w 2018 roku. Określił, że na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontów dróg powiatowych oraz gminnych w 2018 roku w Województwie Lubelskim przeznaczone zostaną środki w kwocie 82 969 408 zł, z tego 41 484 704 mln zł na drogi powiatowe oraz 41 484 704 mln zł na drogi gminne. Jako Starostowie, Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie uznaliśmy za wiarygodne, a zarazem niezmienne kwoty zapisane w uchwale Rady Ministrów oraz Wojewody - mówił wiceburmistrz Dec.

stanowisko_schetynowki_bilgoraj__2_.JPG

Samorządowcy obecni na spotkaniu jednogłośnie podkreślali, że lista wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania, która ukazała się 28 grudnia 2017 roku spowodowała rozczarowanie i niezadowolenie wśród mieszkańców, którzy oczekują na rozpoczęcie budowy i remontów dróg, podnosili, że wiele samorządów podjęło uchwały budżetowe na 2018 rok wpisując w nie zadania drogowe zaplanowane do realizacji przy współfinansowaniu z Programu. Jak wyliczyli samorządowcy, gdyby nie uchwała Rady Ministrów z 5 grudnia 2017 roku, która zmniejszyła wydatki budżetu na realizację Programu o 300 mln zł, dofinansowanie w Województwo Lubelskim otrzymałoby dodatkowo 16 zadań gminnych i 4 powiatowe. O wynikach przyznania środków z Programu dla Ziemi Biłgorajskiej, informowaliśmy Państwa w artykule pt. Są środki z budżetu centralnego na inwestycje drogowe na drogach gminnych.

genowefa_tokarska.JPG

Podkreślano, że wnioski złożone do programu, są odpowiedzią na realne potrzeby lokalnych społeczności. Posłowie Tokarska i Żmijan zauważy także, iż samorządy poniosły realne koszty przygotowania wniosków. -Program, zwany potocznie "schetynówkami", to dobre i proste rozwiązanie, nie wymagające skomplikowanej dokumentacji i służące bardzo dobrze społecznościom lokalnym. Każdy z rządzących w Polsce zdaje sobie sprawę, że to działanie niezbędne, by wzmocnić inwestycje lokalne w infrastrukturę drogową. Smuci i zastanawia tendencja, zmniejszania przez rząd, środków na te zadania. Raz mówi się, że potrzeby są bardzo duże - szuka się środków m. in. w podniesieniu akcyzy na paliwo, a gdy to się nie udaje, miast zachować dotychczasowy poziom finansowania, obniża się przeznaczone na te zadania fundusze, i to w sposób znaczący, bo o 300 mln zł, z kwoty 1,1 mld zł do 800 mln zł. "Piłka jest jeszcze w grze", 9 stycznia ma być drugie czytanie budżetu. Ja ten temat na sali sejmowej podniosę, nie tylko zaprotestuję, w temacie obniżenia kwoty, ale będę wnioskowała o zwiększenie środków o 400 mln zł. Jest tyle wydatków, nad którymi warto się zastanowić i rozważyć czy środki tam przeznaczone nie winny być wydatkowane inaczej, m. in. na drogi lokalne - mówił poseł Genowefa Tokarska.

zmijan.JPG

Jak mówił poseł Stanisław Żmijan, infrastruktura transportu jest kluczem do rozwoju gospodarczego Polski jako całości, ale także społeczności lokalnych. Zapewniał, że to także kwestie bezpieczeństwa i zaspokojenie oczekiwań mieszkańców. -Należy także pamiętać, że przygotowanie inwestycji to czas i wymierne środki finansowe wyłożone na przygotowanie projektów. Te działania rządu są dla nas niezrozumiałe, uważam że są niesprawiedliwe w kontekście dystansu w dziedzinie drogownictwa, który musimy odrobić. To dzisiejsze spotkanie to bardzo dobra inicjatywa, która może mieć wpływ na inne regiony kraju, a co za tym idzie na decyzje władz - rządu. Dzisiejsze ustalenia spróbujemy przenieść na poziom dyskusji w Sejmie. Przypomnę, że drogi nie mają barw politycznych - zaznaczył poseł Żmijan. Z koli Anna Nizioł dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Puławach, apelowała, by w zapisie stanowiska dodać, stwierdzenie o wnioskowanie przedłużenia Programu po roku 2019 i zabezpieczenia na ten cel środków w budżecie. Mówiła także, że decyzja z grudnia 2017 roku to nie tylko rozczarowanie samych wnioskodawców ale także ich parterów. Radosław Guz członek Zarządu powiatu Lubartowskiego, przyznał, że zagranie rządu to zmiana reguł gry w trakcie meczu. -Na to zgodzić się nie możemy, to powoduje, że nasz wkład materialny i nie materialny wyrzucony jest w błoto - mówił. Przypomnijmy, kwota na Województwo Lubelskie z blisko 83 mln zł zmniejszona została do 60,3 mln zł.

stanowisko_schetynowki_bilgoraj__3_.JPG

Ostatecznie zebrani przyjęli stanowisko Starostów, Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów, które zawiera opinie samorządowców co do realizacji Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019 - edycja 2018 na terenie Województwa Lubelskiego. Zawiera ono cztery punkty poświęcone m. in. zmniejszeniu kwoty dofinansowania, terminu ogłoszenia zmniejszenia kwoty, tj. zakończeniu oceny merytorycznej wniosków i opublikowania wstępnej listy rankingowej, kwestie związane z kosztami przygotowania wniosków aplikacyjnych oraz zmianom zasad uczestnictwa i kryteriów oceny. Zapisano także wniosek o przywrócenie kwoty zapisanej na 2018 roku oraz kontynuowanie programu po 2019 roku przynajmniej na dotychczasowym poziomie. -Chcemy mocno podkreślić, że inwestycje drogowe realizowane w ramach Programu przebudowy gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej wymagają ogromnego zaangażowania finansowego gmin i powiatów. Zainwestowane w ten sposób środki w sposób długotrwały przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców, do rozwoju przedsiębiorczości, tworzenia nowych miejsc pracy oraz poprawy bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg - zapisano w podsumowaniu stanowiska.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktur   schetynówki   spotkanie w biłgoraju   samorządy województwa lubelskiego

Zobacz także

Biłgoraj na IV miejscu spośród 212 miast w Polsce

Dodane: 2020-01-27 19:32 - Komentarze  (7)  czytane (1558)

TAGI: fundusze zewnętrzne, program rozówj lokalny, biłgoraj, tu chce się żyćKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.175.201.14

Jak Janusz Rządowi tak Rząd Januszowi (2018-01-09 17:35:51)

... a kto przyjmował jakieś głupawe stanowiska popierające KODziarzy czy innych UBewateli RP??? No to teraz masz...

vbng (2018-01-08 23:07:19)

Pis nie będzie dawał komuchom , a gdzie ten zalew od babki?

(2018-01-08 22:37:02)

Porażająco zatroskane twarze - a ile schetynówek wybudowało PO-PSL przez 8lat i za jaką kwotę? Aż niemożliwe że jeszcze coś zostało do budowy czy remontów po ich wspaniałych rządach.

(2018-01-08 18:03:16)

to w Bilgoraju protestujecie jedzcie do Warszawy ruszyc d.... ze stolkow nie laska

hje, hje, hje (2018-01-08 17:07:07)

Protestować, to wy se możecie... :)

(2018-01-08 15:45:51)

A co na to poseł?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Studniówka "Elektryka" 2020 (FOTO, VIDEO)

Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej wspólnie z rodzicami,...

Mistrzowski Turniej w Speedcubingu (FOTO)

Mistrzostwa w Speedcubingu, czyli w układaniu Kostki Rubika na czas,...

"Bieganie bez smogu". Grupa Biłgoraj Biega zaprasza na wspólne bieganie po lasie

Bieganie - podobnie jak spacerowanie - jest podstawową formą...

Ile w poszczególnych Gminach Powiatu Biłgorajskiego płaci się za śmieci?

Postanowiliśmy sprawdzić obowiązujące obecnie w poszczególnych...

Statystyka Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju

Wiemy ile dzieci urodziło się w 2019 roku, ile zawarto małżeństw...

Przez Goraj przeszli Trzej Królowie (FOTO)

Ulicami Goraja przeszedł w tym roku po raz pierwszy Orszak trzech...

Ogłoszenia