Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Sami siebie trujemy

Dodał: red Data: 2021-01-18 23:38:51 (czytane: 1126)

Zima pokazuje się w całej krasie, opady śniegi, mróz w dzień i bardzo niskie temperatury w nocy. A w ślad za tym dramatycznie pogarsza się jakość powietrza w Biłgoraju. Wskaźniki zamontowane w centrum miasta i na osiedlu domów jednorodzinnych (Aleja 400-Lecia) pokazują alarmowe wartości.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajTym czym palimy, to wdychamy - żadna nowość, ale chyba nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Tak naprawdę, wrzucając do pieca CO śmieci, tani opał i spalając szkodliwe odpady trujemy siebie wzajemnie, swoje rodziny, sąsiadów...

zanieczyszczenia_001.jpg

Od wielu dni powietrze w Biłgoraju jest szkodliwe dla mieszkańców. Właściwie oddychamy smogiem. spowite jest smogiem. Tylko dziś w nocy, normy zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone ponad wielokrotnie. Po godzinie 23:00, polskie normy dotyczące pyłów drobnych PM10 od 300 do ponad 430% normy, polskie normy dla pyłów drobnych PM2,5 od 230 do 290% normy. Po godzinie 20:00, było jeszcze gorzej, jak informuje Paweł Jednacz, rzecznik Urzędu Miasta Biłgoraj, wówczas normy przekroczone było kilkunastokrotnie, m. in. PM10 - 1 342% normy.  PM2,5 - 1 234% normy.

Reklama.

Jest o co walczyć, bo to walka o zdrowie i życie. Smog skraca średnio życie o 3 lata. Średnio 4 osoby rocznie umierają przedwcześnie, z powodu smogu w samym Biłgoraju. Wystarczy tylko odpowiedzialnie korzystać z centralnego ogrzewania. W tej chwili są dotacje z rządowego programu "Czyste powietrze", uzyskać można także wsparcie z budżetu miasta Biłgoraj, na wymianę pieca CO, na ekologiczne i efektywne, nowoczesne źródła ciepła.

Podstawowe informacje odnośnie dotacji z budżetu miasta Biłgoraja:
1. Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Osoby fizyczne realizujące wymianę źródła ciepła w budynku lub lokalu mieszkalnym położonym w granicach administracyjnych Miasta Biłgoraja.

2. Ile wynosi dofinansowanie?
W roku 2021 - do 60% kosztów wykonania instalacji, w 2020 roku do 50% kosztów, a w roku 2023 do 40% kosztów wykonania instalacji.

3. Warunek niezbędny do skorzystania w dotacji.
Trwała likwidacja wszystkich dotychczasowych pieców lub kotłów wykorzystywanych do ogrzewania budynków lub lokali mieszkalnych zasilanych paliwem stałym za wyjątkiem:
- możliwość wykorzystywania kominków opalanych drewnem, stanowiących jednocześnie element dekoracyjny, jako okazjonalne źródło ogrzewania,
- możliwość pozostawienia pieców kaflowych iwykorzystywania ich jako elektryczne piece akumulacyjne.

4. Jaki rodzaj ogrzewania można zastosować w budynku?
- pompa ciepła,
- kondensacyjny kocioł gazowy zasilany gazem z sieci lub własnego zbiornika,
- podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej,
- indywidualne źródło ogrzewania zasilane energią elektryczną,
- indywidualne źródło ogrzewania zasilane biomasą oparametrach co najmniej jak dla kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5-12, zgodne z dyrektywą ECODESIGN.

5. Dofinasowanie na wymianę nisko sprawnego kotła gazowego.
W przypadku, gdy nieruchomość ogrzewana jest nisko sprawnym kotłem gazowym, dotacja może zostać przyznana na wymianę na jedno z niżej wymienionych źródeł:
- pompę ciepła,
- kondensacyjny kocioł gazowy zasilany gazem z sieci lub własnego zbiornika,
- podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej,
- indywidualne źródło ogrzewania zasilane energią elektryczną,
Warunkiem niezbędnym do otrzymania dotacji jest trwała likwidacji wszystkich dotychczasowych źródeł ogrzewania.

6. Na co może być przeznaczone dofinansowanie?
- pokrycie kosztów zakupu, dostawy, montażu i rozruchu nowego źródła ogrzewania i niezbędnych elementów kotłowni (np. zaworów, rur, kanałów odprowadzających spaliny),
- pokrycie kosztów podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, w tym kosztów zakupu, dostawy, montażu i rozruchu urządzeń niezbędnych do prawidłowego działania systemu ogrzewania,
- pokrycie kosztów podłączenia do sieci gazowej (wykonanie przyłącza) związanego z instalacją nowego źródła ogrzewania,
- pokrycie kosztów likwidacji, modernizacji oraz budowy i wykonania systemu odprowadzania spalin niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania nowego źródła ogrzewania.

7. Jakie wymagania powinno spełniać nowe źródło ogrzewania?
- źródło ogrzewania powinno być fabrycznie nowe izamontowane po raz pierwszy oraz spełniać normy i być dopuszczone do użytkowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    źródło ogrzewania zasilane biomasą powinno posiadać aktualne świadectwo badań energetyczno - emisyjnych potwierdzające spełnienie wymagań dotyczących ochrony środowiska (dla kotłów klasy 5) ustalone w normie PN-EN 303-5-2012 wydane przez instytucję posiadającą akredytację oraz deklarację zgodności zprzepisami z zakresu produktu (CE lub B) podanych przez producenta oraz co najmniej wymagania określone w rozporządzeniu Komisji Unii Europejskiej 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: smog   zanieczyszczenie powietrza   biłgoraj   jakość powietrza

Zobacz także

NFZ skontrolował biłgorajski szpital. Chodziło o realizację Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19

Dodane: 2021-03-03 21:42 - Komentarze  (6)  czytane (1396)

TAGI: arion szpitale, szczepienia przeciw covid-19, kontrola nfz, szpital w biłgorajuKomentarze (9)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.33.139

(2021-01-19 22:48:03)

Ktoś kto durnowato atakuje kostkę w mieście zapomina, że oprócz samochodów -smrodów w naszym mieście są także piesi przemieszczający się po chodnikach.
Na pewno powinno być więcej zieleni, szczególnie żywicznych iglaków poprawiających jakość powietrza. Należy je jak najszybciej posadzić.

tak do wszystkich poniżej (2021-01-19 16:25:51)

Porównanie spalania od góry i tradycyjnego znajdziecie na YT.
Pieknie pokazane jak palić w piecu bez kopcenia.

do do do tak (2021-01-19 15:50:17)

Dziękuję za odpowiedź, w wolnej chwili rzucę okiem na te raporty/artykuły.
Myślę, że dużo większą rolę w zanieczyszczeniu samochodowymi pełni nie ich ilość, ale raczej ich stan. Nowy samochód nie będzie tak kopcił jak stary, podobnie z piecami. Niestety ciągle polskie kotłownie i garaże pełne są 20 letniego badziewia.
Na szczęście w końcu przestano udawać, że problemu nie ma i jest co raz większa świadomość społeczna. Czyste powietrze to zdrowie, a na czym jak na czym, ale na zdrowiu nie powinno się oszczędzać. Poza tym dziękuję za kulturalną dyskusję, to dzis rzadkość w internecie. Pozdrawiam

mieszkaniec (2021-01-19 15:22:43)

Niestety Plac Wolności jest obudowany w koło blokami i brak jest przewiewu, jedynie ulica Lubelska stanowi przewiew w tym obszarze, kiedyś był przewiew od ulicy Targowej, ale ren nowy blok już zasłania, jest za wysoki, szkoda że miejscy planiści nie dostrzegają problemu i pozwalają na takie zabudowywanie przestrzeni. Inna sprawa że ZEC też nie inwestuje w miejską sieć, tak by podłączyć osiedla do niej.

do do tak (2021-01-19 14:17:40)

Gdyby było tak jak mówisz to w Krakowie w ogóle nie byłoby smogu bo przecież wymieniono większość tzw. kopciuchów, a mamy nawet w tej chwili powietrze identyczne jak w Krakowie lub nieco gorsze.

Zwróć uwagę, że alarmujemy nt. przekroczeń w momencie kiedy część dzieci wróciło do szkoły, a więc rodzice również ruszyli autami. Co samochodów to przeczytaj sobie raporty np NIK odnośnie emisji spalin przez samochody, a biorąc pod uwagę że samych używanych aut było 13,3 mln to nie lekceważyłbym tego źródła zanieczyszczeń.

przeczytaj sobie na motofaktypl artykuł nt. emisji spalin przez samochody "Smog z samochodowych spalin - druzgocacy raport nik".

Mam jeszcze pytanie czy pamiętasz jakie powietrze było zanim wycięto mnóstwo drzew w mieście? Nie mówię tu o wskaźnikach, ale o subiektywnym odczuci. Żeby było jasne również przeszkadza mi jak nie mogę z dziećmi wyjść na spacer bo powietrze jest nie do wytrzymania. Ale nie szukam na siłę łatwych rozwiązań bo na powietrze w mieście składa się wiele czynników.

Zwróć uwagę, że powietrze jak wskazuje wskaźnik jest odrobinkę lepsze na Al. 400-lecia niż na Pl. Wolności. A przypomnę, że wokół Pl. Wolności są same bloki, natomiast wokół Al. 400-lecia mamy wyłącznie domki jednorodzinne i potencjalnie wiele kopciuchów. Więc czujnik na Al. 400-lecia powinien wskazywać wielokrotnie więcej niż na Pl. Wolności.

opiko (2021-01-19 13:41:37)

palic drzewem i troche weglem i ok , czujniki do wymiany,dziadowie palili i było,samochody to sa trucuciele,

do do tak (2021-01-19 12:28:03)

Do komentarza nizej: dwutlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny, także ze smogiem nie ma nic wspólnego. Faktycznie, w Krakowie może wskazywać te 200% ale jeszcze kilka lat temu 600 czy 800% to była wieczorami norma, także te 30mln to śmieszna cena za tak wielką zmianę. A mit o tym, że samochody powodują smog został już wielokrotnie obalony. Przykładowo w tej chwili jest 200% normy w Biłgoraju i około 100% w Krakowie. Samochodów tam jest w tej chwili pewnie ze 100 razy więcej niż u nas, ale za to nie ma brudnych, śmierdzących pieców. Samochody jeżdzą jakoś cały rok a smog jest tylko wtedy kiedy temperatura wyraźnie spada. Ja u siebie już wymieniłem piec i mam teraz na gaz, niewiele drożej a wygoda i czystość nieporównywalna.

do tak (2021-01-19 09:00:35)

Przy minusowej temperaturze nawet gdyby wydostawał się z komina sam dwutlenek węgla to będzie zawsze dym ;) A tak na serio to zobaczcie w Krakowie (gdzie wymieniono ponad 4 tys pieców kosztem 30 mln zł) czujniki smogu na AIRLY pokazują ponad 200% przekroczenie normy. Jeśli przypomnicie sobie czas (marzec 2019), kiedy nie jeździły auta oraz wstrzymano ruch lotniczy czujniki smogu wskazywały na zielono. A przecież ludzie palili bo wszyscy byli w domach.

Zwróćcie uwagę, kiedy pojawił się smog w mieście ... tak to okres kiedy zamiast zieleni, która jest naturalnym filtrem w mieście pojawił się beton, kostka i inne tego typu konstrukcje.

tak (2021-01-19 08:35:30)

Zauważalne dymy na domami to wynik niewłaściwego palenia w piecu.
Większość właścicieli nieruchomości nie wie jakiego rodzaju piecem i jak w nim palić aby nie przynosił strat.
Dodam ze zmieniając sposób palenia na właściwy można zaoszczędzić do 30 procent opału.
Można palić bez dymu wystarczy wpisać czyste ogrzewanie

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konrad Berdzik zbiera na protezę bioniczną

Koncert charytatywny w Majdanie Starym

Konferencja on-line z prezes KRUS dr Aleksandrą Hadzik

Inwestycje drogowe powiatu biłgorajskiego w latach 2019 - 2020 roku oraz plany na rok 2021

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Covid-19: dane na koniec stycznia 2021 roku

Trwa narodowa kwarantanna spowodowana epidemią koronawirusa. W życie wprowadzone zostały obostrzenia, ruszył Narodowy Program Szczepień....