Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Są drogi dla rowerów, a na nich m. in. zaparkowane auta

Dodał: red Data: 2016-12-23 15:52:09 (czytane: 3444)

W ostatnim czasie w Biłgoraju przybyło dróg rowerowych, zarówno tych wyznaczonych poza pasem jezdni jak i tych na jezdni. Wszystko po to by poprawić bezpieczeństwo i komfort rowerzystów. Pojawia się jednak problem, kierowcy nie bardzo chcą respektować miejsca przeznaczone wyłącznie dla ruchu rowerowego.

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, Biłgoraj

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolProblem te zgłaszają rowerzyści, ale niewłaściwe zachowania kierowców dostrzegają także policjanci. Zdarza się, że kirowcy zatrzymują auta na drodze przeznaczonej dla rowerzystów, czy wymijając z prawej strony pojazd skręcający w lewo zjeżdżają na pas dla rowerzystów, o ustąpieniu pierwszeństwa rowerzyście podczas skrętu w drogę poprzeczną pamięta także bardzo mało osób "za kółkiem".

droga_dla_rowerow__1_.JPG


Sytuacje bardzo niebezpieczne związane z nierespektowaniem prawa odnośnie dróg rowerowych zaobserwować można m. in. na ulicy Długiej, Bohaterów Monte Cassino czy generała Sikorskiego, ale także na ulicy Moniuszki. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe, a kierując kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić - przypomina starszy sierżant Joanna Klimek z KPP w Biłgoraju.

Reklama.

Według prawa obowiązującego w Polsce, pasem ruchu na jezdni oznaczonym znakiem pionowy F-19: "Pas ruchu dla określonych pojazdów" i znakiem poziomym P-23: "Rower"przeznaczony jest wyłącznie do ruchu rowerów. Jest to - dla przypomnienia - część jezdni przeznaczoną do ruchu rowerów w jednym kierunku.

droga_dla_rowerow__2_.JPG


Rowerzyści także muszą pamiętać o ważnych przepisach, a mianowicie, kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Ponadto, rowerzysta może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku i zająć miejsce na jezdni zgodnie z przepisami prawa. -Wydział Ruchu Drogowego tutejszej Komendy na bieżąco reaguje na niezgodne z prawem zachowania uczestników ruchu drogowego. Nieustanie także apelujemy by przestrzegać zasad zapisanych w kodeksie drogowym i oznaczonych znakami drogowymi. Kto łamie prawo musi się liczyć z konsekwencjami - dodaje Klimek.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: drogi rowerów   policja biłgoraj   prawo o ruchu drogowym   biłgoraj

Zobacz także

Wypadek na Zamojskiej. Osobówka wymusiła pierwszeństwo na motocykliście

Dodane: 2018-04-07 18:33 - Komentarze  (22)  czytane (4656)

TAGI: wypadek drogowy, wypadek motocyklisty, biłgoraj, policja biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.80.103.120

heh (2017-01-02 16:47:13)

Ty patrz jak jeżdżą niebezpiecznie
youtube.com/watch?v=5JQr8cm-6X4

spokojnych świąt (2016-12-25 14:03:06)

a może flustracje zostawmy na inne dni, a dzisiaj radujmy sie ze świąt , wszystkiego najlepszego na dziś jutro i cały Nowy Rok

do: Do imię (2016-12-24 21:31:36) (2016-12-25 12:07:41)

Jaka nieskończona?
Przecież jakiś tydzień temu powiatowi urzędnicy chwalili się w mediach, że inwestycja zakończona i odbiór końcowy zrobiony. Poza tym nie chodzi tu tylko o Długą, a może bardziej o Sikorskiego, która to skończona już ponad rok temu, a pasy rowerowe przez większość czasu w błocie i piasku. Nawet w lecie i w jesieni.

Oczywiście, że normalne, że trochę piachu może być, bo sa posypywane, ale na przykład na Sikorskiego to psy rowerowe ostatni raz zamiatane chyba w okolicy wakacji i przez jesień się sporo zanieczyszczeń nazbierało, a jesień to jeszcze dobra pora na jazdę rowerem.
Byłem parę dni temu w Lublinie i tam pasy rowerowe w miarę, czyste więc nawet w sezonie jesień/zima o nie dbają.

Po co tak marudzić z tymi samochodami, wyrzucić samochody z miasta na autostrady tam są piękne szerokie wygodne drogi i nie ma przeszkadzających rowerzystów ;)

hje, hje, hje (2016-12-25 11:21:05)

Ale dzisiaj rowerowa rodzinko, to sobie możesz pojeździć, ale na sankach :(I)

rowerowa rodzinka (2016-12-25 08:54:22)

spokojnych, radosnych świąt dla rowerzystów, pieszych i kierowców ,
pozdrowienia dla drogowców, którzy dzisiaj musza pracować , bo śnieg wali z nieba niemiłosiernie

nazwisko (2016-12-25 06:35:30)

Do poniżej. A dla innych uczestników ruchu. Coś ty taki niekumaty?

Imie (2016-12-24 22:19:17)

Do poniżej. Jesteś mistrzem świata. Zagrożenie? Dla kogo? Hehehe

Do imię (2016-12-24 21:31:36)

Człowieku jeszcze inwestycja nieskończona, wykonawca nie posprzatal bo pewnie złapał mróz i kamień i błoto przymarzło. Poza tym w zimie to normalne że pasy będą w błocie bo sypie piaskarka PIACH . Rowery na czas zimy do piwnicy bo stwarzają na śliskich drogach poważne niebezpieczeństwo , nie mają opon zimowych. Po co tak marudzić z tymi rowerami, wyrzucić rowery z miasta do lasu tam są piękne rekreacyjne sciezki

Imie (2016-12-24 20:46:06)

Ale przecież my wszyscy to finansujemy. No i to nie rowerzyści są problemem, bo przecież nie rowerzyści blokują lewoskret.

do": imię (2016-12-24 19:42:30)

No właśnie mogli by posprzątać te pasy rowerowe. Co z tego, że są pasy jak na nich centymetrowa warstwa mułu/błota. Po tym trudno jechać komfortowo jak i bezpiecznie.

tlumaczenie rowerpopierduchy (2016-12-24 16:47:59)

my chcemy jak chcecie to współfinansujcie i sami dbajcie , wczoraj na poniatowskiego jak wierni wypełzli z kościoła to jak święte krowy leźli całym chodnikiem łącznie z ścieżką rowerową . następnym razem wezwę policję i będą płacić a jak policja nie przyjedzie to nagram film i zrobię donos niech na podstawie filmu wyłapią i ukarzą jak to się teraz robi z kierowcami

nazwisko (2016-12-24 16:12:51)

A ja kurde, normalnie mam pomysła. Jak jest problem z rowerzystami, to należy zlikwidować rowerzystów. Czyż nie jest to genialne rozwiązanie w swojej prostocie?

imię (2016-12-24 15:51:40)

A ja dzisiaj widziałem na Długiej w ciągu dnia z 50 rowerzystów, żaden z nich nie blokował lewoskretu. Widziałem natomiast jeden samochód, który blokował lewoskręt. Zlikwidować ten samochód, który blokował lewoskręt.

Jeszcze zdanie do Korniaka, dyr MSD weź chłopie przejdź się po mieście i zobacz jak wyglądają te pasy rowerowe na Długiej i Sikorskiego. Nie wstyd Ci? Zagoń tych swoich nierobów niech uprzątną ten gnój w końcu bo się jeździć nie da rowerem taki syf.
Później takie teksty trzeba czytać że są "ścieżki" a "oni" po jezdni, albo po chodniku.

Dziwie się też dyrekcji ZDP dlaczego nie dba o to co właśnie zbudował za publiczną kasę, a korzystać z tego rozwiązania nie idzie, bo błoto śnieg, kamienie, szkła.
Czy te pasy mają zachęcać do korzystania z roweru czy zniechęcać? Po to zostały zbudowane, żeby dalej ludzie jeździli po chodnikach, albo "uprzykrzali" jazdą po jezdni?
No chyba że to celowa robota, aby gonić jednych na drugich, taka polityka.
Jaki zarządca takie drogi.

Zoro (2016-12-24 14:25:26)

Prawo, łamanie prawa. A czy rowerzyści to aż tacy ''królowie'' że muszą mieć dwa pasy w jezdni? na jednej stronie by się mieściły rowerki a na drugiej można było zrobić zatoczki i wtedy nie przeszkadzali by sobie nawzajem

Mieszkaniec (2016-12-24 13:15:01)

Niech się nasza policja zajmie tym łamaniem prawa kodeksu drogowego to jest ich obowiązek prawny

j23 (2016-12-24 13:00:33)

Bardzo dobrze że powstają w Biłgoraju ścieżki dla rowerów. Ale przepisy dotyczą wszystkich: pieszych, rowerzystów i kierowców. I każdy z nich powinien się uderzyć w pierś a dopiero potem krytykować. Ludzie sami powinni wiedzieć jak postępować na drodze czy chodniku. A rolą policji nie jest tylko zauważanie problemu tylko realne działanie wobec tej patologii drogowo - chodnikowej. A chodzi tu przede wszystkim o złe parkowanie wzdłuż ulicy Kościuszki, parkowanie na chodnikach, trawnikach czy na zakazach.

dzisiaj nie przejechał przez krzyżówkę Pilsudskiego -Długa (2016-12-24 12:13:44)

żaden rower a blokowanych samochodów przez brak lewoskrętu było 500 super , brawa dla baranów co projektują drogi i ulegają naciskom mniejszości z masy komicznej

Egon (2016-12-24 09:43:32)

Przebudować na wiosnę i niech wrócą lewo i prawoskrety uważam że wszystko da się zrobić.

jeżdżę rowerem dużo nawet bardzo dużo ale (2016-12-24 05:54:23)

ale tego co projektował długą ,monte cassino i polikwidował prawo i lewo skręty to powinni za jaja powiesić. ścieżki rowerowe jak najbardziej tylko nie wszędzie ludzie opanujmy się po co na długiej ścieżka rowerowa , to jakaś paranoja i brak realnego pomysłu wręcz działanie anty komunikacyjne. tylko w biłgoraju jeden samochód potrafi skutecznie zablokować drogę na kilka zmian świateł .

grom (2016-12-23 20:32:16)

Witam
Sam korzystam z roweru, ale jak jadę autem i widzę że ktoś jedzie po ulicy, a obok jest ścieżka rowerowa to na niego trąbię.

pytanie (2016-12-23 18:11:09)

Jak to w końcu jest.
To omijanie z prawej strony auta czekającego na skręt w lewo na skrzyżowaniu.
Między pasem ruchu dla aut, a pasem rowerowym na skrzyżowaniu jest linia przerywana, więc teoretycznie można ją przekroczyć, ale przepis o pasie rowerowym mówi, że jest to część jezdni przeznaczona tylko dla rowerów, więc autem raczej nie można na niego najechać?
W takiej sytuacji kierowca auta musi stać na pasie dla aut i czekać, aż ten przed nim skręci w lewo? Nawet jak pas rowerowy jest całkiem pusty i nie widać w promieniu kilemetra rowerzysty to nie można na niego wjechać aby ominąć pojazd czekający na skrzyżowaniu?

Ta sytuacja powoduje zatory, szczególnie na skrzyżowaniu Monte Cassino z Komorowskiego. Wystarczy jedno auto skręcające z Monte Cassino w lewo i blokuje ono całe skrzyżowanie z jednej strony. Jednak jak widzę praktycznie wszyscy kierowcy chcący jechać prosto omijają takie auto pasem rowerowym. Jedynym który czekał było jakieś auto na zagranicznych numerach.

, (2016-12-23 17:59:35)

Niech policja od czasu do czasu się przejedzie pod Urząd Pracy w godzinach jego funkcjonowania. Jest tam przy samym wejściu zatoka parkingowa do parkowania równoległego, ale kierowcy wolą parkować ukośnie i wystaje metr auta na pas rowerowy.

Silk (2016-12-23 17:47:04)

To prawda! Kiedyś zatrąbiłem na takiego rowerzystę, który jechał jezdnią, a obok była ścieżka rowerowa. Gość zrobił minę jakby udawał, że nie wie o co chodzi. Róbta tak dalej... :(I)

Gosc (2016-12-23 16:41:18)

A co do bilgorajskich rowerzystów, to niech pamiętają że jak jest ścieżka rowerowa to powinno się po niej jechać. A nie po jezdni .

Gosc (2016-12-23 16:39:46)

A co do bilgorajskich rowerzystów, to niech pamiętają że jak jest ścieżka rowerowa to powinno się po niej jechać. A nie po jezdni .

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdy

Ośrodek Szkolenia Kierowców LUIS

ul. Lubelska 7 IIp, 23-400 Biłgoraj

Ogłoszenia