Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się z mieszkańcami Biłgoraja (FOTO, AUDIO)

Dodał: red Data: 2019-01-09 21:44:22 (czytane: 2055)

Blisko 50 osób spotkało się w Biłgorajskim Centrum Kultury z rzecznikiem Praw Obywatelkach, Adamem Bodnarem. Wśród obecnych, na sali zasiedli m. in. Burmistrz i Wiceburmistrz Biłgoraja, przedstawiciele związków zawodowych oraz ci, którzy szukali konkretnej pomocy lub chcieli wyrazić swoje zdanie co działalności RPO.Zebranych powitał członek Rady Społecznej RPO Henryk Wujec i członek Stowarzyszenia Kulturalnego im. I. B. Singera, Artur Bara. To właśnie Stowarzyszenie singerowskie było organizatorem spotkania, które odbyło się w sali kameralnej BCK. Mieszkańcy Biłgorajszczyzny przyszli na spotkanie by przedstawić swe problemy, zapytać o możliwe drogi ich rozwiązania, czy zgłosić kwestie, którymi rzecznik winien się zająć z urzędu. Szybko jednak tematy związane z kwestiami sprawiedliwości, praw obywatelskich czy przemocy w rodzinie zeszły na konkretne sprawy. O działalności Rzecznika Praw Obywatelskich, historii tej instytucji i samym spotkaniu, w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl mówi Henryk Wujec. Posłuchaj:

-Rzecznik Praw Obywatelskich jest od patrzenia władzy na ręce, jest niezależny od polityków i dlatego powoływany na pięć lat. ja nie jestem członkiem żadnej partii politycznej, nie byłem w żadnej i w żadnej być nie zamierzam po zakończeniu kadencji się znaleźć. Moja praca polega na wchodzeniu w spór z władzą w interesie obywateli - przekonywał Bodnar i dodał: -Rzecznik, który kłaniałby się władzy, nie nadawałby się do tej pracy. W mojej ocenie zadaniem RPO jest ochrona praw obywateli. Większość spotkania poświęcona była kwestii reformy sądownictwa i dyskusji, która wokół niej trwa. O swej obecności w Biłgoraju i kwestiach sądownictwa w Polsce, mówi Adam Bodnar:

Podczas wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich, pracownicy Biura Rzecznika udzielali porad i rozmawiali z uczestnikami spotkania, których sprawy i problemy nie dotyczyły indywidualnych spraw. Jednak dyskusji nie brakowało także podczas otwartego spotkania. -Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie jest bardzo trudne trudne, szczególnie w przypadku, gdy sprawcą jest osoba wysoko postawiona, ze znajomościami w policji i wymiarze sprawiedliwości - zauważyła Ewa Kaszczuk - Wilusz. Tezę tę poparł rzecznik. Zauważył: -Prawnicy mają dzieci i nie żyją w układach, ale w naturalnych związkach koleżeńskich. W opisanych przez panią przypadkach trzeba sprawę przenosić do innego sądu i również informować o tym RPO i Rzecznika Praw Dziecka.

Reklama.

Wśród poruszanych tematów znalazły się kwestie związane ze spektakularnymi i nagłaśnianymi przez media zatrzymaniami, które mogą godzić w zasadę domniemania niewinności i stygmatyzować zatrzymane osoby, poruszano kwestie pakietów telewizyjnych, oprocentowania środków na kontach bankowych czy kwestii rozbieżności płac. W dyskusji pojawił się także temat związany z dziećmi z rodzin, w które rodzice są jednej płci i dzieci nie mają prawa do polskiego PESEL, bo podnosi się argument, że polska konstytucja mówi o tym, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. I system komputerowy nie pozwala zarejestrować dziecka. -Z tego co pamiętam, to NSA tę kwestię rozstrzygnął. Powiedział, że tu nie liczy się status małżeństwa tylko kwestia dobra i praw dziecka - zaznaczył Bodnar.

adam_bodnar.JPG

Wśród pytań pojawiło się także to dotyczące kwestii ASF i ochrony dzików przed masowym odstrzałem, który ma rozpocząć się 12 i 13 stycznia. Wg. założeń zastrzelonych ma być łącznie około 200 tys. dzików. Adam Bodnar zaznaczył, że przyjrzy się podstawom prawnym zezwolenia na masowy odstrzał dzików i w przypadku wystąpienia nieprawidłowości lub gdy znajdzie podstawę konstytucyjna będzie się starał reagować.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 22

Tagi: adam bodnar   rzecznik praw obywatelskich   biłgoraj   spotkanie z rzecznikiem praw obywatelskich

Zobacz także

Jest absolutorium dla Zarządu Powiatu za wykonanie budżetu 2018 roku

Dodane: 2019-06-19 19:53 - Komentarze  (3)  czytane (283)

TAGI: sesja absolutoryjna, absoluorium, zarząd powiatu, sesja absolutoryjnaKomentarze (11)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.145.45.143

AWS (2019-01-10 21:06:57)

Bara i Prawo!!! przecież to był SBek

(2019-01-10 20:00:44)

Jednopłciowe związki nie są odpowiednie do wychowywania dzieci. Na szczęście jest to mniejszość w naszym społeczeństwie. Najważniejsze jest dobro dzieci , które powinny mieć tradycyjną rodzinę,ojca i matkę ( którzy nie są obciążeni wadami genetycznymi, które są przyczyną nietypowych preferencji u osób homoseksualnych).

Kaśka (2019-01-10 19:16:19)

Cytat:::"Rzecznik, który kłaniałby się władzy, nie nadawałby się do tej pracy. W mojej ocenie zadaniem RPO jest ochrona praw obywateli"---- Ale totalnej opozycji , sądom., kodowiczom i innym totalniakom to wg rpo należy się kłaniać i z nimi bratać??? No i gdyby oni byli przy władzy to jak najbardziej /zresztą znamy to z autopsji/...No i te tłumy /nawet rozlepione plakaty nie pomogły?/ a właściwie to jaki zrecznik takie tłumy.....

(2019-01-10 15:38:53)

Głośnym echem odbiła się medialna wypowiedź rzecznika, w której uznał, że Polacy są współodpowiedzialni za Holokaust. Po kilku dniach za swe słowa przeprosił oraz wyraził ubolewanie, choć podtrzymał jednocześnie, że także wśród Polaków były osoby popełniające zbrodnie na Żydach.
"Wiele narodów współuczestniczyło w jego realizacji. W tym także naród polski". RPO przeprasza za słowa o Holokauście

logan (2019-01-10 11:09:19)

nic nie jest jednak w stanie przebic PROKURATORA STANU WOJENNEGO PIOTROWICZA bujajacego w rytm muzyki, wraz z innymi pajacami na imprezie RADIA MARYJA

xy (2019-01-10 10:29:51)

Śmiech historii.Wujco stoi razem z byłym ubekiem!

Do Uczestnik (2019-01-10 10:18:29)

Czyli uważasz, że dziecko jest dyskryminowane bo tata to Anna, i jeszcze ten/ta/to tata jest dyskryminowany/--na/-ne? I skąd to dziecko " się wzięło" skoro rodzice jednopłciowi. Tata -ANNA, mama - TADEUSZ?

uczestnik (2019-01-10 09:54:37)

Nie było mowy o braku możliwości rejestracji dziecka ze względu na ograniczenia oprogramowania, tylko o to, że w miejsce ojciec wypadało by wpisać np. Anna lub nie wpisywać nic jak sugeruje NSA Poznań. Ale czy ramach ochrony przed dyskryminacją dziecka jeden z niewpisanych rodziców związku jednopłciowego, także nie jest dyskryminowany przez brak jego danych w akcie?

uczestnik (2019-01-10 09:38:17)

Nie było mowy o braku możliwości rejestracji dziecka ze względu na ograniczenia oprogramowania, tylko o to, że w miejsce ojciec wypadało by wpisać np. Anna lub nie wpisywać nic jak sugeruje NSA Poznań. Ale czy ramach ochrony przed dyskryminacją dziecka jeden z niewpisanych rodziców związku jednopłciowego, także nie jest dyskryminowany przez brak jego danych w akcie?

Rzecznik Praw Obywatelskich? (2019-01-10 09:26:38)

Konstytucja gwarantuje m.in. równość WSZYSTKICH wobec prawa, prawo do BEZPŁATNEJ nauki, RÓWNEGO dla wszystkich dostępu do opieki medycznej. Ja nie widzę zapewnienia mi tych KONSTYTUCYJNYCH praw , a Pan zajmujesz się jakimiś pi... łami w stylu KOD i gender.

Rzecznik od praw mniejszości czy większości ? (2019-01-10 08:18:12)

W dyskusji pojawił się także temat związany z dziećmi z rodzin, w które rodzice są jednej płci i dzieci nie mają prawa do polskiego PESEL, bo podnosi się argument, że polska konstytucja mówi o tym, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. I system komputerowy nie pozwala zarejestrować dziecka. -Z tego co pamiętam, to NSA tę kwestię rozstrzygnął. Powiedział, że tu nie liczy się status małżeństwa tylko kwestia dobra i praw dziecka - zaznaczył Bodnar.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Jest mowy Zarząd biłgorajskiego Oddziału ZNP

17 czerwca 2019 roku w siedzibie biłgorajskiego Oddziału ZNP odbyło...

Ludowa muzyka, ginące zawody i puszczanie wianków, czyli Festiwal Sztuki Ludowej "Biłgorajska nuta"

W Dylach k/Biłgoraja odbyła się kolejna edycja Festiwalu Sztuki...

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli...

Walne Zgromadzenie w Spółdzielni Mieszkaniowej

W Spółdzielni Mieszkaniowej "Łada" w Biłgoraju, ruszyły Walne...

Uprawomocniła się decyzja Wojewody. Pomnik Jóżefa Dechnika zniknie z centrum Biłgoraja

Właśnie uprawomocniła się decyzja Wojewody Lubelskiego z 4 lutego...

Misterium Męki Pańskiej (VIDEO)

Już po raz siódmy w Biłgoraju odtworzone zostały sceny ostatnich...

Ogłoszenia