Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Rusza rządowy program 'Czyste Powietrze'

Dodał: red Data: 2018-09-07 15:23:03 (czytane: 2268)

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk odwiedził Województwo Lubelskie. Podczas spotkań z przedstawicielami władz samorządowych zainaugurował rządowy program "Czyste Powietrze" w województwie lubelskim. W spotkaniach towarzyszył mu radny Województwa Lubelskiego Michał Mulawa.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpolmulawa_kowalczyk__1_.JPG

Wśród prelegentów spotkania znaleźli się także poseł Krzysztof Szulowski, a także Leszek Kowalczyk, który jest koordynatorem okręgowym programu w Województwie Lubelskim. Minister Henryk Kowalczyk zaznaczył, że program Czyste Powietrze ma charakter kompleksowy, ma łączyć wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne z termomodernizacją budynków mieszkalnych. -Beneficjentami będą osoby fizyczne, które mają prawo własności lub są współwłaścicielami budynku. Budżet programu wynosi 103 mld zł - poinformował minister Kowalczyk.

Reklama.

Michał Mulawa, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego podkreśla, że to jest pierwszy tego typu program realizowany w tak szerokiej skali. -Jego celem jest oczywiście zmniejszenie szkodliwych pyłów do atmosfery i poprawa jakości powietrza ale także podniesienie komfortu życia Polaków - zaznacza radny. Maksymalne koszty kwalifikowane wyniosą 53 tys. zł na jeden dom - to kwota, która w przeciętnym domu wystarczy, aby przeprowadzić kompleksową termomodernizację budynku. -Jesteśmy przekonani, że realizacja tego programu w znaczący sposób wpłynie także na zdrowie Polaków, gdyż według badań z powodu smogu i chorób wynikających ze złej jakości powietrza, w Polsce umiera 45 tys. osób rocznie. Za emisje zanieczyszczeń do atmosfery, w tym pyłów zawieszonych oraz benzoapirenu odpowiadają w ponad 30% domy prywatne - dodaje Mulawa.

By ułatwić skorzystanie z programu, przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. , przeprowadzają szkolenia. Obywać się będą one w każdej gminie Województwa. -Podczas tych spotkań szczegółowo będą prezentowane zasady programu a także analizowany będzie wniosek, specjaliści udzielą wskazówek jak należy prawidłowo go wypełnić. Szkolenia to także okazja do zbierania opinii i sugestii potencjalnych beneficjentów, które zostaną wykorzystane, by maksymalnie go dostosować do oczekiwań Polaków - podkreśla koordynator okręgowy programu w Województwie Lubelskim, Leszek Kowalczyk.

mulawa_kowalczyk__2_.JPG
Drugi od lewej: radny Sejmiku Wojewódzkiego Michał Mulawa. Pierwszy z prawej: Minister Środowiska Henryk Kowalczyk

Jak informuje Andrzej Szarlip, rzecznik prasowy lubelskiego WFOŚiGW, wnioski będzie przyjmował Fundusz, a ich rozpatrzenie i podpisanie umowy będzie trwało nie więcej niż trzy miesiące. Beneficjenci będą mieli maksymalnie dwa lata na wykonanie i rozliczenie inwestycji. -Wysokość dotacji będzie zależała od dochodów rodziny i może wynieść nawet do 90 proc. kosztów. Według szacunków program obejmie około 3 - 4 mln domów jednorodzinnych. Zachęcam właścicieli domów jednorodzinnych z terenu Powiatu Biłgorajskiego do ubieganie się o dofinansowanie na docieplenie budynków oraz wymiany pieców - zaznacza Szarlip.

-W najbliższym czasie odbędą się spotkania w każdej Gminie Powiatu Biłgorajskiego, na które serdecznie zapraszam. O szczegółach będziemy Państwa informować na bieżąco - dodaje Mulawa.

/red./
Foto: Michał Mulawa/Nadesłane

Tagi: rządowy program czyte powietrze   michał mulawa   henryk kowalczyk   wsparcie dla gospodarstw domowych

Zobacz także

Szamba betonowe - bezodpływowe zbiorniki do przechowywania nieczystości

Dodane: 2019-08-20 10:50 - Komentarze  (0)  czytane (377)

TAGI: szambo betonowe, dom i ogród, bezodpływowy zbiornik na nieczystości, szamboKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.169.76

iga (2018-09-08 17:33:27)

jak rok sie kończy i pieniadze wykorzystane to szkolenia ich zebrało,a może przed wyborami i mulawa do sejmikku i szerlipi pewnie do powiatu i piceria wyborcza,

iga (2018-09-08 17:31:32)

jak rok sie kończy i pieniadze wykorzystane to szkolenia ich zebrało,a może przed wyborami i mulawa do sejmikku i szerlipi pewnie do powiatu i piceria wyborcza,

dziękujemy (2018-09-08 08:15:39)

SUPER - i dziekujemy. W końcu czas przegnać Piotrka O. i niech odda kupione od mafii prawo jazdy ...

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Konsultacje w sprawie planu rządu tzw. Nowej Piątki PiS

Dziś północ naszego Powiatu odwiedzili przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Z mieszkańcami Biłgoraja i Gmin Frapol, Goraj i Turobin rozmawiali o tzw. Nowej Piątce PiS. Dotyczy ona m. in. "500 +" na pierwsze dziecko, "Emerytury +", zniesienia podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia oraz przywrócenia połączeń komunikacyjnych. więcej»

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli koło Biłgoraja. Ptaki zostały przywiezione z Majątku Rutka w Puchaczowie. To gęsi, które jeszcze pół wieku temu były codziennością na biłgorajskich podwórkach. Wywodzą się z prymitywnych gęsi z północno - wschodniej Polski. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Pułkownik z Biłgoraja, powalczy o mandat posła. Bogdan Kiełbasa startuje z list

Pułkownik rezerwy Bogdan Kiełbasa będzie walczył o mandat poselski....

Dożynki w Gminie Tarnogród. Rolnicy świętowali w Luchowie Górnym (FOTO)

Tradycyjne święto plonów, dziękczynienie za Boże błogosławieństwo,...

Sanepid ostrzega, "nowe narkotyki" to śmiertelne niebezpieczeństwo (AUDIO)

W ostatnim czasie został wydany Raport Głównego Inspektora Sanitarnego...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli...

Ogłoszenia