Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Rusza rządowy program 'Czyste Powietrze'

Dodał: red Data: 2018-09-07 15:23:03 (czytane: 1930)

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk odwiedził Województwo Lubelskie. Podczas spotkań z przedstawicielami władz samorządowych zainaugurował rządowy program "Czyste Powietrze" w województwie lubelskim. W spotkaniach towarzyszył mu radny Województwa Lubelskiego Michał Mulawa.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgorajmulawa_kowalczyk__1_.JPG

Wśród prelegentów spotkania znaleźli się także poseł Krzysztof Szulowski, a także Leszek Kowalczyk, który jest koordynatorem okręgowym programu w Województwie Lubelskim. Minister Henryk Kowalczyk zaznaczył, że program Czyste Powietrze ma charakter kompleksowy, ma łączyć wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne z termomodernizacją budynków mieszkalnych. -Beneficjentami będą osoby fizyczne, które mają prawo własności lub są współwłaścicielami budynku. Budżet programu wynosi 103 mld zł - poinformował minister Kowalczyk.

Reklama.

Michał Mulawa, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego podkreśla, że to jest pierwszy tego typu program realizowany w tak szerokiej skali. -Jego celem jest oczywiście zmniejszenie szkodliwych pyłów do atmosfery i poprawa jakości powietrza ale także podniesienie komfortu życia Polaków - zaznacza radny. Maksymalne koszty kwalifikowane wyniosą 53 tys. zł na jeden dom - to kwota, która w przeciętnym domu wystarczy, aby przeprowadzić kompleksową termomodernizację budynku. -Jesteśmy przekonani, że realizacja tego programu w znaczący sposób wpłynie także na zdrowie Polaków, gdyż według badań z powodu smogu i chorób wynikających ze złej jakości powietrza, w Polsce umiera 45 tys. osób rocznie. Za emisje zanieczyszczeń do atmosfery, w tym pyłów zawieszonych oraz benzoapirenu odpowiadają w ponad 30% domy prywatne - dodaje Mulawa.

By ułatwić skorzystanie z programu, przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. , przeprowadzają szkolenia. Obywać się będą one w każdej gminie Województwa. -Podczas tych spotkań szczegółowo będą prezentowane zasady programu a także analizowany będzie wniosek, specjaliści udzielą wskazówek jak należy prawidłowo go wypełnić. Szkolenia to także okazja do zbierania opinii i sugestii potencjalnych beneficjentów, które zostaną wykorzystane, by maksymalnie go dostosować do oczekiwań Polaków - podkreśla koordynator okręgowy programu w Województwie Lubelskim, Leszek Kowalczyk.

mulawa_kowalczyk__2_.JPG
Drugi od lewej: radny Sejmiku Wojewódzkiego Michał Mulawa. Pierwszy z prawej: Minister Środowiska Henryk Kowalczyk

Jak informuje Andrzej Szarlip, rzecznik prasowy lubelskiego WFOŚiGW, wnioski będzie przyjmował Fundusz, a ich rozpatrzenie i podpisanie umowy będzie trwało nie więcej niż trzy miesiące. Beneficjenci będą mieli maksymalnie dwa lata na wykonanie i rozliczenie inwestycji. -Wysokość dotacji będzie zależała od dochodów rodziny i może wynieść nawet do 90 proc. kosztów. Według szacunków program obejmie około 3 - 4 mln domów jednorodzinnych. Zachęcam właścicieli domów jednorodzinnych z terenu Powiatu Biłgorajskiego do ubieganie się o dofinansowanie na docieplenie budynków oraz wymiany pieców - zaznacza Szarlip.

-W najbliższym czasie odbędą się spotkania w każdej Gminie Powiatu Biłgorajskiego, na które serdecznie zapraszam. O szczegółach będziemy Państwa informować na bieżąco - dodaje Mulawa.

/red./
Foto: Michał Mulawa/Nadesłane

Tagi: rządowy program czyte powietrze   michał mulawa   henryk kowalczyk   wsparcie dla gospodarstw domowych

Zobacz także

Świąteczne śniadanie - dopełnienie radości Zmartwychwstania (AUDIO)

Dodane: 2019-04-21 09:20 - Komentarze  (0)  czytane (134)

TAGI: wielkanoc, koszy wielkanocny, śniadanie wielkanocne, biłgorajKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 184.73.14.222

iga (2018-09-08 17:33:27)

jak rok sie kończy i pieniadze wykorzystane to szkolenia ich zebrało,a może przed wyborami i mulawa do sejmikku i szerlipi pewnie do powiatu i piceria wyborcza,

iga (2018-09-08 17:31:32)

jak rok sie kończy i pieniadze wykorzystane to szkolenia ich zebrało,a może przed wyborami i mulawa do sejmikku i szerlipi pewnie do powiatu i piceria wyborcza,

dziękujemy (2018-09-08 08:15:39)

SUPER - i dziekujemy. W końcu czas przegnać Piotrka O. i niech odda kupione od mafii prawo jazdy ...

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Biłgoraj. Mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci (AUDIO)

Z 1 stycznia 2019 roku mieszkańcy Biłgoraja zapłacą więcej za śmieci. Radni dziś - podjęli uchwałę w tej sprawie. W porównaniu z dotychczasowymi cenami, ceny wzrosły o ponad 10%. Dotyczy to zarówno odpadów zbieranych i odbieranych w sposób selektywny, jak i tych tzw. "niesegregowanych". -System musi się sam finansować - mówi Burmistrz Rosłan. więcej»

Biłgoraj. Mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci (AUDIO)

Z 1 stycznia 2019 roku mieszkańcy Biłgoraja zapłacą więcej za śmieci. Radni dziś - podjęli uchwałę w tej sprawie. W porównaniu z dotychczasowymi cenami, ceny wzrosły o ponad 10%. Dotyczy to zarówno odpadów zbieranych i odbieranych w sposób selektywny, jak i tych tzw. "niesegregowanych". -System musi się sam finansować - mówi Burmistrz Rosłan. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Głosimy Krzyż i Zmartwychwstanie. Wielki Piątek (FOTO)

Dziś Wielki Piątek, dzień śmierci na krzyżu Jezusa Chrystusa....

Siatkówka, kiermasz i otwarte serca dla Kubusia Pawęzki (FOTO)

W Biłgoraju odbył się turniej "siatkówki" połączony z piknikiem...

79. rocznica zbrodni katyńskiej (FOTO, VIDEO)

Mieszkańcy Biłgoraja i Powiatu Biłgorajskiego oddali cześć ofiarom...

Jan Komosa ps. Zora - Partyzant z Różańca

Wieś Różaniec była w okrutny sposób doświadczona przez hitlerowskie...

Andrzej Szarlip pełnomocnikiem PiS w Powiecie Biłgorajskim (AUDIO)

Beata Mazurek, Wicemarszałek Sejmu, poseł i pełnomocnik okręgu...

Kongres Mediacji

W Biłgoraju trwa Kongres Mediacji Szkolnych, organizowany pod patronatem...

Ogłoszenia