Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Rozwód Warszawa - jakie są konsekwencje orzeczenia rozwodu?

Dodał: red Data: 2019-06-11 21:28:54 (czytane: 1312)

Trwały i zupełny rozkład pożycia małżonków jest przesłanką niezbędną do orzeczenia przez sąd rozwodu. Wydanie wyroku rozwodowego niesie ze sobą szereg skutków. Jakie konsekwencje ma wniosek o rozwód?

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajReklama.

Rozwody Warszawa i pozostałe miasta
Z danych GUS wynika, że w I półroczu 2018 r. orzeczono ok. 300 rozwodów mniej niż w okresie analogicznym w 2017 r. Łącznie rozwiodło się prawie 34 tys. par małżeńskich. Gdzie najczęściej orzekane są rozwody? Warszawa i inne duże polskie miasta są w czołówce – liczba rozwodów w miastach była niemalże trzykrotnie większa niż na wsi.

Gdy zapada decyzja o rozwodzie, małżonkowie nie zawsze są zgodni w najważniejszych kwestiach. Problemem może być np. podział majątku. Warszawa mimo że jest największym miastem, nie zajmuje pierwszego miejsca w liczbie rozwodów na 1 tys. mieszkańców. Ponieważ wniosek o rozwód wiąże się z silnymi emocjami, małżonkowie, którzy zdecydowali się na taki krok, powinny rozważyć pozew o rozwód bez orzekania o winie.

Rozwód Warszawa - z orzekaniem o winie czy bez orzekania winy?
Orzekając rozwód, sąd rozstrzyga, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia małżeńskiego. Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego może on stwierdzić winę jednego z małżonków lub ustalić, że winne są obie strony. Co więcej sąd może uznać, że żaden z małżonków nie ponosi winy bądź może w ogóle się w tej kwestii nie wypowiadać.

Jeżeli małżonkowie pozostają w dobrych stosunkach, mogą złożyć pozew o rozwód Warszawa bez orzekania o winie. Sąd nie rozstrzyga o winie małżonków tylko wtedy, gdy, wspólnie składają oni zgodne oświadczenie w tej kwestii. Jeżeli jeden z małżonków składa wniosek o rozwód z ustaleniem winy, wówczas ma miejsce rozwód z orzeczeniem o winie.

Małżonkowie składający pozew o rozwód bez orzekania o winie otrzymają postanowienie sądu bardzo szybko - często już na pierwszej rozprawie. Gdy jednak sąd ma zawyrokować rozwód z orzeczeniem o winie, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Aby orzec o winie, sąd musi zgromadzić dowody i przesłuchać świadków. To często wiąże się dla małżonków z niemałym dyskomfortem.

rozwod.jpg

Sprawy rozwodowe Warszawa a alimenty dla rozwiedzionego małżonka
Jedną z konsekwencji rozwodu jest możliwość żądania alimentów przez małżonka, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Warunkiem jest jednak to, że znajduje się on w niedostatku, czyli nie może zaspokoić we własnym zakresie swoich uzasadnionych potrzeb. Pozew o alimenty nie jest konieczny – sąd decyduje o alimentach w tym samym postępowaniu rozwodowym.

Kwestia zasądzenia alimentów wygląda inaczej w sytuacji, gdy wyrokiem sądu był rozwód z orzeczeniem o winie jednego z małżonków. Wówczas o alimenty może starać się małżonek niewinny. W tym przypadku wystarczy, że jego sytuacja materialna uległa istotnemu pogorszeniu - nie musi on zatem znajdować się w niedostatku.

Rozwód Warszawa - alimenty na dziecko
W wyroku rozwodowym sąd obowiązkowo rozstrzyga o władzy rodzicielskiej, kontaktach rozwiedzionych małżonków z dzieckiem i stopniu, w jakim każdy z rodziców powinien zaspokajać potrzeby dziecka. Jeżeli rozwiedzeni małżonkowie ustalili ze sobą opiekę naprzemienną, wówczas zostają oni po połowie obciążeni kosztami utrzymania dziecka. Gdy jednak dziecko pozostaje przy jednym z rodziców, to sąd ustala alimenty na dziecko od drugiego rodzica.

Alimenty na dziecko to świadczenie periodyczne, a jego wysokość zależy od kilku czynników. Ustalając wysokość alimentów, sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica oraz usprawiedliwione potrzeby dziecka. Co istotne, wiek dziecka nie ma znaczenia dla przyznania mu alimentów – istotne jest to, czy jest ono w stanie samodzielnie się utrzymywać.

Ponieważ sąd w wyroku rozwodowym zawsze rozstrzyga kwestię alimentów, pozew o alimenty nie jest konieczny. Jeżeli potrzeby małoletniego zwiększyły się (np. nastolatek może mieć kosztowną pasję lub problemy zdrowotne), to jego opiekun prawny może złożyć pozew o alimenty, a dokładniej o podwyższenie świadczenia alimentacyjnego.

Rozwód a podział majątku Warszawa
Kolejnym skutkiem rozwodu jest podział majątku wspólnego. Byli małżonkowie mają dwie możliwości - mogą zawrzeć ugodę lub wystąpić do sądu. Z punktu widzenia rozwiedzionych małżonków pierwsze rozwiązanie jest korzystniejsze, bo pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Gdy jednak wypracowanie kompromisu nie jest możliwe, o podziale majątku wspólnego rozstrzyga sąd.

Podział majątku wspólnego jest możliwy w trakcie postępowania sądowego o rozwód, jednakże pod jednym warunkiem - a przeprowadzenie takiego podziału nie może spowodować nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Jeżeli podział majątku wspólnego jest dla małżonków kwestią sporną, to dojdzie do niego dopiero po wydaniu przez sąd orzeczenia o rozwodzie.

Artykuł powstał na podstawie materiałów ze strony radkiewicz.net.pl

Tagi: rozwód   alimenty   rozpad małżeństwa   sąd

Zobacz także

Covid-19. Dane z dnia

Dodane: 2020-07-07 18:00 - Komentarze  (2)  czytane (3565)

TAGI: koronawirus, biłgoraj, powiat biłgorajski, covid-19Komentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.97.49

kmjnh (2019-06-11 22:43:02)

Jak chrześcijanin może się rozwodzić?Jezus tego zakazal

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

#ChalengePomagam biłgorajskich krwiodawców

Marszałek Elżbieta Witek w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Nabór wniosków w ramach pilotażowego program „Aktywny Samorząd”

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju uprzejmie informuje, że osoby niepełnosprawne z terenu Powiatu Biłgorajskiego w 2019...