Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Rozliczenie PIT pracownika na etacie

Dodał: red Data: 2019-04-15 15:18:54 (czytane: 1426)

Jednym z podstawowych sposobów w jaki Polacy zarabiają, jest praca w ramach umowy o pracę. Zgodnie z aktualnymi danymi statystycznymi, a dokładniej według danych badania aktywności ekonomicznej ludności, osoby aktywne zawodowo stanowiły w Polsce w IV kwartale 2018 roku 56,1% ludności w wieku 15 lat i więcej.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolCoraz większa część tych osób pracuje lub chciałaby pracować w ramach najstabilniejszej formy zatrudnienia, jaką jest umowa o pracę. Należy jednak pamiętać, że pomimo tego, że przy stosunku pracy większość obowiązków przejmuje na siebie pracodawca – nie może on za podatnika rozliczyć jego indywidualnej deklaracji PIT.

Podstawy prawne i formularze
Dla większości podatników, którzy uzyskali przychody wyłącznie z umowy o pracę, odpowiednim formularzem do wypełnienia będzie PIT-37. Jest to deklaracja dla podatników, do których zastosowanie ma art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i którzy spełnili odpowiednie warunki w danym roku podatkowym. W przypadku PIT 2019 są to:
- Uzyskiwanie przychodów ze źródeł położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej;
- Podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych;
- Przy zastosowaniu skali podatkowej;
- Wyłącznie za pośrednictwem płatnika lub innych podmiotów obowiązanych do sporządzenia imiennej informacji o wysokości tych dochodów (przychodów).

Na formularzu PIT-37 w 2019 roku będą się więc rozliczać nie tylko osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę, ale również osoby osiągające przychody z innych tytułów stosunku służbowego, pracy nakładczej, emerytur, rent, świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych, należności z tytułu członkostwa w spółdzielniach, zasiłków pieniężnych, stypendiów, działalności wykonywanych osobiście takich jak: umów zlecenia, kontraktów menadżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, pełnienia obowiązków społecznych, przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych, świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, należności za prace tymczasowo aresztowanych lub skazanych, czy należności z tytułu umów aktywizacyjnych.

e_pit__1_.jpg

Co więcej, ustawodawca wprowadził katalog wyłączeń dla rozliczenia PIT 2019 na formularzu PIT-37. W związku z tym, formularz PIT-37 może być przeznaczony dla podmiotów, które:
- NIE prowadziły pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej;
- NIE są obowiązane doliczać do swoich uzyskanych dochodów dochodów małoletnich dzieci;
- NIE obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych;
- NIE odliczają tzw. minimalnego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 30g ustawy;
- NIE odliczają tzw. minimalnego podatku dochodowego.

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem
Znajomość zasad kierujących możliwością wykorzystania formularza PIT-37, jest szczególnie ważna
w przypadku jeżeli podatnik myśli o rozliczeniu wspólnie z małżonkiem. O ile jego zasady rozliczania się przy pracy w ramach etatu są dość jasne, to małżonek nie musi pracować wyłącznie na umowę
o pracę. W każdym jednak wypadku, aby rozliczyć się wspólnie w ramach PIT-37, oboje muszą spełniać wymogi dla tego formularza. Brak spełnienia norm, nie oznacza automatycznego braku możliwości wspólnego rozliczenia PIT 2019 – w takich sytuacjach może okazać się, że małżonkowie będą mogli rozliczyć się razem, ale na innym formularzu - np. PIT-36.

e_pit__2_.jpg

Łączne opodatkowanie małżonków uregulowane jest w art. 6 ust 2 ustawy o podatku dochodowym. O tego rodzaju rozliczenie mogą starać się małżonkowie, którzy:
- podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu;
- pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy (obecnie PIT za 2018 rok);
- między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa;
- do których nie mają zastosowania przepisy o podatku liniowym (art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych);
- do których nie mają zastosowaniu przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym;
- do których nie mają zastosowania przepisy o podatku tonażowym;
- do których nie mają zastosowania przepisy o aktywizacji przemysłu okręgowego i przemysłów komplementarnych.

Wniosek o rozliczenie wspólne, może wyrazić w imieniu obojga podatników jeden małżonek - robi to bezpośrednio na druku PIT.

Formy składania PIT
Formularz PIT-37 stanowiący jeden z najpopularniejszych druków podatkowych, składa się w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia, roku następującego po danym roku podatkowym. W praktyce oznacza to, że za rok 2018 podatnik rozliczy PIT 2019 do 30 kwietnia 2019 roku. Może to zrobić na dwa różne sposoby. Tradycyjnie - papierowo lub elektronicznie – za pomocą aplikacji do wypełniania e-PIT lub usługi „Twój e-PIT”.

Podsumowanie i rekomendacje
Osoby pracujące w ramach umowy o pracę, najczęściej na co dzień nie interesują się kwestiami finansowymi czy księgowymi. Zaliczki na podatek oraz odpowiednie zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń są (albo przynajmniej powinny być w mniemaniu pracownika) odprowadzane na bieżąco przez odpowiednie działy kadrowe i finansowe pracodawcy. Nie zmienia to jednak faktu, że roczne, indywidualne zeznanie podatkowe składa podatnik - czyli pracownik, a nie pracodawca. Nowością w tym zakresie ma być możliwość rozliczenia podatników PIT-37 automatycznie przez organy skarbowe za pomocą usługi Twój e-PIT - program jednak dopiero startuje.

* Artykuł sponsorowany

Reklama.

Tagi: e-pit   rozliczenia pit   pita   podatki

Zobacz także

Dane dotyczące sytuacji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 na dzień 13 lipca na terenie województwa lubelskiego

Dodane: 2020-07-13 16:30 - Komentarze  (3)  czytane (7554)

TAGI: koronawirus, biłgoraj, powiat biłgorajski, covid-19Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.191.145

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

#ChalengePomagam biłgorajskich krwiodawców

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Biłgorajski program opieki nad zwierzętami bezdomnymi

Tuż po świętach, bo od 23 kwietnia zacznie obowiązywać "Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt...