Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Rozebrano pomnik Józefa Dechnika

Dodał: red Data: 2019-05-21 17:09:43 (czytane: 4640)

Dzisiaj przystąpiono do rozbiórki pomnika Józefa Dechnika, który znajduje się przy głównej ulicy Biłgoraja, na placu przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia. Z cokołu zdjęto popiersie byłego sekretarza PZPR i człowieka, któremu rada Miasta przyznała tytuł "Zasłużony dla Miasta Biłgoraj". Działania to wynik uprawomocnienia się decyzji Wojewody Lubelskiego.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolPostępowanie prowadzone było blisko rok. Była wymiana pism, opinie IPN oraz odpowiedzi władz Biłgoraja. -My przedstawialiśmy nasze argumenty, między innymi takie, że budowa pomnika sfinansowana została ze składek dobrowolnych mieszkańców Biłgoraj, o tym że Rada Miasta nadała Józefowi Dechnikowi tytuł "Zasłużony dla Miasta Biłgoraja", usunięcie tablicy, która mogła propagować komunizm i ustrój totalitarny przez napis "Józef Dechnik. Budowniczy Polski Ludowej. Zostało zebranych ponad 1 200 podpisów mieszkańców, którzy prosili by Wojewoda takiej decyzji nie podejmował. Niestety efekt naszych działań był taki, że Wojewoda nie uznał Miasta Biłgoraj jako strony postępowania, jedynie dyrektora PSM I stopnia w Biłgoraju i wydał decyzję, która się uprawomocniła i musiała być wykonana do 24 maja br. Mnie jest przykro, że nasze argumenty przedstawiane Wojewodzie i Instytutowi Pamięci Narodowej nie zostały wzięte pod uwagę. Że nikt nie wziął pod uwagę całości dokonań Józefa Dechnika wraz z jego zasługami dla Biłgoraja - mówi w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl, Burmistrz Janusz Rosłan.

rozbiorka_pomnik_dechnika__1_.jpg

Burmistrz Rosłan podkreśla, że mieszkańcy Biłgoraja, którzy - jak pokazują wybory - popierają raczej partie prawicowe jednoznacznie pokazali, że nie mają nic przeciwko Józefowi Dechnikowi, bo zawdzięczają mu jako społeczność bardzo wiele. -Dzięki zaangażowaniu Józefa Dechnika, powstało wielu zakładów pracy, szkół i domów wielorodzinnych, Biłgoraj z miasteczka bardzo zacofanego stał się jednym z dynamiczniej rozwijających się miast w Polsce - dodaje Rosłan.

rozbiorka_pomnik_dechnika__2_.jpg

Miasto nie zgadza się z decyzją Wojewody także w temacie nieprzyznania mu strony w toczącym się postępowaniu. Wczoraj wysłane zostało w tej sprawie odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. -Do tej pory traktowani byliśmy jako strona. Wskazywały na to podejmowane przez Wojewodę czynności. Jeśli Minister przychyli się do naszego pisma postępowanie będzie trwało nadal, jeśli przychyli się do decyzji Wojewody Lubelskiego będziemy rozważali czy w tej sprawie jeszcze coś można zrobić - informuje Burmistrz. W chwili obecnie pomnik trafił na bazę Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i tam został zabezpieczony.

rozbiorka_pomnik_dechnika__3_.jpg

Przypomnijmy, Józef Dechnik z komunizmem związany był jeszcze przed II wojną światową. Był członkiem Polskiej Partii Robotniczej, a następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był sekretarzem powiatowym PZPR w Biłgoraju i Zamościu, członkiem KC PZPR i posłem na Sejm Ustawodawczy i PRL. W roku 1945 jako wartownik Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Biłgoraju brał udział w obronie budynku PUBP Biłgoraj przed oddziałem majora Bolesława Boruty ps. „Hanicz”. Z dokumentów wynika także, że należał do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. W czerwcu 1976 roku, po wprowadzeniu przez władze podwyżek cen oraz po protestach robotników Ursusa i Radomia, usiłował popełnić samobójstwo. We wrześniu 2017 roku Rada Miasta Biłgoraj przyznała pośmiertnie Józefowi Dechnikowi tytuł „Zasłużony dla Miasta Biłgoraj”.Zobacz także:

Uprawomocniła się decyzja Wojewody. Pomnik Józefa Dechnika zniknie z centrum Biłgoraja

/bilgoraj.com.pl/
Foto: Piotr Żuławski

Reklama.

Tagi: pomnik józefa dechnika   rozbiórka pomnika józefa dechnika   józef dechnik   biłgoraj

Zobacz także

Kolejne spotkanie z doradcami w ramach programu „Rozwój Lokalny”

Dodane: 2020-02-17 09:17 - Komentarze  (0)  czytane (269)

TAGI: biłgoraj, rozwój lokalny, spotkanie z doradcami, fundusze zewnętrzneKomentarze (51)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.234.245.125

Krzysztof (2019-05-24 22:17:02)

Czytam to poniżej i nic mnie nie zaskakuje! Dalej trwa festiwal inwektyw. Zastanawia mnie czy wśród komentatorów, naprawdę ważnych społecznie spraw są jeszcze tacy, których opinie nie są atakiem na piszących poprzedników a subiektywnie wyraźnych myśli o dyskutowanym problemmie? Jestem pewien, że czytamy swoje komentarze ale niestety mamy problemy z ich rozumieniem. Stąd agresja zamiast rzeczowej dyskusji. Przypomnę, że "możemy się różnić w poglądach ale rozmawiajmy rzeczowo" NIE NAPADAJMY NA SIEBIE! WRACAJĄC DO TEMATU: Chcę jeszcze raz podkreślić, że wielu świętych miało życiorysy, których i dziś nie jesteśmy zaakceptować. Mimo to są świętymi! Postawami, które uczyniły ich świętymi udowodnili, że warci są "modlitewnych wspomnień". Dechnik nie był i nie będzie świętym ale u wielu zasłużył sobie na wspomnienie i upamiętnienie? Jeśli są wśród nas ci, którzy chcą takiego upamiętnienia to dlaczego odmawia się im tego? Wszak każda grupa w lokalnej społeczności ma do tego prawo by czynić to do czego jest przekonana. Jedni z nas chodzą do kościoła katolickiego inni do cerkwi a jeszcze inni do sali królestwa. Jedni z nas chą poświęcić i przekazać następcom swoje wspomnienia o uczciwych i godnych upamiętnienia a inni odmawiają im tego. Czy taka odmowa jest zachowaniem godziwym? Myślę, że nie. Jeśli Dechnik w dokumentach IPN jest osobą odpowiedzialną za konkretne naganne czyny wobec konkretnych osób niech to IPN nazwie konkretnie. Polityczne ostractwo za przynależność do grupy odpowiedzialnej za działalność polityczną nie może być podstawą do eliminacji zasług rzeczywistych dla regionu. Tak samo moglibyśmy potraktować "sojuszników", którzy w politycznej zamówie zdecydowali o naszych granicach po wojnie. A przecież w Polsce stoją pomniki przedstawicieli ich narodów.

(2019-05-24 05:53:57)

Warto przypomnieć , że w 1976 r. strzelił Józef Dechnik, człowiek niezwykle prawy, który wiele dobrego uczynił dla Biłgoraja i okolic, strzelił sobie w głowę na znak protestu przeciwko władzy PRL, która zaatakowała strajkujących robotników Ursusa i Radomia, Nie mógł się z tym pogodzić, gdyż sam służył ludziom, żyjąc bardzo skromnie, wspierał innych, To był dobry człowiek, wdzięczni mieszkańcy naszego miasta docenili go pomnikiem. Obcy, z młodego pokolenia, którzy go nie znali, zlekceważyli wolę mieszkańców Biłgoraja, tego nie da się wybaczyć. Zwłaszcza, że przytulili do swojej partii wielu byłych ludzi z PZPR , i to im odpowiada. Hipokryzja, obłuda, podłość.

CzAd (2019-05-23 21:47:26)

Odpowiedz jest zaskakujaco prosta, naruszylem dogmat bilgorajskiego polboga jakim dla niektorych jest Dechnik. Dla mnie nigdy nie byl I nie bedzie. Ale rzecz nie dotyczy nieprzychylnych komentarzy, to nie jest zaden problem. Z tymi mozna wzniesc sie na poziom rzeczowej dyskusji. Wiekszosc jest zdecydowanie nieakceptowalnych, pozbawionych argumentow wrecz obrazajacych. Dlaczego? A to juz jest pytanie do autorow... Dlaczego odmawiaja innym prawa do opinii odmiennej od powszechnie przyjetej

do CzAd (2019-05-23 20:42:39)

Czy nie jest to zastanawiające dla ciebie, brak jakiegokolwiek komentarza przychylnego tobie? Może lepiej zastanów się nad tym, zamiast wypisywać jakieś górnolotne myśli.

CzAd (2019-05-23 20:06:32)

Przyznaje, to juz troche meczace ale kolejny raz wywolany zostalem do tablicy...
Szanowny Grzegorzu z Chetyna,
Nie dziwi w najmniejszym nawet stopniu, ze masz tendencje silowego narzucania innym konkretnych zachowan; kto, co I kiedy powinien. Tepa sila jest czyms co Cie wyroznia i widzimy kolejne proby wymuszania.
Pozwolisz jednak, ze to ja decyduje za siebie co robie, kiedy I gdzie.
Po wtore wierze, ze stac Cie na zdecydowanie wiecej niz obelgi, obrazanie, inwektywy, falszywa, zupelnie zbedna litosc, czy tez wykorzystywanie nieszczescia innych tylko po to by komus, mowiac kolokwialnie, dowalic.
Pracuj nad soba, rozwijaj swoj intelekt, osobowosc a jestem pewien, ze poznamy Cie z dobrej strony. Dysukurs nie moze ograniczac sie do plucia w klawiature.
Badz dobrej mysli, ja wierze, ze Ci sie uda

CzAd (2019-05-23 18:15:35)

By rozwiac wszelkie watpliwosci, wszyscy pedofile (ci bez koloratek tez) powinni byc bezwzglednie scigani i bardzo surowo ukarani za obrzydliwe zbrodnie jakich sie dopuscili.
Nie ma mowy o jakiejkolwiek chemicznej kuracji/kastracji jak chcial Tusk I spolka. Biorac pod uwage to, ze przecietny pedofil to okolo 150 ofiar nalezy domniemywac, ze stanowi permanentne zagrozenie I kazdy z nich powinien byc izolowany dozywotnio.

Grzegorz z Chetyna (2019-05-23 18:10:16)

Mówiąc szczerze, trochę mi szkoda tego CzAda. Taki ograniczony umysłowo. Powinien dzisiaj być pod Sejmem, gdzie protestują niepełnosprawni. Także umysłowo :(

do poniżej (2019-05-23 18:06:01)

Ty się zapytaj kto dał prawo "pedofilom w koloratkach" molestować dzieci? Tyle lat było to ukrywane i myśleli, że nigdy nie wyjdzie na jaw ? Ale co zrobić, jak myślenie boli :(

CzAd (2019-05-23 17:44:34)

Stosujecie takie metody I macie sie za medrcow, za lepszych, madrzejszych, bardziej oswieconych. Kiedy my siegamy po Wasze metody postrzegania i przedstawiania rzeczywistosci okreslacie nas mianem wariatow, idiotow, chorych psychicznie, psycholi etc. katalog jest dosyc bogaty Wzorcow do nasladowania macie bardzo duzo ale kto Wam dal prawo?

(2019-05-23 17:34:38)

Kolejny raz wpis Czada dowodzi o jego problemach psychicznych. Biedaczyna.

CzAd (2019-05-23 17:14:41)

Silk, Dechnik byl pedofilem....
, popros tefauen o kilka reportazy, Fakt o artykul badz, dwa w tej sprawie I oskarzenie juz masz gotowe bardzo szybko I sprawnie.
Teraz zajmij sie zebraniem materialu dowodowego. Powodzenia! Jestes w tym dobry lol

Silk (2019-05-23 16:19:01)

O, nareszcie pojawił się CzAd i jak zwykle bredzi jak w malignie. A jak tam twój idol ks.Jankowski? Dalej uważasz go za niewinnego? Otwórz w końcu oczy...

CzAd do Krzysztofa (2019-05-23 16:17:21)

Nie zmieniamy historii, nie wyrzucamy nikogo z przestrzeni publicznej, szanujemy Dechnika jako czlowieka, szanujemy Walese jako czlowieka ale trudno pozytywnie ocenic dzialalnosc polityczna jednego badz drugiego. Skupmy sie na osobie Dechnika....
Czas po wojnie to okres kiedy nasz kraj rzadzony jest przez ludzi, ktorzy wladze pelnia z nadania NKWD. Panuje powszechny, krwawy terror, morderstwa, przesladowania, przemoc, Sojusz robotniczo - chlopski nie oszczedza nikogo. Zamordyzm odczuwa inteligencja, duchowienstwo, dzialacze opozycji politycznej (PSL, prosze jednak nie stawiac znaku rownosci miedzy PSL owczesnym i dzisiejszym), zamordyzm odczuwaja tez robotnicy.
Powojenny terror, rok 1956, 1966 o ktorym sie nie mowi), 1968, 1970, 1976, 1981, 1987 to kolejne daty kiedy rzadzacy komunisci przelewali krew Polakow. Po wydarzeniach roku 1976 nawet Dechnik watpi w to co robi On I Jego czerwona zaraza, strzela sobie w leb. Po wydarzeniach stanu wojennego, robi to jeszcze raz, tym razem skutecznie.
Caly kraj I narod znajduja sie w kajdanach niewoli, a my mowimy: na naszej bilgorajskiej plantacji jest super, lancuchy na naszych nogach nie sa znowu takie ciezkie, nasz pan o nas dba, ostatnio odmalowal nam czworaki. To dobry czlowiek, nie bije nas, pilnuje jedynie bysmy sie nie buntowali przeciwko panujacemu systemowi, mamy byc grzeczni, posluszni.
Zrobilismy zbiorke pieniedzy z naszych skromnych srodkow, planujemy wzniesc mu pomnik...

ted (2019-05-23 16:09:49)

ci co wypisują bzdury , niech spytają dlaczego w przeszłoci p. Dechnik strzelił sobie w głowę ?

stary (2019-05-23 14:37:51)

ach Placy , Placy

Krzysztof (2019-05-23 13:09:19)

Historii nie da się zmienić. Fakty są faktami. Jedni z nas pamiętają o faktach oceniając je pozytywnie inni oceniając je negatywnie. Jest wśród nas jeden człowiek, który swoje stanowisko wyraził kiedyś słowami "jestem za a nawet przeciw". To Polak, którego zna cały świat. My dziś oceniamy go albo dobrze albo źle. Czy oznacz to, że mamy go wyrzucić z przestrzeni publicznej? Naród, który szanuje siebie i własną historię nie powinien prowadzić "wojenek" politycznych z inspiracji chwilowo funkcjonujących opinii politycznych o wspólnej historii. Przewrotnie zadam pytanie: Czy gdyby chciano dziś ponownie postawić pomnik szanowanemu przez wielu Dechnikowi, byłoby to możliwe? Bo życiorysów tak jak naszych własnych już nie zmienimy tak nie zmienimy ich tym, których już nie ma wśród żywych. Pomniki możemy stawiać za zasługi nie za życiorysy! Każdy z nas może swoimi zasługami na rzecz lokalnej społeczności zasłużyć na swój pomnik. Ja postawił bym pomnik każdemu za tolerancję i szacunek wobec innych ludzi.

Dla sierot po utracie "ojca komunistycznej biłgorajskiej inteligencji" (2019-05-23 08:17:26)

Proponuję postawić na cokole przy szkole muzycznej popiersie miejscowego słynnego pianisty, który od czasu do czasu zaprasza na swoje "koncerty dla przyjaciół" w BCK

(2019-05-23 06:57:50)

Z idiotami się nie dyskutuje ani psycholami z deficytem szarych komórek.
Argumenty burmistrza jak najbardziej zasadne.

s (2019-05-22 22:00:53)

Za ta wypowiedź burmistrz powinien podać się do dymisji. Wypowiedź godna ignoranta i nieuka. Takie osoby jak Dechnik utrwalały władzę ZSRR w Polsce, rujnowały życie patriotów i klas "niepożądanych" przez komunistów. Oczywiście mógł to robić wierząc w komunizm jak wierzy burmistrz ale dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane.

CzAd (2019-05-22 19:53:03)

Serdecznie pozdrawiam pokatnych, domoroslych psychiatrow samoukow lol
Brak argumentow zastepujemy dobrze znanymi diagnozami, ale skoro towarzysz Dechnik kojarzyl tez I malzenstwa.... to nalezy sie zastanowic czy usunietego pomnika nie nalezy przeniesc pod USC

(2019-05-22 19:12:51)

Tak,to świr, wiadomo kto. Psychol !

(2019-05-22 19:11:33)

Ten Czad to chyba psychicznie chory skoro bredzi, że Dechnik chciał Biłgoraj do ZSRR. Czadzie, pora do Abramowic.

(2019-05-22 19:06:50)

Biłgorajanin ma rację, nie tylko rodzice , rodzeństwo wielu Pisowców było i w PZPR, ale także sporo działaczy PiS, ale ich, czyli pisowski komunista nie podlega represji. Obłuda totalna. Biłgoraj tej podłości nie zapomni, że zniszcz

(2019-05-22 18:53:51)

(2019-05-22 18:53:39)

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

BIURO RACHUNKOWE Marek Zwolak - rozliczenie podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość, doradztwo.

ul. Komorowskiego 3/102, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Studniówka uczniów ZSZiO (FOTO, VIDEO)

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju,...

Eko - walentynki. Młodzież rozdawała sadzonki drzew i rozmawiała o ekologii (FOTO)

Młodzież z biłgorajskich szkół średnich, skupiona w PCK Biłgoraj...

78. rocznica powołania Armii Krajowej. Uroczystości powiatowe w Biłgoraju (FOTO, AUDIO)

14 lutego 1942 roku powołana została Armia Krajowa. Wówczas decyzją...

Otwarcie nowej Sali Obsługi Interesanta WGiGN Starostwa Powiatowego (VIDEO)

Dziś z udziałem Starosty Biłgorajskiego nastąpiło otwarcie nowej...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Ogłoszenia