Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Rozbudowa domu jednorodzinnego

Dodał: red Data: 2015-11-17 13:44:25 (czytane: 16213)

Rozbudowa domu musi być przeprowadzona zgodnie z prawem budowlanym. Nie jest istotne, czy będzie to dobudowa, czy też nadbudowa domu, wymogi urzędnicze muszą być spełnione.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajJeśli inwestor nie zgłosi prac budowlanych w stosownym urzędzie, jego rozbudowa będzie traktowana jako samowola budowlana, a sam inwestor zostanie ukarany. Kary są bardzo wysokie, a rozbudowa traktowana jest w takich samych kategoriach jak samowolne wybudowanie domu jednorodzinnego.

Miejsce na rozbudowę
Zanim inwestor podejmie decyzję o rozbudowie i uzyska stosowny dokument, warto sprawdzić, czy rozbudowa będzie możliwa z czysto technicznego punktu widzenia. Należy bowiem pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości do granic z sąsiadami.

Odległość ściany budynku od granicy z sąsiednią działką nie może być mniejsza niż 3 metry w przypadku ściany bez otworów i 4 metry jeśli ściana ma otwory. Podobnie taras, balkon, daszek, schody zewnętrzne mogą znajdować się w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra od granicy z działką sąsiadów.

Przepisy budowlane wyrażają zgodę na rozbudowę domu, który jest usytuowany bliżej niż dane 3 lub 4 metry od granicy, ale warunkiem jest fakt rozbudowywania części leżącej poza pasem o szerokości 3 metrów wzdłuż tej granicy lub też w przypadku gdy nadbudowana jest tylko jedna kondygnacja, ale w ścianie, która nie będzie znajdować się bliżej niż w odległości 4 metrów, nie będzie otworów, zwłaszcza okien.

Jeśli komuś bardzo zależy na uzyskaniu pozwolenia pomimo braku możliwości prawnych, może zwrócić się do starosty, aby ten następnie złożył wniosek do ministra od spraw budownictwa o wydanie zgody na odstępstwo od przepisów techniczno- budowlanych. Niestety taka decyzja wydawana jest tylko w specjalnych okolicznościach. Dodatkowo za pełną zgodą sąsiadów, którzy przy okazji mają prawo wglądu do całej dokumentacji związanej z rozbudową domu. Warto przemyśleć, czy sprawa rozbudowy warta jest tak daleko idących działań.

rozbudowa_domu_jednorodzinnego.jpg


Kwestie urzędowe i dokumentacja
Przede wszystkim należy udać się do gminy i sprawdzić w planie miejscowym jakie są przewidziane parametry zabudowy znajdującej się na danej działce, czyli do jakiej wielkości można dom rozbudować.

Jeśli dom nie jest młody, planu może nie posiadać. Wówczas należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, koniecznie wraz z dwiema mapami zasadniczymi z naniesionym miejscem rozbudowy. Wniosek powinien być wzbogacony dokładnym opisem rozbudowy oraz powinien zawierać oszacowaną wielkość docelową dobudowanego domu. Warto skorzystać z pomocy architekta, który nie tylko przygotuje fachowy projekt domu, ale również dokona precyzyjnych wyliczeń.

Architekt będzie również potrzebny, gdy po wydaniu warunków zabudowy następuje konieczność dostosowania projektu rozbudowy do wymogów narzuconych ze strony gminy. Tylko wówczas możliwe jest uzyskanie pozwolenia na rozbudowę.

Wniosek o wydanie pozwolenia na rozbudowę domu
Do samego wniosku koniecznie należy dołączyć decyzję o warunkach zabudowy, ale tylko wtedy jeśli nie ma planu miejscowego, oświadczenie osoby zainteresowanej o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Konieczne jest również dołączenie czterech egzemplarzy projektu budowlanego.

Pozwolenie wydawane jest w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku i niezbędnych załączników.

Tak jak w przypadku budowy domu jednorodzinnego, tak i w kwestii rozbudowy domu, konieczne jest zatrudnienie kierownika budowy oraz prowadzenie dziennika budowy. W powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego składa się zawiadomienie o terminie rozpoczęcia prac budowlanych.

Nadzór powiadamia się również wraz z zakończeniem prac. Dołącza się wówczas oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu robót, dziennik budowlany oraz protokoły sprawdzeń nowo powstałych instalacji wewnętrznych, kopię świadectwa charakterystyki energetycznej i inwentaryzację geodezyjną powykonawczą.

Nadzór ma 21 dni na wniesienie sprzeciwu. Jeśli tego nie zrobi, rozbudowę uznaje się za wykonaną zgodnie z prawem budowlanym.

/red./

Reklama.

Tagi: rozbudowa domu jednorodzinnego   budownictwo jednorodzinne   biłgoraj   budownictwo biłgoraj

Zobacz także

Paczki od PCK dla potrzebujących rodzin

Dodane: 2020-06-03 09:03 - Komentarze  (0)  czytane (846)

TAGI:Komentarze (9)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.226.97.214

Gregorytriar (2019-09-12 17:42:40)
see pron (2018-12-21 06:48:30)

gUg2lb This is one awesome blog article.Really looking forward to read more. Will read on

(2018-02-04 05:22:39)

Here is our {Nike Broncos & cheack more details

(2017-11-25 21:26:51)

Hello tout le monde ,

Y a-t-il un endroit pour écouter des musiques gratuitement ?
Auparavant j'utilisais le site ecouter musique
mais il ne marche plus c'est dommage.

Vous en connaissez d'autres ? Merci beaucoup !!

(2017-11-24 19:18:59)

Here is our team jerseys wholesale & cheack more details

(2017-02-22 00:57:49)

What is cheap mlb jerseys? Maybe you can ask for more here.
wholesale nfl jerseys

Ela (2016-03-29 11:51:32)

jeszcze warto dodać, że na rozbudowę domu potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli tegoz budynku (lub działki, bo wszystko co na gruncie należy do gruntu). czasami jedna osoba hamuje cały proces. wyjściem jest oczywiście spór sądowy (tj. z art. 139 kc ) ale chyba niewiele osób się na to decyduje. co za radość mieszkać gdzieś gdy się komuś jawnie zawadza?...

alojz (2015-11-18 10:18:58)

wszystko ma być zgodnie z prawem
tylko nie wszyscy równi są wobec prawa
prawo prawem
znajomości znajomościami

Inż. (2015-11-17 18:29:39)

"Nadzór ma 21 dni na wniesienie sprzeciwu. Jeśli tego nie zrobi, rozbudowę uznaje się za wykonaną zgodnie z prawem budowlanym."

ART 51 Prawa Budowlanego mówi troszkę inaczej niż jest w tekście. Mało profesjonalne podejście piszącego.

P.S. nie ma czegoś takiego jak dziennik budowlany jest natomiast dziennik budowy.

Zamiast wprowadzać ludzi w błąd lepiej nic nie pisać.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

JP BUDOWNICTWO

ul. E Orzeszkowej 25, 23-400 Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Inwestycje w drogi wojewódzkie w powiecie biłgorajskim. Będzie remont odcinka Tarnogród - Obsza (AUDIO)

Dziś w Tarnogrodzie odbyła się konferencja prasowa z udziałem...

77. rocznica pacyfikacji Łukowej (FOTO, AUDIO)

W pierwszą niedzielę lipca mieszkańcy Łukowej wspominają wysiedlenie...

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących - szkoła z przyszłością

W skład Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Pszczelarz Kozacki wyróżniony tytułem „Marka Lubelskie”

Prowadzący działalność na terenie Gminy Łukowa Pszczelarz Kozacki...

Ogłoszenia