Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Rodzinny piknik w Różańcu

Dodał: red Data: 2019-06-15 20:23:09 (czytane: 1388)

W Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Różańcu w połowie czerwca br. odbył się piknik rodzinny pod hasłem „Ogród różnorodności”. Dla dzieci i rodziców z wioski przygotowano szereg atrakcji na niedzielne popołudnie. Szkolni wolontariusze zaprezentowali także efekty uczestnictwa w projekcie „Różnorodność nas uskrzydla”.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajWystępy artystyczne w wykonaniu dzieci, loteria fantowa, malowanie twarzy, balonowe zwierzątka i ogromne bańki mydlane to tylko niektóre z atrakcji jakie czekały na uczestników pikniku na placu szkolnym w Różańcu. Słoneczna pogoda sprzyjała zabawom na wolnym powietrzu a cieniem służyły namioty i rozłożysty młody dąb upamiętniający patrona szkoły. Stoiska szybko wypełniły się rodzinami a tańczące na środku placu dzieci skupiały uwagę wszystkich zgromadzonych. Familijny charakter spotkania sprzyjał podsumowaniu projektu „Różnorodność nas uskrzydla” w którym szkoła uczestniczyła. Całość projektu była realizowana i koordynowana przez Fundację Pomocy Dzieciom „Krzyk” w Biłgoraju. Było to zadanie publiczne dofinansowane z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, a partnerem organizacyjnym była Szkoła Podstawowa Nr 4 w Biłgoraju. Operatorem programu jest Narodowy Instytut Wolności i Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Od jesieni uczniowie ze szkolnego koła wolontariatu uczestniczyli w prowadzonych przez Agnieszkę Neuman-Lipińską warsztatach „Łączy nas wiele”. W sobotnie przedpołudnia gromadzili na zajęciach dotyczących poszanowania wielokulturowości i tolerancji. Najbardziej zaangażowani wolontariusze jeździli w kwietniu na organizowane przez Fundację „Krzyk” wizyty studyjne do Lublina i Warszawy. Poznali tam szereg organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji, które podejmują problemy związane z tolerancją i prawami człowieka.

piknik_rodzinny_rozaniec__1_.JPG

Następnie przyszedł czas, aby zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystać na rzecz własnego środowiska. Grupa wolontariuszy z pomocą swoich nauczycieli zaplanowali dwie mini akcje społeczne. „Różnorodni językowo, jednakowo kreatywni” to pomysł na poznawanie kultury języka różnych krajów europejskich. Kolejne miesiące były dla uczniów szkoły podróżą po krajach niemieckojęzycznych, Rosji i Wielkiej Brytanii. Towarzyszyły temu quizy i zabawy językowe, a także pomysłowe prezentacje dorobku kulturowego, których adresatami byli szkolni koledzy i koleżanki.

Druga akcja młodzieży skierowana była do wiejskiej społeczności wsi. „Różaniec - ogród różnorodności” to działania mające na celu uzmysłowienie mieszkańcom pochodzenia nazwy miejscowości i propagowanie sadzenia róż w przydomowych ogrodach. Odbyły się więc warsztaty wykonywania różnymi technikami róż z bibuły, pokaz florystyczny i konkurs plastyczny na najpiękniejszą różę. Natomiast późną wiosną przeprowadzono nasadzenia krzewów różanych w przestrzeni publicznej wsi. W nawiązaniu do obchodzonego w kraju 100 lecia Niepodległości Polski, róże posadzone zostały w miejscach pamięci m.in.: przy pomnikach ofiar II wojny światowej i przy obelisku upamiętniającym niesiniejącą już cerkiew. Dodatkowym owocem uczestnictwa w  projekcie było stworzenie emblematu szkoły i wykonanie reprezentacyjnych koszulek z nadrukiem.

piknik_rodzinny_rozaniec__2_.JPG

Wolontariusze z Różańca wzięli wzięli także udział w „Festiwalu Różnorodności” w Biłgoraju, gdzie spotkali się z grupami szkolnymi realizującymi projekt „Różnorodność nas uskrzydla” z terenu całego powiatu. Prezentowali swoje osiągnięcia i wystąpili z układem tanecznym na scenie letniej BCK. Opiekę nad przebiegiem projektu z ramienia szkoły sprawowali Karolina Dołomisiewicz i Bogdan Antolak. Podczas niedzielnego pikniku z rąk dyrektor szkoły, Jadwigi Patro wszyscy zaangarzowani wolontariusze otrzymali podziękowania i nagrody. Zadowolenie z efektów projektu i gratulacje dla uczestników skierowała do nauczycieli i młodzieży, obecna na podsumowaniu, koordynatorka projektu i członek zarządu Fundacji „Krzyk” Agnieszka Neuman - Lipińska.

Piknik pod hasłem „Ogród różnorodności” okazał się wspaniałą okazją do integracji mieszkańców dwóch różanieckich sołectw i społeczności uczniowskich na co dzień przebywających w gmachu głównym szkoły i w filii. Dzieci i ich rodzice mogli w trakcie pikniku skorzystać z grilla i kiermaszu ciast. Z głośników  co jakiś czas rozbrzmiewały  znane przeboje muzyki rozrywkowej. Wyjątkową atrakcją pikniku były prezentowane w japońskim teatrzyku Kamishibai „Bajki Świata”, które udostępniła Biblioteka Pedagogiczna w Biłgoraju. Jednak najwięcej radości i zabawy dostarczyła dzieciakom dmuchana zjeżdżalnia, która okazała się przebojem całej imprezy.

/Piotr Kupczak/   

Tagi: piknik rodzinny   gmina tarnogród   różaniec   różnorodność nas uskrzydla

Zobacz także

Strajk kobiet. Ulicami Biłgoraja przeszedł protest przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego (FOTO, VIDEO)

Dodane: 2020-10-28 17:21 - Komentarze  (78)  czytane (7577)

TAGI: strajk kobiet, aborcja, protest, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.228.8.80

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Zamknięte cmentarze na Wszystkich Świętych. Praca zdalna

Rząd podjął decyzję w sprawie cmentarzy. "Reagujemy na szybko...

Powiat biłgorajski. Pomoc psychologiczna w zwiazku z Covid-19

Osoba poddana izolacji z powodu Covid-19, nadzorowi epidemiologicznemu...

Zakończyła się rewitalizacja Placu Wolności. Dziś znikły ochronne płotki, a na placu zabaw aktywnie czas spędzały dzieci (FOTO)

Projekt rewitalizacji Placu Wolności w Biłgoraju, realizowany...

Uczcili Kapelana Solidarności i kapłanów niezłomnych (FOTO, AUDIO)

Mieszkańcy Biłgoraja uczcili dziś ks. Jerzego Popiełuszkę i księży...

Jak skutecznie zapobiegać korozji metalowych elementów?

Inżynierowie projektujący obiekty przemysłowe wykorzystują w tym celu...

Stypendia FFLZB rozdane (LISTA STYPENDYSTÓW)

Do kilkudziesięciu uczniów trafiły dziś stypendia ufundowane...

Ogłoszenia