Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Rodzinny nordic walking trasą historii

Dodał: red Data: 2021-11-24 08:55:07 (czytane: 1472)

Stowarzyszenie „Dąb” w Ciosmach realizuje projekt „Bądźmy solidarni”, który jest dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 - 2030. Celem projektu jest zwiększenie aktywności społecznej 40-osobowej grupy mieszkańców wiosek Ciosmy oraz Dąbrowica z gminy Biłgoraj poprzez zaangażowanie jej w działalność obywatelską i społeczną w okresie od 1 czerwca br. do 31 lipca 2022 roku.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolReklama.

Uczestnicy projektu tworzą duety złożone z osoby poniżej 25-go roku życia i osoby powyżej 25-go roku życia. Każdy z duetów projektowych przygotowuje i realizuje jedną akcję obywatelską. W sumie zostanie zrealizowanych 20 inicjatyw. Inicjatywa pn. „Rodzinny nordic walking trasą historii” została zorganizowana 3 października 2021 roku. w Ciosmach przez jeden z duetów projektowych.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się o godzinie 14.00  spotkaniem przed remizą OSP w Ciosmach. Na początku akcji instruktor udzielił  wszystkim zainteresowanym informacji jak przygotować się do nordic walkingu, jakie wybrać kijki,  jaki strój jest najlepszy oraz podał przykładowe ćwiczenia przygotowujące do właściwego chodzenia z kijkami. Dzięki dobrze dobranym kijkom można nauczyć się prawidłowej pracy rąk oraz stawiania właściwych  kroków.

ciosmy_projekt_obywatelski.jpg

Kolejnym etapem była  nauka jak trzymać kije, jak je wbijać i odwodzić oraz jak zsynchronizować prace nóg i rąk. Instruktor przeprowadził również pogadankę na temat zalet uprawiania nordic walking. Następnie w sposób praktyczny uczestnicy mogli ćwiczyć swoje umiejętności. Trasa ćwiczeń nordic walking  wiodła  przez ci osmański las, który jest naturalnym środowiskiem dla uprawiania nordic walking. Miękkie leśne ścieżki amortyzują wstrząsy, dzięki czemu spacer po nich jest mniej obciążający stawy niż po asfalcie. Zaletą jest także ich nierówność - dzięki temu nasze mięśnie i stawy pracują w większym zakresie. W tym przedsięwzięciu połączenie ruchu oraz historii nie było przypadkowe. Organizatorzy zadbali aby przystanki były przystankami, które są bardzo ważne w historii Ciosmów. Trasa obejmowała pomnik poświęcony żołnierzom września i partyzantom poległym w latach 1939 - 1944 w walce z okupantem niemieckim, obok pomnika  posadzony został pamiątkowy dąb ku pamięci poległym w czasie powstania styczniowego, następnie trasa wiodła w stronę Byczka - tam znajdują się odrestaurowane przez Stowarzyszenie kapliczki, kolejnym przystankiem było miejsce obok czerwonej figury. Tragiczna historia z  nią związaną nie jest znana młodym mieszkańcom Ciosmów. Takie spotkania przywracają wspomnienia starszym, a młodych uczą lokalnej historii. Obelisk na Kniej poświecony oddziałowi Leona Czechowskiego był miejscem gdzie historia z roku 1863 została przypomniana i opowiedziana przez nauczyciela historii. Następnie drogą obok kościoła przemarsz kierowany został przez Ciosmy.

Przewodnikiem była Helena Szado - Oleksak, prezes Stowarzyszenia „Dąb”, a jednocześnie nauczyciel historii. Opowieści historyczne zostały przedstawione w barwny sposób, każdy z uczestników mógł wyobrazić sobie losy swoich przodków. Po długim marszu odbyło się spotkanie integracyjne w remizie OSP w Ciosmach.To przedsięwzięcie to początek wspaniałego sportu dla każdego oraz  integracja międzypokoleniowa. Cel został zrealizowany i będzie kontynuowany przez wielu uczestników. Jak sami stwierdzili, czegoś takiego bardzo oczekiwali. Akcja była znakomita odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Ciosmów.

Zobacz także: Rodziny w akcji - wyjazd do teatru

/red./

Tagi: stowarzyszenie dąb w ciosmach   nordic walking   bądźmy solidarni   gmina biłgoraj

Zobacz także

Lodowisko w Biłgoraju ruszy jeszcze w tym miesiącu

Dodane: 2022-01-14 11:38 - Komentarze  (18)  czytane (1541)

TAGI: lodowisko biłgoraj, petycja, szkoła podstawowa nr 5 w biłgoraju, sport biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.153.100.128

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Siłownie i Fitnes

więcej

Kluby sportowe

Ogłoszenia