Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Rocznica sowieckiej agresji na Polskę (FOTO)

Dodał: red Data: 2017-09-18 14:40:36 (czytane: 2470)

"Tych dni historia nie zapomni, gdy stary ląd w zdumieniu zastygł. I święcić będą nam potomni, po pierwszym września - siedemnasty. I święcić będą nam potomni, po pierwszym - siedemnasty" /Jacek Kaczmarski/.

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, Biłgoraj

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajUroczystości odbyły się 18 września br. przy Krzyżu Katyńskim na części wojskowej cmentarza przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju. Tutaj zgromadziły się poczty sztandarowe, przedstawiciele środowisk kombatanckich, przedstawiciele Sejmu RP, przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych, młodzież szkolna i mieszkańcy Powiatu.

harcerze_zszio_bilgoraj.JPG


O honorową asystę zadbali harcerze z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących i Szkoły Podstawowej Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju. Tutaj pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Zbrodni Katyńskiej", odpracowana został w intencji Ojczyzny Msza święta, odbyła się także część artystyczna w wykonaniu młodzieży oraz złożono kwiaty i oddano cześć bohaterom walk o wolną i suwerenną Polskę.

noz_w_plecy.JPG

Tradycyjnie już, organizatorami rocznicowych religijno - patriotycznych uroczystości związanych z przypomnieniem ofiar sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku byli Starosta Biłgorajski i dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących wraz ze społecznością szkoły. -Wrzesień to miesiąc szczególny dla Polski, dla naszej pamięci historycznej i tożsamości narodowej. To miesiąc rocznic, niezwykle dramatycznych wydarzeń w naszym kraju. 1 września 1939 roku, armia Niemiec hitlerowskich napadła na naszą Ojczyznę w ten sposób rozpoczęła się II wojna światowa. W wielu miejscach trwały zaciekłe walki, a obrońcy naszej Ojczyzny wsławili się wyjątkową odwagą i determinacją. 17 września 1939 roku nadszedł kolejny cios, armia czerwona na rozkaz Stalina przekroczyła granice Polski. Znaleźliśmy się w kleszczach dwóch totalitarnych mocarstw. Dziś chcemy uczcić pamięć tamtych dni i tamtych bohaterów. Witam poczty sztandarowe, organizacje kombatanckie, witam kapłanów, serdecznie witam posłów Ziemi Biłgorajskiej, radnych Rady Powiatu i Rady Miasta, witam władze samorządowe. Witam młodzież szkolną i mieszkańców Miasta - mówił otwierając uroczystości Stanisław Sitarz, dyrektor ZSBiO w Biłgoraju.

ksiadz_jozef_flis_bilgoraj.JPG


Uroczystej Eucharystii sprawowanej w intencji Ojczyzny i ofiar II wojny światowej oraz terroru stalinowskiego przewodniczył ks. prałat Józef Flis, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju. -Siostry i bracia, dziś w liturgii Kościoła wspominamy święto patrona Polski, św. Stanisława Kostki, którego życie, choć krótkie, było niezwykle bogate i owocne. Mając za sobą tego świętego gromadzimy się - jak każdego roku - na miejscu szczególnym przy Krzyżu Katyńskim, aby modlić się za naszą Ojczyznę, by modlić się za tych, którzy w czasie II wojny światowej złożyli swe życie jako daninę za wolność Polski. Oni najpierw dzielnie stawili czoła okupantowi z zachodu, który 1 września 1939 roku przekroczył granice Polski, a później 17 września 19393 roku najeźdźcy ze wschodu. Nasi przodkowie walczyli z Niemcami i sowietami. Byli mordowani tylko dlatego, że byli Polakami, że nie chcieli oddać Polski w obce ręce, że ich życiu przyświecała idea zawarta w haśle Bóg - Honor - Ojczyzna. My dziś wiemy, że atak hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji to wynik realizacji tajnego porozumienia do Paktu Ribbentrop - Mołotow. Dziś na nas spoczywa obowiązek pamięci o naszych przodkach, obowiązek uczczenia ich bohaterstwa i poświęcenia, obowiązek modlitwy i dbania o rozwój i pomyślność Polski, obowiązek dbania o prawdę - mówił we wstępie do wspólnej modlitwy ks. prałat Flis.

Reklama.

Wg. szacunków historyków do sowieckiej niewoli trafiło od 250 do 300 tys. żołnierzy polskich, 1 mln osób - mieszkańców kresów II Rzeczpospolitej wywieziono na Syberię i do Kazachstanu na roboty kołchoźnicze, 22 tys. polskich oficerów, urzędników państwowych, funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej, żołnierzy wywiadu i przedstawicieli nauki zamordowano strzałem w tył głowy. Szacuje się, że około 400 tys. wyniosła liczba ofiar cywilnych stalinowskiego terroru po 1939 roku.

mlodziez_zsbio_bilgoraj.JPG

Ofiarę tych naszych rodaków oraz genezę zbrodniczej napaści na Poslkę przypomniała - w montażu słowno - muzycznym młodzież z ZSBiO.

kazimierz_paterak.JPG

Kulminacja uroczystości rocznicowych było złożenie wieńców i zapalenie zniczy - jako wyraz pamięci i hołdu. Za obecność uczestnikom uroczystości dziękował Starosta Biłgorajski Kazimierz Paterak. W swym wystąpieniu mówił o przebaczeniu i pamięci, obowiązkach Polaków i potrzebie pielęgnowania historii i tożsamości oraz patriotycznym wychowaniu młodzieży.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 93

Tagi: 78. rocznica sowieckiej agresji na polskę   rocznica ataku rosji na polskę   rocznica noża w plecy   ii wojna światowa

Zobacz także

Kolędy u Chrystusa Króla (FOTO)

Dodane: 2019-01-15 10:27 - Komentarze  (0)  czytane (386)

TAGI: koncert kolęd, chrystus król biłgoraj, wspólne kolędowanie, parafia chrystusa królaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.234.76.59

Pan moda (2017-09-21 20:13:28 - IP: ***.42.186.90)

Kto tego wieśniaka posła ubiera

j23 (2017-09-21 20:11:02 - IP: ***.42.186.90)

Chciałem zauważyć, że w godzinach pracy urzędnicy powinni być w pracy a nie na wiecach, dożynkach i innych niby to uroczystościach. Po pracy proszę bardzo.

(2017-09-20 21:09:08 - IP: ***230.11.34)

Nic gorszego nie ma jak beznadziejny poseł, szkoda na takie słów. Co innego posłanka Agata Borowiec, to skuteczne działanie, i kultura w sposobie bycia.

vghfg (2017-09-18 22:56:40 - IP: ***254.171.191)

Nie straszni nam Niemcy czy ruskie , o wiele bardziej są niebezpieczni donosiciele Tuska

Jan (2017-09-18 22:36:43 - IP: ***.119.121.2)

Roslan do zmiany i w pełni to popieram a wpis poniżej to do kabaretu haha

*** (2017-09-18 20:36:55 - IP: ***47.32.27)

Gdzie burmistrz Rosłan???
Pracuje zapewne i załatwia kolejne miliony na inwestycje dla miasta.
Urzędnicy utrzymywani z naszych podatków powinni brać przykład z burmistrza Rosłana.

j 64 (2017-09-18 20:15:58 - IP: ***185.219.139)

Czy?
,,Czy Rosjanie kiedykolwiek walczyli o Wolność Naszą i Waszą jak to robili Polacy?"
Czy sądzicie, że Wietnam, wcześniej kolonia francuska, bez wsparcia ZSSR ( Rosji) pozbyłby się Francuzów a następnie Amerykanów?
Czy Fidel Castro nie otrzymywał pomocy od Rosjan?
Czy obecnie w Syrii latają kosmici a nie Rosjanie na Migach i na Su?
Czy sądzicie, że imperium Brytyjskie i Francuskie rozpadło się samo z siebie i bez udziału ZSSR?
Czy Nasser mógłby znacjonalizować kanał Sueski gdyby za plecami nie miał Związku Radzieckiego?
Jugosławię zachód rozwalił bo zabrakło ZSSR i zabrakło w tamtym momencie Rosji .
Dziś Rosja wraca do polityki i wiedzą o tym Kim z Korei Północnej i wie o tym Iran i Turcja i Arabia.
Jakby mniej wie o tym pan Antoni.

Marta (2017-09-18 16:41:32 - IP: ***18.78.226)

Dlaczego nie było Agaty Borowiec i Janusza Rosłana? Widzę naszego posła Piotra Olszówka. Widać jak on dobrze dba o nasz region.

(2017-09-18 15:41:08 - IP: ***18.78.226)

wczoraj był 17 września a oni 18 w Biłgoraju świętują

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

XVIII Miedzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Studniówka ZSL 2019

Studniówka ZSBiO 2019

Grupa VOX charytatywnie

Gaudium - koncert fianłowy 2019

Chór i orkiestra kolędowały w kościele Chrystusa Króla

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

To moja pasja oraz bardzo osobiście to forma terapii, to realizacja siebie

12 września w Biłgorajskim Centrum Kultury nastąpi otwarcie wernisażu fotografii pochodzącej z Biłgoraja artystki Ewy Brodziak. Osobę...