Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Rocznica mordu partyzantów w lesie Rapy

Dodał: red Data: 2015-07-05 14:01:18 (czytane: 2834)

Tragiczną kartą w okupacyjnych dziejach Biłgoraja był epilog z 4 lipca 1944 roku, kiedy to Niemcy dokonali bestialskiego mordu na 65 partyzantach Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich w lesie Rapy na obrzeżach Miasta. 5 lipca 2015 roku, odbyły się uroczystości rocznicowe 71. rocznicy tej zbrodni.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpolmord_w_lesie_rapy__2_.JPG


Mord na Rapach kwalifikuje się jako zbrodnia ludobójstwa i wciąż - mimo, że od tego tragicznego wydarzenia minęło 71 lat - jest żywy w sercach i pamięci mieszkańców Biłgoraja. Przejawem tej pamięci są rocznicowe uroczystości obchodzone co roku na początku lipca. Ich główną ideą i myślą przewodnią jest uczczenie pamięci pomordowanych partyzantów i pochylenie się nad ich odwagą i poświęceniem.

mord_w_lesie_rapy__4_.JPG


Większość z rozstrzelanych 4 lipca 1944 roku stanowili jeńcy - członkowie AK I BCh - pojmani po bitwie pod Osuchami, gdzie rozegrała się największa bitwa partyzancka w okupowanej przez Niemców Polsce. Była ona wynikiem działań w ramach akcji "Wicher II", tj. niemieckiej akcja przeciwpartyzanckiej przeprowadzonej w dniach 16 - 25 czerwca 1944 w lasach Puszczy Solskiej. Przeprowadzono ją po fiasku operacji "Wicher I" w Lasach Janowskich. Jej zasadniczym celem było zniszczenie niezwykle licznych na tym terenie polskich i sowieckich oddziałów partyzanckich, które paraliżowały niemiecką komunikację i niemalże całkowicie kontrolowały sytuację na terenie lasów, w takich miejscowościach jak Józefów Biłgorajski czy Aleksandrów. Partyzanci stanowili zagrożenie również dla Niemców w dużych miastach - np. w Biłgoraju przeprowadzili wiele akcji dywersyjnych i sabotażowych; poza tym komunikację z tym miastem okupanci musieli utrzymywać przez wysyłanie silnie bronionych konwojów czy nawet lotnictwa. Liczne oddziały partyzanckie na tych terenach były efektem niemieckiego terroru, który na Zamojszczyźnie przybierał największe rozmiary w skali kraju i Europy (Zobacz: 71. rocznica Bitwy pod Osuchami (FOTO)).

Reklama.

Aresztowani partyzanci byli przetrzymywani i torturowani przez niemieckich oprawców w budynku Gestapo w centrum Biłgoraja. Stamtąd więźniów przewieziono za miasto w okolice wsi Rapy, związanych drutem kolczastym partyzantów mordowano strzałem w tył głowy. Często więc mord ten - uznany przez Trybunał Międzynarodowy w Norymberdze za zbrodnię popełnioną na jeńcach wojennych - nazywany jest Biłgorajskim Katyniem

mord_w_lesie_rapy__1_.JPG


w 71. rocznicę tych wydarzeń odbyły się patriotyczno - religijne uroczystości, z udziałem mieszkańców Miasta, pocztów sztandarowych i władz samorządowych oraz reprezentantów Sejmu RP. Obchody rocznicy tego tragicznego wydarzenia rozpoczęły się od Mszy świętej sprawowanej w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju, w intencji ofiar niemieckich działań wojennych podczas II wojny światowej.

mord_w_lesie_rapy__3_.JPG


Po Mszy uczestnicy udali się pod pomnik upamiętniający śmierć partyzantów w lesie Rapy. Tutaj z okolicznościowym przemówieniem wystąpił dr Adam Balicki. Następnie w obecności pocztów sztandarowych i reprezentacji środowisk kombatanckich pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów. Majorowi Stanisławowi Mazurowi awansu gratulował Burmistrz Janusz Rosłan. Włodarz Miasta podkreślał godna naśladowania postawę życia byłego żołnierza AK, który awans na stopień majora odebrał 28 czerwca br.

Kwiaty składali m. in. przedstawiciele władz Miasta, Gminy Biłgoraj - Wojciech Dziduch, biłgorajscy "Strzelcy", przedstawiciele Nadleśnictwa Biłgoraj, PiS oraz przedstawiciele Rodziny Radia Maryja.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: 71. rocznica mordu partyzantów w lesie rapy   biłgoraj   bitwa pod osuchami   mord partyzantów na rapach

Zobacz także

Zakończył się

Dodane: 2020-08-09 22:03 - Komentarze  (5)  czytane (968)

TAGI: festiwal kultur, biłgorajskie centru kultury, andrzej głowacki, kultura biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.219.167.194

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Zakończył się

W Biłgoraju zakończył się tegoroczna siódma edycja "Festiwalu...

207 tys. zł na nowy samochód dla OSP Aleksandrów II

Ochotnicza Straż Pożarna z Aleksandrowa II otrzyma 207 tys. zł wsparcia...

Jeżdżę z głową - w kasku! Warsztaty rolkowe na OSiRze (FOTO)

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju oraz biłgorajska szkółka...

BTR chce by dawną siedzibę Gestapo, budynek PCK i pawilony przed Urzędem Miasta objąć ochrona konserwatorską

Zarząd Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego zwrócił się do Burmistrza...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia