Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Relikwie św. Marii Magdaleny trafiły do biłgorajskiego sanktuarium (FOTO, AUDIO)

Dodał: red Data: 2019-05-12 17:27:00 (czytane: 5199)

Dziś w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju nastąpiła intronizacja relikwii "Apostołki Apostołów". W uroczystości uczestniczyli biskupi Marian Rojek i Jan Śrutwa, ks. dr Jacek Kucharski, kapłani posługujący na Ziemi Biłgorajskiej, przedstawiciele Sejmu RP, władz samorządowych oraz mieszkańcy Biłgoraja.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajUroczystość rozpoczęła się od procesyjnego wprowadzenia relikwii do świątyni. W specjalnym relikwiarium umieścił je ordynariusz Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej marian Rojek. Wobec zebranych odmówił także specjalną modlitwę. Ceremonii towarzyszył śpiew Chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Następnie wszystkich zebranych powitał kustosz sanktuarium ks. Witold Batycki, głos zabrał także ks. dr Jacek Kucharski, który do Biłgoraja przywiózł relikwie świętej. Odczytał on list, jaki do mieszkańców Biłgoraja wystosował ks. kanonik Wiliam Meteo Maggioni, prezbiter Archidiecezji Mediolańskiej, odpowiedziany za przygotowanie relikwii dla sanktuarium w Biłgoraju. Głos zabrał także Burmistrz Biłgoraja. Janusz Rosłan w imieniu Rady Miasta i mieszkańców Biłgoraja prosił ponownie księdza Biskupa Mariana Rojka, o wszczęcie procedury ustanawiającą św. Marię Magdalenę patronką Biłgoraja. -Z historii wynika, że to święta Maria Magdalena wybrała to miejsce aby wypraszać u Dobrego Boga łaski dla jego mieszkańców. Również i dzisiaj mają miejsca zdarzenia, które trudno naukowo wyjaśnić. To właśnie dlatego Rada Miasta Biłgoraj, na wniosek setek mieszkańców podjęła najpierw stanowisko, następnie uchwałę o wszczęcie odpowiednich procedur przez księdza biskupa. Fakt, że doczestne szczątki św. Marii Magdaleny spoczęły w tym sanktuarium jest dopełnieniem wotum zaufania mieszkańców Miasta do świętej "Apostołki Apostołów" - mówił.

janusz_roslan.JPG

-Relikwie od wieków były czczone przez pierwszych chrześcijan. Oddawano cześć szczątkom pierwszych męczenników. Te relikwie, które my pozyskaliśmy, są dla nas wyjątkowe, a mówiąc językiem współczesny są sensacją. Ponieważ minęło dwa tysiące lat minęło od kiedy św. Maria Magdalena żyła, chodziła za Panem Jezusem, dotykała Go. Pozyskanie nie było łatwe, bowiem wiele kościołów i sanktuariów pożąda tych relikwii. Ale wyjątkowość naszego miejsca, naszego sanktuarium, to że jest to jedyne udokumentowane na świecie miejsce objawień świętej sprawiło, że udało nam się je pozyskać. Próbowaliśmy przez Watykan ale to było bardzo trudne, więc spróbowaliśmy przez Mediolan. I się udało, były prośby, listy, zaświadczenia że parafia i sanktuarium zasługują na to by relikwie tej święte znalazły się na Ziemi Biłgorajskiej - wyjaśnia w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl ks. kustosz Witold Batycki i dodaje: -Będziemy się modlili i na pewno - za przyczyną św. Marii Magdaleny - będzie się tu dokonywało wiele cudów i znaków. Błagamy o przemianę ducha i zdrowie ciała.

witold_batycki.JPG

-Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w Polsce mamy pierwsze sanktuarium świętej Marii Magdaleny i jest to sanktuarium, które ma potwierdzone cuda. Dziś w mury kościoła przyjęte zostały relikwie, część ciała z ręki świętej Marii Magdaleny. Relikwie pochodzą z mediolańskiej katedry. To relikwie niezwykłe cenne, tym bardziej, że będą udokumentowaniem prawdy, którą podaje Biblia, że jest nie była tylko postacią historyczna ale i jedna z największych świętych Kościoła. O znaczeniu tej świętej mówili m. in. papieże św. Jan Paweł II, papież Benedykt XVI oraz papież Franciszek. Ten ostatni podniósł liturgiczne wspomnienie św. Marii Magdaleny do rangi święta. Oni pokazują nam drogę, jest to zachęcenie do tego, że powinniśmy św. Marię Magdalenę odkryć na nowo i poznać. to zachęta byśmy także za jej wstawiennictwem wypraszali łaski dla naszej Ojczyzny, dla Biłgoraja i dla nas samych - mówił ks. Jacek Kucharski, za którego pośrednictwem relikwie trafiły do Biłgoraja.

Reklama.

Uroczystej liturgii przewodniczył biskup Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej, Marian Rojek. To jego decyzją, trzy lata temu biłgorajska świątyni św. Marii Magdaleny podniesiona została do rangi diecezjalnego sanktuarium. -Relikwie dla naszej wiary są bardzo istotne. To świadectwo konkretnego świętego, którzy wg. Bożych Przykazań żył, ale także przywołanie opieki, tych którzy już cieszą się chwałą Bożą. Przywołują więc postać, życie ale i wstawiennictwo. To również wezwanie dla nas, byśmy tak jak oni starali się o świętość. od dziś obecność św. Marii Magdaleny ma w Biłgoraju dodatkowy wymiar. Obok objawień sprzed 400 lat, część jej świętego ciała wzmacnia nasze przekonanie co to wyboru tego miejsca i opiekę nad tymi, którzy tu przychodzą i za jej pośrednictwem przedstawiają Bogu swe sprawy - wyjaśnia w rozmowie z bilgoraj.com.pl biskup Marian Rojek.

relikwie_swieta_maria_magdalena_bilgoraj.JPG

Ordynariusz diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej, wygłosił także okolicznościowe kazanie. Posłuchaj:

W ocenie biskupa, przykład świętej Marii Magdaleny jest doskonały jeśli chodzi o przybliżenie roli i podejścia Kościoła katolickiego do kobiet. -Wiele Kościołowi się zarzuca. ale przyjrzyjmy się jak to wygląda w innych kulturach i innych religiach. Wypadamy w tym porównaniu jeśli chodzi o uszanowanie kobiety, o jej godność wspaniale. Sam akt stwórczy to jest równość kobiety i mężczyzny. święta Maria Magdalena jest przy najważniejszych momentach w Ewangelii, jest przy krzyżu, podczas śmierci Pana ale także jest pierwszym świadkiem Zmartwychwstałego. On niesie ta nowinę Apostołom, to jej ukazuje się Chrystus i w ten sposób stawia ją na równi z Apostołami. Ta jej rola i posłanie zawsze w Kościele były podkreślane - dodaje biskup.

chor_kul.JPG

Dopełnieniem uroczystości były występ chóru i orkiestry Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 204

Tagi: biłgoraj   święta maria magdalena   relikwie św. marii magdaleny   sanktuarium świetej marii magdaleny

Zobacz także

Pątnicy dotarli do Królowej Polski. Zakończyła się 38. Piesza Pielgrzymka Zamojsko - Lubaczowska na Jasną Górę (AUDIO)

Dodane: 2020-08-14 13:44 - Komentarze  (1)  czytane (325)

TAGI: piesza zamojsko - lubaczowska pielgrzymka na jasną, pielgrzymka do częstochowy, ks. marek mazurek, częstochowaKomentarze (15)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.45.196

Krystyna Nowik (2019-05-14 08:47:13)

A co ze świeckim państwem? Czy aby Rosłan nie był wybrany na burmistrza jako lewicowy kandydat? Straszna obłuda.

Wiosna (2019-05-14 08:18:11)

Rosłan na ambonie hahaha

Silk (2019-05-13 17:08:06)

W Boga wierzę, w księży nie...
Dziwi mnie brak komentarza niejakiego "CzAda". Swego czasu chciał dowodów na to, że ks. Jankowski był pedofilem. Dzisiaj chyba już taki głupi nie jest? Ale cóż, nawet wśród apostołów był niewierny Tomasz... :(

(2019-05-13 15:56:44)

Przynależność do takiej czy innej partii nie przeszkadza, żeby być katolikiem.

(2019-05-13 15:53:37)

Do wpisu anonimowego "Kościół dziwi się . . ". Otóż , ludzie nie chcą w kościele takich jak ty bigocie. Grzeszysz, oczerniając burmistrza, przeszkadza ci jego wiara, wstyd!

(2019-05-13 15:48:28)

Tylko prymityw nie może zrozumieć, że przynależność do różnych partii politycznych uniemożliwia bycia katolikiem.

(2019-05-13 15:45:25)

Kompromituje się hejter krytykowaniem burmistrza, który bardzo mądrze wypowiedział się na dzisiejszej uroczystości. Bez sensu ta krytyka. Co do Palikota, dla Biłgoraja przekazał sporo środków na kulturę i inne cele, wspierał tutejsze inwestycje, a nawet kiedyś wydawał bliskie wierze katolickiej pismo Ozon. Za rzeczywiste zasługi dla Biłgoraja przyznano mu tytuł honorowego, jeszcze za życia Zygmunta Dechnika, który najbardziej się do tego przyczynił. Prawda jest taka, że większość duchownych na pewno jest ok, ale też występują negatywne zjawiska. najważniejsze nie mylić księży z Panem Bogiem.

(2019-05-13 13:03:51)

(2019-05-13 13:03:34)

jaśka (2019-05-13 11:15:31)

bo to byle jaki starosta , niektórzy wstydzą sie ,że plecie dyrdymały, przecież szpital tonie a on pomaga w kampanii mazurek,promuje tez malawe,wielu ma dosyć tej bylejakości za ponad 500 złotych dziennie,

Dzery (2019-05-13 08:48:49)

co ty chcesz od rosłana? on się nawrócił i dba o kościol luki ma władze. teraz mu jest dobrze. lecki nie chodzi do kościoła ale dzisiaj był bo rosłan kazał mu byc i odczytac uchwałe rady miasta.
Oni maja dobrze z prawa do lewa. ty pracuje w BRW i bedziesz tylko pionkiem ...

j23 (2019-05-13 07:43:30)

Człowieku chciałbuś miec tyle wiary co nasz burmistrz

Olek (2019-05-13 00:13:55)

Dziwne to miasto.
W kościele SLD na ambonie.
W kościele brak starosty z PiS.

emerytka (2019-05-12 22:32:33)

Czy jakikolwiek grzesznik moze spowodowac ze odejde od kosciola?

(2019-05-12 19:33:13)

Kościół dziwi się dlaczego ludzie odchodzą od kościoła ?
Dzisiaj na ambonie ten sam Rosłan który promował honorowe obywatelstwo dla Palikota.
Palikot rozpoczął kampanie obrażania kościoła i wiary.
Dawajcie dalej takich Rosłanów na ambony to będziecie mieli całkiem puste kościoły.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ruszył "Festiwal kultur"

Ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznego

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Rajd szlakiem inwestycji współfinansowanych z UE

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju wspólnie z Grupą Rowerową PTTK Biłgoraj oraz Urzędem Miasta w Biłgoraju zorganizował Rodzinny...