Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Regionalne konsultacje "Niezależność i rozwój Kół Gospodyń Wiejskich bez obowiązków i obaw" (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2019-03-04 14:37:31 (czytane: 5319)

W Biłgoraju odbyły się regionalne konsultacje związane z rządowym wsparciem dla Kół Gospodyń Wiejskich. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Niezależność i rozwój Kół Gospodyń Wiejskich bez obowiązków i obaw". Uczestniczyli w nim Beata Mazurek wicemarszałek Sejmu, Andżelika Możdżanowska sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz Andrzej Szarlip Starosta Biłgorajski.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajSamorząd Powiatu reprezentowali także członek Zarządu Województwa Lubelskiego
Zdzisław Szwed, Grzegorz Wróbel radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Tomasz Rogala wicestarosta, Beata Strzałka etatowy członek Zarządu, Andrzej Łagożny członek Zarządu Powiatu oraz Marian Kurzyna Przewodniczący Rady Powiatu, powiatowi radni i przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Urzędu Skarbowego. Tematyka spotkania dotyczyła wsparcia finansowego, działalność Kół Gospodyń Wiejskich zgodnie z ustawą z 9 listopada 2018 roku oraz kwestii rozliczania wydatków przez KGW.

beata_mazurek.JPG

-Program "Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe" daje nowe perspektywy - mówi w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl wicemarszałek Beata Mazurek i dodaje: -Po raz pierwszy Koła Gospodyń Wiejskich uzyskały samodzielność, niezależność, uzyskały osobowość prawną i wsparcie finansowe, którego do tej pory nie było. Ja jeżdżąc po Lubelszczyźnie spotykam się z pozytywnym odzewem w stosunku do tego co udało nam się zrobić. To oczywiście nie jest wszystko, nadal będziemy podejmować inicjatywy ukierunkowane na Koła Gospodyń Wiejskich, choćby o to, by mogły one korzystać ze środków europejskich w nowej perspektywie finansowej. Ja osobiście jestem bardzo zadowolona, że te kobiety aktywne, które prowadzą mnóstwo ciekawych i różnorodnych inicjatyw w tym te związane z kulturą mają wreszcie finansowe wsparcie. Jest to dofinansowanie działań z których wszyscy korzystamy.

A zakres działalności KGW jest naprawdę bardzo szeroki. Koła wrosły także w życie i działalność polskiej wsi. -Przede wszystkim integrujemy środowisko kobiet, spotykamy się, wymianami doświadczeniami, przepisami, podejmujemy też konkretne działania. Mamy próby śpiewu organizujemy zajęcia dla dzieci i wieczorki dla seniorów. Kultywujemy tradycyjną kuchnię, obrzędy oraz kulturę ludową, w tym zwyczaje i obyczaje, śpiew czy strój ludowy. Współorganizujemy dożynki, bierzemy udział w przeglądach i imprezach kulturalnych - wymienia Henryka Zdybel z KGW Zastawie z Gminy Goraj.

kgw_bilgoraj.JPG

-W kulturze wsi Koła Gospodyń Wiejskich od lat odgrywały i nadal odgrywają ważną role odgrywały. To skarb każdej społeczności lokalnej - mówi Starosta Biłgorajski, Andrzej Szarlip. W ocenie Starosty Powiat Biłgorajski jest wyjątkowy na tle innych rejonów Województwa Lubelskiego. Przewodniczący Zarządu Powiatu zauważa nie tylko ogromne zaangażowanie członkiń Kół w życie społeczno - kulturalne swych miejscowości, ale podkreśla także ich inicjatywy i promowanie Ziemi Biłgorajskiej poza jej granicami.

kgw_bilgoraj_1.JPG

-Mamy coś co określiłbym "smaczkami kulturowymi". Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o przysmaki kulinarne ale przede wszystkim kulturę ludową. Artystów, którzy oddają się swej pasji i dokładają cegiełkę do tego co stanowi o naszej tożsamości o naszym folklorze o naszej unikalności. Mamy laureatów w ogólnopolskich konkursach, przeglądach. To środowisko należy doceniać, należy integrować i należy wspierać oraz wzmacniać. Koła Gospodyń Wiejskich są nośnikiem kultury ludowej, tej kultury żywej, barwnej i tworzącej podstawę kultury polskiej. Spoczywa na nas olbrzymia odpowiedzialność zachowania tego wszystkiego i przekazania kolejnym pokoleniom - podkreśla Szarlip.

Reklama.

To wszytsko o czym mówił starosta wymaga jednak - obok zaangażowania osób działających w KGW - także środków finansowych i odpowiednich rozwiązań prawnych. Z tym zdaje sie przyszła ustawa z jesieni ubiegłego roku. -KGW nabywają - to o czym już mówiła pani marszałek - osobowość prawną przez wpis do Krajowego Rejestru KGW. Wprowadziliśmy także cały szereg ułatwień, w tym zerowe koszty rejestracji, od 3 000 do 5000 zł w 2018 roku wsparcia finansowe na działalność statutową w zależności od liczby członkiń. Te środki panie z KGW przeznaczyć mogą na działalność statutową. to jednak nie wszystko, wprowadziliśmy rozwiązania i wyłącznie dla działalności KGW - mówiła Andżelika Możdżanowska sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Jak wymieniała, dochody KGW przeznaczone na działalność statutową są bez podatku dochodowego, bez obowiązku kasy fiskalnej, z uproszczoną ewidencją przychodów i kosztów (przychód do 100 tys. zł), zwolnienie z podatku VAT (do 200 tys. zł) oraz jest brak obowiązku rozliczenia rocznego CIT.

kgw_bilgoraj_2.JPG

-To jednak nie wszystko - dodaje Możdżanowska. Jest możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej dla KGW, możliwość ubiegania się o środki finansowe w ramach konkursów i dotacji (samorząd, rząd), opieka pełnomocnika do spraw KGW w biurach powiatowych ARiMR oraz Pełnomocnika Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw, a także pomoc i nadzór nad działalnością Kół Gospodyń Wiejskich Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we współpracy z Pełnomocnikiem Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

kgw_bilgoraj_3.JPG

Panie z naszego Województwa, w tym także z Powiatu Biłgorajskiego, odpowiedziały chętnie na wprowadzone zmiany, z 16 mln zł rządowego wparcia na Lubelszczyznę już trafiło blisko 3 mln zł. Tym samym Lubelszczyzna zajmuje II miejsce w kraju w wykorzystaniu środków przyznanych na Koła Gospodyń Wiejskich. -Były obawy, jakaś niepewność i chyba trochę strach - sięgać po te środki czy nie sięgać. Ostatecznie zdecydowałyśmy się na "tak" i nie żałujemy. Myślę, że te wprowadzone rozwiązania nie tylko były oczekiwane ale pobudzają nas do jeszcze większej aktywności i są jakimś świeżym powiewem - przyznaje Małgorzata Gierczak przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich "Zamszanki" z Zamchu, w Gminie Obsza.

Po części oficjalnej spotkania był czas na dyskusję, zadawanie pytań i wymianę opinii. Rozmawiano m. in. o kwestii RODO w działalności KGW czy kwestiach współpracy z Administracją Skarbową. Na zakończenie - Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju - przygotował dla wszystkich Pań słodki poczęstunek.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 90

Tagi: koła gospodyń wiejskich   biłgoraj   beata mazurek   wsparcie dla kół gospodyń wiejskich

Zobacz także

Spotkanie noworoczne w Ciosmach

Dodane: 2022-01-22 20:01 - Komentarze  (0)  czytane (138)

TAGI: spotkanie noworoncze, ciosmy, gmina biłgoraj, stowarzyszenie dąb ciosmyKomentarze (22)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.153.100.128

(2019-03-06 08:37:11)

To prawda, że Koła Gospodyń Wiejskich działają bardzo aktywnie od czasów powojennych. Dawniej znajdowały się w strukturach Gminnych Spółdzielni, które finansowały im lokum i udzielały wsparcia organizacyjnego. Oprócz działalności artystycznej, panie z KGW zdobywały wiedzę nt. kulinariów, smacznego i zdrowego żywienia. Pani Gabriela Gorzant z nadzwyczajnym zaangażowaniem szkoliła KGW w biłgorajskim powiecie.Bardzo dobrze, że tradycja jest kontynuowana. Powodzenia.

Poczekajmy spokojnie (2019-03-05 12:07:18)

Nie wymagajmy od pani Strzałki wiele. Niedawno siedziała w sklepie z nasionami. Przecież nie będzie znała się szybko na szpitalu i powiecie.

loginka (2019-03-05 10:52:43)

ale młócenie słomy czyli pijarowanie co niektórych mocno widoczne,co takiego ,nic dla przeciętnego mieszkańca to sprawy trzeciorzędne,ale tych pisów to ze cztery w biłgoraju,ani olszówki ,borowcowej,zawiślaka,czy książka,ale u nich ,,zgoda i poszanowanie,, .

baba z kgw (2019-03-05 10:41:34)

Ty Rolnik mogłeś powiedzieć swojej babie żeby się zapytała jak była na spotkaniu w Bidaczowie europosła Hetmana, czy wie po ile są świnie.
A spotkanie z poseł Mazurek i ministrami było konkretne. Dla nas w kole to pierwsze od lat pieniądze, i rozwiązania prawne że chce sie działąć, a do tego młode kobiety się dopisały.

Nie wymagajmy za wiele (2019-03-05 08:51:13)

Powoli (2019-03-04 23:41:04)

Nie wymagajcie za dużo.

Greg (2019-03-04 23:33:05)

Panie jajko, z opcji zsl. Wiesio szczeka karawana jedzie dalej.

Rolnik (2019-03-04 22:46:44)

Szkoda ze nasze kobiety nie zapytaly tej Mazurek czy wie po ile sa swinie w naszych ubojniach i czy przywiozla worek pieniedzy dla tego nieudacznego zarzadu dla szpitala , no szlak mnie trafia co sie zmienilo Nic k.... poprostu Nic dalej imprezy . Dali babom po 3 tysiace na KGW i sie dzieje elektorat kupowac tym sposobem a mleko po zlotowce na skupie a malina za grosze , swinie po 4 zlote a w sklepie slonina po 10 bawta sie dalej

jajko (2019-03-04 21:44:25)

a to gdie ten malawa , wybranych z KGW widać a ci pozostali - gorsi co zapomniano o nich,starosta zajmuje się tym co trzeba ?,dziennie zarabia , dzień roboczy ponad 500 zł brutto,i arion szpitale idzie powoli w odstawkę,a tam potrzeba prawdopodobnie pilnych działań moi drodzy powiatowi , paska pytał na kazdej sesji o szpital a teraz nie pyta, co sie dzieje ,czy audyt o działaniach zarzadu by się nie przydał ? może pora zająć się ustawowymi zadaniami powiatu biłgorajskiego ? a tu do parlamentu ruszyli,do brukseli i to w szkole ? orkiestra grała i KGW łostawie śpiewało i łobsza też była a co z resztą KGW ?

Marek (2019-03-04 21:18:42)

Tęczowe konieczny napinają się w komentarzach jak guma w Cześka majtach

Cossi (2019-03-04 20:05:51)

No to teraz KGW postawi polskie a szczególnie biłgorajskie rolnictwo na nogi!

Nie wymagajmy za dużo (2019-03-04 18:10:09)

s (2019-03-04 17:32:59)

A teraz czas na podliczenia:ile razy ta pani M powiedziała "ja"? Kojarzy mi się z Wałęsą....

pomiędzy Beatą Mazurek i Andżeliką Możdżanowską (2019-03-04 17:02:02)

Starościna niczym Sophia Loren

iwona (2019-03-04 16:56:18)

agitację poliytczną przed wyborami do europarlamentu pani mazurek w szkole szuka poparcia politycznego w dniu roboczym ,lepiej szpitalem i jego ratowaniem szarlipie sie zajmij z tym zarządem , coś dla nas może miejscowych a nie dla mazurkowej co pochodzi z Mazowsza i jest taka jaka jest ,szczekaczka , dwa koła zaproszone a pozostałe to gdzie , wy z pis tworzący dopiero układ , ale już niedługo ta mamona <<<<<,,,,.

(2019-03-04 16:38:53)

Dlaczego partyjne spotkanie odbywa się w szkole?????????!!!!!!!!!!

Dosyć tego populizmu (2019-03-04 16:06:00)

W poprzedniej kadencji W.P radna Beata Strzałka ciągle podczas sesji rady powiatu zaciekle krytykowała Starostę i Zarząd za sytuację biłgorajskiego szpitala !
Czas by opozycja przypomniała tej Pani do czego się zobowiązała podczas kampanii wyborczej ! Za co bierze ciężkie pieniądze co miesiąc ? Za lans i propagandę !!!

uczestnik (2019-03-04 15:59:47)

bardzo ciekawe i potrzebne spotkanie

Celina (2019-03-04 15:16:19)

Szpitalem zajmijcie się. Kiedy pani Strzałka pracuje? Co impreza to ona na zdjęciach.

(2019-03-04 15:16:12)

Boże.......

(2019-03-04 14:53:05)

Pamiętacie jak Paska nie opuszczał spotkań Borowcowej? Wszędzie był aby przy Borowiec. Teraz pcha się do innych do zdjęcia. To takie żenujące.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Ruszyło sztuczne lodowisko

Od środy (19 stycznia br.) od godziny 15.00 rozpoczął się nowy...

Nowe wozy dla OSP. Wśród jednostek, które jej otrzymają są te z naszego powiatu

Jak informuje polski serwis pożarniczy "Remiza", wiceminister...

Dane statystyczne dotyczące rejestrów Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju

Mniej urodzeń, więcej zgonów, więcej małżeństw, w tym tych konkordatowych...

Koncert kolęd w wykonaniu Oli i Ali Tracz (FOTO, VIDEO)

W kościele św. Jana Pawła II odbył się dziś koncert kolęd w wykonaniu...

SM Łada składa petycje do Urzędu Regulacji Energetyki Cieplnej. Chodzi o podwyżki

Do prezesa Urzędu Energetyki Cieplnej, Rafała Gawina, petycje...

W Łukowej nie będzie starych panien

26 grudnia br. w tzw. "Kolędę" czyli drugi dzień świąt Bożego...

Ogłoszenia