Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Reforma prawa rodzinnego - wywiad z Marcinem Romanowskim

Dodał: red Data: 2021-05-14 12:36:20 (czytane: 2076)

O projekcie reformy prawa rodzinnego, który ma na celu ochronę rodziny, wsparcie najsłabszych, w szczególności dzieci oraz przyspieszenie i usprawnienie postępowań sądowych, rozmawiamy z wiceministrem sprawiedliwości, Marcinem Romanowskim.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajReklama.

bilgoraj.com.pl: Co zakłada reforma prawa rodzinnego przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości?
Marcin Romanowski: Przygotowany przez nas w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt reformy prawa rodzinnego ma na celu ochronę rodziny, wsparcie najsłabszych, w szczególności dzieci oraz przyspieszenie i usprawnienie postępowań sądowych. Najważniejsze elementy tej nowelizacji to po pierwsze wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych,  po drugie rodzinnego postępowania informacyjnego oraz po trzecie obowiązkowego badania DNA w sprawach o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka.

Czym są alimenty natychmiastowe zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości?
Alimenty natychmiastowe są kluczowym elementem reformy prawa rodzinnego przedstawionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Stanowią one kontynuację gruntownych  zmian z 2017 roku, które skończyły z bezkarnością alimenciarzy niepłacących należnych świadczeń. W rezultacie ściągalność alimentów w Polsce wzrosła o ponad 230 proc. W mojej ocenie projekt ustawy o alimentach natychmiastowych będzie kolejnym krokiem ku usprawnieniu procedury przyznawania alimentów, a tym samym zwiększeniu bezpieczeństwa finansowego dzieci. Przyznanie alimentów natychmiastowych będzie się odbywać w ciągu kilkunastu dni. Będzie to możliwe dzięki maksymalnemu uproszczeniu formalności oraz na skutek tego, że sprawy będą orzekane w trybie nakazu zapłaty.

Co realnie zmieni ta nowelizacja w sytuacji dzieci oraz wychowujących je rodziców?
Niestety do tej pory, dzieci były największymi ofiarami konfliktów i rozwodów pomiędzy rodzicami. Kiedy dochodzi do sporu między rodzicami, sprawy alimentacyjne ciągną się długimi miesiącami, czasem latami. To wszystko  sprawia, że często cierpią na tym najmłodsi. Proponowane przez nas przepisy, zagwarantują dzieciom należne im świadczenia.  Natomiast rodzice w prosty i szybki sposób będą mogli otrzymać alimenty, bez wydawania pieniędzy na prawników. Dzięki alimentom natychmiastowym nie będzie trwającej nieraz wiele miesięcy "dziury czasowej", w której nie udaje się ściągać pieniędzy na utrzymanie dziecka. Wygaśnięcie alimentów na dziecko (poza dzieckiem z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności) będzie miało miejsce z chwilą ukończenia przez nie 25. roku życia. Jednak ze względu na wyjątkowe okoliczności, z powodu których dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, sąd na żądanie uprawnionego przedłuży obowiązywanie świadczenia alimentacyjnego.

Jaka będzie procedura uzyskania alimentów i ile będą one wynosić?
Wszystko będzie odbywać się w niezwykle prosty sposób. Ubiegający się o alimenty będą mogli składać pozew na gotowym formularzu. Do pozwu trzeba będzie dołączyć wyłącznie akt urodzenia dziecka, bez potrzeby składania innych dokumentów. Następnie sprawy będą orzekane w trybie nakazu zapłaty, co pozwoli na uzyskanie pieniędzy w ciągu kilkunastu dni. Wysokość alimentów będzie zależna od minimalnego wynagrodzenia za pracę i liczby dzieci w rodzinie, a to pozwoli precyzyjnie ustalić świadczenie. Na dziś alimenty natychmiastowe wynosiłyby (netto): przy jednym dziecku – 588 zł; przy dwójce dzieci - 532 zł na każde dziecko; przy trójce - 476 zł na każde dziecko;  przy czwórce dzieci -  420 zł na każde dziecko; przy piątce i większej liczbie dzieci – 364 zł na każde dziecko. Co ważne, uzyskanie alimentów natychmiastowych nie zamyka drogi do domagania się w przyszłości wyższej kwoty alimentów na podstawie dotąd obowiązujących przepisów. Zachowana zostanie też możliwość odwołania się od alimentacyjnego nakazu zapłaty.

marcin_romanowski.JPG

Co zmieni wprowadzenie Rodzinnego Postępowania Informacyjnego?
Nowa reforma prawa rodzinnego zakłada wprowadzenie postępowania mediacyjnego dla małżeństw posiadających małoletnie dziecko, które decydują się na sprawę rozwodową, bądź separację. Jest to zmiana zasadnicza, gdyż pomimo bardzo pozytywnych efektów, jakie niesie za sobą mediacja w sprawach rozwodowych, była ona stosunkowo rzadko używana. Dzięki mediacjom aż jedna trzecia spraw kończy się ugodą, wiele małżeństw rezygnuje z rozwodu, a dzieci spokojniej przeżywają ten stresujący i trudny dla nich czas.

Czy przez Rodzinne Postępowanie Informacyjne, rozwody będą trudniejsze?
Może się to wydawać paradoksalne, ale wbrew pozorom skutkiem mediacji może być szybszy i bezkonfliktowy rozwód. Oczywiście celem mediacji jest też pojednanie małżonków dla dobra dziecka. Faktem jest bowiem to, że wiele małżeństw nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, jak duże konsekwencje dla psychiki dziecka niesie za sobą rozwód. Jeżeli uda się doprowadzić małżonków do pojednania to będzie to z korzyścią nie tylko dla nich samych, ale i może przede wszystkim dla dziecka. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, iż przeciągający się rozwód również nikomu nie służy, ale dzięki mediacjom czas rozwodu to najczęściej kilka miesięcy - dla porównania bez mediacji jest to zazwyczaj dwuletni proces. Warto mieć też na uwadze, że koszt przeprowadzenia Rodzinnego Postępowania Informacyjnego, ponosi państwo. Dzięki bezpłatności mediacji, małżeństwa będą mogły zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy przeznaczanych na adwokatów w sądzie.

Czy małżeństwa, w których dochodziło do przemocy, również będą musiały przechodzić przez rodzinne postępowanie informacyjne?
Oczywiście, że nie. W takich przypadkach nie jest przewidziane rodzinne postępowanie informacyjne, analogicznie dotyczy to małżeństw, w których obecne było nękanie.  Mediacja nie służy temu by, utrudniać rozstanie się z oprawcą. Byłoby to sprzeczne z duchem ostatnich działań Ministerstwa Sprawiedliwości, takimi jak natychmiastowa izolacja sprawców przemocy. Zawsze będziemy stać po stronie poszkodowanych.

Czemu mają służyć obowiązkowe badania DNA zaproponowane w ramach reformy?
Obecnie praktyka zna, wcale nierzadkie, przypadki odmowy przeprowadzenia testu DNA. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości wprowadza obowiązek badania kodu genetycznego w sprawach o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka. W badaniu tym wykorzystywane będą najnowocześniejsze metody, co pozwoli praktycznie ze 100-procentową pewnością ustalić pochodzenie dziecka.  Jest to więc najbardziej racjonalnym dowodem. Dzięki nowym przepisom możliwe będzie nakładanie grzywny lub doprowadzenie osób zobowiązanych do poddania się badaniu DNA. Zwiększy to bezpieczeństwo uczestników postępowania i usprawni je, co służy dobru dziecka.

Dziękujemy za rozmowę.
Cała przyjemność po mojej stronie.

Tagi: wiceminister sprawiedliwości   marcin romanowski   reforma prawa rodzinnego   biłgoraj

Zobacz także

Aktywny i bezpieczny senior z Aleksandrowa

Dodane: 2021-09-24 12:51 - Komentarze  (0)  czytane (336)

TAGI: aktywny i bezpieczny senior, fundacja bliżej pasji, gmina aleksandrów, zaangażowanie ma znaczenieKomentarze (22)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.215.177.171

(2021-05-16 14:17:14)

Przecież u Zera sami rynnowcy. Kantak Kaleta Ozdoba, w skrócie KaKaO.

(2021-05-16 13:38:59)

Ksiądz poczuł się urażony?

(2021-05-16 12:27:05)

Ostatni wpis jest obrzydliwy

(2021-05-16 12:15:34)

Kto nigdy po rynnie nie uciekał z gejowskiej orgii niech pierwszy rzuci kamień.

(2021-05-16 09:24:35)

Nowy ŁAD - niestety pogorszy sytuację połowie emerytów, czyli każdemu którego świadczenia emerytalne przekraczają 2500 zł. Błędem jest faworyzowanie tych, którzy płacili niższe składki od innych. Sprawiedliwie byłoby nie pobieranie podatku od wszystkich emerytów. Na pewno władza straci tych wyborców, którzy płacili wyższe składki, a wg Nowego ŁADU zostaną pokrzywdzeni, a jest ich ponad 3 miliony i na pewno nie będą głosować na taką władzę.

(2021-05-16 07:27:02)

Spadochroniarze rozpoczynają kampanię

Silk (2021-05-15 14:59:12)

A niech ktoś kompetentny napisze, gdzie mieszka minister? Czy jak kto woli "nasz poseł"... :)

(2021-05-15 13:48:23)

Wiceminister na pewno nie planuje być burmistrzem.

ciekawy (2021-05-15 13:39:18)

Czyzby to był kandydat na burmistrza . ?! Co tak słyszałem.

(2021-05-15 12:54:19)

Ciekawe dlaczego w sobotę, w południe, tuż po zakończeniu przemówienia Gowina nagle w biłgorajskiej kablówce problem z odbiorem telewizji , Najpierw "brak sygnału", potem jeszcze gorzej. Z tego co udało się usłyszeć, zanim blokowano odbiór, zapowiedziano atrakcyjny plan poprawy losu dla wielu Polaków. Prawda jest taka, że większość polskiego społeczeństwa to ludzie bezpartyjni i zawsze poprą tych, którzy zaoferują im realną poprawę bytu. Władza musi pamiętać o tym, że podstawą wiarygodności jest eliminacja z jej grona tych, którzy zachowują się niegodnie, niepraworządnie itd.Tak więc nie powinno być przymykania oczu na wybryki , przekręty także swojaków. Niezbędna jest dobra demokracja bez tendencji autorytarnych. Należy pracować nad tym, żeby ludzie potrafili współistnieć bez grubiańskich, pełnych nienawiści relacji.

s (2021-05-15 11:18:11)

Jest merytorycznie, jest w sprawach ważnych społecznie i tylko jedno zdjęcie...nie to co szlachetny Andrzej, gdzie są tylko zdjęcia.

do poniżej (2021-05-15 09:58:51)

Np. do prezesa TVP i wielu innych ,,dobrych katolików,,

(2021-05-15 08:48:53)

Owszem, może być chłosta z powody łamania praworządności i mega surowsza chłosta dla paniusiek i panów , przez których skoki w bok rozpadają się małżeństwa , w konsekwencji cierpią zdradzane osoby. Amoralni niszczą małżeństwa a dzieciom dzieciństwo, które powinno być szczęśliwe z matką i ojcem,.

(2021-05-15 07:58:54)

Dobrym rozwiązaniem byłaby też chłosta publiczna na rynku dla tych co łamią praworządność

s (2021-05-14 18:13:23)

Andrzeja pewnie strach obleciał. Taki kontrkandydat....

(2021-05-14 17:10:07)

Bardzo dobre plany , należałoby jeszcze wprowadzić specjalne kary dla osób amoralnych, rozwalających cudze małżeństwo.

(2021-05-14 17:08:43)

Bardzo dobre plany , należałoby jeszcze wprowadzić specjalne kary dla osób amoralnych, rozwalających cudze małżeństwo.

(2021-05-14 15:56:08)

Ot, po prostu lans aby lud nie zapomniał.

do Biłgorajak (2021-05-14 15:54:16)

Jakim ,,naszym posłem,, Ja na niego nie głosowałem i głosować nie będę. Mów ,,moim,, posłem. Nie mów w moim imieniu i wielu, którzy na niego nie głosowali.

(2021-05-14 14:07:23)

Profesor Miłosz Parczewski proponuje wprowadzenie godziny policyjnej oraz zakaz przemieszczania się dla osób niezaszczepionych.

Ania (2021-05-14 14:02:57)

A jak tam panie ministrze pomoc rodzinie ze Smolska bo coś artykuły poznikały

Bilgorajak (2021-05-14 13:12:07)

Dobrze ze ten Pan będzie niedługo naszym posłem
Jest mądry i inteligentny
Nie to co ta elyta która teraz jest w Biłgoraju na czele z beti

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

JP BUDOWNICTWO

ul. E Orzeszkowej 25, 23-400 Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Wystawa dzieł sztuki Stefan Knapp 1921 - 2021 już otwarta

By uczcić 100. rocznicę urodzin artysty Stefana Knappa dział...

Wicemarszałek zapewnia: -Chcemy wyremontować W858 i wybudować obwodnice Biłgoraja i Tarnogrodu

Podczas wizyty w Biłgoraju, wicemarszałek województwa lubelskiego...

Gdzie jest telefon? Jak namierzyć urządzenie?

Z telefonów komórkowych korzystają dziś niemal wszyscy - rozwój...

Deratyzacja to ważna rzecz

Solidne odszczurzanie to konieczność. Szczególnie w dużych miastach...

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Masz włosy tłuste, które się świecą i pokryte są tłustą warstwą...

Naprawa telefonów Warszawa tylko w miejscu godnym zaufania

Jest wiele powodów, które zmuszają nas do oddania smartfonu do serwisu....

Ogłoszenia