Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Rady seniorów impulsem rozwoju społeczności lokalnych

Dodał: red Data: 2021-12-01 09:19:38 (czytane: 924)

Aktywność społeczna na poziomie lokalnym jest podstawą budowania społeczeństwa obywatelskiego i rozwoju regionalnego. Oznacza ona uczestnictwo obywateli w życiu społeczno-gospodarczym oraz ich wpływ na decyzje podejmowane przez samorząd terytorialny. Przykładem dobrych praktyk w tym zakresie są rady seniorów oraz uniwersytety trzeciego wieku.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajW wyniku zmian demograficznych liczba osób starszych w Europie, w tym w Polsce nieustannie wzrasta. Niski wskaźnik urodzeń oraz wydłużanie długości życia Polaków wpływa na zmiany w społeczeństwie, które mają wpływ na sytuację osób starszych. Na koniec 2019 r. liczba osób w wieku 60 lat i więcej przekroczyła 9,7 mln i w stosunku do roku poprzedniego zwiększyła się o 2,1%. Odsetek osób starszych w populacji Polski osiągnął poziom 25,3%. Według prognozy GUS, liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w Polsce w roku 2030 wzrośnie do poziomu 10,8 mln, a w 2050 r. wyniesie 13,7 mln. Osoby te będą stanowiły około 40% ogółu ludności Polski. Systematyczne powiększanie się populacji osób starszych niesie za sobą potrzebę dostosowywania się polityk publicznych uwzględniających potrzeby seniorów. Odzwierciedleniem tego stanu rzeczy jest wiele dokumentów strategicznych uwzględniających politykę senioralną m.in. program wieloletni na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021 - 2025.

Od wielu lat w całej Polsce rozszerza się proces powstawania gminnych rad seniorów. Pierwotnie powstawały one jako ciała opiniujące, powoływane zarządzeniami lokalnych wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast. Nie posiadały możliwości inicjatywnej. Obecnie od nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym rady seniorów pełnią trzy zasadnicze funkcje: konsultacyjną, doradczą i inicjatywną.

Praktyka pokazuje, iż to, jakie funkcje pełnią i jak działają rady, zależy w dużej mierze od wiedzy i umiejętności ich członków, a także od ich aktywności i zaangażowania oraz od otwartości władz samorządowych na współpracę. Doświadczenia wynikające z obserwacji pracy wielu działających w Polsce gminnych rad seniorów pokazują, iż aktywni i przygotowani merytorycznie członkowie przy wsparciu i zrozumieniu lokalnych władz mogą realnie zmieniać na lepsze otaczającą ich rzeczywistość, czynić przestrzeń publiczną bardziej przyjazną dla rosnącej grupy seniorów.

rada_seniorow_bilgoraj.JPG

Proces powstawania rady nie jest skomplikowany. Rada tworzona jest na wniosek władz gminy lub środowiska seniorów. Powinna ona posiadać własny statut, który określa tryb wyboru jej członków i zasady działania. Następnie przeprowadzane są wybory. Od tego momentu rada może rozpocząć działalność.

Tworzenie rad seniorów przy urzędach gmin czy miast wzmacnia pozycję osób starszych w środowiskach lokalnych, pozwala wykorzystać ich bogate doświadczenia i potencjał oraz wpływa na poprawę jakości życia seniorów. Działalność rad seniorów na poziomie lokalnym przyczynia się do rozwoju aktywnego uczestnictwa osób starszych w życiu swojej społeczności, a tym samym do kreowania i umacniania społeczeństwa obywatelskiego.

Kolejnym przykładem angażowania się osób starszych i wywierania przez nich wpływu na życie społeczne jest ich działalność w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Uniwersytety te powstawały oddolnie. Emeryci widząc możliwości własnego systematycznego rozwoju intelektualnego i społecznego, przy zachowaniu możliwości aktywnej więzi pokoleniowej, przy braku innych propozycji ze strony samorządowej jak i administracyjnej zaczęli zakładać stowarzyszenia - Uniwersytety Trzeciego Wieku. Na uniwersytetach prowadzone są regularne wykłady, seminaria. Ale uczelnie te stały się nie tylko miejscem integracji seniorów w ramach działalności kulturalno-artystycznej, umożliwiały też zbiorowe wyjścia do kina, teatru, wspólne wyjazdy na wycieczki krajowe i zagraniczne, wczasy, turnusy sanatoryjne.

Jak widać, społeczność senioralna zgromadzona w radzie umożliwiałaby wskazywanie pozytywnych zmian, jakie powinny być wprowadzone przez władze dla tej właśnie grupy. Wystarczy tylko stworzyć warunki. Efekty mogą być tylko pozytywne: wielopokoleniowe, zintegrowane społeczności lokalnej oraz poprawa jakości życia ich mieszkańców.

Projekt „Zaangażowanie ma znaczenie!” jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021 - 2025.

/Agnieszka Wojnarska/

Zobacz także: Seniorzy chcą powołać swoją Radę

Reklama.

Zobacz także

ZUS rozesłał roczne rozliczenia dla firm

Dodane: 2022-01-19 11:19 - Komentarze  (0)  czytane (18)

TAGI:Komentarze (9)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.230.9.187

65+ (2021-12-03 23:12:53)

starsi w wieku emerytalnym powinni mieć godną emeryturę, a nie głodową, całe życie pokolenie 60-latków ciężko pracowało, bez plusów wychowywali dzieci , kształcili je też bez plusów , jak mają zdrowie to niech pracują , ąż w końcu niech wypracują emeryturę , żeby godnie dożyć swoich dni
nikt ze starszych osób nie będzie pracował dalej ,jeżeli dostanie środki do normalnego życia, żeby nikt ich na starość ich nie upokarzał i nie eliminował, żeby mieli pieniądze na opłacenie czynszu, na codzienne wydatki
młodzi ,wykształceni, z fachem w ręku !!!- pracy nie brakuje, możecie tworzyć miejsca pracy sobie nawzajem zakładając przeróżnej branży działalności , trzeba tylko chcieć

(2021-12-02 17:58:07)

W XIX wieku „polskie dążenia niepodległościowe” były czy bywały mocno wspierane przez żydowskie środowiska rewolucyjne jako pretekst do wojny czy rewolucji. Dlatego Engels tak wspierał Powstanie krakowskie.
Dzisiaj podobny status do Polaków z XIX wieku mają Kurdowie. Budowa niepodległego Kurdystanu oznacza przemodelowanie, zniszczenie sporej części Bliskiego Wschodu. Kurdowie do dzisiaj są ulubionymi klientami żydowskich środowisk rewolucyjnych.
Podobno Kurdowie, Polacy i Albańczycy to najbardziej proamerykańskie narody Europy i okolic.

Powstanie listopadowe nie miało żadnych szans na zwycięstwo chociażby z powodu rażącej dysproporcji sił. Powstanie wybuchło w celu ochrony masońskiej rewolucji w dzisiejszej Belgii, dawnych Niderlandach Hiszpańskich. Imperium Rosyjskie było wówczas europejskim żandarmem (w latach 1816-18 Rosjanie okupowali Paryż) i dywersja w Królestwie Polskim uniemożliwiała rosyjskim wojskom interwencję w Królestwie Niderlandów. Taki był cel ruchawki w Królestwie.

Powstanie styczniowe wybuchło w celu uniemożliwienia Rosji ochrony integralności Stanów Zjednoczonych. W tamtym kraju trwała wówczas Wojna secesyjna, zafunkcjonował projekt podziału Stanów pomiędzy europejskie mocarstwa (Francja, Brytania, Prusy) sporządzony pod patronatem rodziny Rotszyld. Aleksander II Romanow ten plan kontestował i miał argumenty w postaci rosyjskiej floty pacyficznej. Dywersja na drugim krańcu Imperium miała uniemożliwić Rosji przeprowadzenie akcji na Pacyfiku.

W jednym i drugim przypadku prymitywna polska szlachta dała się podpuścić żydomasonerii. Za swoją głupotę zapłaciła taką cenę że zniknęła :-)
XIX wieczny „polski ruch narodowy” to był tylko dział żydowskiej rewolucyjnej międzynarodówki. Dla środowisk sponsorujących rewolucje Polacy mają status taniego mięsa armatniego w zasadzie do dzisiaj. Choć obecnie tańszym mięsem armatnim są chyba Małorosjanie, o ile to może być pocieszeniem.

do poniżej (2021-12-02 12:09:21)

Hje, hje, hje, a to dobre... :)

(2021-12-01 22:39:16)

A ci ,młodzi, to tak garną się do roboty, że o mało smartfonów nie pogubią.

(2021-12-01 14:09:22)

Seniorzy , czyli emeryci , po osiągnięciu wieku emerytalnego powinni zwalniać miejsca pracy młodszym. Seniorzy już się napracowali Tymczasem w RP kwitnie polityka blokowania miejsca pracy dla młodych przez starych. To jest bardzo niesprawiedliwe wobec młodego pokolenia.

(2021-12-01 13:35:08)

Że o 500+ nie wspomnę. Ten 40-latek co pracuje od 20 lat i ma trójkę dzieci (też już pracującycj) nigdy nie miał żadnych 500-plusów i jakoś żyje idzieci wychował. Ale to ofiara losu normalnie - lepiej brać "plusy" i niec nie robić, Przecież ten gupi 40-latek i tak będzie musiał zrzucić się na moją 500-setkę - bo takie jest zbójeckie "prawo" i system wyborczy (wiadomo, że zagłosuje na tych co mi daja za darmo).

(2021-12-01 13:28:13)

Emerytom, którzy uczciwie tyrając 30-40 lat wypracowali sobie świadczenia po prostu one sie należą i to na godne życie. Państwo zabierało im ok. 70 % ich pieniędzy na wszelkie daniny. Natomiast wszelkie Rady społeczne dzielące pieniądze ZABRANE pracującym są nieporozumieniem. Np. Rada Osób Bezrobotnych Całe Zycie (czyli pasożytujące i często dostatniej żyjące niż uczciwue pracujący i płącący podatki) będzie tak "radziła, żeby ten stan błogości trwał jak najdłużej (cha, cha, cha - tengupek zrywa się o 5 rano i do roboty a JA wstaje kiedy chce i jeszcze mi z opieki społecznej przywioom żarcie i ubranie a i wygiel, bo mi SIE NALEŻY).

(2021-12-01 11:23:25)

Co ta rada może nowego wnieść jak to wszędzie przewijają się ci sami ludzie .
Oni co mieli wnieść to wnieśli , a teraz pora na nowych i nowe pomysły .
Ci co to chcą za wszelką cenę być wszędzie - OPAMIĘTAJCIE SIĘ ,bo to nic nie wnosi a jest śmieszne.

(2021-12-01 11:02:20)

"impulsem rozwoju społeczności lokalnych" to jest praca osób PRACUJĄCYCH i PŁACĄCYCH PODATKI i UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE. Oczywiście emerytom należy dać to na co sobie w trakcie swojej pracy zawodowej odłożyli (płacili ZUS-y, podatki). U nas w kraju to jakieś patologiczny "janosikowy" system - zabiera się ciężko pracującym a ich pieniądze przekazuje się różnej maści cwaniakom.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Korzystne zmiany w rentach socjalnych

Maciej Miecznikowski na Kolędowaniu z Janem Pawłem II

Koncert kolęd Zespołu Communico

Gorajskie diabełki

Jest wstępny plan zagospodarowania Autodromu. Odbyły się też konsultacje

Spotkanie opłatkowe Rady Miasta Biłgoraja

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zasiłek opiekuńczy, gdy koronawirus zamknął klasę

Kiedy rodzice dzieci poniżej 8 lat mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wydało nowe...