Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Raduj się, o Zaskoczona!

Dodał: red Data: 2019-03-24 20:38:50 (czytane: 1101)

Jak wielka i silna jest wiara Maryi! Nie mogła z góry wiedzieć, jak wszystko się spełni. Ale Ona zbudowała na Bogu i całkowicie Mu zaufała.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolSłowa Ewangelii wg. świętego Łukasza (Łk 1, 26 - 38):
Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja.
Anioł wszedł do Niej i rzekł: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”.
Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie.
Lecz anioł rzekł do Niej: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca”.
Na to Maryja rzekła do anioła: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?”
Anioł Jej odpowiedział: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”.
Na to rzekła Maryja: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!”
Wtedy odszedł od Niej anioł.

zwiastowanie.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Spoglądając niezliczoną ilość obrazów ukazujących scenę rozmowy Gabriela z Maryją, zauważamy, że jest Ona ukazana z głową przechyloną na bok, pełne pokory oczy, gołębica nad głową, a u jej boku biała lilia jako znak czystości. Zazwyczaj po Jej prawej stronie stoi lub klęczy mężczyzna z długą szatą - ogromne białe skrzydła wyraźnie wskazują, że jest on aniołem. Obraz nam znany, a jednak obcy. Czy mnie ta scena duchowo dotyka?

Spoglądając na szopkę betlejemską łatwo sobie wyobrazić, że i ja włączam się w ten cały orszak składających hołd i jestem jednym z tych, którzy przychodzą zobaczyć Dziecko. W scenie spotkania Gabriela i Maryi odczuwamy trochę inaczej. Nie czujemy, że stoimy w progu jasno oświetlonego pokoju, gdzie odbywa się rozmowa. Oglądamy to wydarzenie z daleka, jakbyśmy stali daleko przed drzwiami, a od głównej sceny oddzielały nas przynajmniej dwa mroczne pokoje i gdzieś na końcu dwie mroczne postacie. Boimy się, że „ubóstwimy” Maryję, a z drugiej strony jako ludzie XXI wieku nie jest poprawne mówienie o dziewiczych narodzinach.

Idąc za intuicją malarzy zauważamy, że najczęściej anioł kłania się Maryi poprzez postawę ciała, ale to samo wyrażone zostało w słowach Ewangelii – „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą”. Jest to szlachetne i honorowe pozdrowienie, jednak wywołuje przerażenie u Maryi. Może nigdy w życiu nie zwracano się do Niej z takim wdziękiem. Ona jest prostą młodą dziewczyną. Nie uważa się za wyjątkową. Ale teraz anioł mówi Jej, że jest wyjątkowa i że Bóg planuje z Nią coś wspaniałego. W tym szlachetnym spotkaniu anioła z Maryją wiele rzeczy dotyczących relacji Boga z nami staje się dla nas jasnych. Bóg ma wielki szacunek dla nas i dla naszej wolności. Można nawet powiedzieć, że Bóg kłania się naszej wolności. On nas nie zmusza. Nie chce, abyśmy byli Mu posłuszni z przymusu, ale z wolności i miłości. To tak jak w relacjach między ludźmi. Nie możemy wymusić miłości. Możemy jedynie obdarować innych miłością, a tym samym obudzić miłość w drugim. Dzięki słowom anioła Maryja poznaje siebie. Tak się dzieje także z nami. Nie rozpoznamy siebie, naszej własnej godności, naszego powołania, naszego miejsca w świecie, patrząc w lustro lub rozważając nasze życie, ale otwierając się na przemieniające słowo Boga, Który w pełni przywraca nam godność. Świadomość naszej ludzkiej godności pochodzi ze świadomości bycia kochanym przez Boga. A kiedy relacja z Bogiem ginie w społeczeństwie, to bardzo szybko gubi się także godność człowieka.

Jak wielka i silna jest wiara Maryi! Nie mogła z góry wiedzieć, jak wszystko się spełni. Ale Ona zbudowała na Bogu i całkowicie Mu zaufała. Chociaż była zaręczona z Józefem z Nazaretu, nie mogła sobie wyobrazić, w jaki sposób urzeczywistnią się: poczęcia i narodziny dziecka. Ojcowie Kościoła mówią, że za namową Ducha Świętego Maryja przynajmniej podjęła uroczyste postanowienie, może nawet ślub, aby pozostać dziewicą w małżeństwie z Józefem. Józef był zaangażowany w tę decyzję i szanował Ją. Z ludzkiej perspektywy taka para nie miała potomstwa. A jednak, zgodnie z planem Bożym, przewidziano, że Zbawiciel świata, Jezus Chrystus, powinien być cielesnym synem Maryi a zarazem prawnym, ale nie naturalnym synem Józefa. Bóg głęboko zaangażował Maryję i Józefa w tajemnicę Wcielenia. W ten sposób plan zbawienia ukryty w Bogu od wieczności został zrealizowany w pełni czasu.

My także jesteśmy świadkami miłości Boga przez wszystko, co mówi nam Pismo Święte. To, co wydarzyło się 2 000 lat temu, jest dla nas bardzo osobiste: Bóg stał się człowiekiem w łonie Dziewicy; urodził się w stajni Betlejem jako małe dziecko. A wszystko to stało się dla naszego zbawienia!

Prośmy Najświętszą Maryję Pannę i świętego Józefa o ich wstawiennictwo u Boga, abyśmy także przyjmowali słowo Boże z wiernym sercem. To słowo w naszym życiu przyniesie owoce w żywej wierze i uczynkach miłości.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: zwiastowanie   dzień świętości życia   kościół katolicki   ks. sławomir korona

Zobacz także

Stanowisko uczestników spotkania opłatkowego Kół Przyjaciół Radia Maryja

Dodane: 2020-01-27 12:54 - Komentarze  (2)  czytane (666)

TAGI: spotkanie opłatkowe, radio maryja, stanowisko, biłgorajKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.175.201.14

nghgh (2019-03-25 14:52:32)

napisz te poczęcia jak wiesz

Arek (2019-03-25 12:37:55)

No to tak: przychodzi żona do domu i mowi ze jest w ciazy bedac dalej dzewica. A potem po narodzinach 3 nieznajomych przynosi prezenty dziecku. Ciekawe... A Jozef z tego wszystkiego w calym pismie swietym ani jednej kwestii nie wypowiedzial. Dzisiak tez jest sporo takich "niepokalanych poczęć"

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka "Elektryka" 2020

Poszukiwania stajenki z Jackiem Kaczmarskim

XXII Koncert Kolęd we Frampolu

Koncert Laureatów Festiwalu "Gaudium"

Studniówka ZSL - 2020

Kolędy w wykonaniu scholi Kanaan

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

„Kraina inicjatyw” młodych wolontariuszy

Fundacja Pomocy Dzieciom „Krzyk” w obecnym roku szkolnym realizuje projekt „Różnorodność nas uskrzydla!”....