Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Radny apeluje do Starosty

Dodał: red Data: 2014-01-17 08:58:58 (czytane: 4254)

Michał Furlepa wnioskuje o otwarcie w Biłgoraju w miejscu istniejącego Kolegium lub powołania nowego podmiotu o profilu wychowanie fizyczne, turystyka. Nauka miałaby odbywać się na poziomie licencjatu.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolSz. P. Marian Tokarski
Starosta Biłgorajski


"Apel o powołanie w Biłgoraju kształcenia wyższego o profilu sportowym”

furlepa_michal_bilgoraj.jpgW związku z dyskusją na temat przyszłości kształcenia wyższego w Biłgoraju serdecznie proszę o rozważenie możliwości powołania wydziału zamiejscowego studiów licencjackich z zakresu wychowanie fizyczne, turystyka. Działalność należałoby rozpatrywać w miejscu istniejącego Kolegium /przy współpracy kadry dydaktycznej/ lub powołania nowego podmiotu o profilu wychowanie fizyczne, turystyka. Najbliższe rozwinięte oddziały wychowania fizycznego znajdują się w Białej Podlaskiej i Rzeszowie. Natomiast kierunek turystyka funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Nie są to odległości duże od naszego miasta ale ilość stowarzyszeń sportowych w Biłgoraju a także klubów sportowych i sekcji w całym Powiecie Biłgorajskim nie pozwala lekceważyć potrzeb w tym zakresie. Uważam, że wykorzystując bazę obecnego Kolegium, obiekty Ośrodka Sportu i Rekreacji, krytą pływalnię jest szansa na stworzenie nowego kierunku studiów.

Przypomnę także, że w naszym mieście rozbudowana jest inicjatywa szkółek sportowych, istnieją klasy sportowe, występuje olbrzymia ilość imprez sportowych, która przyciąga ludzi do sportu i czynnej rekreacji. Bardzo prężnie działa Powiatowe Stowarzyszenie Sportu Szkolnego. Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej nie mają sobie równych w sztafetowych biegach przełajowych na tle województwa. W indywidualnych biegach przełajowych przoduje Weronika Pyzik. W rywalizacji w ramach licealiady szkoły średnie osiągnęły najlepszy wynik w Województwie Lubelskim. Świetne wyniki osiągnęli uczniowie  Szkoły Podstawowej Nr 1 im. sługi bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, zajmując trzecie miejsce w rywalizacji szkół podstawowych i Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, który w rywalizacji w gronie 150 szkół ponadgimnazjalnych zajął 9 miejsce.

Sukcesy sportowe osiągają na arenie międzynarodowej i krajowej zawodnicy Znicz-a Biłgoraj. Przypomnę brązowy medal z roku 2013 Mistrzostw Europy  w podnoszeniu ciężarów Marty Droździel. Olbrzymią siłę pod względem ilości ćwiczących w strukturach Łady 1945 Biłgoraj i lig amatorskich stanowi sekcja piłki nożnej. Tendencję zwyżkową notują kolejne zespołowe gry sportowe takie jak piłkarze ręczni MKS Biłgoraj/możliwość awansu do II ligi/, koszykarze Basket-u Biłgoraj. Chwilowe problemy kobiecej siatkówki to także efekt odchodzenia z Biłgoraja wysoko wykwalifikowanych siatkarek, które z powodzeniem radzą sobie w innych klubach w Polsce. Sukcesami możemy pochwalić się także w pływaniu na co składa się olbrzymia praca klubu Sparta. Szkolenie dzieci i młodzieży z zakresu karate oraz organizacja ogólnopolskich imprez  przez Biłgorajski Klub Karate Tradycyjnego znane są  w skali całego kraju. Na naszym terenie prężnie działa sport motorowy, bez wątpienia możemy poszczycić się funkcjonowaniem Automobilklubu Biłgorajskiego czy SKS Energetyk. Imprezy rangi ogólnopolskiej organizuje Biłgorajskie Stowarzyszenie Kolarzy. Wspaniałą pracę dydaktyczno-wychowawczą prowadzi Młodzieżowy Dom Kultury, który kształci dzieci także w kierunku sportowym.

Dodatkowym argumentem dla rozwoju życia sportowego w naszym mieście jakim bez wątpienia byłoby kształcenie wyższe ,,sportowe” jest baza sportowa. W ostatnim okresie dzięki środkom europejskim powstała hala sportowo-widowiskowa OSiR, zmodernizowano zalew Bojary, dokonano napraw i termomodernizacji obiektów oświatowych oraz krytej pływalni. Uważam, że obiekty Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju, kryta pływalnia, baza noclegowa, żywieniowa i wykładowa obecnego Kolegium UMCS podołają wymaganym kryteriom. Pewne trudności mogłyby wystąpić w zakresie wyposażenia sali do gimnastyki, która nie wymaga jednak dużych nakładów.

Ilość osób korzystających ze sportu powszechnego, rozwój rekreacji, fitness, zespołowych gier sportowych, ćwiczeń sztuk walki i samoobrony, pływania, oblegane siłownie i tereny zielone, korzystający z amatorskich lig to potencjalni odbiorcy sportowego kształcenia wyższego w naszym mieście. Pamiętajmy, że liczba uczniów uczących się w szkołach prowadzonych przez Powiat Biłgorajski przekracza 4 tyś uczniów. To olbrzymi potencjał do zagospodarowania.

Co roku z naszego miasta odchodzi jednak rzesza uzdolnionej sportowo młodzieży. Aby odnieść sukces należy promować tą ideę w szkołach, stowarzyszeniach sportowych sondując zainteresowanie ofertą. Elementem  najważniejszym jest rzeczowa dyskusja osób mających wpływ na powodzenie tej inicjatywy. Mam tu na myśli władze naszego miasta, powiatu, przedstawicieli lokalnych w Sejmiku Województwa Lubelskiego, Posłów na Sejm RP.


Michał Furlepa

Reklama.

Tagi: michał furlepa   wychowanie fizyczne   studia w biłgoraju   kształćenie wyższe o profilu sportowym

Zobacz także

Osiągnięcia w konkursie „Okiem artysty - Vincent Van Gogh”

Dodane: 2020-01-24 15:40 - Komentarze  (2)  czytane (237)

TAGI: konkurs plastyczny, mdk biłgoraj, okiem artysty, van goghKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.233.219.101

-antypolityk (2014-01-21 20:54:27)

Radny daj spokój sobie z tymi listami. Lepiej kasę przeznaczyć na podwyższenie poziomu nauczania w szkołach średnich. Ranga tych studiów jest zbliżona do zera. Nie każdy ma taki ciąg jak Ty do korzystania z układów i załatwiania sobie stołków. Kto z tych przyszłych absolwentów zalazłby pracę w zawodzie, jestem pewny, że nikt. Na takiej prowincjonalnej "uczelni" można nieźle zarobić jak ktoś załapie się na jakiegoś wykładowcę-instruktora. Podobnie jest z "wyższą uczelnią" w Zamościu. Niewiele wymagają, a jeśli już to terminowych wpłat i tak idzie produkcja wyższego wykształcenia dla miejskich i powiatowych urzędników. Wśród absolwentów dużo jest policjantów z Komendy w Biłgoraju.

-abiturientka (2014-01-20 16:59:24)

swoje dzieci niech radny wysyla na takie "studia" .Turystyka i awf to najmniej pożądane kierunki,wrecz jest to wyciaganie kasy od rodzin uczniów bo i tak nie znajda pracy.Dla radnego to jak widac DARMOWA przedwyborcza REKLAMA w gazecie bilgorajskiej

-women (2014-01-19 17:56:05)

nie trzeba obserwować sesji aby przekonać się o arogancji i braku kultury tego klowna

- (2014-01-19 17:00:07)

zrobil duzo czyli co??????????

- (2014-01-19 15:50:48)

akurat ten Radny zrobil bardzo duzo w trakcie swojej kadenji., jest jednym z nielicznych ktory potrafi sie odezwac i poruszyc problem, a nie jak pozostala czesc ktora boi sie i nabiera wody w usta! prosze przyjsc na sesje rady powiatu i posluchac kto najbardziej sie udziela

- (2014-01-19 15:49:50)

akurat ten Radny zrobil bardzo duzo w trakcie swojej kadenji., jest jednym z nielicznych ktory potrafi sie odezwac i poruszyc problem, a nie jak pozostala czesc ktora boi sie i nabiera wody w usta!

-obserwator (2014-01-19 07:29:39)

Dlaczego byli, obecni, lub ewentualnie mający ambicie być w kolejnej kadencji radnymi "uaktywniają się" przed samymi wyborami ? Gdzieś pan był panie radny przez całą kadencję ? I co wielkiego zdziałałeś ? A teraz jak się wybory zbliżają, to próbujesz się pan wykazać ? Żenujące....

-memory (2014-01-18 17:33:51)

Ten facio nie zdobył mandatu w wyborach tylko w wyniku smutnych okoliczności

-woman (2014-01-18 17:26:37)

To dupek i mamin cycek

-wesoły (2014-01-18 15:14:50)

zrozpaczony nie patrz na sondaż, bo to tylko wymyślone liczby

-zrozpaczony (2014-01-18 14:46:14)

Widać że jeszcze w Biloraju jest grupa ciemniaków wpatrzonych w PIS.Broń nas porządnych ludzi Boże od ciemniaow którzy jeszcze by chcieli głosować na tych oszołomów łącznie z Szeligą!

-Sondaż z dnia: 16.01.14r. (2014-01-18 11:12:39)

Nowy sondaż wyborczy OPOP z LO pokazuje przewagę PiS nad Fundacją Biłgoraj XXI. Oprócz tych dwóch formacji, w Radzie i Powiecie Biłgorajskim znalazłyby się dwie lewicowe formacje. Pozostałe ugrupowania nie miałyby szans na przekroczenie progu wyborczego.

Gdyby wybory samorządowe odbyły się już dziś:

- Prawo i Sprawiedliwość 25% ankietowanych,
- Fundacja Biłgoraj XXI 21% ankietowanych,
- Komitet Janusza Rosłana 12% ankietowanych,
- Sojusz Lewicy Demokratycznej 6% ankietowanych,
- Polskie Stronnictwo Ludowe 3% ankietowanych,
- Twój Ruch 2% ankietowanych,
- Platforma Obywatelska 0,5% ankietowanych,
- PIS S. Schodzińskiego 0,5% ankietowanych,
- Nowa Prawica i Solidarna Polska 0,5% ankietowanych,
- nie wiem na kogo oddam mój głos 8% ankietowanych,
- nie pójdę do wyborów 11% ankietowanych.

Sondaż uliczny z dnia: 16.01.14r. Ul Kościuszki - Cegielniana - Dąbrowskiego w Biłgoraju

-do Marty (2014-01-18 10:20:49)

Ty jak byś straciła kolegę-posła bunga-bunga to chyba też żle wyszlabyś na zdjęciu.

-Marta (2014-01-18 10:01:18)

Ten radny na tym zdjęciu to wygląda jak ścigany listem gończym ...

-aa (2014-01-17 21:03:47)

michal czy ty myslisz troche ??????? jest niz demograficzny nauczyciele sa zwalniani a ty chcesz studia nauczycielskie wprowadzic - gdzie ci ludzie znajda prace???????? wydadza kase na studia i tyle w temacie , pomysl lepiej jako radny powiatowy jak sciagnac inwestora ktory da miejsca pracy !!!!!! odpowiesz sobie sam jaki to ma sens -zalosne!!!!!!!!

- (2014-01-17 20:46:04)

To co on trzymał z posłem? No t o żle ulokował swoje uczucia pan dyrektor osir.

-CYK CYK (2014-01-17 19:45:32)

Szykuje sobie miejsce do pracy jak poleci ze stołka a te studia to tak potrzebne moze profil kształcenie pracowników do tesco

-WFista (2014-01-17 17:58:39)

Popieram - trzeba cos robić w tym mieście dla ludzi a nie tylko dla siebie. Popieram oby tylko coś z tego wyszło bo PSL wiadomo.

-BraWO (2014-01-17 17:38:50)

Brawo Michał - gratuluje i popieram Cię, widać że zależy Ci na rozwoju miasta.

-Radny (2014-01-17 16:35:45)

Radny postanowił zaistnieć sam, bo już pod skrzydłami Posła SP daleko nie poleci

-j23 (2014-01-17 15:19:53)

może medycyna, architektura

-obeznany (2014-01-17 14:09:48)

wf o specjalności taniec na rurze !!!!!!!!!!!! nie trzeba będzie jeździć do lublina................

- (2014-01-17 14:08:32)

masz pojecie ze co rku uciekaja kolejni sportowcy z miasta i powiatu? nie masz, oki. to zaproponuj inne rozwiazanie dla klubow? smiało

-mądry tego nie kupi (2014-01-17 14:06:07)

temu picerowi już na dekiel wali !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Minister zdrowia z wizytą w Medycznym Studium Zawodowym w Biłgoraju (FOTO)

Szkołę Policealną - Medyczne Studium Zawodowe w Biłgoraju odwiedził wczoraj minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Spotkał się z kadrą pedagogiczną i słuchaczami placówki oraz zwiedził pracownie szkoły. Była to także okazja do dyskusji nad stanem kształćenia zawodowego w branżach ochrony zdrowia oraz nad sytuacją opieki zdrowia w Polsce i planowanymi działaniami w tym sektorze. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia