Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Radni uchwalili budżet Powiatu Biłgorajskiego na 2019 rok

Dodał: red Data: 2019-01-30 17:16:01 (czytane: 3495)

Podczas styczniowej sesji Rady Powiatu, radni przyjęli budżet na 2019 rok. Jego założenia wraz z autopoprawkami Zarządu Powiatu był szczegółowo omawiany na posiedzeniach Komisji Stałych Rady. Zgodnie z danymi, zakłada on po stronie dochodów wpływy w wysokości 115,1 mln zł, a wydatki to 119,8 mln zł.Uchwalony budżet zakłada więc na br. deficyt w wysokości ponad 4,7 mln zł, który zostanie sfinansowany kredytem bankowym. Łącznie Powiat planuje zaciągniecie kredytu w kwocie 7 mln zł na cele inwestycyjne i spłatę zobowiązań z lat ubiegłych. Zadłużenie powiatu na 1 stycznia tego roku wyniosło ponad 19 mln zł i wg. zapewnień ma być spłacone do 2029 roku. Całkowity koszt spłaty zadłużenia w roku 2019 wyniesie niespełna 3,5 mln zł (raty kredytów ponad 2,8 mln zł + odsetki 650 tys. zł).

-Powiat w roku 2019 zamierza przeznaczyć na cele inwestycyjne 28,5 mln zł. Źródłem sfinansowania inwestycji powiatowych są pozyskane środki zewnętrzne z programów unijnych, z budżetu państwa i od gmin, w łącznej kwocie prawie 17 mln zł oraz środki własne Powiatu. Chcemy wydatkować z własnego budżetu 11,5 mln zł
- informuje Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip.

budzet_powiatu_2019__2_.JPG

Z przedstawionych przez Starostę danych wynika, że na modernizację infrastruktury i bazy oświatowej samorząd Powiatu Biłgorajskiego zamierza wydatkować w 2019 roku 11,1 mln zł. -Do najważniejszych zadań w tym zakresie należy zaliczyć kontynuację termomodernizacji budynków szkół (w bieżącym roku będą objęte termomodernizacją obiekty Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej - przyp Red.), na ten cel zaplanowano wydatki w kwocie ponad 6,2 mln zł; zadanie to pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej obiektów 7 jednostek organizacyjnych Powiatu Biłgorajskiego”, który jest realizowane w latach 2016 – 2020 w ramach RPO WL, a jego wartość to prawie 22 mln zł. Kolejnym zadaniem jest kontynuacja modernizacji warsztatów szkolnych. Na ten cel zabezpieczyliśmy środki w kwocie ponad 2,1 mln zł oraz zadanie to pod nazwą „Wzrost potencjału edukacyjnego trzech szkół zawodowych Powiatu Biłgorajskiego poprzez wykonanie prac modernizacyjnych oraz zakup wyposażenia”. To zadanie realizowane jest w ramach RPO WL w latach 2018 - 2019, a jego wartość wyniesie ponad 3,6 mln zł - poinformował Starosta Szarlip.

Wśród inwestycji oświatowych zapisana została także budowy łącznika komunikacyjnego między budynkiem i warsztatami szkolnymi w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju - zabezpieczono środki własne to 1 mln zł; na modernizację sali gimnastycznej przy ONZ-cie zapisano 752 tys. zł, a dodatkowo na wykonanie nieujętych pierwotnie prac budowlanych oraz na montaż wyposażenia sali dołożono ponad 130 tys. zł. Modernizacji poddana ma być także hala "Budowlanki", na ten cel ujęto w budżecie kwotę 709 tys. zł, jako wkład własny do wniosku pod nazwą „Poprawa przyszkolnej infrastruktury sportowej powiatu biłgorajskiego poprzez wykonanie niezbędnych robót budowlanych w hali sportowej w ZSBiO w Biłgoraju”, który zostanie złożony do Ministra Sportu w ramach programów rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej. Wartość zadania planowanego do realizacji w 2019 roku szacowana jest na kwotę 1,5 mln zł. 100 tys. zł przeznaczono na opracowanie koncepcji rozbudowy wraz z projektem budowlano - wykonawczym budynku biłgorajskiego basenu.

Reklama.

Z przedstawionych przez Starostę danych wynika, że na realizację inwestycji drogowych w powiecie zabezpieczono w budżecie środki w kwocie ponad 11,2 mln zł. -Za te środki chcemy zakończyć przebudowę drogi powiatowej Nr 2940L Księżpol – Jedlinki (3,7 mln zł), jest to zadanie realizowane ramach projektu „Wygodniej szybciej, bezpieczniej” poprawa spójności komunikacyjnej województwa lubelskiego poprzez budowę i przebudowę dróg powiatowych usprawniających dostępność komunikacyjną do regionalnych i subregionalnych centrów rozwoju”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WL na lata 2017 - 2020, a jego wartość wyniesie około 12 mln zł. Kolejnym zadaniem jest „Przebudowa drogi powiatowej Nr 2953L Babice - Susiec i drogi powiatowej Nr 2943L Księżpol - Obsza”. To zadanie pochłonie prawie 5,5 mln zł i będzie realizowane w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019” - zaznacza Szarlip.

Powiat zamierza także wydatkować 360 tys zł na przebudowę drogi powiatowej Nr 2929L Dereźnia - Budziarze” -jest to wkład własny do „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019”, a wartość zadania planowana jest w kwocie ponad 2,3 mln zł. Na realizację „Programu poprawy bezpieczeństwa pieszych, uczestników ruchu i rowerzystów przy drogach powiatowych” zabezpieczono w budżecie środki własne
w kwocie 550 tys. zł. -W ramach tego projektu będą udzielane dotacje dla gmin na budowy i przebudowy chodników i ścieżek rowerowych  przy drogach powiatowych. Szczegółowe zasady programu zostaną określone po przyjęciu budżetu - wyjaśnia Starosta.

budzet_powiatu_2019__1_.JPG

Wśród inwestycji drogowych wymienić należy także przebudowę mostu w ciągu drogi powiatowej Nr 2908L Bononia - Wola Radziecka w miejscowości Wólka Abramowska (280 tys. zł jako wkład własny do wniosku składanego do rezerwy drogowo – mostowej budżetu państwa), przebudowę drogi Nr 2953L Babice – Susiec (100 tys. zł, jako wkład własny do wniosku składanego do PROW) oraz „Przebudowa drogi powiatowej Nr 2808L Otrocz - Tokary - Huta Turobińska”, na które zabezpieczono środki w kwocie 200 tys. zł. -W budżecie ujęto także dotacja celową dla Miasta Biłgoraj na przebudowę ul. Partyzantów w Biłgoraju. Jest to kwota 600 tys. zł, jako wkład Powiatu do wniosku złożonego przez Miasto do „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019” - dodaje Przewodniczący Zarządu Powiatu.

Z danych budżetowych wynika, że na pozostałe zadania inwestycyjne przeznaczono ponad 6,1 mln zł. Środki te przeznaczone zostaną na kontynuowanie projektu „e-geodezja cyfrowy zasób geodezyjny województwa lubelskiego” (około 5,5 mln zł), na dofinansowanie zadania „ Aktywnie i wirtualnie po Ziemi Biłgorajskiej” (370 tys. zł), a także na wydatki majątkowe Powiatu związane z przejęciem gruntów pod drogi powiatowe i zakupami inwestycyjnymi (260 tys. zł).

budzet_powiatu_2019__3_.JPG

Po analizie budżetowych zapisów można stwierdzić, że tegoroczny budżet Powiatu uwzględnia najpilniejsze zadania w ramach aktualnych możliwości finansowych samorządu. -Przy wydatkach inwestycyjnych skupiono się przede wszystkim na możliwości aplikowania po środki zewnętrzne unijne i fundusze krajowe. To budżet, który określę jako proinwestycyjny. proszę, by państwo radni go poparli - zakończył swe wystąpienie Starosta Biłgorajski.

Radni przychylili się do prośby Starosty i budżet został przyjęty.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: budżet powiatu   powiat biłgorajski   starosta biłgorajski   sesja budżetowa rady powiatu

Zobacz także

Zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności księżpolskiego GOK-u

Dodane: 2021-01-13 09:48 - Komentarze  (0)  czytane (1100)

TAGI: gok księżpol, gminny ośrodek kultury, gmina księżpol, kultura biłgorajKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.109.55

No właśnie (2019-02-01 10:11:50)

A pupile starego układu bardzo pomogą wyprowadzi w pole nowicjuszy.Koniecznie niech to trwa, byle dłużej

Oczywiście (2019-01-31 17:32:38)

Spłacać będziemy my podatnicy, starostwo to przedsiębiorstwo rodzinno - koleżeńskie a pracownicy za nic nie odpowiadają, zero nadzoru, wystarczy zajrzeć do nadzoru budowlanego i geodezji jak geodeci legalizują samowole budowlane zmienia się granice i robi rozgraniczenia działek bez powiadamiania sąsiadów poprawia mapy bez wiedzy właścicieli. Co z nadzorem szpitala oddanego spółce , gdzie my jako mieszkańcy składający się na wyposażenie szpitala czekamy w kolejce na przyjecie na oddział.gdzie pacjentów traktuje się jak intruzów. Starostwu potrzebny jest dobry gospodarz odporny na stare układy zamiatane pod dywan

Ładne zadłużenie (2019-01-30 17:52:28)

115 milionów wpływy a 119 milionów wydatki. 4 miliony długu w jeden rok.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe KE Elżbieta Pyszniak - rozliczenia podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość

Ul. Przemysłowa 36, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Ubezpieczenie turystyczne na ferie zimowe – dlaczego warto?

W okresie ferii zimowych wiele rodzin decyduje się na zimowe...

Zimowe obowiązki właścicieli posesji

Chodnik, który położony jest wzdłuż posesji, powinien zostać...

Jakość powietrza zimą w Biłgoraju jest fatalna. Ostatnimi dniami lepiej nie wychodzić z domu

Dwa urządzenia monitorują jakość powietrza w mieście. Umieszczone...

Pomoc dla potrzebujących. Restauracja serwuje darmowe posiłki

Pomimo bardzo ciężkich czasów nie zapominają o osobach, które...

Zarejestruj umowę o dzieło w ZUS

Od 2021 roku o zawartych umowach o dzieło trzeba będzie informować...

Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie biłgorajskim (TERMINY i MIEJSCA DYŻURÓW)

Na terenie całej Polski funkcjonuje ponad 1 500 punktów darmowej...

Ogłoszenia