Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Radni podjęli regulamin budżetu obywatelskiego Gminy Miasto Biłgoraj

Dodał: red Data: 2016-06-29 17:11:14 (czytane: 1694)

29 czerwca br. podczas sesji Rady Miasta Biłgoraj radni przyjęli Regulamin budżetu obywatelskiego Gminy Miasto Biłgoraj. Ustalono szczegółowe zasady i tryb realizowania przez Burmistrza Miasta Biłgoraj budżetu obywatelskiego. Na budżet obywatelski maja być przeznaczone środki wyodrębnione na ten cel w budżecie Miasta.

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolSprawdziły się nasze informacje, które podaliśmy w artykule pn. TYLKO u NAS: Będzie budżet obywatelski w Biłgoraju. Radni pod koniec czerwca br., na XVIII sesji Rady Miasta Biłgoraj podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia regulaminu określającego zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego. -35 tysięczny Lębork ma w budżecie zapisane 1 mln zł na budżet obywatelski. ja rozumiem, że nas na to nie stać, rozumiem to, ale niech to będą środki podzielone na każde Osiedle. Kwota 100 tys. zł na całe miasto jest zbyt mała. Lepiej mniejsze środki zapisać na poszczególne Osiedla - podnosiła radna Renata Socha. Podobnego zdanie był radny Bogdan Kręt. Z kolei radny Mirosław Tujak przypomniał, że 100 tys. zł to kwota minimalna. -Na budżet obywatelski nie może być przeznaczone mnie niż 100 tys. zł. To od rady zależy jakie to będą środki - przekonywał Tujak. Wiceburmistrz Michał Dec zaznaczył, że miasto Biłgoraj dopiero zaczyna z taka formą wydatkowania środków publicznych. Także Janusz Rosłan przekonywał, że gdy będą potrzeby większe będzie się reagowało na bieżąco. Większość radnych była, dwoje się wstrzymało..

Jak podkreślał Burmistrz Biłgoraja, budżet obywatelski jest odpowiedzią na postulaty wielu mieszkańców i radnych. -Jego istota sprowadza się do przeprowadzenia konsultacji społecznych w celu wyłonienia zadań do realizacji ze środków publicznych. Decydować mogliby ci mieszkańcy Miasta, którzy skończyli 16 lat - wyjaśniał Janusz Rosłan. Proponowana minimalna obligatoryjna kwota przeznaczona na budżet obywatelski to 100 tys. zł rocznie z możliwością jej zwiększenia na etapie tworzenia projektu budżetu Miasta Biłgoraj. -Zwiększyliśmy kwotę pierwszego budżetu z 50 do 100 tys. zł, o oczywiście jest kwota minimalna, można ją zwiększyć bez konieczności zmiany regulaminu - informował Burmistrz. Realizacja zadań w ramach budżetu obywatelskiego - jak przewiduje regulamin - obywać się ma w ciągu jednego roku budżetowego. w przypadku zadań, które wymagają lokalizacji na określonym terenie, musi on stanowić teren na którym gmina może zgodnie z prawem wydatkować środki publiczne na te zadania. Burmistrz podkreślał, iż projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego muszą mieścić się w obszarze zadań własnych gminy.

rada_miasta_bilgoraj.JPG


Zgodnie z zapisami budżetu, propozycje zadań do budżetu obywatelskiego może składać każdy mieszkaniec, na formularzu, którego wzór został zatwierdzony wraz z regulaminem. Każda propozycja zadania musi uzyskać poparcie minimum 10 mieszkańców w formie listy podpisów pod wnioskiem, a każdy mieszkaniec może poprzeć dowolna liczbę propozycji zadań zgłaszanych do budżetu obywatelskiego. -Propozycje zbierane będą w terminie od 15 do 30 listopada roku poprzedzającego rok, w którym zadaniem ma być realizowane. Zgłaszający propozycję zadań powinien określić przybliżony koszt jego realizacji - podkreślał podczas sesji włodarz Biłgoraja. Ostatecznej wyceny dokonuje Burmistrz w procesie weryfikacji zgłoszonego zadania.

Zgłoszone propozycje podlegać będą weryfikacji, której dokonają odpowiednie referaty i stanowiska pracy Urzędu Miasta Biłgoraj lub jednostki organizacyjne. W przypadku konieczności wprowadzenia modyfikacji do wniosku - stwierdzonych w procesie weryfikacji - składający ma 7 dni na ich uzupełnienie lub wprowadzenie. Niedochowanie tego terminu powoduje odrzucenie wniosku. Wniosek nie może być korygowany więcej niż jeden raz. Wszelkie zmiany merytoryczne w zgłoszonych projektach wymagają zgody wnioskodawcy.

Reklama.

Wyboru zadań, spośród pozytywnie zweryfikowanych propozycji zgłoszonych do budżetu obywatelskiego, dokonują mieszkańcy w głosowaniu, dla którego potrzeb wyznaczono punkt do głosowania tj. budynek Urzędu Miasta Biłgoraj. -Głosowanie nad poszczególnymi wnioskami odbywałoby się od 15 lutego do 15 marca każdego roku. ważne jest także zaangażowanie społeczeństwa, ustalono wiec minimalna liczbę osób, które muszą wziąć udział w głosowaniu - wyjaśniał Burmistrz Rosłan. Na chwile obecną nie będzie możliwości głosowania droga elektroniczna. Burmistrz zapewnia jednak, że władze będą dążyć do tego by można było głosować na obywatelskie projekty drogą elektroniczną. Każdy głosujący będzie mógł oddać swój głos tylko na jedno zadanie, a za wybrano do realizacji zadania uznawane będą te, które uzyskają największa liczbę głosów (w przypadku identycznej liczby głosów odbędzie się publiczne losowanie). Jeżeli środki na realizacje kolejnego zadania z listy nie będą wystarczające, uwzględnione zostanie pierwsze z następujących zadań na liście, którego koszt nie spowoduje przekroczenia dostępnych środków.

Przyjęty regulamin precyzuje także działania promocyjne i edukacyjne realizowane w procesie wdrażania budżetu obywatelskiego; przetwarzanie danych osobowych zgłaszających i głosujących oraz kwestie związane z powołaniem przez Burmistrza komisji do spraw budżetu obywatelskiego, która będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie zgodnie z regulaminem całej procedury związanej z wyborem zadań do realizacji. Pierwszy budżet obywatelski ma być realizowany w 2017 roku. -Taka forma budżetu obywatelskiego, jest wg. mnie możliwością zaangażowania nas wszystkich w sprawy społeczne. To lekcja demokracji i kreatywności, pokazania, że umiemy wokół własnych pomysłów i inicjatyw skupić duże poparcie. Mam nadzieję, że mieszkańcy Biłgoraja tak podejdą do budżetu obywatelskiego - podkreśla w rozmowie z bilgoraj.com.pl wiceprzewodniczący Rady Miasta Jaroasław Bondyra.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: budżet obywatelski   miasto biłgoraj   budżet obywatelski dla biłgoraja   budżet miasta biłgoraj

Zobacz także

Opłatek Rejonowego Komtetu Obywatelskiego Ziemi Biłgorajskiej (FOTO)

Dodane: 2019-01-20 02:16 - Komentarze  (7)  czytane (1129)

TAGI: rejonowy komitet obywatelski, biłgoraj, spotkanie opłatkowe, rkozb biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.234.75.144

M. (2016-06-29 18:58:36)

Ośmieszają ludzi? Rosłan dał 100 tysięcy a sami decydują o milionach. Ludzie czas na zmiany w Biłgoraju. Trzeba nowego burmistrza.

. (2016-06-29 18:40:34)

Czyli wspólne projekty dla całego miasta, a nie tak jak w inndy miejscowościach podział na okręgi/osiedla.
To już mogę powiedzieć jaki projekt/projekty prawdopodobnie wygrają:
- budowa chodnika/parkingu na jakimś blokowisku typu Nadstawna/Puszcza
- remont doposażenie przedszkola/szkoły
- parking przy jakimś kościele

Przy takiej formule warunki dyktować będą organizacje typu: rady mieszkańców/wladze szkoły/rady paradialne. Zgłoszą projekt, a potem będą swoich członków mogilizować do głosowania. Małe projekty nie mają szans się przebić.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Opłatek krwiodawców z Majdanu Starego (FOTO)

Przedstawiciele honorowych dawców krwi z Majdanu Starego oraz...

Dzień Babci i Dziadka w DPS-ie dla Kombatantów (FOTO)

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5 odwiedzili mieszkańców Domu...

Wykład Uniwersytetu Powszechnego w Biłgoraju (FOTO)

O relatywizowaniu misji kościoła w Polsce rozmawiali uczestnicy...

Studniówka I LO im. ONZ w Biłgoraju (FOTO, VIDEO)

Od minuty ciszy, którą uczczono pamięć prezydenta Gdańska Pawła...

Za Mędrcami do Dzieciątka Jezus (FOTO, AUDIO)

Z sanktuarium świętej Marii Magdaleny, na plac Biłgorajskiego...

Rekordowy XVII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO, VIDEO)

Ponad 95 tys. zł zebrali organizatorzy XVII edycji imprezy charytatywnej...

Ogłoszenia