Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Puszcza Solska była dla nich drugim domem. Uczczono partyzantów spod Józefowa (FOTO)

Dodał: red Data: 2021-09-26 15:30:37 (czytane: 1481)

Blisko 500 żołnierzy Armii Krajowej, Delegatury Sił Zbrojnych oraz tzw. II Konspiracji uczczono dziś w gminie Józefów. W dawnej miejscowości Fryszarka stanął pomnik i tablice, na których bohaterowie walk o wolną Polskę wymienieni są z imienia i nazwiska. W uroczystościach uczestniczył minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajOdsłonięcie pomnika i upamiętnienie osób biorących czynny udział w walce o wolna Polskę podczas II wojny światowej i tzw. II konspiracji na Ziemi Józefowskiej, to wspólny wysiłek lokalnych działaczy Światowe Związku Żołnierzy Armii Krajowej, miłośników historii, władz samorządowych gminy Józefów, Nadleśnictwa Józefów oraz Roztoczańskiego Parku Narodowego. -Przejrzeliśmy wojenne wspomnienia, opracowania książkowe, archiwa, dokumenty z okresu II wojny światowej i z okresu powojennego, wspomnienia, księgi parafialne. Udało nam się ustalić i blisko 500 osób, któe w okresie niemieckiej okupacji i w czasie tzw. II konspiracji prowadziły walkę z niemieckim i sowieckim okupantem. Nasze ustalenia zweryfikowała lubelski Odział IPN, a następnie Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Dzisiejsza uroczystość, odsłonięcie pomnika, opracowanie nazwisk to nasz hołd wobec przodków, którzy nie wahali się poświęcić życia by Polska była wolna - mówi Andrzej Wojtyło, współorganizator uroczystości i dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego.

andrzej_wojtylo.JPG

-Mamy być z czego dumni, mamy olbrzymi wkład w walkę o wolną Ojczyznę. Ruch oporu, ruch partyzancki na Ziemi Biłgorajskiej czy szerzej na Zamojszczyźnie był bardzo rozwinięty. Nie ma u nas rodziny, która w jakiś sposób nie byłaby zaangażowana w działania niepodległościowe. Ten patriotyzm, ta powinność wobec Matki - Ojczyzny była nie tyle nakazem, co odruchem serca, przejawem woli i chęcią działania. Nasi przodkowie nie mogli się zgodzić na bierność, na zniewolenie, oni chcieli by kolejne pokolenia, nasze pokolenia żyły w wolnej, suwerennej Polsce. Marzenia i pragnienia o wolnej Ojczyźnie dla wielu z nich, za ich życia się nie spełniły, ale Polska doczekała się wolności, tego kwiatu, który podlewany był ich krwią i potem. Stąd takie wydarzenia to przejaw wdzięczności ale przede wszystkim przypomnienie dla nas, ile nasza wolność kosztowała. To przypomnienie kto był agresorem i jak postępował, a kto bronił się i nie godził na wojnę totalną - mówił starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.

andrzej_szarlip.JPG

-Pragniemy pamiętać o żołnierzach Armii Krajowej, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", walczących na Ziemi Józefowskiej. Pragniemy w ich intencji sprawować mszę świętą, przywołując ich jako bohaterów, dzięki których możemy cieszyć się wolnością i suwerennością. Dziś przyjmując testament minionych pokoleń, musimy pracować, żyć i walczyć na różnych sposób, by wolność utrzymać. Swą modlitwą otaczamy także tych, których kraje targane są konfliktami wojennymi. Modlimy się za uchodźców. Prosimy Boga o pokój w naszej Ojczyźnie, w Europie i na świecie - mówił podczas Eucharystii ks. kanonik Zenon Mrugała.

zenon_mrugala.JPG

Jak podkreślała z kolei poseł Beata Strzałka, historia obejmuje nie tylko naszą przeszłość ale i chwilę obecną: -Z niej winniśmy się uczyć by tworzyć, budować lepszą przyszłość. -Dziś stajemy wraz z rodzinami i najbliższymi osób, których nazwiska zapisane są na pamiątkowych tablicach, by pokłonić się przed ich heroizmem. Oddajemy im dziś hołd. to oni na terenie Biłgorajszczyzny w latach 40. XX wieku walczyli za sprawę najświętszą o Ojczyznę. Winniśmy z ich poświęcenia, patriotyzmu, uporu, wiary i marzeń czerpać natchnienie dla własnych działań. Nasze życie musi mieć w swej perspektywie dobro Ojczyzny, jej rozwój i pomyślność. Bez czerpania ze wzorców naszej historii, bez pamięci o poświęceniu przodków, nie zbudujemy stabilnej przyszłości. Stąd dziękuję organizatorom, że przez dzisiejsze wydarzenia zwracają nam uwagę na tych, którzy pokazali co to znaczy kochać Polskę.

fryszarka_pomnik.JPG

W wydarzeniu uczestniczył minister Mariusz Kamiński. Jak podkreślał w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl szef resortu spraw wewnętrznych i administracji, jego obecność ma podwójny wymiar. Z jednej strony reprezentuję rząd Rzeczpospolitej Polskiej, z drugiej moja obecność ma charakter osobisty. Dziadek moje żony walczył w oddziale Konrada Bartoszewskiego "Wira". Brał m. in. udział w odbiciu swego dowódcy z rąk niemieckich, kiedy to "Wir" został aresztowany. Pamięć o jego życiu, dokonaniach i miłości do Ojczyzny jest w naszej rodzinie kultywowana i jesteśmy dumni, że wśród swych przodków mamy ludzi, którzy nie bali się poświęcić wszystkiego, by Polska była wolna. Takich osób jak dziadek mojej żony, na tej Ziemi Biłgorajskiej, Ziemi Zamojskiej było bardzo wielu. Ta pamięć o bohaterach tamtych tragicznych wydarzeń jest żywa. Skala oporu w tej części Lubelszczyzny była bardzo mocna. Zagrożenie dla ludności było ogromne. Niemcy dążyli do tego by te ziemie zgermanizować, by wywieść Polaków i sprowadzić kolonistów niemieckich. Uderzano nie tylko w polskie oddziały zbrojne, ale prowadzone były przez Niemców akcje przeciw ludności cywilnej, w tym te wymierzone w dzieci. Opór jednak był niezwykły. Całe wsie, młodzi ludzie, każdy kto mógł sięgnąć po broń walczył, wspierał niepodległościowe działania. To było wielkie patriotyczne zwycięstwo, choć po roku 1945 nie przyszła upragniona wolność. I znów po wojnie ruszono do walki tym razem z sowieckim okupantem. Niech o sile oporu tej ludności świadczy fakt, że Niemcy bali się w te lasy zapuszczać - podkreślał minister Kamiński.

roman_dziura.JPG

Fryszarka jako serce Puszczy Solskiej, w niedalekiej odległości od rzeki Sopot, blisko Osuch nie zostało wybrana przypadkowo. To Puszcza Solska stanowiła dla partyzantów nie tylko schronienie ale drugi dom. -Tutaj działały oddziały partyzanckie nie tylko "Wira" czy Miszki Tatara, ale także oddziały z Zamojszczyzny i innych stron Polski. To stąd ruszali żołnierze polscy by likwidować posterunki żandarmerii, policji ukraińskiej, tzw. policji granatowej. Tutaj planowane były akcje dywersyjne, stąd ruszano na akcje związane z dezorganizacją jednostek administracyjno - gospodarczych okupanta. W tych lasach odbywały się bitwy, które pokazywały wrogom, nie poddamy się bez walki, nie oddamy naszej Ojczyzny - podkreśla Roman Dziura Burmistrz Tarnogrodu.

zawislak_slawomir.JPG

Podczas uroczystości głos zabrał także poseł Sławomir Zawiślak, który przypomniał działania jakie podejmuje na rzecz upamiętniania historii i etosu żołnierzy AK, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Mówił o publikacjach książkowych, spotkaniach z kombatantami i młodzieżą, Muzeum w Bondyrzu, filmach któe udało się zrealizować, o uroczystościach patriotycznych oraz upamiętnieniach. -My także wyszliśmy z inicjatywą, by awansować pośmiertnie porucznik Konrad Bartoszewski ps. "Wir" na stopień kapitana. To nasz wyraz szacunku i wdzięczności - mówił poseł Zawiślak.

fryszara_pomnik_1.JPG

Uroczystości zakończyły się apelem poległych, salwa honorową i złożeniem kwiatów. Podczas uroczystości, pośmiertnie na stopień kapitana mianowany został porucznik Konrad Bartoszewski ps. "Wir". Akt nominacji z rąk ministra Kamińskiego, odebrał wnuk "Wira", ks. porucznik Paweł Bartoszewski.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 178

Tagi: partyzanci   fryszarka   powiat biłgorajski   pomnik józefów

Zobacz także

Diecezjalny Dzień Skupienia Wspólnoty Przyjaciół Oblubieńca (FOTO)

Dodane: 2021-10-16 22:05 - Komentarze  (9)  czytane (1424)

TAGI: diecezjalny dzień skupienia, wspólnota przyjaciół oblubieńca, sankturium św. marii magdaleny, biłgorajKomentarze (10)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.239.91

(2021-09-27 19:26:40)

Jan Pietrzak o manifestacji „Nie wygasicie Polski”: Nie możemy się poddawać temu terrorowi eurokratów!

- Trzeba protestować, nie możemy się poddawać temu terrorowi eurokratów – powiedział w rozmowie z Niezalezna.pl satyryk i działacz społeczny Jan Pietrzak, uzasadniając konieczność uczestnictwa w planowanej na najbliższy piątek manifestacji pod siedzibą KE w Warszawie. Protest organizują niezawodne Kluby „Gazety Polskiej”.

(2021-09-27 19:26:37)

Jan Pietrzak o manifestacji „Nie wygasicie Polski”: Nie możemy się poddawać temu terrorowi eurokratów!

- Trzeba protestować, nie możemy się poddawać temu terrorowi eurokratów – powiedział w rozmowie z Niezalezna.pl satyryk i działacz społeczny Jan Pietrzak, uzasadniając konieczność uczestnictwa w planowanej na najbliższy piątek manifestacji pod siedzibą KE w Warszawie. Protest organizują niezawodne Kluby „Gazety Polskiej”.

Igor (2021-09-27 19:22:39)

Cześć i chwała bohaterom !

c (2021-09-27 15:43:00)

do "Do mac (2021-09-26 20:12:18)"
Przedstawiłeś się ???

Stefan (2021-09-27 08:43:10)

Chwała Tym wyszczególnionym na listach obok obelisku , to Oni walczyli, pomagali walczącym, byli wsparciem dla potrzebujących pomocy , to Oni marzyli o Polsce wolnej. Natomiast podziękowania należą się władzom Gminy Józefów , a bezpośrednio osobom podejmującym inicjatywę by taką pamiątkę udostępnić dla obecnego społeczeństwa. Myślę , że wybór tego zacisznego leśnego miejsca we Fryszarce dla upamiętnienia Córek i Synów ziemi Biłgorajskiej za Ich postawę został trafnie wybrany. Oby to miejsce nigdy nie zostało zapomniane i nie uległo degradacji.

Do mac (2021-09-26 20:12:18)

Idiota.

Mac (2021-09-26 18:04:48)

Ale mina Szarlipa że w drugim rzędzie za Kamińskim.

xx (2021-09-26 18:00:26)

PUSZCZA SOLSKA to wiadomo.Ale PUSZCZA SOLAKA TO NIE JAKOS NIE WIADOMO.)))))

Mały (2021-09-26 17:35:25)

A kto to był Solak?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Wykopki

W Biłgoraju uczczono ofiary sowieckiej agresji na Polskę

II Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Pokaz laserów

Szlakami Roztocza Zachodniego

Kapsułą czasu upamiętni rewitalizację Śródmieścia Biłgoraja

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

II dzień 33. Biłgorajskich spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską (FOTO)

Sobota, 25 września br., to II dzień 33. Biłgorajskich spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską. Wydarzenie rozpoczęło się od koncertu...