Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Pustynia - czas nadziei i miłości

Dodał: red Data: 2021-02-20 19:31:49 (czytane: 1597)

Na początku Wielkiego Postu, kiedy nasze myśli biegną ku Ewangelii o kuszeniu Jezusa na pustyni, warto spojrzeć na nią w kontekście pozdrowienia z życzeniem pokoju od Jezusa Chrystusa, które jest skierowane do wszystkich wierzących i może towarzyszyć każdemu z nas aż do Wielkanocy.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według Świętego Marka (Mk 1, 12 - 15):
Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. A przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez Szatana, i był ze zwierzętami, aniołowie zaś Mu służyli.
Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!».

pustynia.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Na początku Wielkiego Postu, kiedy nasze myśli biegną ku Ewangelii o kuszeniu Jezusa na pustyni, warto spojrzeć na nią w kontekście pozdrowienia z życzeniem pokoju od Jezusa Chrystusa, które jest skierowane do wszystkich wierzących i może towarzyszyć każdemu z nas aż do Wielkanocy. Zapisał je św. Piotr w swoim drugim Liście, kiedy pragnął pouczyć wspólnotę o sensie pokuty: „Niech zaś dla was, umiłowani, nie będzie tajne to jedno, że jeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień. Nie zwleka Pan z wypełnieniem obietnicy - bo niektórzy są przekonani, że Pan zwleka - ale On jest cierpliwy w stosunku do was. Nie chce bowiem niektórych zgubić, ale wszystkich doprowadzić do nawrócenia” (2 P 3,8-9).

Co skłoniło Jezusa do zamieszkania w samotności pustyni? Nie szukał niczego innego, jak bliskości Ojca Niebieskiego, z którym jest jedno w Duchu Świętym jako Syn Boży o tej samej istocie od początku czasów. Oczywiście jako Człowiek modlił się i szukał niewyrażalnie głębokiej więzi z Tym, Który posłał Go na ten świat. Celem i treścią tego pobytu na pustyni było zatem nic innego jak słuchanie Boga Ojca i wejście z Nim dialog miłości w jedności Ducha Świętego. Jezus uczynił to wszystko jako Mesjasz, jako Odkupiciel i Zbawiciel ludzi. Nie była to więc ucieczka przed ludźmi, do których został wysłany, ale wręcz przeciwnie, przygotowanie do właściwego wypełnienia swojej misji wśród ludu.

Święty okres w roku liturgicznym, który przeżywamy jako chrześcijanie, to stadium doświadczania miłości Boga do człowieka. Miłości, która sprawia, że cierpliwość Boga nie zabiera nikomu czasu na nawrócenie. Niech jednak nikt nie mówi: mam jeszcze dużo czasu na poprawę, bo Bóg może nas zaskoczyć jak złodziej w nocy (1 Tes, 5, 2). Jednocześnie nikt nie może powiedzieć: jest już za późno, aby uporządkować moje nieudane życie i zawrzeć pokój z Bogiem. Nawet skruszony zbrodniarz na krzyżu w ostatnich chwilach  swojego życia usłyszał od Jezusa obietnicę: „Dzisiaj będziesz ze mną w raju” (Łk 23, 43).

Czytaj także: Tajemnica Miłości - Środa Popielcowa

Wypowiedź Chrystusa po powrocie z pustyni jest jednak trochę enigmatyczna: „Czas się wypełnił, bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w ewangelię!” To znaczy: nadszedł czas wiecznego przymierza Boga z ludźmi. W osobie Zbawiciela Jezusa Chrystusa, Który ukazał się nam jako prawdziwy Człowiek z miłości do ludzi, nie tracąc Swej boskości, Bóg zawarł z nami nieodwołalne przymierze miłości. Jedynym warunkiem wstępnym wejścia do królestwa Bożego jest odwrócenie się od wszelkich grzechów i zwrócenie się do Boga, czyli pokuta i wiara. Wyraża się to i urzeczywistnia poprzez przyjęcie chrztu i życie zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi podczas tego sakramentu. Wszyscy jesteśmy wezwani w wolności woli, aby potwierdzić to, co nasi rodzice i chrzestni wyznali i obiecali w naszym imieniu podczas chrztu, i aby dawać świadectwo w życiu chrześcijańskim.

Czas Wielkiego Postu jest zatem porą szczególnej modlitwy do Boga, abyśmy byli mocni w wierze i niezłomni w pokusach. Wtedy otrzymamy pokój, który może dać tylko Bóg. A gdybyśmy popełnili grzech, mamy Zbawiciela, Jezusa Chrystusa Pana. Pragniemy Mu całkowicie powierzyć siebie i dobrze korzystać ze źródeł łaski i miłosierdzia, zwłaszcza w Sakramencie Pokuty i Pojednania.

Najświętsza Maryja Panna była jedyną osobą oprócz Jezusa, Która była zachowana od grzechu. Bóg ocalił Ją nie tylko od grzechu pierworodnego, ale i od wszelkiego grzechu osobistego. Nigdy nie wyraziła zgody na zło i dlatego nigdy nie była poddana szatanowi. Jest Ucieczką Grzeszników, Matką Miłosierdzia i Zwyciężczynią wszystkich bitew Bożych. Jeśli powierzymy się Jej i skryjemy w Jej sercu, zły wróg nie może nas skrzywdzić. Żadna pokusa nie przyjdzie na nas w taki sposób, że zginiemy.

W Modlitwie Pańskiej modlimy się: „Nie wódź nas na pokuszenie”. Oznacza to w istocie, że Bóg może dać nam siłę w godzinie prób, abyśmy nie odrzucali tego, co dobre. Bóg jest wierny i nie opuszcza nas. Z Jego pomocą my również wytrwamy na drodze wiary, z niezachwianą nadzieją i niekończącą się miłością.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: pustynia   wielki post   komentarz do ewaneglii   ks. sławomir korona

Komentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.233.242.204

(2021-03-10 04:03:45)

Thanks for your personal marvelous posting!

I seriously enjoyed reading it, you may be a great author.
I will be sure to bookmark your blog and
definitely will come back later in life. I want to encourage
you continue your great work, have a nice holiday
weekend! fodboldtr_jer med eget navn IleneDorm Maglietta Barcellona RositaFel

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Pokaz laserów

Szlakami Roztocza Zachodniego

Kapsułą czasu upamiętni rewitalizację Śródmieścia Biłgoraja

Dożynki powiatowe 2021

Dożynki gminy Goraj

Rozmowa z Przemysławem Czarnkiem

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dane dotyczące Covid-19 na koniec lutego

Nadal trwa epidemia związana z koronawirusem. Codziennie publikować będziemy najnowsze i sprawdzone dane dotyczące liczby zakażeń...