Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Przyjaciel - i miłość odzyskuje blask!

Dodał: red Data: 2018-05-05 19:18:48 (czytane: 1247)

Kochajcie, zostańcie, trzymajcie się, powiedzcie, stańcie się doskonali, oddawajcie się, róbcie, komunikujcie, otwierajcie, słuchajcie. W tych wszystkich wymienionych czasownikach można odkryć swoistą atmosferę, przypominają one...

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolSłowa Ewangelii według świętego Jana (J 15, 9 - 17):
Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Wytrwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości.
To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna.
To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.
Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywani sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego.
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili i by owoc wasz trwał, aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go prosicie w imię moje.
To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali”.

dlonie.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Kochajcie, zostańcie, trzymajcie się, powiedzcie, stańcie się doskonali, oddawajcie się, róbcie, komunikujcie, otwierajcie, słuchajcie. W tych wszystkich wymienionych czasownikach można odkryć swoistą atmosferę, przypominają one wierzącym słowa Jezusa - „Ja jestem krzewem winnym, a wy jesteście latoroślami, każdy kto trwa we Mnie, a Ja w nim przynosi obfity owoc”.

W ten sposób ukazana jest miłość chrześcijańska, gdzie nie chodzi o uczucie, ale o skutek – owoc. Dopiero w zjednoczeniu z Chrystusem wierzący i cały Kościół może przynosić owoc. Niepodważalnym dowodem miłości jest poświęcenie swojego życia za swoich przyjaciół. Nawet niechrześcijańska starożytność znała śmierć dla innych jako najwyższy dowód miłości. Już w Starym Testamencie Abraham, Mojżesz i prorocy, byli nazywani przyjaciółmi Boga. Tylko Ewangeliści Łukasz i Jan pokazują, że podobnie miłość rozumie Jezus, dlatego możemy przeczytać Jego słowa: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.

Dla nas, chrześcijan, ważne jest, aby powrócili do rozumienia pojęcia „miłość” w znaczeniu Jezusa. Oznacza to odejście od bardziej powierzchownego punktu widzenia, kiedy pojmuje się miłość chrześcijańską prawie wyłącznie w działaniu zewnętrznym i w widzialnych, materialnych darach. Z pewnością wierzący nigdy nie powinni zapominać o chlebie dla głodnych, o opiece nad chorymi i pomocy biednym, ale powinni sobie także uświadomić, że wiele z tych potrzeb może być spełnione dzięki dobrej polityce i mądrej organizacji społeczeństwa.

To, co sprawia, że ludzie są jeszcze bardziej głodni i spragnieni, to przestrzenie rozumienia, w których ujawnia się wewnętrzna jaźń i doświadczenie ciepła w obliczu straszliwego zimna samotności. Okazuje się, że jeszcze ważniejsze niż zewnętrzne czyny i dary, gdzie człowiek odnajduje drogę do duszy drugiego człowieka, do jego duchowych skarbów. Kiedy człowiek doświadcza, że jest szczęśliwym tylko dlatego, że są obok inni. Wtedy można dostrzec, że to „my” to łączność wszystkich wierzących. Miłość może być przeżywana przez każdego człowieka, gdyż głoszona jest Ewangelia, bo Ona potrzebuje wspólnoty tych, którzy są w Chrystusie i trwają w Nim.

Jako przyjaciele Jezusa, uczniowie nigdy nie są ignorantami, niewolnikami. Niewolnik zna i nie zna woli swego pana. Jego zadaniem jest ślepo wykonać polecenia swego hegemona, nie ma on prawdziwego związku z nim. Pozostaje jak dziecko we mgle i jest całkowicie zależny od swego suwerena, który ma absolutną moc. Ponosi odpowiedzialność, ale nie ma żadnych praw. Niewolnik musi żyć w ciągłym strachu jako wolny i jako ten, który nie rozumie swojego feudała. Natomiast przyjaciel jest wolnym, który zna wolę Ojca dzięki przesłaniu Syna.

Wszystkie przykazania odnoszą się do miłości i wszystkie one stanowią tylko jedno przykazanie, ponieważ wszystko, co jest oferowane, opiera się wyłącznie na miłości. Ponieważ wiele gałęzi drzewa wyrasta z jednego korzenia, tak samo wiele cnót wywodzi się z jednej miłości. A gałąź dobrej pracy nie ma siły życiowej, dopóki nie pozostaje w korzeniu miłości. Tak więc przykazań Pańskich jest wiele, a jednak jest tylko jedno. Wiele z powodu różnorakich zadań, zaś jedno, gdyż trwa w jednym korzeniu miłości.

Winorośl, o której przypomniał nam Jezus tydzień temu jest symbolem intymnego połączenia. Jezus jest winnym krzewem, jego ojciec jest rolnikiem, a wierzący latoroślami. To pokazuje uniwersalną, wybierającą miłość Boga. Idea miłości również tworzy ramy dla wyborów do przyjaźni. Chodzi o pozostanie w miłości Jezusa. Jego pełne miłości oddanie ustanawia Kościół jako rzeczywistość historyczną. Jest to jedno z podstawowych doświadczeń wspólnoty Janowej, że krąg przyjaciół: chrześcijan, Żydów i pogan zjednoczył w znaku Krzyża, że śmierć ich Pana zebrała rozproszone dzieci Boże w Komunię Eschatologiczną. Jezus klasyfikuje wszystkich uczniów- z wyjątkiem Judasza - jako „przyjaciół”.

Wierzący będą prawdziwymi chrześcijanami, gdy staną się przyjaciółmi, którzy mówią o swoim wewnętrznym życiu. Wtedy nawet wymiana materialnych darów nie będzie wielką trudnością. Dopiero wtedy staną się oni pomysłowi, jak czynić sobie nawzajem dobro. Może tak się być, bo odczują, że są naprawdę wolnymi od lęku przed zranieniem lub wykluczeniem. Okaże się również, że myślą o ubogich i biednych, gdyż przyjaciele Jezusa powinni być rozpoznawani przez ciepło, spontaniczność, otwartość na innych i stawać się światem w mrokach świata. Mogą najlepiej nadać często nadużywanemu słowu „miłość” nowy blask.

/ks. Sławomir Korona/
Foto: pixabay.com/pl/

Reklama.

Tagi: ks. sławomir korona   komentarz do ewangelii   biłgoraj   kościół katolicki

Zobacz także

Biłgorajanie modlili się za duszę śp. Pawła Adamowicza (FOTO, AUDIO)

Dodane: 2019-01-20 23:28 - Komentarze  (4)  czytane (454)

TAGI: paweł adamowicz, harcerze biłgoraj, dorota woźniak, msza za pawła adamowiczaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 52.87.253.202

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka I LO im. ONZ w Biłgoraju

XVIII Miedzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Studniówka ZSL 2019

Studniówka ZSBiO 2019

Grupa VOX charytatywnie

Gaudium - koncert fianłowy 2019

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

'Miejsca Pamięci Narodowej i regionalnej na terenie Miasta Biłgoraja' (WYNIKI)

Pod takim tytułem odbył się konkurs dla uczniów, organizowany przez biłgorajska "Jedynkę" i Urząd Miasta. Obok testu wiedzy, sprawdzającego...