Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Przycinanie drzew owocowych - po co właściwie to robimy?

Dodał: red Data: 2018-06-03 11:10:45 (czytane: 1559)

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem przydomowego ogrodu lub ogródka działkowego bardzo możliwe, że rosną w nim drzewa owocowe. To wielka przyjemność kosztować owoców z swoich własnych drzewek. Jednak o drzewka trzeba odpowiednio zadbać.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolAkurat do ich pielęgnacji przydatne będzie posiadanie takich narzędzi jak: sekatory jedno lub dwuręczne, piły, pilarki spalinowe lub akumulatorowe oraz stabilna drabina.

Po co przycinamy drzewa owocowe?
Wielu początkujących sadowników zadaje sobie to pytanie. Czy tylko po to by nie rosły zbyt wysokie? To nie jedyny powód. Najważniejszym celem jest to, by móc cieszyć się z większych i smaczniejszych owoców. Drzewo nie powinno być obciążone zbyt dużą liczbą gałęzi, szczególnie tych chorych, niedających owoców lub tych, które się krzyżują powodując, że światło słoneczne nie dociera do każdego owocu. Niepotrzebne są także pędy rosnące do dołu, dlatego można śmiało je usunąć. Takie przycinanie pozytywnie wpłynie na zdrowie całego drzewa. Coroczne przycinanie odmładza drzewa, dzięki temu będą dłużej owocować. Cięcia powinniśmy wykonywać regularnie, a drzewo odwdzięczy się nam co roku równie regularnym zbiorem.

przycinanie_drzew_owocowych__1_.jpg

Jak przycinać drzewa?
Drzewa można formować tak, by nie rosło do góry a było rozłożyste. Ułatwi to nie tylko zbieranie owoców, ale także samo przycinanie. Jeśli jednak mamy bardzo wysokie drzewa przyda się stabilna drabina. Gdybyśmy jednak nie chcieli z niej korzystać alternatywą są pilarki spalinowe na wysięgniku, dzięki którym stojąc na ziemi przytniemy nawet wysoko rosnące gałęzie. Pilarka spalinowa nie będzie konieczna, jeśli drzewko jest stosunkowo młode, a jego gałęzie można przyciąć za pomocą sekatora. Pilarki spalinowe przydadzą się w ogrodzie także do ścięcia chorych drzew, choć to oczywiście ostateczność. Jak wykonać cięcie gałęzi? Trzeba wyszukać pąk, który zwrócony jest w pożądaną przez nas stronę i przyciąć gałązkę kilka milimetrów nad nim.

przycinanie_drzew_owocowych__2_.jpg

Kiedy przycinać drzewka w sadzie?
Odpowiedzieć możemy na to pytanie dopiero wtedy, gdy dookreślimy o jaki rodzaj cięcia nam chodzi. Wyróżniamy bowiem cięcia formujące, które przeprowadza się na młodym maksymalnie trzyletnim drzewku oraz cięcia prześwietlające, które mają na celu przerzedzenie gałęzi i doświetlenie przyszłych owocników. Cięć prześwietlających dokonuje się na przedwiośniu, czyli między lutym a kwietniem. Termin cięcia uzależniony jest od gatunku drzewka. Najwcześniej przytniemy grusze, jabłonie i śliwy. Po pojawieniu się pierwszych pąków możemy zabrać się za brzoskwinie i podobne im nektaryny. Inną zasadę stosujemy w przypadku czereśni, wiśni i moreli – je przytniemy dopiero po okresie owocowania, bo ten okres jest dla nich najbezpieczniejszy, jeśli chodzi o ewentualne zakażenie chorobami atakującymi drzewa. Wyróżniamy jeszcze jeden rodzaj cięcia: cięcie interwencyjne, gdy trzeba usunąć gałęzie z widocznymi oznakami choroby. A teraz najważniejsze: samo odcięcie niepotrzebnych gałęzi nie wystarczy. Pozbawione kory miejsce cięcia jest jak otwarte wrota dla czynników chorobotwórczych i szkodników. Dlatego ranę, niezależnie od rodzaju cięcia, zawsze trzeba zabezpieczyć specjalną maścią ochronną.

* Artykuł sponsorowany

Reklama.

Tagi: przycinanie drzew owocowych   dom i ogród   powiat biłgorajski   ogród

Zobacz także

Jak działa aplikacja SALUS Smart Home dla domów inteligentnych?

Dodane: 2019-02-18 15:40 - Komentarze  (0)  czytane (97)

TAGI: aplikacja salut, smart dom, inteligentne domy, powiat biłgorajskiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.206.175.155

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Biłgoraj. Mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci (AUDIO)

Z 1 stycznia 2019 roku mieszkańcy Biłgoraja zapłacą więcej za śmieci. Radni dziś - podjęli uchwałę w tej sprawie. W porównaniu z dotychczasowymi cenami, ceny wzrosły o ponad 10%. Dotyczy to zarówno odpadów zbieranych i odbieranych w sposób selektywny, jak i tych tzw. "niesegregowanych". -System musi się sam finansować - mówi Burmistrz Rosłan. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Pogrzeb Władysławy Kulińskiej

Rodzina, bliscy, przyjaciele, wychowankowie i społeczność I Liceum...

"Szampańska zabawa" bez alkoholu

Kilkadziesiąt par z Rejonu Biłgorajskiego i Janowskiego uczestniczyło...

Wyniki wyborów uzupełniających

Krajowe Biuro Wyborcze, Delegatura Krajowego Biura Wyborczego...

Pierwsze przedszkole dedykowane tylko dla dzieci z autyzmem w Biłgoraju

Swą działalność na Ziemi Biłgorajskiej rozpoczęła pierwsza placówka...

Otwarcie świetlicy dziennego pobytu dla seniorów w PCK (FOTO)

Dziś w Biłgorajskim Oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża nastąpiło...

Radni uchwalili budżet Powiatu Biłgorajskiego na 2019 rok

Podczas styczniowej sesji Rady Powiatu, radni przyjęli budżet...

Ogłoszenia